een balk, die van boven af is gerold, te zijn medege- sleept en zoo in het water geraakt. Eenige voorbij gangers ten minste, door het geraas opmerkzaam ge maakt, vonden het kind met verbrijzelde hersenen in het water liggen. Zaturdag is te Utrecht een kin derwagen omver gereden door een rijtuig, met het ge volg, dat een daarin zittend l'/„ jarig kind uit den wa gen viel, onder het rijtuig kwam, en oniniddelijk ge dood werd. Te Gorkum woonde een gezin van man, vrouw en 8 kinderen in een soort van stal in de Boe- restraat, voor 1.25 per week; de huur werd stipt be taald, hoewel de man sinds een jaar sukkelt en de vrouw door de pokken werd aangetast. Daar voor den stal door een ander 1.50 werd geboden, werd het ge zin door de verhuurster, die boven woont, op straat gezet. Een massa volks verzamelde zich voor het huis, op de kreten van afkeuring volgde spoedig een steen regen tegen de ruiten. Ware de politie niet tusschen beiden gekomen, de verhuurster haa het erger misschien ontgolden. De uitgezetten hebben intusschen door een menschenvriend tijdelijk beter huisvesting gevon den. Een kind van' den knecht van den heer O., te Fransum, ruim 3 maanden oud, is onlangs des mid- dernachts in de wieg, die op een stoel voor het bed stond, zoodanig door een rat in het aangezigt geknab beld en geteisterd dat de geneesheer, die onmiddelijk na de ontdekking, ten gevolge van het geschrei van het kind, werd geroepen, de huid op verschillende plaat sen moest vasthechten, terwijl er vrees bestaat, dat het aangezigt geschonden zal blijven. Wanneer de zaak niet spoedig ontdekt was, zou het hersenvlies van het nog teedere hoofdje hoogstwaarschijnlijk zijn doorge vreten. Door een oog- en oorgetuige wordt aan de Standaard medegedeeld, dat Zondag 16 Junijjl. de pre dikant te Witmarsum op 't onverwachtst gestoord werd door iemand, die aan de deur der kerk riep: „Kan baas smid ook in huis komen, er is een hienter(paard). De baas staat op, doch dominé verzoekt den smid (di aken) te blijven zitten. Deze echter schudt met het hoofd en gaat heen. Nu vraagt de prediker aan den koster„Kent ge dien roeper ook Waarop de kos ter antwoordt„Neen 1" „Ik zal hem wel vinden," is het wederwoord van dominé, die daarop zijn preek vervolgt. OPENBARE VERGADERING VAN D£N HA A Ei der G KM Ki EX TH GGKS, op D1NGSDAG den 25 JONIJ 1872, des avonds ten 8 ure. Voorzitter: de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig eerst negen, daarna acht leden, en de Secretaris. Afwezig, beiden met kennisgeving, we gens verblijf buiten de gemeente, de heeren A. Nor- tier Pz. en mr. A. B. M. Hanlo. I. De Notulen der vergadering van den 1U Mei worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allen, zoo noodig met goedkeuring, voor notifi catie worden aangenomen dat op den 1 Junij jl. zijn aanbesteed eenige on derhoudswerken aan het Sas en de gebouwen aldaar en dat die zijn aangenomen voor 921,door P. Buijtendijk; dat op den 15 Junij heeft plaats gehad de ver pachting der inzameling van de fsecale stoffen, naar het plan, dat aan den raad bekend is, en dat pach ter is geworden Anthonie Foudraine, aannemer te Goes, met medepacht van de heeren G. J. v d. Bosch en J. Trimpe burgemeesters van Kattendijke en Kloetinge voor de som van 4410.'sjaars; dat de kweekeling J. de Vos, wegens het kiezen van eenen anderen werkkring, zijn ontslag als zooda nig heeft genomen, en ter zijner vervanging eene op roeping is gedaan van sollicitanten, zijnde er nog geen berigt ingekomen, of reeds een ander is benoemd; dat Abraham Willem Swart is benoemd om gedu rende de vacature van hulponderwijzer aan de open bare school der le klasse, de betrekking waar te nemen, tegen genot der jaarwedde, aan die betrek king verbonden; dat burg. en weth. op ontvangst van de officieële kennisgeving van het overlijden van H. K. H. Prin ses Hendrik der Nederlanden, een adres van rouw beklag aan Z. M. den Koning, namens deze gemeente, hebben gezonden, waarvoor hun namens Z. M. is dank betuigd. dat op het overlijden van mr. J. R. Thorbecke, burg. en weth. de deelneming van hun zelfstandig coliegie aan de familie van den grooten staatsman hebben kenbaar gemaakt en eene dankbetuiging van den zoon des overledene hebben ontvangen. III. Vervolgens geeft de Voorzitter kennis, dat onder de ingekomen stukken, verscheidene aanvragen om grond zijn, die niet meer op het convocatie-billet kon den vermeld worden, en waarvan de behandeling toch noodzakelijk was, omdat anders de tijd tot bouwen in dit jaar te ver verstrijkt. Daarom is aan de leden bij suppletoir billet hiervan kennis gegeven, en aangezien de gevraagde gronden allen gelegen zijn aan en op den Koepoortsingel, van welks uitgifte reeds vroeger eene publicatie is gedaan, stelt bij voor, die aanvra gen dadelijk in behandeling te nemen. Hiertoe wordt besloten. IV. Wordt gelezen een adres van J. F. W. van den Dungen, te kennen gevende, dat hem ten vorigen jare, 562 M3 grond nabij den stationsweg in erfpacht zijn uitgegeven, doch dat de voorwaarden, waaronder hij dien grond moest aanvaarden, het gebruik voor hem onmogelijk mnalten; dat hij evenwel bereid is, die voorwaarden in zijn geheel na te komen, als de grond hem gratis wordt afgestaan. Burg. en weth. hebben na ontvangst van dit adres een onderhoud met den verzoeker gehad en hem de voorwaarden nogmaals medegedeeld. Hij heeft daar mede genoegen genomen en naar hun gevoelen kan de afstand gratis geschieden met in acht neming der volgende bepalingen 1°. De teekening en inrigting van het gebouw, dat tegen den oostmuur der arbeiderswoningen, zonder tusschenruimte, moet geplaatst worden, is aan de goed keuring van burg. en weth. onderworpen, en de adres sant is verpligt hunne bevelen, in het belang van den welstand en de gezondheid gegeven, optevolgen. 2°. Van af de uiterste punt van bet gebouw voor zoover dit aan den publieken weg komt, tot aan het einde van het terrein langs den Poelweg, moet een ijzeren hek van 1.50 M. hoogte op gemetseldec voet van 0.50 M. boven den daar naast liggenden weg ge plaatst worden, een en ander ten genoege van burg, en weth. 3°. Met den bouw van het huis moet aangevangeu zijn binnen zes weken na den afstand van den grond. 4°. Ue hoornen op het terrein staande, worden door de gemeente en ten haren voordeele gerooid. 5°. De kosten der acte van afstand, alsmede die van het leggen van den weg vóór het terrein, de laatste ter lengte van 14 M. a 1.50 en dus ad ƒ21,zijn voor rekening van den verkrijger. De heer jhr. mr. Fompe van Meerdervoort wenscht, als de grond gratis in eigendom wordt afgestaan, dan ook de tweede bepaling aangevuld te zieu met de voorwaarde, dat de verkrijger het ijzeren hek moet onderhouden, even als het plaatsen, ten genoege van burg. en weth. Deze aanvulliug wordt door burg. en weth. over genomen. De heer Fransen v. d. Tutte licht de aanvrage nog nader toe, wijst op de moeijelijkheid, die bet oneffen terrein oplevert om te bouwen, alsmede op de hooge kqsten van het ijzeren bek, terwijl burg. en wetb. ten einde dit gebouw, dat aan die zijde het hoekge- bouw van de nieuw aangelegde woningen zal wor den, een behoorlijk aanzien te doen hebben, geen af stand van die voorwaarden konden doen, en regt- vaavdigt alzoo de ondersteuning die burg. en weth. aan het adres schenken. De heer den Boer zegt, dat hij eerst tegen het verzoek was, maar na het terrein in oogenschouw ge nomen te hebben, volkomen, met den laatsten spre ker instemt. Het verzoek wordt daarna, overeenkomstig het voorstel van burg en weth.ponder hoofdelijke stem ming ingewilligd. V Eene aanvrage van A. Foudraiue, om hem 220 M3 grond aan en op den Koepoortsingel in erfpacht aftestaan, wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming ingewilligd, zijnde de grond reeds niet meer voor openbare dienst bestemd verklaard, zulks voor 90 jaren tegen 2i ets. per M\ VI. Op gelijke wijze wordt ingewilligd eene aan vrage van R. M. Bataille, wed. K. Mulder, om 390 M3 grond aldaar. VII Van A. Foudraine, pachter van de'inzameling der faecale stoffen ingekomen zijnde, eene aanvrage om grond in bruikleen, tot het bouwen eener karrenschuur en stalling zijner paarden, met aanbod eener vergoeding voor de atbraak der tegenwoordige karrenschuur, is door burg. en weth. een onderzoek in loco gedaan, tengevolge waarvan zij voorstellen: 1°. aan Anthonie Foudraine, aannemer te Goes in bruikleen aftestaan tot expiratie van zijnen pacht- terinijii van de inzameling der fsecale stoften iu deze gemeente en dus tot 30 Junij 1879 of zooveel vroeger, als door onvoorziene omstandigheden een ander pachter mogt optreden, 200 M3 grond, gelegen aan den Poelweg, naast de Schutskooi der gemeente, kadas traal bekend in sectie C no. 599, om daarop eene stalling voor zijne paarden en bergplaats der karren ten dienste der inzameling van de fmcale stoffen te maken, onder verpligting ombij expiratie zijner pacht of wanneer de pacht te eeniger tijd mogt komen te vervallen, het gebouw ter beschikking van de gemeente te stellen, tegen vergoeding van 2/3 der som, waarvoor het gebouwd is, zullende om die re den, de teekening, het bestek en de begrooting der constructie vau het gebouw aan de goedkeuring van B. en W. onderworpen zijn. 2°. aan denzelfden Foudraine de opstand van de tegenwoordige karrenschuur in eigendom af te staan voor de som van veertig gulden, om die aftebreken, onder gehoudenheid, van zich bij dit afbreken te ge dragen naar de voorsehriften, deswege door B. en W. te geven, en het terrein in goeden, gelijken toestand op te leveren. {De heer Dr. Callenfels heeft inmiddels de ver gadering verlaten.) De heer Fransen van de Putte licht namens het dagelijksch bestuur dit voorstel nader toe. De tegen woordige karrenschuur is oud en bouwvallig, eu al ware het dat de pachter, die voortaan zelf voor zulk eene inrigting moet zorgen, die schuur wilde over nemen, zou dit niet kunnen, want de karren van het nachtwerk geven veel reuk, hetgeen voor de bewo ners der nieuw aangelegde buurt nadeelig zou zijn. De bepaling dat de schuur na expiratie voor 2h der bouwkosten moet overgegeven worden, is noodig ter voorkoming van onaangenaamheden. En de prijs van de afbraak der oude schuur is in overleg met den pachter bepaald. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VIII Verde^ worden als ingekomen stukken mede gedeeld, en daaraan dat gevolg gegeven, hetwelk bij ieder is vermeld a. Van den minister van koloniën, tijdelijk belast met het beheer van het dep. van binn. zaken, berigt dat- aan de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen opdragt is gedaan voor het opmaken van een ontwerp tot uitbreiding van het hoofdgebouw op het station. Voor notificatie aangenomen. b. De jaarverslagen der gemeenten Amsterdam, Delft, 's Gravenhage, Groningen, Haarlem, 's Herto genbosch, Leiden, Middelburg, Rotterdam, Zutphen en Zwolle, alsmede het verslag der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en van de aanwinsten der koninklijke bibliotheek, allen over 1871, die in de boekerij zullen geplaatst worden. c. Aanvrage van W. Duvekot om 5 M2 grond bij zijne schuur in erfpacht, voor 99 jaren. Renvooi aan B. en W. om onderzoek en voorstel. d. Idem van P. Buitendijk om ongeveer 100 M2 grond in het zoogenaamde Ganzennest in gebruik te erlangen. Renvooi als boven e. Eenige staatsbladen, die bij de verzameling zullen gevoegd worden. IX. Aan de orde is het adres van den heer Ver schoor om herbenoemd te worden als geneesheer der gemeente. De Voorzitter zegt, dat geene andere sollicitanten zich hebben aangemeld en stelt voor tot de benoe ming over te gaan, waartoe wordt besloten. De heeren den Boer en Quist worden verzocht als stemopnemers te fungeren. De uitslag der stemming is, dat de heer dr. N. J. F. Verschoor met algemeene stemmen voor drie jaren in zijne betrekking wordt gecontinueerd. X. Wordt voorlezing gedaan eener missive van HH. Ged. Staten, dat, tengevolge van vermeerderde bevolking, de raad uit dertien leden moet bestaan, en dat de verkiezing van nog twee leden moet plaats hebben op Dingsdag 16 Ju lij a. s. De Voorzitter stelt voor tot de aanwijzing van twee leden voor het stembureau over te gaan. Als zoodanig worden aangewezen de heeren den Boer en Quist. XI. Alsnu is aan de orde: het adres van den heer mr. Del Baere, omtrent den hoofdonderwijzer der school le klasse, met het rapport van het schooltoezigt op dat adres. Het adres, reeds in eene vorige vergadering voor gelezen, luidt als volgt: Aan den Edel Achtbaren Baad der Gemeente Goes. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de on- dergeteekende, mr. Jacobus Isaac DelBaete, president der arrondissements-regtbank alhier, dat hij in de Goessche Courant van heden no. 46 vindt vermeld, dat op morgen, in de openbare ver gadering van Uwen Raad onder no. XIV zal behan deld worden „Verzoek van den hoofdonderwijzer der school le klasse om adsisteutie. dat hij tegenwoordig is geweest bij hét ter tafel brengen van datzelfde verzoek in eene uwer vroegere openbare vergaderingen en toen door het raadslid dr. Callenfels de vraag heeft hooren doen of het niet beter ware den heer Swart zijn eervol ontslag en pen sioen te geven dat de voorzitter daarop antwoordde, dat dit nog meer geld zou kosten, waut dat dit pensioen meer dan ƒ200,zou bedragen; dat tiem requestrant dit antwoord pijnlijk heeft aangedaan, vermits hier niet het belang der scholieren maar de geld-questie op den voorgrond werd gesteld Dat twee zonen van requestrant ter bedoelde schole het onderwijs genieten en hij alles behalve tevreden is met hetgeen hij van die school ondervindt, ver mits aldaar volstrekt geen orde schijnt te heersohen. De hoofdonderwijzer, die de ziel der geheele school moest zijn, is doof, en wel zoo doof, dal de kinderen alles kunnen praten wat zij willen zonder dat hij er iets van merkt, en dat dit zoover gaat, dat de kin deren loterijtjes aanleggen, waarbij de inleg wordt gegaard, naar een nummer geraden (in stede van num mers trekken) en de prijzen gedistribueerd, alles ter wijl de hoofdonderwijzer er bij was en les stond te geven op het bord; dat requestrant houder is van een der alzöo ge wonnen prijzen, een leelijk, vuil ringetje, hetwelk hij van zijn jongsten zoon heeft afgenomen, die het op die wijze verkregen had; dat de hoofdonderwijzer voornoemd zelf zijne doof heid als reden heeft opgegeven, waarom hij de hulp van zijn tweeden zoon behoefde, en dit reeds aau- leiding genoeg moest zijn om dien ambtenaar, hoe verdienstelijk hij ook moge geweest zijn, rijn eervol ontslag en pensioen te verkenen; (21 Februarij 1872.) (Red.)

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3