Aanbesteding. TAND1IEKTEN BURGERLIJKE STAND GOES, de Meestoot „DE LIEFDE," Ic GOES vóór Donderdag den 27 Junij OPENBARE VERS00PIN6EN Op Donderdag den 20 Junij 1872, En op Vrijdag den 21 Junij 1872, heel vrijwillige daad was, waartoe geenerlei ver- pligting bestond. Omtrent de Alabama-kwestie meldt een tele gram aan de New-York-Herald, dat het En- getsche gouvernement drie voorstellen heeft opgezonden ter vervanging van de indirecte eischen. Lord Granville verwijt het Ameri- kaansche bewind zijdelings de weigering om over de amendementen te onderhandelen, na dat het Engelsche bewind deze drie voorstel len gedaan had. zonder ze immer als een ul timatum te hebben aangeboden. Het Engel sche gouvernement scheen dus een uitweg te beramen, indien het faalde, en alles te verkrij gen wat het wenschte. Indien de Vereenigde Staten (zoo luiden de woorden van lord Gran ville, volgens de New-York Herald) zich het gezag aanmatigen te verklaren, wat Iir. Ms. bewind aannemen moet, en steeds weigeren om verdere onderhandelingen te voeren, dan verpligten de eer en de waardigheid van Hr. Ms. bewind dit bewind, hoe ongaarne ook-, zich aan het scheidsregt te ontrekken. Graaf Granville verzekerde aan generaal Schenck, dat Hr. Ms. bewind in geen geval hoegenaamd het gewijzigde artikel, zoo als het Amerikaansch kabinet dat voorlegde, kon aannemen. Men gelooft niet, dat de president verdere wijzigin gen gedoogen zal. De Observer gelooft, dat de instructiën, door lord Tenterden te Genève aangeboden, inhouden het verzoek om verda ging der zittingen van het scheidsgeregt, op grond dat Engeland geen memorie kan over leggen, omdat de kwestie der indirecte schade tusschen de twee regeringen nog niet gere geld is. Uit Spanje meldt men, dat een liberaal mi nisterie is opgetreden, tot groot genoegen dei- bevolking van Madrid. De jongste verkieziu- gen aldaar voor de Cortes bewezen reeds den geest dezer bevolkingondanks alle tegenwer king van de regering koos Madrid liberale afgevaardigden. De meerderheid der lands ver tegenwoordiging juichte bij den val van Ser rano, en bij diens vervanging door Zorilla, welke pas eenige dagen te voren plotseling als lid der Cortes gekozende hoofdstad ver laten en zich naar Tablada begeven had. Als alle nieuwe kabinetten belooft ook het ministe rie Zorilla regeling en verbetering van 's lands financiëlen toestand, bezuiniging enz. Wat deze hoofdafdeelingen in 's laods bestuur be treft, is het te wenschen dat, bijaldien de be lofte ernstig is, de minister van finantiën niet genoodzaakt worde af te treden nog vóór dat hij den tijd hebbe gehad om na te denken over de maatregelen geschikt om aan die toe zegging te voldoen. De berigten uit -Rusland gewagen van de luisterrijke viering van den twee honderdsten verjaardag van Czaar Peter den Grooteop den 11 dezer. De keizer en zijne familie heb ben een lijkdienst bijgewoond in de Petrus-en Pauluskerk vlak bij de doodkist van den czaar, Een gedenkpenning werd op de kist nederge- legd, onder het lossen van een-en-dertig ka nonschoten van de bastions. Op drie taboe- retten met kussens van goudstof lagen voor werpen van herinnering aan den veldslag bij Pultawa, en wel op de eefstede uniform en de ringkraag, welke Peter I bij die gelegen heid gedragen heeft; op de tweede: zijn in dien slag doorgeschoten hoed en zijn degen; op de derde: de door hem gedragen insignia der St.- Andreasorde. Op een kussen waren met zil ver gestikt de volgende woorden, ontleend aan Peters dagorder in den slag bij Pultawa: »En van Peter weet ge, dat hem het leven onver schillig is, als slechts Rusland, u tot heil, in roem en geluk leeft!" Na afloop der kerk- plegtigheid zette een indrukwekkende proces sie zich in bewegingzij trok naar het Peter plein en aldaar werd bij het gedenkteeken voor den grooten czaar een mis gevierd,gevolgd door het defileeren der troepen voor het monument. Den 10 Junij was te M«ine het gerucht van 's pausen dood verspreid; het vond zijnen oorsprong in een der bezwijmingen, waaraan Pius IX dikwijls onderhevig is, doch die ge woonlijk kort van duur en zonder nadeelige gevolgen zijn. De Univers meldt, in een tele gram uit genoemde stad van den 13, den voor- trefielijken gezondheidstoestand van den paus. De tijdingen uit SSidden-Amerilta beves tigen het berigt dat tusschen San-Salvador en Honduras de oorlog is uitgebarsten. De troe pen van Salvador hebben eerst Amalapu, de eenige Hondurische kusthaven, bezet en zijn daarna de hoofdstad Comayagua binnengerukt. De president Medina en zijne troepen weken de Salvadorianen bragten hun verscheidene nederlagen toe. Ook Granados, president van Guatemala, welke republiek zich met Salvador verbonden had, was met 2000 man in het veld gerukt. Deze oneenigheden zijn aan te mer ken als een honende illusstratie van het pleg- tige verbond van vrede en vriendschap, dat de Midden-Amerikaansche republieken in den aan vang dezes jaars gesloten hebben. De oorlog moet echter niet van langen duur geweest zijn. Lopez, generaal van Honduras, is, ten gevolge van de vlugt van Medina, aan het bewind in San-Salvador gebleven. Ingezonden. IN MEMORIAM. De Nieuwe Goessche Ct. deelt in een harer laatste nummers een paar ongelukken mede, die ontstaan zijn tengevolge dat een geleider zijn hengst door de op eeiigehoopte beursbezoekers heen voerde, die geen plaats op de beurs zelve konden vinden Welnu, heeren van de N. G. Ct., talmt niet langer om de middelen aan te wijzen, die dat bezwaar uit den weg zullen ruimen en de beurs worde vergroot, waartoe u door het be stuur het voorstel werd gedaan. Gij wilt den marktdag behouden, de beursbezoekers verder uitlokken, begint met hun eene goede plaats te bezorgen, opdat zij de si raat niet behoeven te ver sperren. In haar laatste nummer juicht zij zeker met de gansche burgerij over den gunstigen afloop der ver pachting van de faecale stoffen. Was dit vroeger een bezwaar voor de gemeente-finantiende post van ƒ8300,over de 7 jaren een kapitaal van ƒ23100, representerende, is een revenu dat wij aan onze hatelijke liberale vertegenwoordigers van vroeger te danken heb ben, die anders in het oog der heeren van de N. G. Ct. niets deden dan de gemeente-lasten opvoeren. Herin neren wij ons de overledenen v. u Bosch, v. Dorth, Verhagen, de beide eersten, die met het oog op de ge zondheid der ingezetenen het mogelijke hebben aan gewend om de stinkende poelen te dempen ofte reinigen, de laatste reeds vooruitziende het tinantieel voordeel dat voor de gemeente hieruit te halen was. Maar pas op, eenige jaren verder en het is de partij der N. G. Ct. die zich beroemt ons dit voordeel bezorgd te hebben om een blijk te geven hoezeer zij, meer dan hare liberale voorgangers, de finantiën der stad zuinig beheerde en de burgerij in den drukkenden omslag ,te gemoet kwamge tuige de Gasthuis-zaak, die nog wat meer lasten op hare schouders wierp, daarom „in metnoriam Apropos M. de R. betrekkelijk die feecale stoffen. Men noemt den voorhanden zijnden bagger in de Zoete vest een goudmijntje. Ik wil u in 't kort een gesprek tnededeelen dat ik bijwoonde, waarbij dit punt behandeld werd en de zoogenaamde brakke vest ter sprake kwam. Het had plaats tusschen een voorstander van industrie en twee landbouwers waarvan één op reeds ver gevor derden leeftijd. De eerste vroeg wat de laalsten dachten van de gehalte voor bemesting van den modder uit de brakke vest. De laatsten beweerden, dat deze in waarde voor de eerste niet veel zou onderdoen ja dat bij tijdiger en meerdere publiciteit stellig grootere concurentie zou qntstaan, gelijk nu reeds zou gebleken zijn dat nog hoogere pachtsom had kunnen bedongen worden. De industrieel meende dat met den voorhanden grond der schans in de verste verte de poel niet was te dempen, gelijk een gedeelte der zoete vest reeds be wezen had, dat men daaraan de wallen met hare be- plautingen en grasettingen te vergeefs zou prijs ge ven. Van de beide inlagen moesten de wallen aan den waterkant worden weggegraven, dan was er ruimte in overvloed om kistingen te maken en kon men bag geren, keeren en wenden naar goeddunken. Van stank had men daar geen last, voor het vervoer naar bui ten was de schier aangrenzende haven een uitgezochte gelegenheid en zoo ging men voort met opsomming van voordeden voor den werkman en de stedelijke kas, dat ik onwillekeurig uitriep: „Kom aan, wie biedt geld voor onzen modder met den stank dien zij nu jaarlijks geeft op den koop toe, bagger naar hartelust hoe meer hoe liever, want daaraan is geen eind te voorzien en geef ons geld voor slik!" Ik moet bekennen, dat mij daarbij in de gedachte kwam eene berekening, die ik eens hoorde over het kunstmatig oesterteelen, maar er ligt toch een wenk in opgesloten en uit zoovele dergdijken zijn soms jaren nadien goede vruchten genoten, het voorbeeld zien wij hierboven. M. CORRESPON DENTIE. „Schetsen over de Oost" hopen wij in ons volgend no. op te nemen. van den 14 tot en niet den 17 Junij 1872. Ondertrouwd Gehuwd en Geboren: Geene. Overleden: Den 18, Josina Susanna 5/wi d, v. Leendert Hollemans en Catharina de Zeeuw, Cornelia Maria van de Velde 41 j. geh. t?i et Gerardus Joannes Besseling, ADYERTENTISN. Na een langdurig lijden overleed heden, tot mijne diepe droefheid, mijne geliefde echt- genoote CORNELIA MARIA van de VELDE, iu den ouderdom van ruim 41 jaren, na eene gelukkige echtvereeniging van bijna 11 jaren, mij nalatende 2 kinderen te jong om hun groot verlies te beseffen. Goes, 18 Junij 1 872. G. J. BESSELING. Bij aangifte is in voor buitenreeders gelegenheid om spoedig te Reeden. De Boekhouder, J. FRANSEN van de PUTTE Jr. ijpllsll?3* Weduwe VAN HOUTEGEM, te Kruiningen, maakt bekend, dat de ge wone afspanning van paarden en wagens, gedurende de Kruiningsche kermis, op hare hof stede en land NIET kan plaats hebben. en ziekten in het tandvleesch worden door het gebruik van het tiiatlierin-tloiidwater van Dr. J. G. POPP, KeizerlKoninkl. Hof-Tandarts te Weenen, Stadt, Boa- nergasse, No. 2, steeds verzacht en in de meeste geval len geheel genezen. Verkrijgbaar te AMSTERDAM bij F. von Wind- heim Co., Verkoophuis. GoesJ. P. van der Does Lzn. Sluis, gez. Jansen; Vlissingen, wed A. M. Kalbfleisch; Zierikzee, M. S. Polak, droogistMiddelburgW. P. van de Kamer, apotheker, Rotterdam A. Schipperijen Co., (blaauwe porseleinwinkel)Bergen-op-Zoom, P. F. Ap pelboom, apotheker. Die genegen zijn aantenemen de Onder houdswerken en andere herstel lingen aan het GASTHUIS te Goes, waarvan het breeder omschreven bestek voor belangheb benden bij den Binnenvader van dat Gesticht, ter inzage ligt, gelieven hun daartoe strekkend verzegeld Inschrij vings-biljet te bezorgen bij den eerst ondergeteekendeterwijl tot de aanwijzing op Zaturdag den 22 Junij, om 10 ure des voormiddags, door den Gemeente-bouwmeester zal worden overgegaan. Het Bestuur van het Gasthuis te Goes, A. NGRTIER Pz. Voorzitter. E. van den BOSCH, Secretaris. des morgens ten 10 ure in het Gemeentehuis te Kapelle, voor de Weduwe en Erfgenamen van wijlen JOZIAS KLAP, zoo in pereeelen als in massa: staande aan den Postweg onder Kapellemet de nombre van 5 Hectaren, 05 Aren, 40 Centiaren BOOM GAARD BOUWLAND eu WEIDE, aldaar en in Yerseke gelegen. 6 Hectaren Tarwe 9 Ivo Jzaad Rogge, Klavers en andere "Vwich ten te Velde. 1 Heet. Hooigras, Boomvruchten en ongeveer 6 Hectaren Ivanthooi, in onderscheidene pereeelen. des morgens ten 10 ure, op voormeld Hoefje aan den Postweg te Kapelle 1 bruin RU1NPAARD, oud 15 jaar, 3 puike MELK- KOEIJEN, 1 aanhouwKALF,l8K®Mi V ARKENMEN WAGEN, EEGDEN en verder BOUW-, MELK- en STALGEREEDSCHAPPEN, HOOI, STROOMEST in den mestput, enz. enz. Informatien te bekomen bij den heer I. J. PAARDEKOOPER en Notaris A. KAKE- BEEKE Jz., beiden te Goes

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3