1872. N°. 76. Zaturdag 29 Junij. 59ste jaargang. BEKENDMAKINGEN van het Gemeente-bestuur. op Maandag den 1 Julij 1872, MIDDELBAAR ONDERWIJS. OVERGANGS-EX AMENS B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCHE «5fet C0ERA1VI. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1—8 regels J1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 c. OPENBARE VERGADERING van den BAAD dec GBJIEBillïK fiOES des namiddags ten 1 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Af- en overschrijving op de begrooting voor 1872, voor de verhooging van het subsidie van het Gasthuis, enz. III. Beslissing op het voorstel van de heeren jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort en B. Meijlink, tot vermindering van het bedrag van denHoofdelijken Omslag. IV. Vaststelling van het kohier van den Hoof- delijken Omslag. V. Idem der belasting op de Honden. VI. Regeling der jaarwedde van den Gemeente- Ontvanger. VII. Aanvragen gronden der gemeente in erfpacht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goes bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat de der leerlingen aan de Hoogere Burgerschool van den loopenden cursus in het openbaar zullen gehouden wor den op Donderdag en Vrijdag den 11 en 12 Julij aan staande telkens van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 ureterwijl op Woensdag den 10 Julij des avonds van 6 tot 8 ure eene openbare les in de gym nastiek zal worden gegeven Het programma voor de Overgangs-examens zooals dit door de commissie van toezigtis vastgesteld, luidt als volgt Donderdag 11 July. Voorbereidings klasse. Van 9 S'/a ure. Nederlandsch. a y/a10 Geschiedenis. 10 lO'/a h Fransch. Ie klasse. Van lO'/j11 ure. Wiskunde. u 11 ll'/2 Fransch. 1112 Hoogduitsch. 2e klasse. Van 1 l'/a ure Wiskunde. l'/a2 Fransch 2 2'/3 t, Nat. Historie. 21/,3 Engelsch. Vrijdag 12 Julij. 3e klasse. Van 9 91/, ure. Natuurkunde. 9'-a10 Aardrijkskunde. 10 lO'/a ii Scheikunde. 4e klasse. Van lO'/aU ure. Werktuigkunde. 11 11 'L Kosmographie ll'/a12 Boekhouden. 3 e klasse. Van 1 l1/, ure. Hoogduitsch l'/j2 Staatsinrigting. 4e klasse. Van 2 2'/a ure. Wiskunde. 27a3 Aardrijkskunde. Burgemeester en Wethouders noodigen de ouders der leerlingen en andere belangstellenden dringend tot bij woning van een en ander uit. Goes, den 27 Junij 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris. HARTMAN. GOES., 28 Junij 1872. Aan het Utr. D. wordt uit Leeuwarden ge meld, dat volgens een daar verspreid gerucht, aan generaal-majoor Weitzel de portefeuille van oorlog zou worden opgedragen. Naar men uit den Haag ons schrijft, is de oplossing der ministerieele crisis nog niet ge vorderd en zou de vertraging in verband staan met de uitlandigheid van den heer Fransen van de Putte, die ieder oogenblik in den Haag wordt terug gewacht. {N. R. Ct.) De minister van finantien brengt bij deze ter kennisse der belanghebbenden, dat in de maand November aanstaande, in het locaal van het departement van finantien te 's Gra venhage, ten overstaan van de daartoe benoemde commissie, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterpen, waartoe minstens twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór den ln Nov. a, 3., bij een op zegel geschreven request, tot den minister te wenden. Na dien tpd in komende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Zie verder de Staals courant van 28 dezer. Zooals bekend is hebben gedeputeerde staten van Zeeland tot de bij den 's Gravenpolder- schen straatweg belanghebbende gemeentebe sturen, de- vraag gerigt (zie ons no. van 30 April jl.) of zij genegen zijn om het tolregt af te koo- pen, togen een som overeenkomende met het bedrag dat de tolheffing vermoedelijk zou kun nen opbrengen, doch de gevoerde onderhan deling en briefwisseling is nog niet afgeloopen, zoodat nog niet bekend'is of de gemeentebe sturen verlangen, op die wijze genoegzaam bij te dragen, ter voorziening in de onderhouds kosten van den genoemden weg. Behalve de afzonderlijke voorstellen tot aan wijzing der middelen stellen gedeputeerde sta ten aan de provinc. staten voor te besluiten, dat de weg, behoudens eene verhooging met 1000,van de rijks-bijdrage, en behoudens tolheffing of afkoop daarvan, voor rekening der provincie in goeden staat worde onderhouden, en dat daarop tol zal worden geheven tot een bedrag gelijk staande met het tarief, vastge steld bij koninkl. besl. van 29 Oct. 1833, tenzij door de gemeenten, bij wijze van afkoop van tol, ten minste ƒ1150. 'sjaars worde bij gedragen. Door de provinciale staten van Zeeland zijn tot dusverre geene middelen aangewezen ter uitvoering van hun besluit van 20 Julij 1871, tot het bouwen van een steiger te Hoedekens- kerke, en wel tengevolge van verschil van mee ning omtrent de plaatsing van dien steiger. Nadat de heeren Fransen van de PutteJ. M. Kakebeeke, Hombachvan der Have en Piers- sens aan gedeputeerde staten het gevoelen van een door hen geraadpleegd deskundige hadden medegedeeld, heeft een nader onderzoek plaats gehad, waardoor is gebleken, dat het meest verkieslijk is den steiger te plaatsen ten zuiden van de haven en van peilraai XIX, alzoo ten noorden van dijkpaal 31. In de door den hoofdingenieur van den wa terstaat opgemaakte begrooting, met bestek en teekening, zijn de kosten voor dien steiger geraamd op f 18,200 en gedeputeerde staten geven aan de provinciale staten in overweging om te besluiten, dat de steiger ter bedoelde plaatse zal worden gevestigd, waartegen het bestuur van het waterschap Hoedekenskerke geene bedenking heeft, maar bereid is tot me dewerking, terwijl ook bij de eigenaren van den dijk geen bezwaar bestaat tegen kostelooze ver gunning tot aansluiting van den steiger. Het ge meentebestuur van Hoedekenskerke heeft zich bereid verklaard om den toegangweg naar den steiger, voor rekening der gemeente, als kunst weg in onderhoud te nemen. (M. Ct.) Hoedekenskerke, 28 Junij. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den ge meenteraad heeft niemand de meerderheid er langd en moet alzoo op 10 Julij a. s. een herstem ming plaatshebben tusschen MarinusPaauwe die 13 en Jacob van Dijke, die 5 stemmen bekwam. Naar wij vernemen heeft de directie der Nederlandsche Bank besloten na 30 Junij de obligatien der Spaanscbe Binnenlandscbe schuld niet meer in beleening aan te nemen, daar tegenwoordig de couponbetaling van deze stuk ken slechts bij overlegging der stukken plaats vindt,. (N. v. d. D.) Volgens een te Deventer loopend gerucht, zou de heer dr. J. v. Vloten zich te Brussel vestigen en met 1 Julij e. k. de redactie van het Deventer Weekblad nederleggen. Met betrekking tot de verschillende geruchten betreffende Dikkens, beschuldigd van per post verzonden geldswaarden te hebben ontvreemd, wordt ons medegedeeld dat het feit niet alleen bewezen, maar ook in confesso is en dat er geen grond kan bestaan voor het gerucht, vol gens hetwelk hij zich op onwettigheid zijner arrestatie zou beroepen om op vrije voeten te worden gesteld. Te Liverpool ontdekt, heeft hij in het door hem onderteekend proces-verbaal verklaard, geheel vrijwillig naar Nederland te zullen terugkeeren en is hij ook eerst bij het aan wal stappen te Rotterdam in arrest ge nomen. NR. Ct.) Naar men verneemt, zal te Gorinchem, bij den uitgever G. C. van der Mast, in de vol gende maand verschijnen een anti-ultramon- taansch weekblad. Een landbouwer, veehouder te Hazerwoude, wiens vee niet is aangetast geworden ivenmin door longziekte als in deze dagen door tong- blaar, heeft opgemerkt, dat zijn weide sterk bezet is met de zoogenaamde wilde zuring, welke plant gretig door zijn vee wórdt gebruiktver der berigt hij, dat een rund vroeger, toen het tijdelijk uit die weide was verwijderd geweest, door de longziekte werd aangetast. Nog merkt hij op, dat het vee van zijn buurman, in dien- zelfden polder, in wiens weide de wilde zuring zich niet voordoet, op dit oogenblik sterk door tongblaar geplaagd wordt. Men schrijft uit Oss 25 Junij. In den nacht van Zaturdag op Zondag zijn in de zoogenaamde gemeenteweide, vijf paarden, waaronder van 4 a 5 honderd gulden aan ver schillende eigenaren toebehoorende, met een mes of ander scherp moordtuig, in de borst gestoken, waardoor er reeds vier bezweken zijn, terwijl heden op nieuw 2 getroffen werden. Do politie is den dader of daders nog niet op het spoor. De stalhouder J. Hoogendoorn te Schoonhoven was 11. Woensdag bezig met hooi naar huis te halen uit een land in de Vlist. Om dit op de gemakkelijkste wijze te doen, had hij verlof gevraagd aan den landbouwer L. Nobel te Ylist, om over diens naburig land te mogen rijden. Terwijl Hoogendoorn bezig was het hooi op te laden, stond een ledige wagen, met het paard daaraan vastgebonden, op het land van Nobel, toen plotseliug een stier, die los op het land.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1