1872. N°. 75. Donderdag 27 Junij. 59ste jaargang. B1NNENLANPSCHE BERIGTEN. eoEssciiË o De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vbijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1 S regels h J1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NIJG li V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSOHLAND door de heeren H AASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der nitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES, 26 Junij 1872. Hij die, een vreemdeling zijnde in onze toe standen, thans zekere dagbladen inziet, moet tot de ervaring komen, dat er in Nederland öf geen liberale partij meer bestaat, öf dat zij magteloos is, en dat dus geen billijker zaak ter wereld zou denkbaar zijndan dat nu een conservatieve regering het laatste ministerie- ThnrbecJce opvolgt. Maar voor hen, die bekend zijn met den aard der dingen, is de taktiek der conservatieven niet vreemd en is het dui delijk, dat een regering naar het hart van laatstgenoemden eene onmogelijkheid is. Dat men te goeder trouw de behoudende be ginselen is toegedaan en wars is van allen voor uitgang, 't laat zich begrijpen, maar dat men niet inziet dat soortgelijke regering niet kan bestaan in Nederland, is minder bevattelijk. Want daargelaten nog, dat er eigenlijk geen zuiver conservatieve partij in ons land bestaat, die zonder steun van ultramontanen of anti revolutionairen naar een vast programma het landsbestuur kan aanvaarden, zoo zou niet al leen de tegenwoordige Tweede Kamer, maar elke Tweede Kamer die gekozen mogt worden, de meerderheid der beschaafde bevolking, immer opkomen tegen datgene wat dan toch onvermijdelijk op den weg van een conser vatief kabinet zou liggen. Stel u voor dat men het beuls-ambt weder zou wenschen te herstellen; dat men het dagbladzegel zou trachten terug te roepen dat men ons openbaar onderwijs wilde laten doodbloedendat, in één woord, men trachtte terug te komen op al de goede maatregelen in de laatste jaren door vrijzinnige ïniuiste- rien tot stand gebragt, en gij gevoelt, dat zulk een conservatief ministerie onmogelijk zou zijn. En toch, ja, daar gaan zelfs van liberale zijde stemmen op, die roepen om een con servatief ministerie. De Arnliemsche Courant b. v. Zij meent dat de liberale partij alle regeer kracht heeft getoond te missen. Het Dagblad neemt natuurlijk naarstiglijk die redenering over en roept triomfantelijk: ziet ge nu, dat een liberaal ministerie onmogelijk is? Toch vergist het zich schromelijk. Men blijft te veel hangen aan het verschil van inzigt, dat zich over zekere punten onder de libe ralen in de Tweede Kamer heeft geopenbaard. Maar men vergeet dat bij alle verschil de vrij zinnige partij in de Tweede Kamer en bij de kiezers de meerderheid heeft. Dit is toch niet weg te redeneren. Ook wij hebben zeer betreurd wat bij ons parlement in de laatste tijden is geschied. Maar wij hebben geen oogenblik gewanhoopt aan de toekomst der liberale rigting. Ons dunkt het niet nobel, om, gelijk sommige liberale kiezers in België voor de clericalen stemden, een conservatief ministerie te ver langen, ten einde door nooddwang een libe raal bewind te verkrijgen. Men vergete toch niet, dat de tijd zou kun nen komen, dat ons volk dat eeuwige gehas pel moede werd en daadzaken, uitkomsten zonder parlement, hooger ging schatten dan langdurige discussien die tot niets leiden en onophoudelijke minister-wisselingen met een parlement. Onzes inziens zal een liberaal, werkzaam ministerie de beste uitkomst wezen. En daarom was het ons aangenaam te vernemen (wij deelden het berigt in ons vorig nummer reeds mede) dat de heer inr. G. de Vries Az. lid van den Raad van State, met het zamenstel- len van een nieuw kabinet is belast. Zoo ooit de regte man is gekozen, dan is het hier. Een bekwaam, liberaal staatsman, die, hoewel door zijne langdurige hooge be trekking volkomen met ons staatsleven en zijne behoeften bekend, toch geen oude vee ten in een of andere wetgevende vergadering heeft te vergeten 't is de aangewezen per soon om thans een krachtige regering te vor men. Van harte hopen wij, dat de heer de Vries dus slagen moge en zich omringe door degelijke, liberale mannen, die lust en bekwaam heid bezitten om de lang niet benijdenswaar dige taak op zich te nemen, als 's konings ministers, zoovele groote vragen, levensvragen, op te lossen. De vaderlandslievende daad van den heer de Vries want wij mogen hier wel zeg gen dat die naam niet voóf liet eerst als mi nister of kabinetsformeerder door het land gaat, maar dat de heer de Vries zich steeds ongeneigd betoonde eene portefeuille te aan vaarden zal, hopen wij hare belooning vin den in de schitterende logenstraffing aan vriend of vijand, die mogt meenen dat de liberale partij dood is. Dit zal natuurlijk moeten blijken in het geen het nieuwe ministerie zou verinogen. Dit weder zal afhangen gedeeltelijk van de houding der Tweede Kamer. Wij hebben nu zeer veel vermoeden, dat de ontevredenheid in den lande, door de jongste gebeurtenissen veroorzaakt, der liberale partij een spoorslag- zal zijn, om met gesloten gelederen een vrij zinnig ministerie te steunen. Over zijn taak spreken wij later. Voor de dienst in Nederl. Indië zijn benoo- digd tien onderwijzers, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zijn eener acte van bekwaam heid als hoofd- of als hu lp- onderwijzer, en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van dertig jaren, en hulponderw., beneden den leef tijd van vier en twintig jaren, die genegen zijn zich op den voet, onder genot der voordeelen, en onder de verpligtingen, omschreven in de koDinkl. besluiten van 22 Febr. 1865no. 128 en 30 Nov. 1870, no. 19, en in de be palingen ter regeling van de klassen en de be zoldigingen der onderwijzers aan de openbare lagere scholen in Nederlandsch Indiëals on derwijzer der derde klasse aan 's lands dienst in Nederlandsch Indië te verbindenkunnen zich uiterlijk tot en met 25 Julij 1872 aan melden bij een op zegel geschreven aan het departement van koloniën gerigt, eü aan den heer dr. Af. P. Lindo, inspecteur vau het lager onderwijs in Zuidholland te 's Gravenhage franco in te zenden request, onder over legging van verschillende stukken, die benevens nadere bijzonderheden in de St. Ct. zijn bekend Nadat in den avond van Maandag jl. eenige teekenen van weersverandering zich hadden voorgedaan en de barometer eene sterke daling toonde, brak over deze streken des nachts ten 12 ure een on( zettend weder los. Donder, bliksem, storm, hagel, regen sche nen met elkander te wedijveren in kracht. De rollende donder, de knetterende hagel- steenen, het geloei van den storm maakten alle rustenden wakker. Het luchtruim scheen één onafzienbare vuurzee, in 't kort het was noodweder. Dit duurde bijna twee uren, en toen de morgen daagde was de natuur tot kalmte teruggekeerd. Berigten van het platteland gewagen van verhageld koolzaad, neergeslagen granen eu verwoeste vruchten. Vooral het vlas en de tarwe moeten veel geleden hebben. Te Hein- kenszand zijn, naar men ons zegt, verschei dene glasruiten stuk gehageld en prachtige tuinen deerlijk gehavend. Ook te 's Heerenhoek en omstreken moet veel schade zijn aangerigt. Met emmers werd hier en daar de hagel opge schept. Moge men al verwachten, dat zich vele gra nen weder zullen oprigten, zoo is niettemin de schade over het geheel genomen belangrijk. In de vorige week heeft een dergelijk weder over een groot d<_el van Engeland, vooral in het noorden, gewoed. De schade aan oogst en boomen geleden moet onberekenbaar zijn. Hagelsteenen, als stukken ijs, vernielden te Newcastle en Stockport- een massa glasruiten. Te Birmingham viel zóóveel regen, dat de lagere gedeelten van de stad geheel overstroomd werden en een aantal arbeiderswoningen onder liepen. In sommige districten van South War wickshire waren wegen en velden bedekt met vier a vijf voet water en moesten de platte landsbewoners de wijk nemen op daken. Te Ashton-under-Lyne en te Liverpool waren de donderslagen zóó hevig, dat glasruiten er van gebarsten zijn. Naar men zegt, zijn er ook enkele menschen omgekomen. De begrootiug van enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven in Zeeland voor 1873 is in ontvang en uitgaaf geraamd op ƒ274,498,215. De opcenten op 's rijks directe belastingen zijn voorgedragen als over den loopenden dienst nl. 23 op de gebouwde, 23 op de ongebouwde eigendommen en 18 op het personeel. De kosten vau onderhoud van den 's Gra- venpolderschen straatweg cn van de steigers te Hoedekenskerke, Katscheveer en Walsoorden zijn voor memorie uitgetrokkenomdat nog geen bepaalde cijfers zijn aan te geven en de twee eerstgenoemde steigers neg afhankelijk zijn van door de staten te nemen besluiten. In verband met een verzoek van de gemeente Yerseke, om ook voor die gemeente toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs te verkrijgen en dus voor den bouw eener school hulp van het Rijk of de provincie te krijgen is door gedeput. staten een onderzoek gedaan naar den finantiëlen toestand dier ge meente. Het overzigt uit dat onderzoek ver kregen toont aan, dat het evenwigt tusschea

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1