BUITENLAND. polders en waterschappen. Adressen van inwoners van Wolfaartsdijk en 's HeerArendskerke, tegen den aanleg van een steiger aan het Katsche veer. Naar de N. G. Ct. verneemt is door de administratie der Middelb. stoomboot op Rot terdam een adres ingediend tot wijziging der concessie, in dier voege, dat die booten niet meer aan den steiger te Wolfaartsdijk zullen behoeven aan te leggen. Teregt wordt aan gemerkt, dat dit voor het Westelijk deel van Zuid-Beveland een groot ongerief, ja zelfs een groot nadeel zou zijn, wijl dan datgene wat men met die booten wilde verzenden, naar het Katscheveer zou moeten gebragt worden. Het behoeft geen betoog, dat, werd de ge vraagde wijziging van de concessie toegestaan, het daarstellen van een steiger aan het Kat scheveer geen doel zou treffen zonder tegelijk andere belangen te benadeelen. In geen geval althans zou er van verbete ring der communicatie sprake zijn. Naar wij veronderstellen staan de adressen hierboven op de agenda van de vergad. der prov. staten voorkomende, met deze zaak in verband. Voor het oogenblik schorten wij ons oor deel over deze zaak op tot wij nader ingelicht zijn. De Lange Kerkstraat alhier is heden weder in feestdosch getooid. Toch verjaart geen lid van het koninklijk huis; neen, het is een eenvoudig bur ger dezer gemeente, de heer D. v. d. Hoek die zijn 80sten jaardag viert, maar een burger, die door handel en wandel zich de achting zij ner medeburgers heeft weten te verwerven. De gezamentlijke buren, bewoners der genoemde straat, geven van die achting bewijs. Huis aan huis wapperen de vlaggen, en eenige fraaije geschenken zijn den 80 jarige door die buren als aandenken aangeboden, welke geschenken, waaronder een fraai wijnglas met zilveren voet, door den jubelaris welwillend zijn aangeno men en waarvoor hij, zeer aangedaan, zijnen dank heeft betuigd. Men ziet het, zonder eere- posten na te jagen, kan men zich eene eer zuil stichten in de achting der ingezetenen. Moge de waardige grijsaard nog lang voor zijne gade en talrijke familie gespaard wor den en op zijn hoogen ouderdom blijven ge nieten van die goede gezondheid en helderheid van geest, welke hem tot hiertoe mogten ten deel vallen. Uit Hansweert meldt men onsGisteren den 18 dezer arriveerde omstreeks 9 ure de stoombootTelegraaf," komende uit Rotterdam. Bij aankomst der boot bevinden zich altijd vele personen aan den schutsluis; dit was heden morgen weder het geval. Toen de boot aan den wal lag en men bezig was te lossen, had het kindje van den sluisknecht Polderman het ongeluk in den schutsluis te vallen en dreigde te verdrinken aangezien niemand den moed had om in het water te springen. De sluis- knechts waren juist bezig met de deuren digt te doen, en daar ook zij het geroep hoorden, werden zij opmerkzaam en zag een hunner, J. Spruit, het kind in zinkenden staat. Spruit bedenkt zich niet lang, maar neemt een moedig besluit en springt in het water. Hoewel hij zelf moeite had met het zwemmen, om reden men juist net water in den schutsluis liet loopen, zoo was hij nog juist bij tijds om het kind te grijpen en het levend te kunnen opgeven langs de raders van de stoomboot aan de equipage. Het schijnt dat dit reeds de derde maal in dit jaar is dat Spruit kinderen heeft gered. Alle lof en eer worde hem daarvoor dan ook toegebragt. Jl. Zaturdag is te Neuzen, door onvoorzig- tig in een diepen watergang te baden, tegen het daarbij gestelde verbod, verdronken een infanterist-milicien, aldaar in garnizoen, af komstig uit de gemeente Beetsterzwaag. Op de Vrijdag gehouden algemeene verga dering van de afdeeling 's Gravenhage en om streken der Hollandsche Maatschappij van Tuin bouw, wees de heer dr. Veruieij o. a. op de noodzakelijkheid om, bij de onder het rundvee heerschende longziekte en tongblaar, geen melk te gebruiken dan gekookte en in het alge meen zoo weinig mogelijk boter te gebruiken een raad, die zeker in den smaak der huis moeders zal vallen, doch waartegen van andere zijde ook niet weinig verzet zal plaats hebben. Een welgesteld winkelier, zekere V. te Oude water, overleed Donderdag na eene hevige on gesteldheid van een paar dagen. Er deden zich bij hem blaren en opzwellingen van de tong met bijkomende koortsen voor, zeer waar schijnlijk veroorzaakt door het gebruik van melk van aan tongblaar lijdend vee. Bij de uitbreiding, welke deze ziekte onder het vee, vooral in Utrecht, erlangt, is dus wel voor- zigtigheid bij 't gebruik van de melk in acht te nemen. Naar men verneemt, zou bij den Raad van State aanhangig zijn een ontwerp-besluit, be palende het nieuw maximum van het getal notarissen, naar aanleiding van de laatste 10- jarige volkstelling. Weekbl. v. Notarisambt.) De arrondissements-regtbank te Deventer heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende zaak van dr. van Vloten, en hem veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf, bene vens eene geldboete van f 300, Jl. Zaturdag had te Utrecht de eerste al gemeene vergadering plaats van de Nederl. Vereeniging tot bevordering der koepok inenting. Het voornaamste uit de discussiën is dat duidelijk weird uitgesproken en in het regle ment geformuleerddat het leeken element bij de vereeniging het heerschende moet zijn. Het moet een volkszaakniet de zaak der geneeskundigen zijn. Daarom zullen onder de 9 leden van het bestuur slechts 3 genees- heeren zijn. Het reglement verzet zich verder niet tegen het opnemen van vrouwen als leden der af- deelingen terwijl de contributie verlaagd zal worden zoodra er 1000 leden zijn. De volgende algemeene vergadering zal te Rotterdam worden gehoudenwaar de zetel der vereeniging gevestigd is. Het voorloopig hoofdbestuur is uitgenoodigd voorloopig de zaken gaande te houden en eene stemming voor de keuze van een definitief hoofd bestuur langs schriftelijken weg, door de af- deelingen zelve te leiden. Jl. Woensdag heeft, zooals men aan het N. v. d. D. meldt, de ex-keizer Napoleon ee nige uren te Haarlem vertoefd en in het Hotel Punchier een collation gebruikt. Hij was verge zeld van 2 heereü. Naar de Tijd verneemt bevindt zich de ex- keizer op het oogenblik in de hoofdstad. De plaatselijke schoolcommissie der gemeente Franekeradeel heeft een adres tot de 'iweede Kamer gerigt, waarin niet alleen wordt aan gedrongen op eene herziening der wet op het lager onderwijs, maar ook de verlangde ver beteringen worden aangeduid en toegelicht. Als de voorname fouten der wet van 1857 stipt de commissie aan, dat zij niet beant woordt aan art. 194 der grondwet, hetwelk voldoend lager onderwijs verlangt, dat het on derwijs niet door alle kinderen wordt genoten, dat een bekwaam en bevoegd toezigt ontbreekt, en dat de regeling van het voorbereidend on derwijs geheel achterwege is gebleven. De Hollanders aan de Kaap vergeten hunne stamgenooten niet, en blijken ook in de her winning onzer onafhankelijkheid voor 300 jaar, op 1 April jl. feestelijk herdacht, belang te stellen. De heer Mijburgh, consul-generaal der Nederl., heeft zich althans bereid verklaard bijdragen te ontvangen voor de oprigting van een Zeemanshuis te Brielle en heeft reeds ruim 900 voor dit doel kunnen overmaken. Kerkelijke Zaken. Beroeper, te 's Heer Abts- en Sinoutskerke ds. Doedes te Biezelinge. Den 23 Junij a. s. zal de bevestiging en intrede plaats hebben van ds. de Wilde te Oudelande. Bedankt voor het beroep bij de Christ, geref. ge meente te Bergen-op-Zoom, door ds. Donker te Yerseke. In lange maakten wij geen melding van den stand der partijen in frankrijk. Wie daar uit zou willen afleiden, dat allen tevreden zijn met den republiekeinschen regeringsvorm zou zich echter zeer vergissen. De royalisten wa ken met den meesten ijver voor hunne zaak. Den 13 is te Parijs ten huize van den heer Johnston eene vergadering gehouden, onder pre- sidum van generaal Changarnier, waar besloten werd tot het zenden van een deputatie aan Thiers, om hem verwijten te doen over zijne welwillendheid jegens de liberale partij en hem onder het oog te brengen, dat de conservatieve partij op het kussen behoort te zijn en de ministers uit hare gelederen genomen moeten worden. Weigert Thiers hieraan te voldoen, dan zal eene interpellatie geschieden en een votum van mistrouwen volgen. De hertog de Broglie en Casimir Périer behooren tot hen aan welke de regterzijde ministeriële portefeuil les wenscht opgedragen te zien. Van een an deren kant nemen de kuiperijen met betrek king tot de fusie ook geen einde. Krachtige pogingen worden aangewend om den graaf van Parijs te bewegen de vlagkwestie ter zijde te stellen en bij den graaf van Chambord een bezoek af te leggen. De uitslag van dit even tueel bezoek zal geheim blijven, doch men hoopt dat alleen reeds de uiterlijke schijn van een fusie aan de royalistische partij meer steun zal geven. Intusschen heerscht groote twijfel aan het bereiken van dit doel, en de officieuse Bien public verklaart, dat het streven der mo narchalen onmogelijk tot een resultaat leiden kanwant Frankrijk is niet monarchaal meer, maar republiekeinsch, en de royalisten kun nen niet met iets voor den dag komen dat de republiek zou moeten vervangen. „Onder de pretendenten van alle soort, in de natio nale vergaderingin de natiein geheel Frankrijk", verklaart het officieuse regerings- blad, »is geen man, geen koning, geen keizer, geen kabinet, geen conventie te vinden, wier aanvaarding van het bewind niet onmiddel lijk den burgeroorlog op tien punten en ge lijktijdig den inval der Duitschers zou tenge volge hebben. Naar deze taal van den Bien public te oordeeleu, zal Thiers aan de deputatie der regterzijde een afwijzend antwoord geven. Intusschen bevestigen, wat de fusieplannen be treft de Courrier de France en de 6orrespon- dance Havas het berigt dat de prinsen van Or leans besloten hebben officie»! een bezoek te brengen aan den graaf van Chambord, als deze openlijk toetreedt tot het manifest van Ernoul- Moulin, waarvan in de maand Maart jl. zoo veel gesproken werd, doch welks tekst tot dus ver nog niet openbaar is gemaekt. Daar de prinsen van Orleans dit besluit eerst Dingsdag jl. moeten genomen hebben, zoo wil men weten dat het deels een gevolg is van den uitslag der aanvullingsverkiezingen op 9 dezer, waarbij het radikaal-republiekeiusche element de over winning heeft behaald. Ten opzigte der ontruiming van het Fran- sche grondgebied door de Duitschers verneemt men, dat eene overeenkomst zou getroffen zijn, n. 1. betaling van een milliard in 1872, een in 1873 en een in 1874, en gelijktijdige ont ruiming telkens van een gedeelte. In Engeland wordt algemeen geklaagd dat het land door de Fransche bronzen pasmunt als overstroomd wordt. Een inzender aan de Times verklaart, dat dit in geheel Engeland het geval is, en dat te Birmingham, Liver pool, Londen, Manchester, ja zelfs tot in New castle toe, Fransche tien-centimesstukken voor Engelsche pence worden uitgegeven en aange nomen; hij deelt tevens mede dat hij zich bij den kanselier van de schatkist daarover heeft beklaagd met verzoek om meer Engelsche ko peren pasmunt te doen aanmunten, daar in het gebrek hieraan de reden van den omloop van het vreemde geld te zoeken was. De heer Lowe ontkende echter volgens het door den inzen der medegedeelde antwoord, dat hierin de re den van de aanwezigheid van het vreemde geld kon gelegen zijn, daar toch tusschen 17 December 1860 en 31 December 1871 voor ruim één millioen pond sterling aan Engel sche pasmunt was aangemunt; de kanselier voegde er bij dat er, naar zijne meening voor de regering geene aanleiding was om zich in deze zaak te mengen, daar het in betaling aannemen van vreemde muntspeciën eene ge-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2