BUITENLAND. wanneer, gelijk wij hopen, spoedig een nieuw ministerie zal optreden, die regeering spoedig eene definitieve regeling zal kunnen voordragen, waardoor de tegenwoordige voorloopige maat regel buiten werkiugzou kunnen worden gesteld." De Kamer heeft voorts, met 17 tegen 15 stemmen, aangenomen het amendement van den heer Messchert van Vollenhoven op de conclusie der commissie voor de verzoekschriften betrek kelijk het adres van den senaat der Groninger hoogeschool tegen de door wijlen den minister Thorbecke verleende dispensatiën van het afleg gen van academische examens. In strijd met het voorstel der commissie, die als haar gevoelen had uitgedrukt, dat het geven van bedoelde dispensatiën zeer beden- keljjk is en dat uit de toekenning daarvan bij vernieuwing blijkt, de wenschelijkheid eener wettelijke regeling van het hooger onderwijs, strekte het voorstel van den heer Messchert om deze meening als hei gevoelen der kamer te doen uitspreken. Zooals hierboven werd gemeld, heeft de vergadering zich met dat laatste voorstel vereenigd. Na behandeling, in comité-generaal, van hare huishoudelijke begrooting voor 1872, is de Kamer op recès gescheiden. Men meldt uit 's Gravenhage van gisteren Sedert gisteren zijn geruchten in omloop omtrent de voorbereiding tot spoedige oplos sing der ministerieele crisis. Er worden enkele namen genoemd, in verband tot eene recon structie van het ministerie, met aanvulling door eenige nieuwe elementen. Met zekerheid verneemt men, dat de Koning gisteren de presidenten der beide kamers achtereenvolgens ten gehoore heeft ontvangen. Aan het Nieuws van den Dag schrijft men uit 's Hage o. a. het volgende De zerk, die het graf van Thorbecke bedekt, vermeldt zelfs den naam van den overledene niet. Het plan om daar ter plaatse een nati onaal gedenkteeken op te rigten, acht ik niet wenschelijk. »Laat de natie in de vergaderzaal der Tweede Kamer een monument oprigten. Zou het een voudige plaatsen van zijn naam Thorbecke voor allen zigtbaar, al niet voldoende en wel sprekend genoeg zijn?" Te Zwolle de geboorteplaats van wijlen Thor becke, is op eene vergadering van vrienden en vereerders een commissie gevormd, die als cen- traal-coraité zal optreden voor de stichting van een duurzaam gedenkteeken. In de Prov. Over. 8f Zw. Ct. stelt een warm vereerder van Thorbecke voor daar het niet waarschijnlijk is, dat het nationaal monu ment te Zwolle, Thorbecke's geboorteplaats, zal verrijzen zijne gaven daarom aan dat ge denkteeken niet te onthouden, maar tevens dat de Zwollenaars bijdragen verzamelen, om in den gevel van het huis, waar Neêrlands groot ste staatsman van deze eeuw werd geboren, een steen te plaatsen, prijkende met een een voudige vermelding van zijn naam, geboorte- en sterfjaar, opdat het dankbaar nageslacht ten minste de plek kan aanwijzen, waar Thor becke het levenslicht aanschouwde. Met ingang van den 13 dezer zal het rijks- telegraafkantoor te Veere open zijnop werk dagen, van 1\ tot 9 ure voormiddags, van 10§ ure voor- tot 2 ure namiddags en van 4 tot 7 ure namiddags; op Zon- en feestdagen, van' 7£ tot 8| ure voor- en -van 1 tot 4 ure 's namiddags. Te rekenen van den 16 dezer zal het rijks telegraafkantoor te Tholen op Zon- en feest dagen open zijn van 8 tot 12 ure voorraiddags. De diensttijd op werkdagen blijft onveranderd. In eene gisterenavond alhier gehouden bijeen komst van vrienden en vereerders van Thorbecke is eene plaatselijke commissie geconstitueerd naar aanleiding van het door de kiesvereeniging Vrijheid en orde" te Deventer, aangegeven denkbeeld om een blijvend teeken van hulde en dankbaarheid voor mr. Thorbecke te stich ten. Tevens is besloten naar eene te hou den algemeene bijeenkomst een afgevaardigde te zenden. Yoorloopig is echter in het midden gelaten of men zich eventueel bij Deventer of bij Zwolle zou aansluiten. De commissie bestaat uit de heeren mr. M. P. Blaaubcen, J. A. A. Fransen van de Putte, dr. AP. Fokker, J. M. Kakebeeke en mr. J. L. H. Liebert. Bij het bestuur der afdeeling Goes vau de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid is ontvaugen eene bronzen medaille, door de jury der Internationale werkman s-tentoonstelling te Londen in 1870 gehouden, toegekend aan onzen stadgenoot Abraham Cornells, voor zijne twee poppen in Zuid-Bevelandsch costuum. De uitreiking dier medaille zal in eene daartoe belegde vergadering der afdeeling eerstdaags plaats hebben. Het bestuur der waterkeering van het cala- miteuse waterschap Anna, (Cortgene) thans definitief geregeld, bestaat uit de HH. P. van Weel Jz. voorzitter, P. II. van Lis en P. Verburg Sr., leden. Secretaris-ontvanger II Roelof. Dijks-opzigter K. van Rooijen Wz. en dijk- wachter A. Blok. Bode M. J. Bakker. Wij ontvingen het uitvoerig programma van de feestelijkheden, welke op 2G en 27 Junij a. s. te Aardenburg zullen plaats hebben, ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest van Aardenburg's verdediging tegen een aanval der Franschen. Aan de geschiedkundige aanteekeningen om trent dit feit ontleenen wij het volgende Lodewijk XIV, van 1643 tot 1715 koning van Frankrijkhad besloten de Nederlanders te straffen, omdat zij hem belet hadden, een groot gedeelte der Spaansche Nederlanden te veroveren. Door schoonklinkende beloften en omkooping had hij den koning van Engeland Karei II en de bisschoppen van Keulen en Munster tot zijne bondgenooteu gemaakt, en deze vier vors ten verklaarden in April en Mei 1672 den oor log aan de Vereeuigde Provinciëndie in den aanvang van den oorlog geheel aan haar zei ven waren overgelaten. Nederland had nog naarwelijks eene leger- magt van 20,000 man te velde gebragt, toen de Franschen met een leger van 200,000 man tot Maastricht waren doorgedrongen. OrsoijRijnberk WezelBurik Rees EmmerikDoetichem Arnhem, Knodsenburg, Schenkenschans, Wageningen, Rhenen, Wijk bij Duurstede, Doesburg en Zutphen, alle ste den en sterkten langs den Rijn en zijne tak ken, waren den 25 Junij in handen der Fran schen, terwijl de Munsterschen en Keulschen meester waren van Ootmarsum Enschede Almelo, Goor, Delden, Grol, Lochem, Deven ter, Hattem, Zwolle, Kampen, Hasselt en de Ommerschans. Vele dezer plaatsen hadden zich overgegeven, ofschoon zij ruim genoeg van gar nizoen voorzien waren om zich te verdedigen. Nederland scheen reddeloos verloren. Terwijl de hoofdlegers der vijanden zich meester maakten van het Oosten van Neder land, trachtte de markies de Nancre door te dringen in Zeeland. Met eene legermagt van circa 8000 man trok hij in alle stilte door tot Deynse, in de nabijheid van Gent, om van daar een inval in Staats-Vlaanderen te doen en zich bij overrompeling meester te maken van eenige vestigen. In de eerste plaats gold het Aardenburg. Weinige uren vóór deu aanval werd de Ma gistraat door een brief van Jan de Cuijper uit Gent gewaarschuwd. Hij trad daarop in overleg met den vaandrig Beeckman, die het garnizoen commandeerde, dat slechts uit dertig man be stond, met den majoor-militair Berckelaer en met eenigen der aanzienlijkste burgers en men besloot de stad tot den laatste» man te ver dedigen. Hiervan werd een acte opgemaakt. De eerste aanval had plaats in den nacht van 25 op 26 Junij en werd roemrijk afgeslagen. In den loop van den 26 kreeg de stad on geveer 50 man hulptroepen met belofte van meer. Toen het donker werd herhaalden de Fran schen hun aanval. Reeds in den aanvang daarvan kwam kolonel Spindler met 110 man uit Sluis, om de wak kere burgers te helpen. De strijd duurde den geheelen nacht en de Franschen werden door minder dan 400 kloeke mannen teruggeslagen met een verlies van 1000 man aan dooden en gekwetsten en ruim 600 man aan gevangenen. Aardenburg met een handje vol volk was te eerste stad in dien aanvankelijk zoo ramp- spoedigen oorlog, die den vijand van voor hare wallen terugdreef. Het is ons niet doenlijk het geheele pro gramma van bet feest, dat tot herinnering aan dit geschiedkundig feit zal worden gegeven, op te nemen. Wij vermelden alleen de vol gende noodzakelijke inlichtingen voor de be zoekers De feestcommissie heeft tot voorzitter den heer P. L. Reepmaker en tot secretaris den heer E. A. Vermere; het insigne bestaat uit een zilveren of bronzen medaille aan een rood en geel lint; de bedienden, van wege de com missie aangesteld, zijn kenbaar aan een band van rood, wit en blaauio om den arm, voorzien van een nummeral degenen die deelnemen aan de feestviering worden verzocht strikjes te dragen. De toegangkaarten zijn van den 17 Junij te verkrijgen ter gemeente-secretarie tegen ver schillende prijzen naar gelang men aan een of meer der feestelijkheden wenscht deel te nemen Het feest zal geopend worden op Woensdag den 26 Junij door het luiden der klok, waarna te 10 ure de uitdeeling der feestgaven zal plaats hebben aan de mingegoede inwoners. Daarvoor is eene som op de begrooting gebragt. Ten 12 ure zal de heer G. A. Vor sterman van Oye eene feestrede houden waarna een feestelijke optogt, verschillende volksvermaken benevens een feestmaal zullen worden gehou den en ten slotte een prachtig vuurwerk wor den gegeven. Den volgenden dag wordt na eene muziek uitvoering van acht gezelschappen andermaal een optogt gehouden. Des avonds uitreiking der gedenkpenningen, illuminatie en electriseh licht aan den St. Bavo's toren. Een en ander belooft schitterend te zullen zijn. Wij twijfelen er dan ook niet aan of velen zullen getuigen willen zijn van een feest, dat zulk eene heugelijke gebeurtenis ten grondslag heeft. Door het Prov. Geregtshof in Noord-Holland zijn de daders van den afschuweljjken moord te Heemstede, op gisteren veroordeeld: de we duwe Kees en Pieter van Dongen tot levens lange en Antonie Greeve tot vijftien jaren tucht huisstraf. In het Westland worden voor Engelsche rekening de nieuwe aardappelen opgekocht voor 4,per mud, d. i. ruim f 8,per hectoliter. Kerkelijke Zaken. Men berigt ons uit Cortgene dd. 11 Junij 1872, dat door een ingezeten dier gemeente aan de kerk aldaar ten gebruike op den predikstoel is geschonken een sierlijk ingebonden bijbel met platen van Keur. Alsmede dat door kerkvoogden en notabelen aldaar de jaarlijksche toelage van den tegenwoordigen predi kant, is verhoogd van 250,tot 350, De brief van den ex-keizer van Frankrijk onzen lezers bekend aan de generaals die een commando in het leger van Sédan hebben gehad, heeft een anderen brief uitge lokt, gedagteekend Metz 26 Mei 1872, geschre ven door een ooggetuige van de gebeurtenissen aldaar op 3 en 4 September 1870, en open baar gemaakt in het Journal de Lyon. Die ooggetuige komt op tegen hetgeen de ex-keizer geschreven heeft over de diepe smart welke de groote ramp hem veroorzaakte, en verklaart dat Napoleon gelogen heeft. Zie hier wat hij schrijft: „lijdeus de gebeurtenissen bij Sédan, heeft de man, in wiens handen Frankrijks lot was toevertrouwd, in zich zeiven niet de ze delijke middelen gevonden, vereischt om de ongelukken des vaderlands te beseffen. Reeds lang was de verzwakking, zoowel intellectueel als physiek, van den ex-keizer onmiskenbaar, en de inwoners van Metz, welke in staat waren de vreemde manier van leven aan het keizer lijke hof bij te wonen, waren er verontwaar digd en bedroefd over. Te Sédan gebeurde het volgendeNapoleon zond eenige generaals af om bij den koning van Pruissen den stap te doen, waarvan in het boek van generaal Ducrot een zoo treffend verhaal voorkomt, en

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2