BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. ontvangsten en uitgaven een lioofdelijken om slag van 900,vordert, verdeeld over 172 belastingschuldigen in 1871 en over 187 in 1872. De kosten eener nieuwe school zijnby gewijzigd plan, geraamd op f 8461, Indien nu van de kosten der nieuwe school 5000,ten laste der gemeente wordt ge laten, dan moet voor aflossing in 25 jaren van eene geldleening en rente van dat bedrag, jaar lijks 450,worden betaald en dus de hoof delijke omslag verhoogd worden met de helft van den tegenwoordigen aanslag. Gedeputeerde staten meenen, dat niet meer van de gemeente mag worden gevorderd en geven dus als hun gevoelen te kennen, dat de gemeente Yerseke niet meer dan f 5000. voor den bouw eener nieuwe school aldaar zal kunnen bijdragen. Men berigt ons uit Colijnsplaat, dat de raad dier gemeente in zijne jongst gehouden zitting de tractamenten der hulponderwijzers met ƒ25,heeft verhoogd. Naar wij uit goede bron vernemen zegt het N. v. d. D. hebben de gezellen ter drukkerij vau de Nieuwe Rotterdamsche Courant dezer dagen een adres aan hun directeur over handigd, waarin het verzoek was nedergelegd om die courant niet meer op Zondag (eigenlijk: Maandag) te doen verschijnen. Het adres was door al de daar werkzame gezellen40 in getalonderteekend. Op de vraag, door den directeur der hoogere burgerscholen te Yeendam gedaan, of meisjes op die school mogten worden toegelaten, heeft de gemeenteraad met negen tegen vier stemmen toestemmend geantwoord. De Friesche Courant deelt een verhaal mede van eene poging om dr. Kuyper te Amsterdam, hoofdredacteur van de Standaard, te vergiftigen. Volgens het verhaal, dat de Fr. Ct. uit den mond van een Amsterdammer heeft opgeschre ven, zou eene dienstmeid van dr. Kuyper ver gift gemengd hebben in de soep van den heer des huizes. De andere dienstmeid zou echter argwaan gekregen en den heer Kuyper gewaar schuwd hebben er niet van te eten. De heer Kuyper moet toen den inhoud aan een hond te eten hebben gegeven die binnen een half uur dood was. De meid werd weggezonden, doch er werd geen aanklagt van het gebeurde aan de justitie gedaan. Het verhaal klinkt vrij ongeloofelijkzeer curieus is de bijvoeging, dat de officier van justitie den heer Kuyper thans beschuldigt van medepligtigheid aan moord, omdat hij het voor gevallene verzwegen heeft. De Fr. Ct. voegt er dan ook bij, dat zij voor de juistheid der feiten niet kan instaan, doch dat Amsterdam er vol van is. In elk geval is het verhaal geschikt om de nieuwsgierigheid van het pu bliek op te wekken. Thans echter heeft dr. A. Kuyper gemeend »èn aan den goeden naam van de bedoelde dienstbode, èn aan de eer der Catholieke gods dienst, die door het gerucht in de misdaad betrokken werd," de openbare verklaring schul dig te zijn, dat het berigt volstrekt bezijden de waarheid is." Blijft de vraaghoe komt het dan in de wereld Van het onderhoud van den president der Fransche republiek met de gedelegeerden van het regtercentrum wordt op verschillende wijze verslag gegeven, doch in hoofdzaak komen alle mededeelingen overeen, nl. wat den uitslag betreften deze is onzen lezers bekend. Dat het resultaat van deze poging hen verbittert, spreekt van zelf, en zij hebben onder den eersten indruk besloten op alle mogelijke wijze oppositie te maken en, kan het zijn, Thiers omver te wer pen. Zij rekenen hierbij op Mac Mahon, doch men weet niet of de maarschalk zijne mede werking aan de royalisten verleenen wil, of schoon hij ook verklaard hebbe te allen tijde de bevelen der regterzijde te zullen nakomen. De regterzijde zal zich als een digt aaneen gesloten geheel constitueren, zoo meldt het Journal des Debate en Thiers niet meer gelijk vóór de breuk zoo dikwijls het geval was, in de binnenlandsche politiek ondersteu nen. Of de meerderheid nu minderheid worden zal is nog onbekend; doch geschiedt dat, dan zal de meerderheid zich deze rol laten welge vallen, het aan Thiers overlaten, bijstand bij de linkerzijde te vinden, en met vertrouwen afwachten of de gevolgen van zijne staatkunde het land zullen voorlichten. t De minister van buitenlandsche zaken, de heer de Remusat, heeft aan het corps diploma tiek officieel kennis gegeven van het onder houd van den president der republiek met de ge delegeerden van het regter-eentrum en verklaard dat het gesprek zeer hoffelijk was. Hij verze kerde, dat, naar het oordeel der regering, be doeld onderhoud de fractiën der liberaal-be houdende partij tot toenadering brengen en een heilzamen invloed op 's lands verdere lotgevallen hebben moet. De nationale vergadering heeft de laatste artikelen der legerwet en daarna de wet in haar geheel aangenomen. Vooraf ging een nog al levendige discussie over een voorstel van een lid der regterzijde, ondersteund door bisschop Dupanloup, en dat ten doel had aan de soldaten de gelegenheid tot het uitoefe nen hunner godsdienstpligten te verzekeren. Aanvankelijk had de commissie dit amendement als nutteloos afgewezen, doch de minister van oorlog had het goedgekeurd op voorwaarde dat de dicipline er niet onder lijden zal; het werd aangenomen met bijna algemeene stemmen. Heden is de beraadslaging over de nieuwe be lasting aan de orde, en daarop volgt de inter pellatie van den heer Chaurand, clerikaal, over de scholen te Lyon. Het woelen der partijen in België blijft aanhouden. De verkiezingen zullen het resul taat opleveren, dat de liberalen de bovenhand behouden. Te Antwerpen zijn twee huizen ingestort: het Café de lienne, bewoond door Walraevens, en het belendende, bewoond door den corset- fabriekant de Geyter, in de Lange Nieuwstraat. Waar de gebouwen stonden, ziet men slechts één verwarden hoop steenen, houtwerk en lei. Sedert eenige d*gen was men in het café be zig met het wegbreken van een muur, om van twee vertrekken een zaal te maken. Daar door moet het Verband van het gebouw zijn gekrenkt. Gelukkig zijn geene menschenlevens bij het ongeval te betreuren. Ten 11 ure 's morgens bespeurde de metselaars beweging in een belendenden muur, zoodat het behang sel scheurdezij waarschuwden den eigenaar, en deze, gevaar vermoedende, verwijderde de talrijke- bezoekers en zijn gezineveneens werd het belendende huis verlaten. Ten 10 min. over 12 viel alles met één slag in elkaar Zijn er geene menschen bij omgekomen, de schrik heeft toch meenigeen getroffen. Een heer en dame niet verre van daar passerende vielen flaauw; een student, die even door een stuk steen werd geraakt, kwam in zulk een ver bijstering, dat hij als een hollend paard voort- schoot tot hij bewusteloos neerviel en naar het gasthuis moest worden gebragt. Het meest curieuse geval is wel dat van een koopman van buiten de stad, die zich op het oogenblik in de Nieuwstraat niet verre van de plek be vond. Zeker beducht dat geheel Antwerpen het voorbeeld zou volgen, ijlde hij spoorslags naar buiten en huiswaarts zonder zijne han delszaken in orde gebragt te hebben. De schade is aanmerkelijk, en te gevoeliger daar tegen zulk geval niet geassureerd is. Uit Spanje verneemt men dat de jury voor drukpersdelicten ingevoerd, Staat en Kerk van elkander gescheiden en groote bezuinigingen tot stand gebragt zullen worden. In het niet- ofBciëel gedeelte van genoemd regeringsblad leest men, dat de betaling van den coupon der spoorweg-obligatiën thans regelmatig ge schieden zal door de centrale kas, en dat de depositokas hare gewone betalingen zal her vatten. Te Madrid is openbaar gemaakt een brief van den hertog van Montpensier, waarin deze zich verklaart voor het koningschap van zijnen behuwdneef don Alphonsus (zoon van Isabella) en voor het manifest van de oud-conservatieve partij, tot herstel der monarchie in Spanje op constitutionnele grondslagen. De hertog zegt, dat, als het oogenblik zal gekomen zijn, hij onverschrokken een edele zaak zal ver dedigen. De liuxeinburg'sclie kamer der afgevaar digden is bijeengeroepen tot een buitengewone zitting die ten doel heeft het goedkeuren van de met Duitschland gesloten overeenkomst betreffende de exploitatie van het spoorweg net in het groothertogdom. Het tot stand ge komen tractaat is dezer dagen gevolgd door een Duitsch-Luxemburgsche postconventie en een Duitsch-Luxemburgsch telegraafverdrag. In drie awiJsersche kantons zijn door den grooten raad belangrijke besluiten geno men Neufchatel, tot invoering van het koste loos onderwijs; Bazel, tot afschaffing van de doodstraf (met 36 tegen 29 stemmen) Genève, tot een commissoriaal onderzoek van het door den raad van state ingediend ontwerp van wet tot opheffing der godsdienstige genoot schappen. Het nieuwe protest van den paus is het onderwerp van een artikel in de Opinione, welk blad doet opmerken dat de staat de geeste lijke genootschappen niet geheel, maar slechts als burgerlijk persoon wil opheffen, daar hij ze niet meer erkent als aan de staatsoverheid onderworpen zedelijke ligchamen. Italië doet in deze aangelegenheid niets anders dan wat door andere vrije staten, België niet uitgezon derd, gedaan is en wordt. Met betrekking tot de goederen dezer corporatiën heeft de rege ring reeds verklaard, dat zij geen fiskaal stand punt wil innemen. Conflicten naar aanleiding van den syllabus doen zich in alle staten voor, en de waarborgen aan den paus verleend zijn ten allen tijde geërbiedigd. De Univers ziet in de jongste ontboezeming van Pius IX een oproeping tot de katholieken, om van hunne regeringen het herstel van den kerkelijken staat te vorderen, en spoort hen daartoe aan. Het blad doet opmerken dat de paus zelf zegt: wanneer ieder katholiek het regt heeft, van zijne regering in zijnen per soon den waarborg voor de godsdienstvrijheid te verlangen, zoo veel te meer is hij geregtigd, en diens volgens verpligt de volkomene vrijheid van het opperhoofd der kerk te eischen, zonder welke hij zijne eigene de bescherming derft." Op grond van deze pauselijke woorden dringt de Uni vers bij de Italiaansche volksvertegenwoordigers er op aan hunne regering tot eene verklaring te nopen, opdat men eindelijk te weten kome hoe het bewind van het koningrijk Italië het pau selijk protest heeft opgevat. Op eene hofstede te 's Heerabtskerke heeft in het voor jaar eene koe twee kalveren geworpen, een schaap vier lammeren, en Maandag jl. heeft de vrouw twee kinderen het wereldtooneel doen intreden. Vruchtbare grond Het Vaderland weet nu stellig, dat Napoleon 111 hier niet in 't land is geweest. Zijne Majesteit schijnt een dubbelganger te hebben. Te Meppel is een jonge bruid, die zich zoo bij den burgerlijken stand zou laten inschrijven, plotseling teruggetreden, tot groote teleurstelling van den bruidegom en tot verbazing van 'theele stadje. De predikant van Oldemarkt heeft met zijne 84jarige vrouw zijn Sisten verjaardag ge vierd en op dien dag nog tweemaal gepreekt. Te Rotterdam is een kassiersbediende in 't water ge vallen met zijne portefeuille vol wissels en banknoten, waaruit nog ongeveer ƒ2000 vermist wordt. Het standbeeld van Boerhave, 12 voet groot, 4000 kilo zwaar, vervaardigd door den heer Stracke en door Enthoven te 's Hage gegoten, is op zijn voetstuk ge plaatst. Het water in de Amsterdamsehe grachten is geheel rood gekleurdde Tijd meent, dat het komt door een desintectiemiddel door 't bestuur in praktijk gebragt, en zegt, dat de stank, die zeer erg werd, na ae afsluiting van 't IJ over K 'I Handelsblad weet echter niets van eene desinfectie en verklaart, dat de Tijd geen goede neus heeft. Te Hieuwe Schans heeft een gebrekkige nachtwacht en omroeper het halve eeuwfeest van zijn gebrekkig worden gevierd door 't uitsteken der vlag. Op dienzelfden dag heeft een gebogchelde sjouwerman aldaar, tevens broeder van ae natte gemeente, door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt, na vooraf aan den balk te hebben geschreven „nooit gedacht." Eene weduwe te Tilsit is op den zonderlingen inval gekomen om haar eigen lijkmaal, waarvan te Tilsit altijd veel werk wordt ge maakt, tijdens haar leven aan hare toekomstige erf genamen aan te bieden, ten einde zelf deel te kunnen nemen aan den overvloed en de vreugde, waardoor die feesten zich aldaar kenmerken. Eergisteren na middag omstreeks half zes ure was men, aan den Koorn- molen van den heer van Rossum te Delft, bezig een roe naar beneden te laten, toen deze onverwacht brak en met een einde den vijftien-jarigen zoon van den heer v. R., die mede de behulpzame hand bij het werk bood, zoodanig op de borst trof, dat hij onmiddelijk een lijk was. Zondag morgen jl. is te Vlaardingen een jongentje, dat door zijne moeder was gelast naar de kerk te gaan, in plaats van te gehoorzamen, op een hoop balken en rondhout, die op de haven aan den waterkant lag, gaan spelen. Het knaapje schijnt door

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2