1872. N°. 61. Zaturdag 25 Mei. 59 jaargang. BEKENDMAKING van liet Gemeente-bestuur. BiNNENLANPSCHE BËRÏCTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de régel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 18 regels ƒ1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van HIJGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de lieeren HAASENSTEIH VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke meh als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. Personele JRelasting-. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat dat het kohier van het PERSONEEL voor het 4de kwartaal no. 6 voor deze gemeente van het dienstjaar 18711872, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Goesden 24 Mei 1872. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. GOES, 24 Mei 1872. TWEEDE KAMER. Veler verwachting was voorzeker gespannen op de zitting der Tweede Kamer van gisteren. Er waren verschillende geruchten uitgestrooid dat de kamer een votum van vertrouwen in het tegenwoordig ministerie uitbrengen en het als het ware beleefd verzoeken zou aan te blijven. Zij die dit verwacht hebben zullen dan wel zijn teleurgesteld. Althans in de zitting van gisteren is een dergelijk votum niet uit- gebragt, en ook geen verzoek tot aanblijving gedaan. De heer van Bosseminister van koloniën, heeft eenvoudig medegedeeld, dat de ministers hun ontslag aan den koning hebben gevraagd en dat zij, op het verlangen van Z. M. zich bereid hebben verklaard, om, in afwachting van de benoeming hunner opvolgers, de spoed ver- eischende zaken af te doen. De minister gaf voorts te kennen, dat deze mededeeling niet eerder was gedaan wegens de onzekerheid waarin men verkeerde of de koning het verzoek om ontslag reeds in han den had. Heden namiddag zal de kamer weder bij eengekomen zijn om eenige ondergeschikte on derwerpen te behandelen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, krachtens bepaling des Konings, in dit jaar twintig jongelingen als adelborst der 3de klasse voor de zeedienst, (na behoorlijk afgelegd examen,) op het Ko ninklijk instituut voor de Marine, te Willems oord, kunnen worden aangenomen. De Min. van Oorlog heeft, met het oog op den toestand waarin het Ministerie op dit oogenblik verkeert, een nota van wijzigingen ingezonden op het wetsontwerp tot vaststelling der begrooting van Oorlog. Met uitzondering van de kosten voor remonte, kampeeren der troepen, zwaar geschut, draagbare vuurwape nen, patroonhulzen, en voortzetting van de aangevangen genie-werken, die voor het volle bedrag behouden worden worden alle pos ten tot gedeelten teruggebragt, zoodat de begrooting slechts over 9 maanden zal loopen. Te Luxemburg heeft zich een boofdcomité geconstitueerd tot oprigting van een nationaal gedenkteeken ter eere van wijle H. K. B. prinses Hendrik. Reeds zijn de noodige maat regelen genomen tot oprigting van subcomités om de vereischte gelden bijeen te brengen. Wij maken onze lezers attent op de nieuwe, met 1 Junij a. s. aanvangende dienstregeling van den spoortrein RoosendaalMiddelburg, welke wij hierachter hebben opgenomen. Eergisteren hield de gewestelijke vereeniging Zeeland van het nederl. onderwijzers-genoot schap op het Slot Ostende alhier hare 26ste algemeene vergadering onder voorzitterschap van den schoolopziener mr. J. H de Laat de Kanter. Door den heer J. Kousemaker, hoofdonder wijzer te Nisse, werd eene redevoering gehouden over de inrigting van het onderwijs aan herha- lingscholen. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Swart en J. Kousemaker werden herbenoemd, terwijl de heer J. van den Bosch, te Tholen, werd aangewezen als gewestelijk afgevaardigde ter algemeene vergadering welke in Julij a. s. te Dordrecht zal worden gehouden. De werkzaamheden bepaalden zich voorts tot de behandeling van de punten van beschrijving voor genoemde algemeene vergadering en be langrijke discussien hadden er plaats over menig gewigtig vraagstuk betreffende het onderwijs voornamelijk over de aansluiting tusschen het lager en middelbaar onderwijsde school- of leerpligtigheid, de zamenstelling der plaatselijke schoolcommissiën het onderwijs in de vrou welijke handwerken enz. Ook werd besloten een brief van rouwbeklag te zenden aan de weduwe van den hoofdon derwijzer J. H. van Dale te Sluis, dezer dagen aldaar aan de kinderziekte overleden. Na afloop werd de voorzitterbij monde van den heer M. de Mol Az., hoofdonderwijzer te Yeereals vertegenwoordiger van de 2de afdeeling, de dank der vergadering betuigd voor zijne uitmuntende leiding. Jl. woensdag besloot op waardige wijze de Zangvereeniging van de Maatschappij van Toon kunst, Afd. Goes, hare concerten 1871/2, met een uitlokkend programma. Jammer dat de opkomst van leden weer zoo gering was, terwijl bij het opnieuw optreden eener lang gemiste dilettante men meerdere belangstelling had verwacht. Zijn wij voor zoogenaamde winter-avond- concerten dan ook niet reeds wat ver het zoinersaizoen ingetreden Grootendeels mag daaraan de mindere opkomst geweten worden. Wij hopen dat de vele teleurstellingen die onze Zangvereeniging in het afgeloopen jaar bij hare uitvoeringen moest ondervinden, in 't volgend jaar dubbel zullen vergoed worden. Aan het werkend personeel ontbreekt de lust tot studie niet, maar eene meerdere belangstelling zal het zeker niet onverschillig zijn. Ingezonden Men schrijft ons uit Kruiningen, van den 21 Mei 1872. Gisteren werd in deze gemeente feest ge vierd ter herdenking van de grondlegging onzer Staatkundige vrijheid op 1 April 1572. Was men den 1 April 11. teleurgesteld, omdat men toen om treurige redenen, het overlijden van onzen geachten burgemeester dr. W. J. Janssen, niet met andere plaatsen in ons vader land feest kon vieren, gisteren werd die teleur stelling ruimschoots vergoed; het prachtige weder, dat de feestviering begunstigde, droeg daartoe niet weinig bijwant alleen tijdens de vogelschieting der handboogschutterij viel er overvloedig regen, waardoor die schieting wel eenigzins werd belemmerd, maar anders was het den gauschen dag fraai weder. Reeds vroeg in den morgen wapperden van vele gebouwen de Nederlandsche en Oranje vlag gen; enkele woningen met groen en bloemen versierd, leverden met de vele opgerigte eere- bogen, waaronder een paar met zeer toepas selijke inscripties, een aangenaam en vrolijk gezigt op. Om 11 ure begon onze harmonie met hare muziekuitvoering op eene nette es trade, op het marktplein opgerigtvan 1 tot 3 ure had de vogelschieting plaats, waarbij de medaille werd behaald door Joh. Stevense alhier te 4 ure de gedeeltelijk gecostumeerde optogt, volgens vroeger gemeld programma, maar thans nog vermeerderd met de Nederlandsche maagd, vergezeld van twee edelknapen en de nijverheids- vereeniging. Die optogt, het eigenlijke hoofd punt van het feest, was schitterend en werd met de grootste orde volbragtuitgaande van de hofstede van M. Maas, ging de stoet door de Slobstraat, over den achterweg, tweemaal rond het Marktplein, langs de Dorps- en de Nieuwstraat, door het Hemmeken naar het punt van uitgang terug. De optogt werd be geleid door de muziek onzer harmonie en van de intusschen aangekomene muziekgezelschap pen »de Volharding" van Goes en »Prins Hendrik" van Heinkenszand. De costumes van den Prins van Oranje, Jacob Simonsz. de Rijk, Lumey van der Marck en Blois van Treslong lieten niets te wenschen over; de voorstelling der Faam, verkondigende het feest van den dag en de met Watergeuzen bemande boot voldeden mede zeer goed, hoewel wij »de Faam" vlugger hadden gewenscht daar ze ons wel wat log en zwaar voorkwam. Eere komt toe aan de feestcommissie voor hare regeling en vooral aan haren vice-president den heer H. C. Baarens voor de fraaije decoratiesdie hij had aangebragt. Na afloop van den optogt, die tot 5i ure duurde, werden door de 3 genoemde muziek gezelschappen uitvoeringen op het Marktplein gehouden tot 7£ ure, waaronder vooral de Nationale feestmarsch, die de 3 gezelschappen gezamentlijk uitvoerden, uitmuntte, waarna zij serenades bragten bij den fungerenden burge meester, den heer A. W. Rembges en den pre sident der feestcommissie, den heer J. Vereeke. Langzamerhand werden aan vele gebouwen de illuminaties aangebragt, vele met Chinesche lantarens, enkele met lampions; het dorp scheen daardoor herschapen in een zee van licht. Om 10 ure werd het feest besloten met prachtige vuurwerken, vervaardigd door den kunst-vuur werkmaker Hendrikx te Antwerpen. Veel effect maakte de telegraphe electrique naar den toren en vooral het slotnommer, zijnde »1572-Briel- 1872" in diamantvuur. Eene ontzaggelijke menigte, zoowel inwoners als vreemdelingen, was van den vroegen mor gen tot den laten avond op de been en wei nigen herinneren zich ooit zooveel menschen op het dorp gezien te hebben; de opgewon denheid was groot en elk beijverde zich om medetewerken tot eene waardige viering van het feest.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1