GEMENGDE BERIGTEN. BOEK-AANKONDIGIJVG. BURGERLIJKE STAND GOES, Pruissen zouden keeren. Men ziet thans waarop deze kinderachtige berekeningen uitliepen: op een dubbele ineenstorting. Het keizerrijk, dat onder de banier van Rouher op nieuw ten strijde toog, kreeg een parlementair Sédan na Sédan van 4 September." In hetzelfde blad wordt de opmerking gemaakt dat Roulierindien hij, op het oogenblik toen hij de nationale ver gadering waarschuwde en bezwoer zich niet te ontbinden, had gedacht dat die vergadering Napoleon III als keizer der Franschen vervallen verklaard en aan het keizerrijk een einde ge maakt had, voorzeker zich niet zóó uitgelaten zou hebben. Zooals men zich herinneren zal was in de commissie van onderzoek naar de capitulatiën voorgesteld, ook die van Sédan en Straats burg voor den krijgsraad te brengen, en de op die beide feiten betrekkelijke stukken openbaar te maken; naar aanleiding van dit voorstel nam men het besluit, zich om advies tot den min. van oorlog te wendendeze heeft nu, namens het gouvernement, verklaard, dat dit meent die capitulatiën niet aan het oordeel van den krijgs raad te moeten onderwerpen. De commissie, verstoord over dit antwoord, heeft den minister doen weten, dat zij zich voor de publicering van al de stukken betrekkelijk die zaken zou verklaren. Generaal Dhrich de verdedigpr van Straats burg, heeft zijnerzijds geprotesteerd tegen de conclusie van genoemde commissie in zake die overgave en verzocht, óf inlichtingen te mogen geven óf voor een krijgsraad gebragt te worden. Het lot der maarschalken, welke in Frank rijk vooreen krijgsraad werden geroepen, sedert deze instelling door Frans I werd tot stand gebragt, is niet zeer troostrijk voor maarschalk Buzaine. Slechts vijf maarschalken stonden voor bepaalde geregtshoven te regt, en allen werden schuldig bevonden en veroordeeld. Maar schalk de lietz, die het eerst deze hooge mili taire waardigheid in frankrijk bekleedde, werd beschuldigd van hoogverraad of liever van her haalde daden van verzet tegen zijn wettigen heer Johan VI, hertog van Bretagne, en schul dig bevonden niet enkel aan het feit hem ten laste gelegd, maar ook aan andere feiten, nog strafwaardiger. Hij werd gehangen en zijn ligchaam verbrand. De volgende maarschalk wa9 Biron, de vriend en wapenbroeder van Hendrik IV. Ondanks alle weldaden door zijnen koninklijken meester hem geschonken, werd hij schuldig bevonden aan eene zamen- zwering met den koning van Spanje tegen den eersten Bourbon. Hendrik IV wilde hem ver giffenis schenken als hij schuld beleed, maar daar hij dit weigerde, bekrachtigde de koning het vonnis, en maarschalk Biron werd in 1602 onthoofd op de Place de Grève. Maarschalk de Marcillac werd in 1632 onthoofd wegens eene zamenzweving en rebellie tegen kardinaal de Iiiclielieu. Maarschalk Ney eindelijk werd den 7 December 1815 doodgeschoten, wegens getrouwheid aan zijn ouden en verraad tegen zijn nieuwen meesier. Bazaine is de eerste die beschuldigd wordt van zich slecht te hebben gedragen tegenover den vijand. Uit Kngeland schrijft men het volgende: Het Washington tractaat met wat er toe behoort levert steeds stof tot dagbladopstellen, die ge voed worden met de voorgewende bekommer nissen der voorstanders van het Engelsche arti kel, ten einde de bekrachtiging daarvan dooi den Amerikaanschen senaat te bevorderen, als ware een oorlog tusschen de Yereenigde Staten en Engeland onvermijdelijk ingeval van ver werping van het artikel. De ontevredenheid der Amerikanen over de eventuele aanneming van dat artikel zou intusschen veeleer een bron kunnen zijn van vijandschap. Wat het publiek echter op het oogenblik meer aandoet dan de zooveel besproken rede van sir Stafford Nortli- cote, of de redevoeringen van Amerikaansche senatoren, is de hooge prijs van het rundvleesch, dat volgens het Register-General hooger is dan ooit te voren. Gewoon rundvleesch kost 11 of 12 pence (55 a 60 cent) per pond. Voor de beste soort of voor gezochte gedeelten betaalt men natuurlijk meer. Bij den hoogen prijs van dit en van andere levensmiddelen stijgt de be langstelling in den toestand van het graange was, daar het jaargetijde, ofschoon er eenige zonneschijn is, buitengewoon koud blijft en er weder regen valt. In Belsie heeft de verkiezingskoorts een aanvang genomen. Te Antwerpen heerscht zij reeds zeer hevigde vergadering der clericalen aldaar moest plotseling afgebroken worden. De voorzitter der vergadering noodigde zijne tegenstanders uit het woord te voeren, en toen kwam de heer David, kolonel der burgerwacht, voor den dag met een zeer heftige akte van beschuldiging tegen de twee katholieke minis- terien, die sedert 1870 aan het bewind zijn gekomenhij verweet hun dat zij geen acht hebben geslagen op de beloften, door welke een groot aantal liberalen er toe gebragt 'zijn geworden gemeene zaak met de katholieken te maken tegen het liberale kabinet; dat zij de citadellen van Antwerpen niet gesloopt hebben, die aanleiding gaven tot de zoogenaamde ant- werpsehe beweging, en dat zij, wel verre van de belastingen en de militaire uitgaven te verminderen, ze aanmerkelijk .vermeerderd heb ben, zonder nog te rekenen de op Pruisische leest geschoeide algemeene militaire dienstplig- tigheid, welke de regering voornemens is in te voeren, enz. enz. Op deze beschuldiging werd door geen der ministeriele redenaars ge antwoord; alleen beleedigden eenige clericalen den heer David; zij dreigden hem met hunne vuisten, en het publiek, dit ziende, wierp zich op de estrade, verjoeg het bureau en draaide de gaskranen digt, terwijl iu de zaal een onbeschrijfelijke opschudding heerschte. De liberale vergadering, die den volgenden dag gehouden werd, liep zeer kalm af; de argu menten der liberale redenaars lokten geen tegenspraak uit, en te oordeelen naar de geest drift, die zoowel onder de aanwezigen daar als onder de leden der liberale lciezersvereeniging op hunne eergisteren avond gehouden bijeen komst merkbaar was, mag men verwachten dat de achttien katholieke leden, welke het kanton Antwerpen naar de provinciale staten afvaardigt, waarschijnlijk door achttien libe- beralen zullen vervangen worden. Te Gent heeft zich een groot schandaal voorgedaan bij de voltrekking van het huwe lijk van den kleinzoon van wijlen Verhaegen. Deze bruidegom, even warm aanhanger der geestelijkheid als zijn grootvader er een te genstander van was, heeft willen protesteren tegen het wettelijk voorschrift dat de burger lijke echtvereeniging moet geschieden, en in gewone oehtendkleeding, met de parapluie onder den arm, begaf hij zich te voet naar het stadhuis; de bruid was even achteloos ge kleed, insgelijks hare ouders en de getuigen doch den volgenden dag werd de kerkelijke inzegening- van het huwelijk met groote staatsie en veel plegtigheid gevierd. De Bien public betuigt hierover zijne tevredenheid en beveelt allen katholieken het gegeven voorbeeld ter navolging aan. Een onderzoek, door de gezondheidscommissie, op de melk die te Harlingen verkocht wordt, onlangs in zijne uitkomsten medegedeeld, had tengevolge eene dankzegging van onderscheidene huismoeders, bij ad vertentie in de Ilarl. Ct. Ook schijnt de uitnoodiging der gezondheidscommissie, om haar andere levensmid delen ter keuring aan te bieden, reeds te werkenal thans, jl Dingsdag vervoegde zich eene vrouw in de vergadering van burgemeester en wethouders, met een pond boter, dat aangesneden was; zij verklaarde die boter bij een koopman, dien ze noemde, voor goede waar te hebben gekocht doch het was haar gebleken, dat er meel in gemengd was en wel belangrijk veel. De burgemeester deelde de klaagster mede, dat zij aan het verkeerde adres was en zich bij de gezondheids commissie had te vervoegen. Dit deed ze dan ook; een lid dier commissie onderzocht de boter en bevond dat er een derde meel onder was. De vrouw ver zuimde niet van hare bevinding gulweg rapport te bren gen aan den boterkoopman. Deze vervoegt zich bij den chemicus en tracht zich te verontschuldigen, on der anderen ook hiermede, dat andere verkoopers van boter zich aan nog grooter bedrog schuldig maken en noemt hunne namen. Als kok en bottelier zamen kij ven, weet men waar de boter blijft; doch wanneer een botervervalscher door schuldbesef tot spreken wordt genoopt, weet men ook hoe in de boter geknoeid wordt. Het is te hopen dat het gebeurde iets mag helpen, want de vervalsching in de boter voor consumtie is erg. Aan de Enscli. Cour. schrijft men uit Weerselo, dat men in die gemeente onderscheidene hazen, ten gevolge van den op jl. Zaturdag gevallen hagel, dood op het veld heeft gevonden. Terwijl Maandag in Geesteren, gemeente Tubbergen, eenige jongelieden bezig waren met koekhakken, werd een der omstanders door hem, die zulks blindelings wilde doen, zoo geducht met de bijl in de zijde getroffen, dat hij aan de gevolgen over leden is. Onder Eist heeft een ekster eijeren gelegd in een appelboom. De eigenaar verwisselde die eijeren met kippeneijeren, die door de ekster zijn uitgebroeid. Na verloop van veertien dagen echter zijn de kuikens door de pleegmoeder opgegeten. Een eenvoudig middel om het slecht branden, van petroleum-lampen tegen te gaan bestaat hierin dut men de pit vooraf op eene warme plaats goed droogt en dan dadelijk in de lamp brengt. Is de pit eenmaal met petroleum door trokken, dan behoeft men geene vrees te hebben, dat zij vocht tot zich zal trekken, hetgeen anders wel het geval is. Deze kleine voorzorgsmaatregel is ook bij de gewone olielampen zeer aan te bevelen en is gemak kelijk uit te voeren, terwijl men zal bevinden, dat men daardoor helderder licht zal verkrijgen. Te lieerde is eene arbeiderswoning verbrand, terwijl de bewoners te bed lagen. Zij werden met moeite gered. Twee weezen uit liet R.-C. weeshuis te 's Hage zijn met de bussen, waarmede zij rondgingen, spoorloos ver dwenen. De gemeenteraad van Zevenbergen heeft aan 't bestuur der daar bestaande spaarbank vergunning- geschonken om zitting te houden in de raadzaal; maai de burgemeester heeft de heeren door den veldwachter bij de deur laten afwijzen. Dat wordt eene «crisis". Een 17jarig meisje te Maastricht had door een ziekte, vele maanden geleden, de spraak verloren De weten schap kon haar geen hulp bieden. Zij nam deel aan de St. Servatius-processie naar Montaigu, waar een won derdoend beeld van de Moedermaagd zich .bevindt, en ziet Op het oogenblik, dat zij zich in het heiligdom voor het altaar van Maria bevond, hare bescherming inroepende, terwijl de priester den zegen gaf met het heilige sakrament, is haar spraakvermogen terugge keerd en is zij weldra even wel geworden als te voren en kan weer even gemakkelijk spreken als voor haar ziekte. IJ Ami de Limbourg verhaalt het geval. De paus heeft op zijn verjaardag uit Europa alleen niet minder dan vierhonderd twee en negentig gelukwen- schen ontvangen, alleen van regerende vorsten, vorste lijke personen, bisschoppen, hooggeplaatste personen en katholieke vereenigingen. De Echo du Parlement meldt, dat dezer dagen eene zeer geachte dame, woon achtig in de rue Feronstré te Luik, overleed. Er wer den denoodige maatregelen genomen voor de ter aarde bestelling De kamer waar het lijk stond werd mid delerwijl met zwart behangen; de waskaarsen werden aangestoken De bloedverwanten stonden diep bedroefd om het lijk geschaard, toen eensklaps de schijnbaar overledene de oogen opent en opstaande vraagt, waarom men zoo weent. De dame was slechts in zwijm geval len. Zij stond op en blies zelve de'kaarsen uit. De Sluische beurtschipper Geruit van den Hoecke in 1695. Eene bladzijde uit de geschie denis der stad Sluis, door J. II. van Dale, hoofd onderwijzer en archivaris te Sluis, (den 19 dezer aldaar overleden). Oostburg, A. J. Bronswijk, 1872. Prijs 50 cents Wanneer wij hier de laatste pennevrucht van den. om zijne uitgebreide kennis en geleerdheid, alom ver maarden en hoog verdienstelijken van Dale, met een enkel woord aankondigen, dan doen wij zulks in die pen weemoed over zijn gemis en tevens onder innig leedwezen, dat wij aan zijne uitnoodiging daartoe, den 3 dezer nog in goeden welstand tot ons gericht, onzes ondanks niet eerder vermogten te voldoen. Onder de talrijke geschritten zoo op oudheid-, ge schied-, letter- en taalkundig gebied, welke zijn vlugge geest heeft voortgebracht, verdient dan ook bovenge noemde novelle, zoo om den geschiedkundigen inhoud als om do hoogsl bevallige wijze van inkleeding, in veler handen te komen, al ware het nu hoofdzakelijk om een aandenken te bezitten ter nagedachtenis van iemand, die onder de inboorlingen van Sluis steeds met roem zal vermeld blijven. Wie hein in zijnen bescheiden eenvoud, zijne heusclie minzaamheid en zijn steeds christelijk gestemd gemoed, alsmede in zijne veelomvattende geleerdheid, mogt leeren ken nen, kan beseffen, wat weduwe en kinderen, gemeente, ambtgenooten en vrienden aan hem missen, en wat voor de wetenschap in hem verloren wordt. Het door hem geschreven „Woordenboek der Nederlandsche taal», hetwelk door alle taalkundigen in hooge mate gewaardeerd wordt, heelt hij, helaas! niet voltooid mogen zien. Zijn naam zal niettemin hierdoor, zoo wel als door ai hetgeen u ij aan zijnen vruchtbaren geest te danken hebben, voorzeker duurzaam voortle ven, als van een licht, dat nu voor het aardsche tooneel is uitgebluscht, maar thans, uit een verzwakt ligchaam naar reiner sfeer opgevaren, aldaar onbelemmerd en in onuitdoofbaren glans schittert. Wolfaartsdijk, 25 Mei 1872. J. van der Baan. van den 24 tot en met den 27 Mei 1872. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: den 25, Adrianadochter van Jo hanna Mosterd. Overleden: den 25, Gerrit de Joode73 j. gehuwd met Jacomma Polderman. 278ste STAATS-LOTER1J. Prijzen van 100 en daarboven. 5 kl. Achtste lijst No. 4805, 14212 en 19935, ieder ƒ400; no 818, 5050 en 8249, ieder 200no. 707, 1726, 1799, 5130, 9116, 12200,12818,14148,17742 en 19710, ieder J100. ADYERTENTIËiV. *j* Heden namiddag onlsliep kalm en zacht mijne teedev geliefde huisvrouw JANNETJE MIERAS, in den ouderdom van Vijf en Zeven tig jaren en 4 -maanden, na eene genoegelijke echtvereeniging van ruim Vier en Vijftig jaren. Wolfaartsdijk, 26 Mei 1872. PIETER THORENAAR»

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3