BINNENLANPSCHE BERICTEN. gelasten, wanneer het schip „over stag" moet. In ons oog is het eenige nieuwe bezwaar tegen den steiger te Katscheveer gelegen in het verzoek der Middelb. stoomboot-admini stratie om nu niet meer te Wolfaartsdijk aan te leggen. Indirect zou dan, werd dit toegestaan, door het stellen van een steiger te Katscheveer, Wolfaartsdijk geïsoleerd worden. Maar om dat isolement te voorkomen be hoeft de steiger aan het Katscheveer niet nagelaten te worden. Het valt onmiddelijk in het oog, dat voor de wegneming van het Wolfaartsdijksche be zwaar een veel eenvoudiger middel is, nl. om de gevraagde wijziging in de concessie der bedoelde maatschappij niet te verleenen En zeker is het te verwachten, dat Gede puteerde Staten al het mogelijke zullen doen om de goedkeuring dier wijziging te voor komen. Men maakt toch geen steiger om dien voorbij te varen. Het zou dus dwaasheid zijn een dergelijk verzoek toe te staan. Op die weigering vertrouwende, zijn wij niet overtuigd, dat er thans grootere bezwa ren zijn tegen den steiger aan het Katsche veer dan vroeger. Het is dan ook niet te verwachten, dat Prov. Staten op hun besluit zullen terug komen, te minder nu van geen uitstel der overmorgen plaats hebbende aanbesteding is gebleken, waaruit men moet afleiden, dat Gedeputeerde Staten de aangevoerde bezwa ren niet deelen. En als wij voor Wolfaartsdijk hopen dat zijn adres nogtans met zorg worde over wogen, zoo zullen Provinc. Staten echter niets anders dan het algemeen provinciaal belang kunnen laten wegen. Wij mogen ver trouwen, dat zij, partijen gehoord, zullen doen wat hun billijk en regtvaardig voorkomt. GOES, 24 Junij 1872. Naar wij uit gewoonlijk goed onderrigte bron vernemen, zou de heer van Reenen, aan wien de taak Zou zijn opgedragen tot bet za- menstellen van een ministerie, van de vervul ling daarvan afgezien hebben en die taak alsnu zijn opgedragen aan den heer mr. G. de Vries lid van den Baad van State. (Dagblad.) Naar wij tot onze blijdschap vernemen, is de Staatsraad mr. G. de Vries door Z. M. uitgenoodigd, een nieuw Ministerie zamen te stellen, en heeft de heer de Vries deze taak aanvaard. Zijn wij wèl onderrigt, dan zullen de heeren Brocx en Gericke deel uitmaken van het nieuwe Kabinet. Moge het den heer de Vries gelukken, ook voor de overige porte feuilles de regte mannen te vinden. (N. R. Ct.) Bij arrest van den Hoogen Raad is ontzegd de eisch in revisie der zeeuwsche stoomvaart maatschappij te Middelburg tot schadevergoe ding van den Staat wegens de bekende zaak van het verongelukken der stoomboot Stad Ylissingen no. 2. De Hooge Raad besliste, dat de Staat niet verantwoordelijk was voor de onnaauwkeurigheid eener kaart, en dat de gedaagde ook niet ge houden was de aanwijzing dier kaarten te volgen, maar zelve den weg kon kiezen, welke haar het geschiktst voorkwam. Naar men ons mededeelt is ook de heer J. C. Pilaar, rijkstelegrafist te Zierikzee, en thans reeds belast met de directie van het postkantoor aldaar, gunstig geslaagd in het examen voor de posterijen, in het begin dezer maand te 's Hage gehouden. Te Rilland heeft zich de heer Adolphe Geill, gevestigd als geneesheer. Yan de 50 opgeroepen jongelingen tot plaat sing bij het instructie-bataillon te Kampen hebben zich 44 aangemeld. Daarvan zijn 37 geplaatst3 wegens ligehaamsgebreken afge keurd, 3 bevonden geene voldoende lengte te bezitten en 1 afgewezen wegens het onvoldoend afleggen van het schoolexamen. Den 2n en 3n Julij e. k. zullen weder va catures ontstaan, daar op die datums verschei dene corporaals-titulair bij regimenten zullen worden overgeplaatst. Wij vernemen uit goede bron, dat de Ne- derlandsehe Bank eene uitbreiding heeft ge geven aan hare bepalingen betreffende het disconteeren. Discontanten op plaatsen, waar de bijbank of agentschappen gevestigd zijn, zullen voortaan over het bedrag hunner disconto-quitantie, door tusschenkomst van een derdete Amsterdam bij de hoofdbank kunnen beschikken, terwijl aan de discontanten te Amsterdam is toege staan, hun geld door een ingezetene van Rot terdam bij de bijbank te ontvangen. Men zal voor eiken discontopost niet meer dan één persoon tot incassering kunnen aan wijzen, maar het staat vrij om over de volle som of slechts over een gedeelte daarvan door tusschenkomst van een derde te beschikken. Bijzondere quitanties van een bepaald for mulier zijn hiervoor te bezigen. Het doel van dezen maatregel is, kostelooze overmaking van geld, zoowel van de provinciën naar de hoofdstad als tusschen deze en Rot terdam, mogelijk te maken. H.bl Men schrijft ons uit Nisse van 21 Junij In den voormiddag van dezen dag had de plegtige uitreiking van premiën en getuig schriften voor getrouw schoolbezoek in deze gemeente plaats. Het schoolgebouw was met vlaggen, groen en bloemen fraai versierd. De schoolkinderen hielden optogten, met vlaggen, rond het dorp, onder het zingen van vrolijke feestliederen. Bij de uitreiking werden verschillende toe spraken gehouden door den burgemeester en secretaris der gemeente alsmede door den on derwijzer, een en ander afgewisseld door toe passelijk gezang. Na den afloop hiervan werd de schooljeugd door de zorg van het gemeentebestuur ruim schoots getracteerd. Een gelijk feest had dien dag te Schore plaats. Reeds' in den vroegen morgen van dien dag zag men tot zelfs de schepen in het kanaal met vlaggen getooid. Van het kanaal en het naburig Hansweert begaven zich dan ook vele ouders, wier kinderen te Schore schoolgaan, naar deze plaats om getuigen te zijn van het schoolfeest en de uitreiking der eereblijken voor getrouw schoolbezoek. In- en uitwendig was de school smaakvol versierd, terwijl de optogt der kinderen, getooid met de nationale kleuren, voor en na de plegtigheid aller belang stelling trok. Aan drie kinderen werd eene som van 3,60 en een getuigschrift, aan 16 boekgeschenken, aan zes anderen eene gedenkplaat uitgereikt, terwijl allen onthaald werden. Verschillende liederen, tereere van de school commissie, de provinciale staten, den school opziener en koning en vaderland, werden met juistheid gezongen, waaruit ook in dat opzigt het goede onderrigt van de onderwijzers bleek. Na afloop van het feest vereenigden de school commissie met de onderwijzers en eenige par ticulieren zich nog eenige oogenblikken, waarna allen voldaan huiswaarts keerden, verheugd over de goede leiding die zij in de schooljeugd hadden opgemerkt en over dit middel der pro vincie, om tot getrouw schoolbezoek aan te moedigen. Men schrijft uit Wemeldinge, 22 JunijBij de heden plaats gehad hebbende besteding van de gemeente-bewaarschool is aannemer gewor den als minste der 3 inschrijvers de heer A. Laven alhier voor f 1410,Iederdie begrijpt wat eene bewaarschool is, hoe nuttig zij in eene gemeente kan werken welk een zegen zij is voor de vorming van 't opkomend geslacht, verheugt zich, dat er, na lang wikken en wegen, eindelijk een begin is gemaakt en brengt dan ook gaarne hulde aan 't gemeente bestuur dat de zaak, trots alle bezwaren, heeft doorgezet. Terwijl wij vertrouwen dat het door eene flinke meubelering volgens de eischen van het onderwijs en vooralwaarop allesalles aankomt, door het plaatsen van eene geschikte onderwijzeres aan 't hoofd der school, de kroon op 't werk zal zetten, durven wij hun nu reeds verzekeren dat het aanspraak heeft op den dank van tijdgenoot en nakomeling. Hun voorbeeld vinde bij vele Z.-Bevel, be sturen navolging Men meldt uit Roosendaal: Het Festival, hetwelk den 30n dezer door de harmonie Unie alhier zal gegeven worden in het prachtige lustbosch van den huize Roosendaal, daartoe welwillend door den Wel Ed.Geb. heer Scholten van Aschat afgestaan, belooft een van die muziekfeesten te zullen ziju, als zelden gevierd worden. Niet minder dan zestien muziek- en zangvereenigingen, met een getal van ongeveer zes honderd werkende leden, zullen zich dien dag, des middags ten 12 ure, alhier aan het station vereenigeu, om iu plegtigen optogt, zich naar gemeld bosch te begeven, waarna onmiddelijk de muziekuit voering volgens het uitgegeven programma zal plaats hebben. De ijverige bemoeijingen der feestcommissie van de harmonie Unie, en de algemeene be langstelling, welke de inwoners onzer gemeente aan den dag leggen naar wjj vernemen zal er dien dag algemeen worden gevlagd doen ons een feest verwachten waarop onze gemeente trotsch zal kunnen zijn en hetwelk zeer zeker eene ontelbare menigte vreemdelingen naar hier zal lokken, te meer, omdat na afloop van het feest, door de beide spoorwegmaatschappijen alhier, des avonds om half elf ure, in alle rigtingen (naar AntwerpenBredaMiddelburg Moerdijk en tusschenliggende stations en hal ten) extra-treinen zullen loopendaardoor is men in de gelegenheid de luisterrijke verlich ting van het bosch bij te wonen. Volgens door de Amst. Ct. ingewonnen in- formatien, zijn de berigten van het bezoek van keizer Napoleon III te Amsterdam onjuist. Eenige gelijkenis van den persoon, die van twee anderen vergezeld, sommige plaatsen van ons land bezocht, op den ex-keizer der franschen, heeft tot het onjuist berigt aanleiding gegeven. Door het in werking treden van de wet tot regeling van het veeartsenijkundig staatstoezigt en de veeartsenij kundige politie van den 20 Julij 1870 (Staatsblad n°. 131) is het provin ciaal reglement ter voorkoming van de ver spreiding der longziekte in Zeeland van den 10 Julij 1841, zooals dat bij besluit van den 12 Julij 1851 is gewijzigd, grootendeels ver vallen, daar onderscheidene bepalingen daarvan in strijd zijn met de wet of ontworpen regelen die thans niet meer tot de bevoegdheid der provinciale staten behooren. De overweging echter, dat door genoemd reglement ten opzigte van den veestapel in Zeeland zoo belangrijke diensten zijn bewezen en dat vele voorschriften van dat reglement buiten werking zijn gesteld door wetsbepalingen waarvan nog niet met zekerheid kan worden gezegd dat zij afdoende en doelmatig zijn, om dat de ondervinding nog uitspraak zal moeten doen, heeft gedeputeerde staten van Zeeland doen besluiten om aan de provinciale staten een ontwerp-reglement betreffende den veeartse- nijkundigen dienst en politie in de provincie Zeeland aan te bieden. In het eerste hoofdstuk van het aangeboden ontwerp-reglement komen de bepalingen voor op het aantal veeartsen; hunne wijze van be noeming, schorsing en ontslag; hun dienst, jaarwedden en vergoeding voor reis- en ver blijfkosten en het onderzoeken van vee. Vol gens het ontwerp-reglement zal het aantal pro vinciale veeartsen, uitsluitend bestaande uit vee- artsenijkundigen die aan een wetenschappelijk examen hebben voldaan en die bevoegd zijn om de praktijk als veearts uit te oefenen, hoog stens 12 bedragen, verdeeld in drie klassen, n.l. 1 veearts le klasse met een salaris van hoog stens ƒ800; 4 veeartsen 2" klasse, ieder met een salaris van hoogstens ƒ400 en 7 veeart sen 3e klasse, ieder met een salaris van hoog stens 300; het bedrag der jaarwedde voor ieder veearts afzonderlijk in evenredigheid van hunne diensten te bepalen door gedeputeerde staten. Het aantal veeartsen, onder het vi- geerend reglement op 12 bepaald, ondergaat dus in zooverre geene wijziging dat in het ont werp-reglement het getal van 12 als maximum

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2