BUITENLAND. is aangenomen. Hun standplaats en dienst- kring zal door gedeputeerde staten worden aan gewezen. De verpligtingen aan de betrekking van pro- I vincialen veearts le klasse, als chef van bet corps, en der andere provinciale veeartsen ver bonden, zijn voor zooveel noodig afzonderlijk en uitvoerig omschreven en bevatten verschei dene bepalingen die voor een naauwkeurig toe- zigt op den gezondheidstoestand van het vee noodzakelijk zijn. Bij onderzoek van rundvee, waarvan de in- of vervoer zonder nader on derzoek is verboden, zullen zij daarvoor ont vangen 50 cent als het onderzoek zich bepaalt tot een rund, en 15 cent daarboven zoo er ge lijktijdig meer ingevoerd of tot vervoer bestemd worden; zij zullen de praktijk als veearts mo gen uitoefenen. In het IIde hoofdstuk, omtrent de veeartse- nijkundige politie, vindt men de bepalingen op den invoer van rundvee in de provincie; op het vervoeren van rundvee in de provincie, omtrent den in- en vervoer in het algemeen, en op de overtredingen. Als beginsel is aan genomen, dat geen rundvee in de provincie mag worden ingevoerd langs andere wegen of op andere plaatsen dan daartoe door gedepu teerde staten uitdrukkelijk zullen worden aan gewezen. Ten koste van den eigenaar en ten genoege van den burgemeester, zal het vee op de plaats waar het is aangevoerd door den provincialen veearts worden onderzocht, over eenkomstig de bepalingen van het reglement, en gedurende eene maand onder toezigt der politie afgezonderd van ander rundvee moeten worden gehouden. Het rundvee uit Zeeuwsch-Ylaanderen, Wal cheren met Nieuw- en St. Joosland, en Zuid- Beveland met Wolfaartsdijk, Noord-Beveland, eiland Tholen, Schouwen en Duiveland en eiland St. Philipsland zal niet naar een van die on derdeden der provincie mogen worden vervoerd, dan met inachtneming der bepalingen, dat het worde ingevoerd op de daartoe door gedepu teerde staten aangewezen plaatsen en dat tot het vervoer schriftelijke vergunning zij verleend door den burgemeester der gemeente waar het vee tehuis behoort. Wanneer in de gemeente waar het vee tehuis behoort zich in den loop van drie maanden voor het vervoer een geval van besmettelijke veeziekte heeft vertoond, zal geene vergunning tot het vervoer worden ver leend dan na onderzoek van het vee door een provincialen veearts. Het zal voorts verboden zijn rundvee dat in de provincie wordt ingevoerd, indien het niet eene maand is afgezonderd geweest, zonder speciale vergunning verder te vervoeren. De geleider zal van de schriftelijke vergunning moeten zijn voorzien in de gevallen dat die wordt vereischt, en de afzondering van rund vee, voor de gevallen waarin die in het regle ment wordt voorgeschreven, mag niet worden opgeheven zonder vergunning van den burge meester. Indien geene besmettelijke ziekte onder het rundvee heerscht in de provincie Zeeland of in die waarvan het vee afkomstig is, zal door gedeputeerde staten ontheffing van enkele verpligtingen kunnen worden verleend. Dit zal ook kunnen geschieden waar het geldt in- en vervoer van rundvee toebehoorende aan Nederlandsche en Belgische grensbewoners, voor zooverre dit vee over de grenzen wordt heen en weer gevoerd ter beweiding of bearbeiding van gronden. Na de vaststelling van eenige bepalingen op de overtredingen en de toepassing van dit re glement, wordt bij overgangsbepaling voorge steld om de provinciale veeartsen die thans in betrekking zijn als zoodanig te handhaven, onder voorwaarde dat zij den vereischten eed (belofte) zullen afleggen, terwijl hunne jaar wedden opnieuw door gedeputeerde staten zullen worden vastgesteld. (M. C.) BENOEMINGEN en BESLUITEN. Benoemd tot directeur van het postkantoor Zevenaar B. Boom, thans postdirecteur te Tholen. Tot 2de lid van het best. der waterkeering van het calamiteuse waterschap Bruinisse, prov. Zeeland, J. de Groene; tot gezw. van den polder Ankervere, prov. Zeeland, G. Otletot gezw. van den polder Vlooswi.jk, prov. Zeeland, F. Dielemcin Pz.; tot gezw. van den Kruispolder, prov. Zeeland, J. C. Rosseel; tot gezw. van den polder Nieuw Sint Joosland, prov. Zeeland, P. Dingemanse. Iverlselylte Zaken. Op het viertal naar Noordwijk-hinnen komt voor ds. F. Hage te Wolfaartsdijk. Te Oudelande werd gisteren tot herder en leeraar bevestigd de heer G. de Wilde, vroeger predikant te Maasdam. De bevestiger, de pred. van St. Anthoniepolder, sprak volgens Mark. XVI, 15b, over het schoone en moeijelijke der Evangeliebediening. De nieuwe leeraar spoorde des namiddags, naar aan leiding van I Korinth. XII, 31a, aan -. om gezament- lijk te ijveren naar de beste gaven van geloof, liefde en hoop. Het groote nieuws uit Frankrijk, waar mede de bladen zich dan ook zeer bezighouden, is het bezoek, dat gedelegeerden der regterzijde van de nationale vergadering bij den president der republiek op jl. Donderdag hebben afgelegd, om hem te onderhouden over zijne zienswijze ten opzigte van 's lands regeringsvorm enz. Zij verklaarden eenige malen dat zij de diensteu, door Thiers den lande bewezen, erkendenzij zwoeren dat zij van achting voor hem door drongen waren, maar wenschten toch eene wij ziging zijner politiek. Thiers antwoordde met eene herhaling van zijne te Bordeaux afgelegde verklaring. „Ik heb," zeide hij o. a. »de re publiek opregtelijk aangenomen, en ben werk zaam deze te bevestigen als den eenigen waar borg van Frankrijks heil. De poging om het koningsschap te herstellen zou een burgeroorlog tengevolge hebben. Mijne handelingen gedu rende mijn gansche leven bewijzen, dat mijne politiek behoudend is geweest iu den waren zin des woords. Bij de laatste verkiezingen heb ik mij onzijdig gehouden." Voorts wees bij op het nut van de instelling eener tweede kamer. Het Journal des Débats berigt dat Thiers wel verklaard heeft aanhanger te zijn van de conservatieve beginselen, maar dat tusschen hem en zijne bezoekers een groot verschil van ge voelen bestaat over de wijze hoe deze beginselen krachtig moeten verdedigd worden. Ook ver neemt men nog dat de regterzijde van Thiers die in groote opgewondenheid verkeerde, twee portefeuilles, waaronder die van binnenlandsehe zaken, voor mannen van hare partij verlangde. Dat de gedelegeerden niet tevreden Thiers ver lieten, is voor niemand een geheim, en de breuk tusschen hem en de regterzijde kan bedenke lijke gevolgen hebbenreeds nu komt het plan hem te interpelleren weder ter sprake. Een zijdelingsch antwoord op de eischen der regter zijde geeft de Bien public, het bekende offici- euse orgaan van den president der republiek, in een opstel, in de eerste plaats inhoudende het betoog dat bedoelde eischen ten eenenmale ongegrond zijn. Voor hare klagten bestaat geene aanleiding hoegenaamd, zegt de B. P., en hierop volgt de opsomming van alles wat de regering, gemeenschappelijk met de kamer, voor het land gedaan heeft. Het blad hoopt dat de regterzijde de zaak niet verder drijve. Mogt zij verder openbare verklaringen verlangen dan zullen deze niet anders dan de zege der republiek zijn, want de gelegenheid zal aan Frankrijk zijn gegeven te toonen wat gedaan is. Het thans opgetreden ©paansclie kabinet is reeds het negende na ^de September-omwen- teling (1868). De acht vorige ministeriën wa ren die vanPrim, Topete, Serrano-Sagasta- Zorilla-Zorilla Malcarnpo Sagasta- Gaminde, Sagasta Romero-Robledo en Sagasta-Candau. In 1833, bij den dood van Ferdinand VIIbe stonden iri Spanje niet meer dan twee partijen de cariisten en de liberalen. Dit feit wordt in herinnering gebragt door een te Madrid geves- tigden correspondent van een carlistisch ge zind Parijsch bladhij zegt: De cariisten zijn in 1872 nog even hecht aaneengesloten, nog even eendragtig als zij in 1833 waren, en se dert zijn zij nog versterkt, eensdeels met die in Spanje zeer talrijke groep katholieken, de neo-katholieken, aan welker hoofd in Frank rijk de Univers en de Monde staananderdeels met vele conservatieven, die vroeger tot de li beralen behoorden, maar door den petroleum- schrik zijn bekeerd. En hoe is het daarente gen in het kamp der andere partij gesteld?" De schrijver doorloopt vlugtig Spanjes poli tieke geschiedenis, van het oogenblik waarop Carcia, in 1837, aan de regentes Christina met opgeheven dolk de progressistische consti tutie ontwrong," tot de dictatuur van Prim- »die onder de unionisten, deraokraten en pro gressisten zoo veel verdeeldheid zaaide, dat de liberale partij van 1833 thans versnipperd is in niet minder dan acht schakeringende al- fonsisten met het regentschap van Montpensier de alfonsisten zonder dit regentschap, de uni onisten, de progressisten, de frouterizos (kalf- radicaal), de radicalende federalistische re- publiekeinen enderepubliekeinsche unitaristen." Uit België verneemt men, dat tusschen den minister van oorlog en zijne ambtgenooten een hevige twist is ontstaaneerstgenoemde wilde tot eiken prijs en onverwijld het leger orga niseren naar het Pruissische stelsel, met de ern stige dienstpligtigheid (ernstiger dan zij in Frank rijk is). Generaal Guillaume zou zelfs verlangd hebben, dat de kamers tot eene buitengewone zitting zouden bijeengeroepen worden, om zijn ontwerp te behandelendoch de andere mi nisters, die volstrekt geen haast hebben om de impopulariteit van de afschaffing der plaats vervanging te trotseren, trachten slechts tijd te winnen, en' het voorstel tot het houden eener zomerzitting is verworpen. Hierdoor teleurge steld, zal generaal Guillaume verlof nemen voor drie maanden, welke hij in Zwitserland zal doorbrengen. Hij hoopt zijne medeleden van het kabinet handelbaarder te vinden na de ge meenteverkiezingen. Omtrent de zaak van Langrand-Dumonceau verneemt men, dat ofschoon Camille Nolliomb ex-secretaris van Langrand, en zijne medeplig- tigen, niet meer verschijnen ter teregtzitting in hun proces, dit wordt voortgezet, en dat de laatste zitting zich kenmerkte door de ver klaring als getuige afgelegd door den jezuït la Hausse (gezegdpater la Ciguë). Deze jeug dige priester stelde zich zeer ootmoedig aan, en trachtte hetgeen hij misdreven had te ver goelijken voornamelijk het feit, aan jnevrouw Langrand, wier biechtvader hij was, geraden te hebben gelden te verduisteren die aan de failliete massa toebehoorden. Heden wordt het verhoor van dezen getuige hervat, en men verwacht dat de brieven zullen overgelegd wor- O O den, waaruit blijken zal de schandelijke rol door verscheidene jezuïten in die bedroevende historie gespeeld. In den loop van het pro ces is voorts het bewijs geleverd, dat de hoofd redacteur van het Journal de Bruxelles maan delijks 250 fr. van Langrand ontving, afge scheiden van de 8000 fr. welke het blad elk jaar van hem kreeg. De herkiezing van den schoenmaker Bochart tot lid van den Brusselschen gemeenteraad wordt ommogelijk gemaakt door een proces hem aan gedaan door de curatoren in het faillissement van Langrand-Dumonceauom hem te nood zaken 6000 fr. terug te geven, welke hij van Langrand ontvangen heeft, met wien hij als onderofficier in het vreemden legioen in Alge- r\ rië diende. Onder dit voorwendsel liet hij (Bo chart), onder bedreiging, zich verscheidene geld sommen geven, te zamen meer dan 10,000 fr. doch er zijn slechts kwitantien gevonden ten bedrage van niet meer dan 4000 fr. De brieven van Bochart aan Langrand zijn openbaar ge maakt en de schoenmaker is hierdoor in niet geringe mate in een bespottelijk licht geplaatst, Gelijktijdig vraagt het muziekgezelschap Méhul, weLks voorzitter hij was, zijne banier van hem terug, welks kostbaar voorwerp (van zijde en goud) niet te vinden is. Men verzekert dat de scheidsregters te Genève de meening hebben te kennen gegeven dat de indirecte eischen van Amerika iu zake de Alabama-kwestie niet zijn eene vordering van dien aard, dat de schadeloosstelling in geld zou kunnen toegekend worden. De Ameri- kaansche vertegenwoordigers zonden derhalve door hunne regering uitgenoodigd zijn gewor den op deze eischen niet aan te dringen. Half-officieel wordt tegengesproken dat Ame rika en Engeland onderhandelen over addition- nele artikelen op een nieuwen grondslag; maar bevestigd wordt de tijding dat de indirecte eischen zijn ingetrokken. Men vreest geen moeijelijkheid meer bij het scheidsregt. Amerika is overtuigd dat het additionele artikel zal goedgekeurd worden zonder discussie.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3