BUITENLAND. Uit Bergea-op-Zoom méldt men van 19 Jung Met een vleijend schrijven van den heer van Otterloo, namens Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, ontving de uitvoerings-commissie voor den hier te houden schietwedstrijd, uit geschreven door den bond van sehutter-officieren in Noordbrabant, vijf prachtige, met zilver ge monteerde prijzen, bestaande uit 2 inktstellen, 1 sigarenstander, 1 presse-papier en 1 bierglas. De Koerier verneemt, dat de heer dr. van Vloten in beroep zal komen van het door de arrondissements-regtbank te Deventer tegen hem uitgesproken vonnis. Den 18den dezer is te Utrecht het 26e Nederl. landhuishoudkundig congres geopend. Voor de afdeeling: akkerbouw en veeteelt zijn gekozen tot voorzitter: dr. Vogelvanger van Hulst en tot onder-voorzitter de heer J. M. Kakebeeke van Goes. Voor de tentoonstelling van vee, bloemen, landbouwwerktuigen enz. heeft een ruime in zending plaats gehad. Tn de vergadering is bepaald dat het vol gende congres te Delft zal worden gehouden. Volgens het Correspondentieblad der Vereeni- ging van Christelijke Onderwijzers in Nederland bedraagt het getal Christelijke scholen 294, waarvan in Friesland 57, in Groningen 22, in Drenthe 7, in Overijsel 12, in Gelderland 32, in Utrecht 32, in Noord-Holland 34, in Zuid- Holland 72, in Zeeland 17 en in Noord-Bra bant en Limburg 15. Per stoomboot van Harwich is te Rotter dam, onder geleide van een commissaris van politie, aangekomen, en naar het huis van arrest aldaar overgebragt, de vroegere conduc teur in dienst van van Gend <Sf Loos, Dikkens, de vermoedelijke dader van den bekenden dief stal van aangeteekende brieven, den 20 Mei jl. van Amsterdam naar Antwerpen verzonden. De vervaardiging van papieren rijtuigwielen trekt tegenwoordig de aandacht tot zich. Het papier wordt in schijven gesneden ter grootte van het wiel en dan aan eene drukking bloot gesteld van een en een halve ton per vierk. duim. In dien toestand wordt er een ijzeren band omgelegd die met bouten er vast aan ver bonden wordtaan dezen band wordt later de veiling vastgemaakt. Er wordt beweerd, dat deze wielen geen leven maken, veerkrachtiger zijn, door den invloed van het weder geen verandering ondergaan, en sterker zijn dan van eenig ander materiaal, bij gelijk gewigt. wel eens hulp en hartelijke belangstelling heb onder vonden. Overigens is de Javaansche bediende sterk voor verandering. De volgende anecdote is ten dien opzigte in lndie bekend. Zeker heer kleedde zich aan en zijn trouwe be diende Sidin hielp hem daarbij. „Mijnheer, mag ik eens wat zeggen,,, vraagt Sidin. „Ja, wel zeker, Sidin.,, „Dan vraag ik mijn ontslag, mijnheer,, „Uw ontslag 1 Waarom? 13 jaren zijt gij bij mij en altijd heb ik u wel behandeld 1„ „Ja, mijnheer; maar ik heb uw gezigt nu al zoo lang gezien, dat ik er genoeg van heb,, Mijnheer was toevallig zwaar door de pokken ge schonden en deed juist voor den spiegel zijne das om. Onwillekeurig moest hij erkennen dat 13 jaar op dat gezigt gezien te hebben genoeg was, maar Sidin bedoelde dat niet zóó, hij wou alleen eens verande ren, hij was eenvoudig tjappie (moe) van 13 jaren op denzelfden heer te kijken, of deze van de pokken was geschonden of niet. En Sidin kreeg een ont slag briefje, pakte zijn boeltje bijeen en vertrok zon der meer een blik te werpen op de woning waar hij 13 jaar had vertoefd en zonder meer dan een een voudig tabêq (ik groet u) tot zijn meester te zeg gen, dien hij op zijne wijze 13 jaren trouw had ge diend. De eerbied van den jongen voor zijn heer is be trekkelijk en hangt veel af van des meesters karak ter. Is deze kort van stof, maar niet veranderlijk van humeur, zoo is de eerbied te grooter, want, hoe zeer de bediende zelf naar verandering haakt, zoo heeft hij liever daarvan tegelijk het monopolie. Is de heer te toegevend en te spraakzaam of ongesta dig, dan gaat de eerbied weldra verloren en neemt de bediende een toon aan, die soms in het fami liare valt. Regtszaken De arrondissements-regtbank te Goes heeft op 17 Junij 1872 het navolgende vonnis uitgesproken tegen F. J. L., oud 18 jaar, zoon van Josephus Johanneswo nende te Goes, thans gedetineerd in het huis van arrest aldaar; schuldig verklaard aan: lo. diefstal door een loon bediende ten nadeele van zijnen meester en ten nadeele van een persoon, dien hij niet diende, maar die zich met hem in het huis van zijnen meester bevond; 2o. eenvoudige diefstallen. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van achttien maanden en in de kosten van het regtsgeding, desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. In Nederland wordt de slag bij Waterloo jaarlijks, boewei telkens in mindere mate, her dacht. In FranKrijli schijnt de toen voor dat land geledene nederlaag niet vergeten te zijn. Den 18 Junij van dit jaar waren althans te Parijs eenige vlaggen halfstok geheschen. Er zijn dus ten minste nog eenige Franschen, die de nederlagen van hun vaderland in rouw gedenken. De meesten hebben zelfs Sedan reeds weder vergeten in die luchthartigheid, welke het Gallische ras eigen is. De commissie voor de comptabiliteit der na tionale vergadering heeft bepaald, dat een jaar- lijksche subsidie van 12,000 fr. zal worden verleend tot het voortzetten der Archives Par- lementaires, of het volledig verslag der in Frank rijk gevoerde parlementaire debatten, met de daarop betrekking hebbende bescheiden. Aan vankelijk had inen met deze Archives enkel ten doel de leemten aan te vullen, die in de ver slagen van na het jaar 1800 gehouden zittin gen bestonden; later heeft men echter het groote nut er van ingezien om tot het tijdperk der revolutie en tot de zittingen der Fransche Sta- ten-Generaal op te klimmen. Van de 27 boek- deelen der Archives (elk omstreeks 800 bladz. gr. 8°. groot), tot dusver verschenen, hebben 20 betrekking op het tijdperk na 1800 en 7 op het vroegere tijdperk, De politieke partijen te Versailles zijn meer dan ooit met elkaar aan het harrewarren. De regterzijde is niet tevreden. Zij wil meer waar borg tegen de republiek, daar zij vreest dat deze van tijdelijk wel eens definitief zou kun nen worden, iets wat volstrekt niet in haar plan lag, toen zij Thiers een tijdelijk mandaat hielp geven. De regterzijde blijft spreken van een regentschap, indien Thiers eens mogt af treden; ook vraagt zij wijziging van het mi nisterie in haren, dat is: in een monarchalen geest. Op het oogenblik is slechts één mi nister, de Larcy, monarchaal. Te Parijs zijn, op last van den gemeente raad, alle gala-rijtuigen der stad met tuig, live- Ondragelijk is het hem gescholden te worden. Vooral omdat het schelden in de inlandsche talen eene eigen aardige bijzonderheid heeft en daarbij woorden wor den gebezigd, die ik wel in de inlandsche taal, die mijne lezers niet verstaan, zou kunnen zeggen, maar welke ik in de hollandsche taal kiesheidshalve niet vertellen zal. Het schelden onder de inlanders on derling maakt hen dan ook nijdiger dan een flinke klap. En 't zal wel daar van daan komen dat wei nig klappen onderling worden uitgedeeld. Men trekt elkander aan het lange haar slingert dit rond de hand en drukt dan het hoofd, waarbij het haar behoort, te gen den grond. Ik heb vrouwen op deze wijze zien vechten en daarbij hooren schelden en gillen, dat mij herhaal delijk de lust bekroop tusschen beiden te komen. Ik gaf dit echter spoedig op. Aan die woedende furiën was geen tusschen beiden komen aan, en ik vond het bij die gelegenheid een geluk, dat wij Europeanen geen lange haren dragen. De inlandsche bediende is niet lui hij doet zijn werk. Hij ontsluit des morgens het huis, veegt en wrijft de meubelen, maar wel een beetje oppervlakkig. Van een enkele spinrag stort het huis niet in, denkt hij. Daarom is hij er niet erg op gesteld, dat zijn meester met eene Europesche vrouw in het huwelijk treedt. Men heeft dan groote moeite den jongen in dienst te houden. Ik herinner mij, hoe zelfs miju Madu- resche jongen, op den dag toen mijne vrouw moest arriveren, mijn huis ontliep onder voorgeven, dat hij zijne eigene woning dien dag juist een pas of 10 verzetten wilde. (Op dat verzetten van huizen kom ik nader terug.) Het zou te langwijlig worden hier al de bezigheden van een „zwarten jongen" op te sommen. Vooral bij den maaltijd is hij van groot gemak. Hij staat rei enz. voor nog geen 20,000 fr. verkocht, om ze op te zenden naar New-York. De Yan kees zullen er dus kinnen kort in paraderen, om der curiositeitswille. De verkoop van de gala-rijtuigen der stad is een belangrijk be wijs van bezuiniging van d.n gemeenteraad; een daad van ceconomische preutschheid, als men het eens zoo noemen mag Geen weelde meer zegt de stoïcijnsche kok en het raadslid Bon- vallet, die in cabinets-particuliers diners levert a 20 fr. per hoofd. Het onderhoud der gala rijtuigen met toebehooren - dat een en an der aan de stad zeker een half millioen francs gekost heeft - kwam ongeveer op 3000 fr. per jaar te staan, een druppel in de begroo- tingszee van Parijs. Straks komt er een min der radicale, minder zuinige, minder stoïcijn sche gemeenteraad, en wat voor 20,000 fr. aan een Amerikaan verkocht is, wordt voor een dertigvoudige som teruggekocht. Met valsch bankpapier werden en worden vele menschen bedrogen, niet altijd echter on der omstandigheden als de volgendeEen tuinier nabij Parijs kreeg bezoek van iemand, die hem vroeg of zijn huis tijdens de commune niet geplunderd was geworden. »Ja," ant woordde de tuinier met een zucht. »lk word door de wroegingen mijns gewetens tot u ge dreven,' hernam de ander; »ook ik ontnam u ietszie, dit zilveren medaillon." De tuinier stak de hand uit en zegthet is eene gedachtenis van mijn eenig kind." »Neem het terug, goede manzeide de vreemde met gebroken stem, »en veroorloof mij dat ik, tot kalmering van mijn geweten, er 100 fr. bij voege." Daarop nam hij een biljet van 500 fr. uit zijne por tefeuille, en de tuinier, nog altijd met trauen van gevoel in het oog, gaf hem 400 fr. terug. De schalk had deze netto winst want het billet was valsch! Uit E'ingeland verneemt men, dat de staats stukken betreffende de Alabama-kwestie be staan uit 73 depêches, welke tot geen ander resultaat voeren, dan dat de Vereenigde Sta ten niets meer te zeggen hebben en dat zij weigeren zich te vereenigen met een verzoek tot uitstel der scheidsregterlijke uitspraak. De zittingen zijn voor het oogenblik geheim en dus moeten de berigten, dienaangaande ontvan gen, met behoedzaamheid worden aangeno men. Volgens Reuters telegram zou de En- gelsche regering de opsomming van hare argu menten hebben doen voordragen, onder voor behoud van het regt, om zich terug te trek ken ingeval de indirecte eischen, waartegen het protesteert, te berde mogten gebragt wor den. De Amerikaansehe vertegenwoordiger te Genève had een telegram in schrift ont vangen, welke niet in tijds vóór de zitting op gelost kon worden, zoodat hij eene verdaging tot heden verzocht. De Amerikaansehe gevol- dan werkelijk achter de aanzittenden, let op of eenige spijs op het bord gaat ontbreken en presenteert die onmiddelijk. Hij verwisselt de borden, en veegt nog ieder bord dat hij voorzet, eveD af met de over den schouder hangende servet. Overigens valt het niet te ontkennen, dat vele Euro peanen in lndie vreesdijk op hun gemak gesteld zijn, tot in het verwijfde toe. Ik heb zelfs jonge lieden ge kend, die hunne schoenen niet zelf uittrokken en een maal in een leuning- of wipstoel gezeten, zelfs te lui waren, om zich een glas in te schenken uit de karaf die vóór hen stond. Men roept of nog liever fluit den jongen, iets wat dezen niet erg aangenaam is en altijd met een norsch „ja" (zonder de bijvoeging „mijnheer") wordt beantwoord. Vooral maakt dat fluiten hem kregel als hij juist bezig is met zijne geliefkoosde uitspanning, om, na afloop van zijn gewoon werk, op een balustrade een stroo-cigaartje te rooken, of uitgestrekt op eene mat in den maneschijn, keuvelende met zijne makkers, den sterrenhemel aan te staren. Een slippert te maken, wanneer de heer des huizes en familie ter ruste zijn, is mede voor hem eene behoefte, vooral als hij, wat niet zelden het geval is, verslaafd is aan het spel of gaarne met de bayaderes omgaat. En hoewel hij uitmuntend den ganschen nacht daar voor wakker kan blijven, zoo is hij den volgenden dag toch erg soezerig. Velen dier „jongens" zijn getrouwd. De gehuwde staal verandert echter niets aan zijne gewoonten en ook al heeft hij een aantal kinderen, zoo blijft hij omtrent zijn meester denkenvoor u een ander. Hun loon is meestal 10,per maand, behalve een katti (®/4 pond) rijst. Hij voedt daarvan zijn gezin en komt er mee toe, als hij niet houdt van opium en andere uitspattingen, in welk geval de eerlijkheid een harde proef ondergaat. (JFordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2