BUITENLAND. toegelaten, onverschillig waar zij met der woon gevestigd zijnworden uitgenoodigd daarvan vóór 25 Junij e. k. schriftelijk opgave te doen aan den insp. voor het gen. staatstoezigt voor de provincie, waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggen. In het prov. blad van Zeeland no. 56 is opgenomen een door gedeput. Staten dezer provincie aan burgemeesters en weths. der gemeenten toegezonden besluit tot herziening en nadere regeling der jaarwedden van de gemeente-ontvangers. Zooveel mogelijk worden als grondslag voor de herziening en nadere regeling der genoemde jaarwedden aangenomen de gewone inkom sten der gemeenten, zonder in aanmerking te nemen de goede sloten van vorige diensten, de opbrengst van geldleeningen, verkoopsom men van gemeente-eigendommen en dergelijke; naar rato dier inkomsten zullen de gemeenten in acht klassen verdeeld en de jaarwedden bepaald worden als volgtle klasse, inkom sten beneden 3000, jaarwedden 50 tot 100; 2e klasse, inkomsten 3000 tot 6000, jaar wedden 100 tot 200; 3e klasse, inkomsten 6000 tot 10,000 jaarwedden 200 tot J 300; 4e klasse, inkomsten van f 10,000 tot 15,000jaarwedden f 300 tot 4005e klasse, inkomsten f 15,000 tot 25,000, jaar wedden f 400 tot f 500; 6e klasse, inkomsten 25,000 tot 50,000, jaarwedden f 500 tot f 700; 7e klasse, inkomsten 50,000 tot 100,000, jaarwedden f 700 tot 1000; 8e klasseinkomsten f 100,000 tot f 250,000 jaarwedden 1000 tot 2000. Mogt de tegenwoordige titularis een hoogere jaarwedde genieten dan bij dit besluit wordt bepaald, dan zal hij in het genot van dat hoo gere blijven. Volgens den bij voornoemd besluit ge voegden verdeelingstaat, behooren tot de 3e klasse de gemeenten Veere en Arnemuiden; tot de 7e klasse de gemeenten Goes en Zierikzeetot de 8e klasse de gemeenten Middelburg en Vlis- singen. In de eergisteren te Middelburg gehouden vergadering van den gemeenteraad is door burgemeester en wethouders overgelegd een door hen ontworpen en voorloopig vastgesteld plan tot uitbreiding der stad aan de zijde van het nieuwe kanaal, tegenover het spoor wegstation. Met den onderbouw der groote draaibrug, welke daar over de Houtkaai moet gelegd worden, maakt men goede vorderingen. De aanbesteding van den bovenbouw kan dus da gelijks worden te geraoet gezien. Den 28 heeft men een aanvang gemaakt met het aanbrengen van zinken naambordjes aan de hoeken der straten en grachten, zoodat dus daarin die gemeente niet meer bij zoo vele andere behoeft achter te staan. De tongblaar of tongziekte heerscht in de meeste dorpen van den Krimpenerwaard onder het rundvee. In vele gevallen gaat c'eze ziekte ook van het klauwzeer vergezeld. Onderschei den veehouders hebben reeds door het bezwijken van vee aan deze ziekte aanmerkelijke verliezen geleden. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan, heeft de Rederijkerskamer »Nut en Genoegen" te Gorinchem een Tooneel-wedstrijd uitgeschre ven, waaraan alle Zuid- en Noord-Nederlandsche Rederijkerskamers, Tooneelmaatschappijen of andere Vereenigingen van uiterlijke welspre kendheid, deel kunnen nemen. De volgende prijzen zijn uitgeloofd: Drama: 1ste prijs: 400 gulden en een zilveren verguld eeremetaal. 2de prijs: 150 gulden en een zilveren verguld eere-metaal. 3de prijs 100 gulden en een zilveren verguld eeremetaal. Een zilveren verguld eeremetaal voor den besten tooneelspeler. Een zilveren verguld eeremetaal voor de beste tooneelspeelster van beroep. Een zilveren verguld eeremetaal voor de beste too neelspeelster dilettante. Blijspel: 1ste prijs: 200 gulden en een zil veren verguld eeremetaal. 2de prijs: 100 gul den en een zilveren verguld eeremetaal. 3de prijs: 50 guldenen een zilveren verguld eere- metaal. Een zilveren verguld eeremetaal voor den besten tooneelspeler. Een zilveren verguld eeremetaal voor de beste tooneelspeelster van beroep. Een zilveren verguld eeremetaal voor de beste tooneelspeelster dilettante. De wedstrijd zal een aanvang nemen einde September e. k., en zooveel mogelijk van 14 tot 14 dagen worden voortgezet. De prijsuit- deeling zal plaats hebben na het einde van den wedstrijd, op een luisterrijk feest, dat den bekroonden zal worden aangeboden. Men schrijft uit TietjerksteradeelEr wordt zeer dikwijls en niet zonder reden geklaagd over de weinige belangstelling, die de arbei dende klasse ook ten platten lande nog stelt in het onderwijs. Hoeveel verbetering men ook hier en daar bespeuren moge, er moet nog veel verbeteren eer het goed zal zijn. Doch daarom moet elk bijzonder blijk van belang stelling gewaardeerd worden, ook het volgende. Onder het dorp Oudega, in Smallingerland, maar ruim een half uur daarvan verwijderd en alleen te water bereikbaar, ligt een bag- gerveen, en daarin bevindt zich een vijftal woningen van veenarbeiders. Een groot eind weegs van de bewoonde wereld verwijderd, kunnen hunne kinderen geene scholen bezoeken, en toch achten zij onderwijs van groot belang. Hoe nu in dien uithoek aan die behoefte te gemoet te komen V De vijf gezinnen hebben zamen een gepensioneerden onderwijzer geko zen, dien zij beurtelings elk eene week in de kost nemen en buitendien elk ioonen met 25 cents per gezin 's weeks. Deze mau geeft nog met warmen ijver aan de kinderen onderwijs in een lokaaltje, dat de ouders daarvoor heb ben ingerigt en hunne school" noemen. Kerkelijke Vinken Drietal te 's Heer Abtskerke c. a., ds. Zadelhof te Slockteren, ds. Zadelhote Parraga, ds. Doedes te Biezelinee. Bedankt voor Rilland en Bath door den candidaat A. van de Water. Aangenomen de beroeping bij de christelijke geref. gemeente te Krabbendijke en Rilland door den can didaat A. Brouwer. De brief van den ex-keizer van ïranlirijlt over de capitulatie van Sédan waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, heeft eenige imperialistische bladen een weinig vau toon doen veranderen. De bcnapartisten schij nen voornemens te zijn hunne schuld aan Frank- rijks militaire rampen te erkennendoch zij doen hierbij uitkomen dat het herstel van het keizerrijk onvermijdelijk isdaar alléén dit aan Frankrijk de inwendige rust teruggeven en het tegen de rooden beschermen kan. Twee bonapartistische organen, de Pays en de Ordre, verklaren gemagtigd te zijn om tegen te spreken het berigt in eenige dagbladen dat de gewezen eorpskommandanten te Sédan den brief, welken zij uit Chislehurst ontvingen, aan Thiers gezonden hebben in dat berigt ligt zeggen zijeen blaam op het karakter van be doelde generaals. Desniettemin houdt de In- dépendance beige staande dat het feit der zen ding vau den brief aan Thiers waar is. Zelfs wordt beweerd, dat in deze zaak de generaals gehandeld hebben overeenkomstig regerings bevelen, gegeven in de veronderstelling dat iets dergelijks zou gebeuren. In ieder gevalde generaals mogen uit vrijen wil of krachtens de wetten der krijgstucht den brief aan den presi dent der republiek gezonden hebben, de bonapar- tisten hebben alle reden om er over te treuren; want verklaart het Brusselsche blad hun keizer is nog meer veracht bij het Fransche leger dan bij de burgerij, en voorzeker deze zal hem nooit op den keizerlijken troon terugbrengen. In de nationale vergadering zijn de discus- sien begonnen over het ontwerp der leger-or- ganisatie of de militaire wet. Alle publieke tribunes waren bezet door militairen, van maar schalk Mac-Mahon af tot luitenant Bazaine, neef van den capitulateur de Metz. Generaal Clianzy, rapporteur van de parlementaire com missie, heeft het eerst de tribune beklommen, om aan te kondigen, dat de commissie der 45 het na lange onderhandelingen volmaakt eens is geworden over het ontwerp, dat aan de orde is, dat dit in al zijne onderdeelen naauwkeurig is onderzocht en uitgewerkt, en dat hij het daarom onnoodig acht het nader toe te lichten. Bovendien hoopt hij dat de sprekers zoo kort mogelijk zullen zijn en de discussiën niet onnoodig zullen rekken. Na Jean Brumet, nam generaal Trochu het woord. Men weet dat de ex-president van het gouver nement der nationale verdediging en ex-gott- verneur van Parijs voor het hof van assises, waarvoor hij de heeren de Villemessant en Vüu gedaagd had, had verklaard, dat hij, na in de nationale vergadering over de herziening van de legerwet gesproken te hebben, het po litieke leven zou gaan vaarwel zeggen. Die woorden herhaalde de generaal, die, zoo hij geen groot generaal moge zijn, gelijk zijne vijanden beweren, onbetwistbaar een uitstekend redenaar en schrijver is, gisteren van de tri bune. Hij hield het echter van zijnen pligt, om, vóór hij zijn ontslag nam als afgevaar digde, zijn gevoelen over het aanhangig wets ontwerp te zeggen. Generaal Trochu verklaarde noch een tegenstander van die concept-wet te zijn, noch een voorstander. Hij was toch voor de algemeene dienstpligtigheid, die de geest is van de nieuwe legerwet, maar hij laakte de manier, waarop die geest, dat be ginsel, verminkt was. Hij noemde het geen algemeene dienstpligtigheid, indien aan eenige burgers werd vergund reeds na een jaar tijds uit de dienst te gaan, terwijl anderen er vijf jaren in moeten blijven. Volgens hem moet er volstrekt gelijke diensttijd zijn voor allen en waarom dat zoo zijn moet, exposeert hij in een zeer merkwaardige historisch-wijsgeerige rede. Hij vergelijkt den militairen geest van Frankrijk van vroeger met dien van thans, een vergelijking, die waarlijk niet in het voordeel is van het hedendaagsche Frankrijk. De liefde voor de strepen, titels en rijkdommen heeft maar al te dikwijls de vaderlandsliefde, den ijver en het vuur van vroeger vervangen. Egoïsme is in de plaats van de zorg voor het algemeen belang getreden, daarbij gebrek aan tucht. Naar het gevoelen van generaal Trochu is slechts langs één weg verbetering te bren - gen in Frankrijks militairen geest, namelijk (en dit is zijne conclusie) door de algemeene dienstpligtigheid voor allen, zonderonderscheid, van gelijken duur in te voeren. Dien duur wil hij op drie jaren gesteld zien. De rede van generaal Trochu is met de meeste belang stelling aangehoord en heeft diepen indruk ge maakt. De redenaar is meermalen toegejuicht. Thiers heeft veel opgeteekend. De negen collegiën der provinciale staten van EBclgie, ontbonden ten gevolge van de wijziging der kieswetzijn allen vernieuwd. Die verandering van het kiesstelsel bestaat, ge lijk men weet, in de vermindering van den cen sus voor de verkiezing van leden der provin ciale staten, van twintig gulden tot twintig francszoodat het aantal stemgeregtigden van 112,000 tot 225,000 (in ronde cijfers) is ge- bragt. De eerste toepassing van de nieuwe wet is nadeelig voor de liberalen geweest. Evenwel is in die negen collegiën de meerderheid niet veranderd geworden in vijf (Antwerpen, Oost- VlaaDderen, West-Vlaanderen, Limburg en Na men) blijft zij katholiek, in vier (Brabant," He negouwen, Luik en Luxemburg) liberaaldoch in de staten van Antwerpen en de Ylaande- rens is het cijfer der liberale minderheid lager, en in die van Henegouwen en vooral Luxem burg is dat der katholieke minderheid hooger geworden. Met het meeste ongeduld werd de uitslag der Antwerpsche verkiezingen te ge- moet gezien achttien liberale kandidaten hoop ten in Antwerpen de aftredende clerikale le den te vervangendoch die hoop werd niet vervuld: de meeting-kandidaten, t. w. de cle- rikalen, behaalden de zege. De meerderheid echter, die ze hun verschafte, was beneden de 300 stemmen; vroeger hadden zij een meer derheid van 700 a 1000; zelfs in de stad Ant werpen was de meerderheid dezen keer niet meer dan 191 stemmen. Te Mechelen hebben de liberalen vijf plaatsen verloren. Te Brugge, waar zij de katholieken hoopten te verwijde ren, hebben zij insgelijks de nederlaag geleden. Te Verviers waren drir kandidatenlijstenka tholieken, radicalen en liberalen deze laatsten werden gekozen. De heer de Lantsheere, mi nister van justitie, werd te Assche herkozen. Dit is het eerste voorbeeld dat aan een mi nister het mandaat van lid der provinciale staten gegeven wordtde wet verklaart niet dat beide betrekkingen onvereenigbaar zijn. Dat de woningnood nog steeds in hooge mate te SSiCi'IJjïi heerschtbewijst het dagelijks toenemen van het aantal barakken aan den Koltbuser Dauim. In de weinige weken, die verloopen zijn sedert de eerste wanhopige huis vader in vertwijfeling zijn tent daar heeft op-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2