BUITENLAND. De algemeene kiesvereeniging te Assen beeft besloten den heer Thorbecke een adres te zenden, waarin de kiezers hun leedwezen betuigen over zijne aftreding. De afdeeling Winschoten der kiesvereeniging de Grondwet" heeft afgekeurd de houding van den heer Jonckbloet, ter zake der inkomsten belasting en stelt voor hem namens de ver- eeniging te vragen hoe die houding overeen te brengen is met het mandaat van een li beraal kiesdistrict? De collecte van de 272ste staatsloterij wordt geopend Maandag 17 en gesloten Zaturdag 29 Junij e. k. De 1ste klasse trekt 15 Julij en de laatste 100 nommers worden getrokken 5 October 1872. De minister van finantien vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot ver zending van brieven, gedrukte stukken en mon sters van koopwaren naar Nederlanasch Indie, door middel van het stoomschip Prins Hendrik, van de maatschappij Nederland, waarvan het vertrek uit het Nieuwediep is bepaald op 1 Junij aanstaande. Uit de met 1 Junij ingaande nieuwe dienst regeling van het staatsspoor op de lijn Roo- zendaal—Middelburg blijktdat de trajecten voortaan spoediger zullen worden afgelegd dan vroeger. Op den eersten trein verschilt dit zelfs 26 minuten, op den 2den 5, op den 3den 11 en op den laatsten 1 minuut. Het vertrek uit Roosendaal naar Middelburg is nu 's morg. 's namiddags. Van Roosendaal 8,45 12,8 4,48 en 8,25. 1°.26 1,38 6,59 en 9,48. naar Middelburg Aank. te Middelb. 10,53 2,6 7,35 en 10,15. Het vertrek uit Middelburg naar Roosendaal 's morgens 's namiddags. Van Middelburg 5,50, 9,25 12,33 5,48. Van Goes j6 20 9 55 1,17 6,17. naar Roosendaal Aank. te Roozend. 7,40, 11,21 3,10 7,40. Des Dingsdags namiddags ten 3,30 gaat bo vendien een extra-trein van Goes naar Middel burg, terwijl des Donderdags-morgens ten 7,23 een extra-trein uit Middelburg naar Goes komt om vau deze plaats weder ten 8,33 te retour neren naar Middelburg. In 't algemeen kan dus niet gezegd worden dat de verandering voor Goes voordeelig is althans naar Middelburg is de communicatie niet verbeterd. Terwijl men toch tot nu toe dagelijks 's morgens ten 9 ure te Middelburg kon zijn en daar tot 4,41 's namiddags kon blijven, gaat nu de eerste trein van hier naar Middelburg eerst ten 10,26 en komt men pas ten 11 ure (10,53) te Middelburg aan, dus 2 uren later, terwijl men des namiddags slechts 1 uur later dan voorheen terug kan komen. Zij die dus op één dag naar Middelburg heen en weder willen, verliezen bij de nieuwe re gelen 's morgens 2 uren, terwijl zij 's avonds slechts één uur winnen. Alleen des Donderdags waarschijnlijk met het oog op den Middelburgschen marktdag, heeft men de gelegenheid geopend ten 9 ure te Middelburg te zijn. Morgen avond ten zes ure zal de eerste steen legging plaats hebben van de arbeiderswonin gen, welke door de vereeniging »Help u zei ven" door en voor arbeiders alhier worden op- gerigt. Naar wij vernemen is daartoe de Bur gemeester dezer gemeente uitgenooaigd. Nog andere autoriteiten schijnen tot de bij woning van deze plegtige steenlegging uitge- noodigd te zijn en het is te verwachten dat, bij de sympathie welke het plan in zijn geheel ondervindt, vele belangstellenden tegenwoordig zullen zijn. Jl. Zaturdag zijn de 4 in aanbouw zijnde perceelen onder de leden verloot. De winners betalen eene matige huur, terwijl hunne we- kelijksche contributie, die niet minder dan 20 cents mag bedragen en waarvan inmiddels rente wordt getrokken, tegelijk zal strekken als af doening van de oprigtings-som der gebouwen, zoodat, wanneer de contributie het cijfer heeft bereikt dat het door ieder afzonderlijk bewoond huis aan aanbouw heeft gekost, de bewoner eigenaar daarvan zal zijn. Het examen voor surnumerair der registra tie en domeinen zal niet op 12 Junij, maar eerst op 30 Juli] a. s. alhier plaats hebben. Men meldt uit Bath van 24 Mei: Heden namiddag is het Ned. tjalkschip Ver trouwen, kapt. van Baaien, geladen met haver en bestemd naar Belgie, gezonken op de hoogte van Saeftingen. De sleepboot de Valk heeft adsistentie verleend aan de opvarenden en schip, lading en inventaris gered. Een Ned. tjalk ligt er bij, om den inventaris en de lading, die geheel beschadigd zijn, bij laag water en gunstig weder over te nemen. Nummers van 20,000 gulden Nederlandsche Bankbiljetten zich bevindende in een bij de post aangeteekenden brief, verzonden van Am sterdam naar Antwerpen, Maandag 11. 20 cou rant, op het adres Godderis Freres en gestolen met alle de andere aangeteekende brieven, met denzelfden trein verzonden. 14 billetten a 1000. II 2222. H 7968. T 6404. E 3052, L 3008. G 7318. H 7953. H 9054. J 6Ü81. L 7609. N 877. L 1023. T 5854. L 5981. 8 biljetten a 300 gulden. H 4492. H 8835. G 5398. K 8575. E 7412. D 8961. H 6670. K 7751. 4 biljetten a 200 gulden. P 8. B 7733. D 9607. T 1954. 28 biljetten a 100 gulden. G G 9180. N N 1409. O O 7985. Q Q 3704. Q Q 3705 a 3713. N 427. Q 1464. Z 1196. A A 1545. Z 116. U 5452. E 773. G 8956. Y 2702. A 530. M 7963. N 6309. 0 C 2584. A A 6725. O 3820. Men wordt verzocht advies per telegraaf te geven aan bovengenoemde heeren Godderis Fre res bankiers te Antwerpen, indien deze bil jetten zouden gepresenteerd worden. Alle dagbladen worden verzocht dit advies op te nemen. De N. R. Ct. meld.t, dat er eene belooning van j 2000 gesteld is voor hem, die den aan geteekenden brief met waarde terugbezorgt, terwijl ook zij, die de politie behoorlijke aan wijzingen kunnen doen van den dader dezer diefstallen, zullen beloond worden. Men meldt uit Gorinchem, 24 Mei: Yele landbouwers hebben deze week voor de tweede maal hun land met suikerbieten moeten laten bezaaijen. Door den zachten winter is er na melijk veel ongedierte, voornamelijk wormen ingekomen, welke alles wegknagen. Uit Westerwolde (prov. Groningen,) wordt van 24 Mei gemeldIn dit gedeelte der provincie bestaat thans weder dolheid onder verscheidene diéren. Voor ongeveer 14 dagen heeft een hond 0. a. eene koe gebeten, die nu, ettelijke dagen geleden, volslagen dol is gewor den en, omdat zij in aanraking is geweest met vele andere koeijen, misschien reeds weder an dere heeft besmet. Het ware te wenscheu, dat men ook hier eene algemeene, provinciale re geling op dit stuk bezat. Regtszaken De Arronilissements regtbank te Goes heeft den 17deo de navolgende vonnissen uitgesproken: 1. I. el. W. oud 40 jaar, wonende te 's Heerenhoek, tim merman en herbergier, beklaagd van het met woorden be- leedigen van twee bedienende beambten in functie. Ver oordeeld tot twee geldboeten ieder van f 100,-— subsidiair te vervangen door eene gevangenisstraf van 14 dagen voor iedere boete en in de kosten van het regtsgeding desnoods invorderbaar bij lijfsdwang. 2. J. W. oud 11 jaar, zoon van Pieter, wonende te Goes, beklaagd van eenvoudigen diefstal, daarvan vrijgesproken de kosten te dragen door den staat. Beveelt de teruggave aan zijne nabestaanden. 3. J. v. I. zoon van Huibrecht, oud 50 jaar, wonende te Kruisingen, vrachtrijder. Beklaagd lo. van laster, door op eene openbare plaats aan iemand daden ten laste te leggen die, zoo zij plaats hadden, hem tegen wien zij geduid zijn aan eene boetstraffelijke vervolging zouden blootstellen, 2o. aan het zonder daartoe uitgetergd te zijn tegen iemand uiten van scheldwoorden onder verzachtende omstandigheden gepleegd. Veroordeeld tot 2 geldboeten ieder van 50 cents, subsidiair te vervangen door een gevangenisstraf van één dag voor iedere boete en in de kosten van het regtsgeding desnoods verhaalbaar bij lijfsdwang. 4. Z. V. 30 jaar, werkman wonende te Lamswaarde (Hon- tenisse) beklaagd van het opzettelijk iemand werpen met een hard ligchaam, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene geldboete van 60 cents, subsidiair te vervangen door eene gevangenisstraf van één dag en in de kosten van dit regtsgeding desnoods verhaalbaar bij lijfsdwang 5. L. v. II. zoon van Franciscus, 27 jaar, wonende te Westdorpe, metselaar, beklaagd van lo. het moedwillig toe brengen van slagen en stootcn geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt heb bende, 2o. feitelijken en gewelddadigcn wederstand tegen een bedienend beambte, handelende ter uitvoering der wetten gepleegd door een persoon zonder wapenen, 3o. het met woorden beleedigen van een bedienend beambte in functie Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van eene maand en tot eeee geldboete van 15,subsidiair te ver vangen door eene cellulaire gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van dit regtsgeding desnoods verhaalbaar bij lijfsdwang. 6. M. v. E. winkelierster, 48 jaar, vrouw van Pieter Ni- colaas Pikkenberg te Oudelande, beklaagd van het in het openbaar aan iemand toevoegen vau smaad, of scheldwoorden de ten laste legging van een bepaalde ondeugd behelzende, onder verzachtende omstandigheden gepleegd. Veroordeeld tot eene geldboete van f 1subsidiair te vervaugen door eene gevangenisstraf van één dag en in de kosten van het regtsgeding desnoods verhaalbaar bij lijfsdwang. 7. E. v. P. dochter van Anna, 20 jaren, vrouw van Jan Harms wonende te Neuzen, werkvrouw. Beklaagd van een voudigen diefstal onder verzachtende omstandigheden ge pleegd. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 14 dagen en in de kosten van het regtsgeding desnoods verhaalbaar bij lijfsdwang, 8. J. L. v. li. Joh.soon, schipper te Clinge (Zeeland) be klaagd van het moedwillig toebrengen van een slag gecnerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, onder verzachtende omstandigheden gepleegd. Veroordeeld tot eene geldboete van f 1,subsi diair te vervangen door eene gevangenisstraf van één dag en in de kosten desnoods verhaalbaar bij lijfsdwang. De president van frankrijk heeft een oogen- schijnlijk onschuldig, maar toch gewigtig be sluit genomen. Thiers heeft namelijk de prin sen van Orleans gemagtigd, om het stoffelijk overschot van koning Louis Philippe van Cla- remont naar het kasteel Dreux over te brengen Dit zal in Julij plaats hebben. Nu zijn er zeer vele lieden, die zich bij deze gelegenheid de overbrenging herinneren van Napoleon s asch van St. Helena en de gevol gen, die deze plegtigheid had voor de naaste toekomst van Frankrijk. De legitimisten hebben nu het plan gevormd, magtiging te vragen tot het bijzetten van het lijk van Karei X, te St. Denis, waar de grafkelder der Fransche koningen is. Men zal zich herinneren, dat wij voor eenigen tijd meldden, dat de heer d'Audiffret-Pasquier de leveringen, onder het keizerrijk ten behoeve van het leger gedaan, in de nationale verga dering ter sprake heeft gebragt. De heer Roulier, algemeen bekend als de vice-keizer, heeft ge tracht Napoleon 111 en diens gouvernement te verdedigen, doch zijne verdediging was zwak, zeer zwak, terwijl zij de vergadering koud, zeer koud deden blijven. Men liet hem praten. Toen de heer d'Audiffret-Pasquier aan Rouher vroeg: Waart gij gereed tot den oorlog, ja of neen? Dat is het eenige waar het hier op aankomt!" antwoordde Rouher, »dat hij over zulk een onderwerp niet in discussie kan treden, daar hij geen wapenen had, want de officiële documenten ontbraken hem." Het Journal des Débats vindt hierin aanleiding tot spotternij en zegtAls de advocaat van het keizerrijk de officiële documenten niet bezat, waarom begon hij dan de discussie? .éls hij geen wa penen had, waarom deed hij dan het voorstel te vechten? By moest toch waarlijk wel hebben kunnen vermoeden tegen welk punt de aanval zou gerigt wordenMaar zie, bij deze gele genheid bespeurt men op nieuw de zorgeloos heid, de ligtvaardigheid en de illussien der kei zerlijke politiek. De veldtogt, door Rouher in de kamer ondernomen, is in het klein de te genhanger van den veldtogt tegen Pruissen. Hij werd gevoerd op goed geluk, zonder wapenen, Rouher zelf heeft het gezegd, in de onderstelling dat de kamer verdeeld kon raken, dat alléén de mannen van dien eeuwigen vier-September te bestrijden zouden zijn en dat in dezen strijd hulp onder de meerderheid te vinden ware. Zoo ook verbeeldden de keizer en zijne raadsmannen zich dat de Zuid-Duitsphe Staten zich tegen

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2