BUITENLAND. toezending dezer billetten in aanmerking kwa men, kunnen zich, voor zoover zij ook in het vervolg deze stukken wenschen te ontvangen, aanmelden bij den directeur van het naastbij- gelegen Rijkstelegraafkantoor en met dezen ambtenaar overeenkomen omtrent de wijze, waarop de overmaking voortaan, zonder kos ten voor het rijk, zal geschieden. Met de toezending dezer aankondigingbil jetten aan gemeentebesturen en verdere auto riteiten wordt op den tot heden gebruikelijken voet voortgegaan. De rijksmiddelen over Mei 1872 hebben op- gebragt'/ 6,690,501,96$ tegen/6,063,609,95$ in Mei 1871. Over de eerste vijf maanden dezes j'aars werd ontvangen 33,129,380,80 tegen f 30,385,056,91 in 1871. De raming beliep f 30,976,804,—. Wij hebben van het departement van finan- tien ontvangen de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen, ge durende de maand April 1872, welke staten aan ons bureau voor belangstellenden ter inzage liggen. Den llden en 12den dezer is te Hulst de algemeene vergadering en tentoonstelling der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in 'Zeeland gehouden. O. m. zijn de volgende prijzen toegekend aan de firma Wed. J. C. Massee Zoon alhier: Voor een stoom dorsch-machine 100, voor een rosmolen f 15,voor een wan molen ƒ5,voor een graanmolen door paar denkracht in beweging te brengen f 50, voor een lijnzaad- of' graankneuzer 10, voor een moesmaker ƒ5, Door de Arrondissements-Regtbank te Deven ter, is behandeld de bekende zaak van ds. Mosselmans tegen dr. van Vloten. De eisch is een maand cellulaire gevange nisstraf, ƒ300 boete en vijfjarige ontzegging van burgerregtenBij wanbetaling der boete binnen 3 maanden, deze te vervangen door ze ven dagen eenzame opsluiting. De pleiter voor den aanklager had gewenscht den heer van Vloten ter teregtzitting te zien hij had gehoopt hem schuld te hooren belijden, zijn onregt te erkennen en den heer Mossel mans vergiffenis te verzoeken. Dan, daarvan was hij overtuigd, had deze den beklaagde de hand der verzoening geboden en hem vergeven. Nu evenwel moest de regtbank uitspraak doen, maar intusschen nam hij de vrijheid de regt bank te verzoeken, op den beklaagde niet de volle straf te willen toepassen, maar, daar hij gif had uitgestrooid, een tegengif toe te dienen, door den heer van Vloten wegens laster te vonnissen, dit vonnis zooveel mogelijk op ver schillende plaatsen, ten koste van den beklaagde, te doen aanplakken, een en ander de som van f 150 niet te bovengaande. De uitspraak is bepaald in de volgende week. Uit Lonneker schrijft men: De schade, die door den jongsten zwaren hagelslag deze ge meente getroffen heeft, is enorm groot, zij be draagt ruim ƒ75,000. De rogge, waarmede eene oppervlakte van p. m. 500 hectaren be zaaid is, is totaal vernield; vele kleine boeren zijn nu niet in staat om in hun onderhoud te voorzien en hunne akkers te bezaaijen. Wan neer men bedenkt dat het grootste deel van de bevolking uit landbouwers bestaat, zal men zich een denkbeeld van den treurigen toestand kunnen maken. Eene commissie uit de aan zienlijkste ingezetenen met den burg. aan het hoofd, heeft zich gevormd ten einde de lief dadigheid voor de door deze groote ramp ge troffenen in te roepen. Onlangs heeft zich in ons land eene maat schappij gevestigd, nog eenig in haar soort. Zij stelt zich ten doel het bouwen van vee stallen aan de los- en ladingplaatsen op de stations van den Staats- en den Rijnspoorweg. Deze stallen moeten dienen, om het vervoer van vee voor de handelaren gemakkelijk te ma- leen en hen in de gelegenheid stellen, hun vee goed verzorgd te krijgen. De maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen moet het zeer ondersteunen. Een hulponderwijzer aan een der open bare lagere scholen te Deventer is in zijne be trekking geschorst, wegens het uitdeelen van klappen aan een zijner leerlingen en onjuiste voorstelling der zaak aan de plaatselijke school commissie. Vad.) Tegen het midden der maand September aanstaande zal te Gent een groote internatio nale schietwedstrijd plaats hebben, waartoe de Nederlandsche schutterijen en scherpschutters- vereenigingen door den raad en de burger wacht dier gemeente worden uitgenoodigd. Burgemeester en schepenen zullen aan de genen, die zich daartoe mogten aanmelden, in tijds mededeeling doen zoo van de juiste dag- teekening van den aanvang en het einde van den wedstrijd, als van alle noodige inlichtingen omtrent reis, huisvesting, enz. INDISCHE BERIGTEN VAN 2 MEI JL. Te Djocja worden feestvieringen voorbereid. Twee redenen zijn er voor een. Ten eerste zal de zoon van den Sultan en de tot rang van tweede echtgenoot verheven Radhen Ajoe Sepoog den 6en Mei als kroonprins gehuldigd wordenten tweede zal den len Junij de spoorweg Klatten-Djocja voor het publiek ver keer worden opengesteld. Beide gebeurtenis sen zijn zeer gewenschte oplossingen van ver velend lang hangende kwestiën. Die van den spoorweg heeft veel ontevredenheid verwekt die van de troonsopvolging heeft menige on gerustheid gevoed. Aangaande de eruptie van den Merapi wordt door dhr. Groneman de veronderstelling uit gesproken, dat bij de jongste uitbarsting de oude slakkenkegel geheel of gedeeltelijk is in gestort en uitgeworpen. De berigten omtrent de schade door deze vulcanische werking teweeg- gebragt blijken slechts een zwakke schets van een veelomvattende ramp geweest te zijn. Een paar ondernemingen zijn nagenoeg geheel ver nield. Duizenden inlanders zijn ongelukkig geworden. Te hunnen behoeve poogt het lief dadige talent gelden bijeen te brengenheden avond houdt dhr. Zwagerde nieuwe redacteur der Samarangsche Ct.met den ook in Ne derland welbekenden hr. Anton Boelen eene voorlezing. Te Padang is een epidemie uitgebroken on der het garnizoen. Blijkens een heden ontvan gen telegram zijn negentig berri-berri-lijders naar Port de Koek geëvacueerd. Tusschen Z. E. den Landvoogd en Z. E. den Legercommandant heeft zich betreffende de overplaatsing van zeker officier een ver schil van zienswijze geopenbaard, dat veler aandacht trekt. De Conrad is heden ter reede Batavia aangekomen. Men leest het volgende inde Locomotief' uitgegeven te Samarangop Java, van 27 April jl. JJe geschiedenis van een Indisch kind. Een zoon van in Indië gevestigde ouders ontving in Nederland zijn opvoeding, en werd bestemd voor de academie te Breda, maar kwam door oorzaken van hem onafhankelijk bij het In structie-bataljon te Kampen. Twee jaren later zag hij zich tot korporaal bevorderd en werd hij bij het 3e Regiment, het depot-bataljon te Middelburg, ingedeeld. De Zeeuwsche luchtsgesteldheid hinderde hem de vroeger zoo sterke en bloeijende jongeling werd ziek. De kommaudant echter, de overste Loder, wees het verzoek om in het hospitaal opge nomen te worden, herhaaldelijk van de hand hij beschuldigde den korporaal van onwil! De korporaal onderdrukte zijn ziekte: ein delijk moest hij naar het hospitaal gedragen worden. Het einde der treurige geschiedenis was, dat de geneeskundige commissie den korporaal finaal afkeurde voor den dienst. Maar de hr. Loder bleef overste. - Regtszaken. De Arrondissemenls Eegtbauk aJhier heeft den 10 dezer de navolgende vonnissen uitgesproten L. W. D. zoon van Pieter, oud 49 jaar, landbouwer wo nende te Axel, beklaagd van het loopen langs de spoorweg- lijn zonder vergunning spreekt deu beklaagde vrij, de kosten te dragen door den staat, 2. P. d. K. zoon van Dominicusoud 31 jaar, wonende te Koewacht, werkman, beklaagd van lü. bet in het onen- baar aan iemand tuevoegen van suiaad- of scheldwoorden de ten laste legging van eene bepaalde ondeugd behelzende, 2°. het moedwillig toebrengen van slagen geenerlex ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, onder verzachtende omstandigheden gepleegd. Ver oordeeld tot twee geldboeten, ieder van drie gulden, sub sidiair in eene gevangenisstraf van één dag voor iedere boete en in de kosten van het regtsgeding, verhaalbaar bij lijfsdwang. 3. a. J. 3. oud 26 jaar, b. J. 3. oud 30 jaar beiden wonende te Hontenisse, arbeiders, beklaagd beiden van be- leediging aan een bevelhebber der gewapende inagt in de uitoefening zijner functiewat betreft den eerste onder ver- zachteude omstandigheden gepleegd, en den tweede bovendien aan feitelijkeu en geweldadigeu wederstand tegen ecu be velhebber der gewapende inagt handelende ter uitvoering der wet, gepleegd door een persoon zonder wapenen veroor deeld: de eerste tot het betalen eener geldboete van acht gulden, subsidiair in eene gevangenisstraf van één dag eu de tweede tot eene cellulaire gevaugenisstrat van veertien dagen en hoofdelijk in de kosten van het regtsgeding ver haalbaar bij lijfsdwang. 4. V. V. oud 35 jaar, wonende te St. Jansteen, arbeid ster, beklaagd van het moedwillig toebrengen van slagen en stooten geene ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende. Daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. 5. O. B. zoon van Pieter Johannesoud 46 jaar, wonende te St. Jansteen, arbeider, beklaagd van het moedwillig toe brengen van slagen en stooten, geene ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld tot eene geldboete van 4 gulden, subsidiair in eene gevangenisstraf van' één dag en in de kosten van het regtsgeding, verhaalbaar bij lijfsdwang. 6. a. A. B. 13 jaar, b. C. K. 13 jahr, c. J. de l. 12 jaar, allen wonende te Wissekerke, défaillanten, bsklaagd van eenvoudigen diefstal, gepleegd zonder oordeel des ou derscheids. Spreekt de beklaagden vrij de kosten te dragen door deu staut. Beveelt dat de beklaagden C. K. en J. de L, zullen worden wedergegeven aan hunne nabestaanden en dat A. B. zal worden gebragt in een verbeterhuis, teu einde aldaar opgevoed en in hechtenis gehouden te worden totdat hij den ouderdom van 18 jaar zal hebben bereikt. De dagbladen van ï'ranlirijfc spreken nog bij voortduring over het besluit der nationale vergadering tot bepaling van den diensttijd voor den Franschen soldaat op vijf jaren. Tot op het laatste oogenblik werden pogingen aange wend, om te beletten dat de nationale ver gadering den vijfjarigen diensttijd goedkeurde, doch weder behaalde Thiers de zegenadruk kelijk verklaarde hij, zoowel als generaal C'lian- garnier en de heer Chasseloup-Laubatzich tegen vier jaren, en met eene meerderheid van 436 stemmen (slechts 59 stemden tegen) stelde de vergadering hem in het gelijk. De rede van Thiers (nl. die van Zaturdag) wordt, zelfs door de bladen die zijne gevoelens deelen, niet met bijzonder veel bijval ontvangende andere bladen laten er zich vrij scherp over uit, of schoon zij zich niet kunnen weerhouden den president der republiek te prijzen over zijne bekwaamheid, vastberadenheid, diepe overtuiging en vaderlandsliefde. De Tempsaltoos zoo ge matigd, aarzelt niet te zeggen, dat z. i. het voor Frankrijk noodlottig is, dat Thiers zulk een invloed uitoefent op de reorganisatie des legers. De République Francaise, orgaan van Gambettabetreurt de verwerping van het voor stel «driejarige diensttijd", betoogt dat de wet van 1832, door Thiers zoo opgevijzeld, haren tijd gehad heeft, en duidt het aan de meer derheid der nationale vergadering euvel, dat zij geweigerd heeft te voldoen aan den wensch der republiekeinenaan Frankrijk een nationaal leger te geven door hét democratisch te maken. Louis Veuillot levert in den Univers een zeer satirisch portret van Thiers. De Siècle en de Opinion Nationale slaken jammerkreten over den zege door het stelsel van Thiers op dat van Trochu behaald. De Radical voorspelt, dat de niet- aanneming van den driejarigen diensttijd weder van het leger een caste zal maken, ten na- deele der natie. De Soir noemt de rede van Thiers een ramp voor Frankrijk. Toch is men van eene andere zijde zeer in genomen met den president der republiek. Een nieuwsblad laat zich op de volgende wijze over hém uit: Thiers, die in 1870 den moed had, bijna alleen staande, tegen den oorlogzuchtigen geest op te komen, en toen alles ligtzinnig:

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2