1872. N°. 70. Zaturdag 15 Junij. 59stR jaargang. OPENBARE AANBESTEDING. Op Maandag den 4 Julij 4872, BINNENLANPSCHE BERIGTEN. GOESSCHE üe uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks-en doodberigteu van 1—8 regels yl, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NI.JGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de heeren IIAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenseht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. des middags ten twaalf ure, zal door BURGE' MEESTER en WETHOUDERS van K RUIMIN GEN in het gemeentehuis aldaar worden aan besteed Het bouwen van een g-edeelte nieuwe School aan tie be staande oude te Kruinin gen, op het dorp, met bij- levering tier- benoodigxle materialen en schoolmen beien- Het bestek ligt van af den 17 dezer ter lezing ten gemeentehuize van Kruiningen. Inlichtingen kunnen verkregen worden bij den heer J. H. HANNINK, Architect te Goes, terwijl aanwijzing in loco zal gedaan worden op den dag der besteding, des voormiddags ten elf ure. Kruiningen, den 13 Junij 1 872. A. W. REMBG-ES, 1°. Burgemeester. DOM1NICUS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van KRUININGEN maken bekend, dat de KERMIS dit jaar aldaar aanvangt den 22 en eindigt den SS Junij; dat daarop alleen zullen worden toegelaten kra mers, ondernemers van vermakelijkheden enz., voorzien van eene verklaring van het Bestuur hunner woon- of laatste verblijfplaats dat in die gemeente geene besmettelijke ziekten heerschen. Kruiningen, den 13 Junij 1872. A. W. REMBGES, 1°. Burgemeester. DOMINICUSSecretaris. CONSTITUTIONEEL LEVEN. II. Wanneer gij, volgens onze grondwet, aan eenige voorwaarden voldoet, dat is, in Neder land, eene zekere mate van gegoedheid dooi de inate uwer belastingsom vertoont, zijt gij kiezer voor gemeente, provincie of Staten- Generaal. Kiezen, het woord duidt het reeds aan, veronderstelt dat men den naam van hem in de stembus zal werpen, dien men dit het meest waardig keurt. Welk rigtsnoer zult gij nu bij uwe keuze hebben? Natuurlijk de beginselen van staats beleid, die gij voor de meest ware houdt. Daaruit zal dus wel onmiddelijk volgen dat slechts die persoon uwe keuze waardig is, die verklaart of van wien gij weet, dat hij in het algemeen die beginselen, wier toepas sing u wenschelijk voorkomt, als de zijne erkent. Tot dusver is alles duidelijk. Thans rijst de vraag, zal ieder kiezer zijn candidaat stem men en het aan niemand vertellen? Het ge zond verstand zegt, dat dit onbegonnen werk zou zijn en dat zoodanige versnipperde ver kiezing nooit zou kunnen voortbrengen eene vertegenwoordiging van het gevoelen eener natie. Voor de hand ligt het dus, dat de kiezers, die omtrent dezelfde vraagstukken dezelfde gevoelens zijn toegedaan, zich veree nigen, en bij meerderheid van stemmen vast stellen wie de candidaat voor de verkiezing zal zijn. Zoodanige kiesvereeniging is de eenvoudig ste; doch reeds deze vindt geen genade in soinmiger oogen, onder anderen in die van de Arnhemsche Courantanders helderziende genoeg. Zij wil eene aanbeveling in de dag bladen, bij wijze van advertentie, zooals dit in Noord- en Zuidholland reeds vrij alge meen is. Voor het platte land, waar de kie zers wijd en zijd verstrooid zijn, is dit hulp middel zeker goed en niet te versmaden, maar meer dan een hulpmiddel is het niet en zeker is het niet voldoende. Wij meenen zelfs, dat de eenvoudigste vorm eener kiesvereeniging, zooals wij die hierbo ven bespraken, niet voldoende is. Wilt gij het kiesstelsel niet tot eene dwaze en belagchelijke vertooning maken of tot een werktuig in de handen van volksdrijvers dan zult gij de kiezers met eigen oogen die nen te laten zien, dan zullen zij door onder linge bespreking zich eene voorstelling moeten maken, van datgene wat zij als beginselen In hunnen candidaat vertegenwoordigd willen zien. Eene kiesvereeniging dïeht daarom te hebben een programma, dat in het algemeen bare beginselen omschrijft, zij moet candidaten hebben die zich met die beginselen veree nigen. Hun, die dit wenschen, werpt men het grondwetsartikel tegendat de leden der Staten Generaal volgens eed en geweten stemmen, zonder last of ruggespraak met hen die benoemen. Maar niemand, die de be ginselen van een candidaat toetst aan het programma eener kiesvereeniging of eener partij verlangt daarom dat die candidaat zijn geweten geweld aandoe of zich verbinde voor of tegen deze of gene wet te stemmen. Een volstrekt gebiedend mandaat, is ook volstrekt onmogelijk. Zelfs de Parijsche kie zers, die Rochefort nu en dan hunne bevelen lieten halen zij hebben hem toch geen in den meest volstrekten zin gebiedend mandaat kunnen verleenen. Daartoe zouden de kie zers tevens de gave der profetie moeten be zitten. Want wie kan voorspellen wat er mor gen in eene wetgevende vergadering als uit de lucht zal vallen? Bovendien de algemeene opinie in ons land sluit zich ook in dit opzigt aan bij de grond wet; niemand verdedigt het mandat impéra- tif, integendeel het wordt afgekeurd, zoo zelfs dat men onmiddelijk spreekt van lastgeving, wanneer een of andere vereeniging de hou ding van een lid der kamer beoordeelt. Die bewering is echter overdreven, want hoe dikwijls komt het niet voor, dat wij van onze bestuurders zeggen, dat hunne stemming over deze of gene zaak ons niet naar den zin is? En zou het nu aan eene kiesvereeni ging niet vrij staan om collectief (in veree niging) datgene te doen wat ieder burger afzonderlijk zich teregfc zonder den minsten schroom veroorlooft? Dit is echter heel wat anders dan een man dat impératif, dan eene bepaalde lastgeving om zoo of zoo ta stemmen De dwaze vrees voor Parijsche clubs die in Nederland toch niet willen groeijen, ge loof dit vrij moet niemand het spoor bijster doen worden. De kiezers hebben vrijheid en regt om slechts hem te kiezen die zich met hun beginselen vereenigt; zij hebben die dus evenzeer in vereeniging als ieder voor zich en daaruit vloeit dan ook voort, dat zij wel degelijk het regt hebben hetzij collectief, hetzij ieder voor zich, de houding van hunnen geko zene te beoordeelen. Eene kiesvereeniging kan tevens grootelijks bijdragen om den al te vaak insluimerenden zin voor constitutioneel leven bij ons volk wak ker te houden. Geen betere gelegenheid dan de deuren der kiesvereenigingen open te zetten ook voor hen, die, in den zin onzer wetten, niet gegoed ge noeg zijn om kiezer te wezen. De vraag is maar, of zij er ontwikkeld genoeg toe zijn. En 't is helaas, al te waar, bij duizende ont wikkelde mannen in ons land worden thans stelselmatig zin en lust om het algemeen be lang te bevorderen uitgedoofd, omdat een ge brekkige kieswet hen onder de onbevoeg den rekent. Indien de kiezers zich dus vereenigen, in dien zij de niet-kiezers niet uitsluiten, indien dus elke kiesvereeniging een kring wordt, waar men de openbare belangen bespreekt dan is dit niet alleen een protest tegen eene gebrekkige kiesregeling, maar 't zou er ze ker veel toe bijdragen ons volk te verheffen en den zin voor het constitutionele leven bij hetzelve levendig te houden en aan te kweeken. GOES, 14 Junij 1872. Z. M. heeft besloten: Artikel 1. Voor de frankering van brieven en andere voorwerpen van binneulandschen oor sprong en bestemming, alsmede van die voor de koloniën en het buitenland, zal een nieuw model van postzegels worden ingevoerd, eene waarde vertegenwoordigende van 5, 10, 15, 20, 25 en 50 cents, en zulks ter vervanging der postzegels van dat bedrag, die bij Ons besluit van 4 September 1867 (staatsblad no. 93) wer den in het leven geroepen. De nieuwe postzegels worden door Onzen mi nister van finantiën in gebruik gesteld, zoodra de voorraad der zegels volgens het bestaande model zal zijn verbruikt. Art. 2. Er wordt mede een nieuw soort van postzegels ingevoerd ter waarde van 2,50. Deze zegels zullen, te rekenen van 1 Julij 1872, op de postkantoren verkrijgbaar zijn. Art. 3. De bij artt. 1 en 2 hierboven ver melde postzegels dragen Onze beeldtenis en het opschrift Nederland, benevens de aanduiding- der geldswaarde. De verschillende soorten zijn in kleur on derling van elkander onderscheiden. De postzegels van 2,50 zijn daarenboven van grootere afmeting dan de andere soorten. Aan belanghebbenden wordt berigt, dat de toezending aan bijzondere personen van biljet ten ter aankondiging van voorgenomen beste dingen ten behoeve van den Rijkstelegraaf, voortaan niet meer regtstreeks van wege het Departement van Finantiën, maar door tus- schenkomst van het in hunne woonplaats geves tigde Rijkstelegraafkantoor zal plaats hebben. Logementhouders, kasteleins, enz, woonach tig in gemeenten, waar zich een zoodanig kan toor niet bevindt, en die tot heden voor de

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1