1872. N°. 69. Zaturdag 18 Mei. 593te jaargang. Uithoofde van het Pinksterfeest zal a. s. MAANDAG geen no. van deze Courant worden uitgegeven. Het volgende nummer verschijnt [dus a. s. Woensdag avond. Onderzoek van Schulterpligtigen. EEN TWEEDEN HULP-ONDERWIJZER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. GOESSCIIti De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1—8 regels ƒ1,— Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NIJGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de heeren HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BEKENDMAKING van liet Gremeente-bestixur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie tot onderzoek der redenen van vrijstelling van schutterpligtigen hare eerste zitting zal houden op Don derdag den 23 Mei aanstaande, des middags ten 12 ure in de groote zaal van het raadhuis. Deze eerste zitting is gewijd aan het onder zoek van lien, die in het vorige jaar, om ziek ten of gebreken voorwaardelijk zijn vrijgesteld en van de redenenom welke hun deze vrijstelling is verleend. Burgemeester en Wethouders roepen met den mees ten aandrang de belanghebbenden op, voor die com missie, ter voornoemde zitting te verschijnen, zullende zij, die hiermede in gebreke blijven, worden geacht geene redenen van vrijstelling te hebben en onmidde- lijk worden ingelijfd Goes den 17 Mei 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Het GEMEENTE-BESTUUR van KRABBEN- DIJKE vraagt voor de openbare school dier ge meente De jaarwedde bedraagt 400,behoudens goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland. Sollicitanten wenden zich, onder overlegging der vereischte stukken tot den Burgemeester vóór den 31 Mei a. s. Kkabbendi.tke den 11 Mei 1872. DOMINICUS, Burgemeester. C. C. van den BRINK, Secretaris. GOES, 17 Mei 1872. Wegens de plegtige begrafenis van wijlen Hare Koninklijke Hoogheid Mevrouw de Prin ses Hendrik der Nederlanden, wordt heden geen Staats-Courant uitgegeven. De rouwwagen, waarmede het stoffelijk over schot van H. K. H. Prinses Hendrik van het station te Delft naar den Koninklijken graf kelder zal worden geleid, is in zijn geheel met nieuw zwart fluweel omhangen, welk fluweel met breed zilverband is omzoomd, terwijl zware zilveren kwasten de gordijnen versieren. Aan de beide buitenkanten van den hemel bevin den zich zilveren doodshoofden, terwijl in den wagen een catafalk aanwezig is, waarop de Koninklijke kroon en de insignia van de over ledene zullen worden geplaatst. Men zie omtrent de begrafenis-plegtigheid het telegrafisch berigt aan de binnenzijde Bij onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot verhooging en wijziging van hoofdstuk Y der staatsbegrooting voorl872 is in sommige afdeelingen in het breede de vraag besproken, in hoever de maatregelen, die in den laatsten tijd tot beteugeling der besmettelijke longziekte onder het vee genomen worden, doel treffen. Het gevoelen werd daarbij vrij algemeen voorgestaan, dat men te spoedig tot het afmaken van besmet of verdacht vee overgaat en dus ook de afmaking op te ruime schaal doet plaats hebben. Zeker was 't, dat de tot nu toe ingeslagen weg niet aan de ver wachting beantwoordde. Door sommigen werd, "onder verwijzing naar het geschrift van dr. Idzerda, met nadruk het gevoelen voorgestaan, dat men den weg van afmaking van het long- ziek vee geheel verlaten en alleen in aanmoe diging der inenting van het vee heil zoeken rj o o moest. Aanmoediging der inenting van de longziekte, des noods door premiën, behoorde, naar dit gevoelen met verscherping van het politietoezigt op het zieke of verdachte vee gepaard te gaan. De meerderheid der commissie van rappor teurs, over 't algemeen in dat gevoelen deelende, meende echterdatwaar de ziekte op een bepaald tot nu toe bevrijd gebleven punt heerscht of in sporadische gevallen, ook het afmakings- stelsel wezenlijk nut kon hebben. Een van de leden der commissie verklaarde zich nadruk kelijk en onvoorwaardelijk tegen afmaking. De maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen heeft op al hare lijnen het tarief voor het vervoer van de verschillende ijl- en vrachtgoederen aanmerkelijk verminderd. Ook is het bestelloon voor alle goederen door baar gebragt op 10 cents. Utr. D.) De indijking van het Zwin is thans door de Nederl. en Belg. regeringen vastgesteld en zal spoedig een begin van uitvoering verkrijgen. Reeds worden den 25 dezer de bedijkings- werken aanbesteed, waarnaar ook Nederland- sche aannemers kunuen dingen. Door deze bedijking worden 124 hectaren land voor Ne derland en 505 voor Belgie aangewonnen, zoo dat voor de omliggende streken een ruim veld tot ontwikkeling van den landbouw wordt ge schapen. Men schrijft uit Middelburg: Met genoegen verneemt men, dat door een drietal ingezetenen het voornemen is opgevat, oin te trachten alhier eene broodfabriek opte- rigten. Zij hebben daartoe belanghebbenden opgeroepen, om door aandeelen het vereischte kapitaal bijeen te krijgen. Het is te hopen dat hunne pogingen mogen gelukken, vermits aan eene dergelijke fabriek alhier behoefte b -staat. Uit Vlissingen schrijft menNaar men ver neemt, wordt een onderzoek ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak van den dood van een jongeling, die in de vorige week alhier is over leden. Werkzaam aan het werk buiten deze stad, schijnt hij aldaar mishandeld te zijn we gens een door hem gepleegd verzuim. Vol gens gerucht zou deze strafoefening de aan leiding zijn geweest tot zijn ziekte en dood. Het lijk, dat reeds begraven was, is nader ge schouwd. Men schrijft uit Hatteru van 10 Mei: De koning heeft, met handhaving van bet besluit van gedeputeerde staten van Gelderland, hou dende weigering van goedkeuring van het be sluit van den raad dezer gemeente tot het aangaan eener geldleening groot 20,000, met de maatschappij voor gemeente-erediet te Am sterdam voor zoo ver die strekt, ten einde lo daarvoor af te lossen eene vroeger aauge- gane geldleening van 2600 tot afbetaling van de^koopsom van etn huis, en 2° op te rigten eene school, tevens kostschool voor meisjes - de daartegen door den raad ingebragte bezwaren ongegrond verklaard. Bij dit koninklijk besluit, dat stellig voor een aantal gemeenten van zeer veel belang is, werd mede overwogen: dat de leeningen, met genoemde maatschappij aan te gaan, geschie den op voorwaarde, dat de gemeente zich ver- binde om tot dekking van interest-betaling en aflossing tevens aan de maatschappij eene jaar- lijksche uitkeering te doen van vijf ten hon derd van het opgenomen kapitaal gedurende 68 jaren; dat de financiële toestand der ge meente wel zal toelaten de thans op de ge meente rustende schuld van ƒ2600 wegens het aangekochte huis aftelossen, zonder haar voor den tijd van 68 jaren te bezwaren en op het toekomstig geslacht den dubbelen last te leg gen èn van de betaling der anuïteiten voor de nu aangegane leening èn van vernieuwin gen van het gebouw, die zeker vóór afloop van den termijn gevorderd zullen wordendat ook de oprigting eener nieuwe school geen werk is van dien omvang, dat de kosten, daar toe vereisent, over een zoo lang tjjdvak be- hooren te worden verdeeld. NR.-C.) In de classis Groningen circuleert een adres aan de synode der Nederlandsche Hervormde kerk van den volgenden inhoud Hoogeerwaardige heeren en broeders, De ondergeteekenden predikantenkerke- raadsleden, oud-kerkeraadsleden, lidmaten der Hervormde kerk, woonachtig in het ressort der classis Groningen, hebbendemet velen in de Nederlandsche Hervormde kerk de ervaring opgedaan dat het godsdienstig vieren van dusgenoemde tweede feestdagenals daar zijn de tweede Paasch-, Pinkster- en kerstdagen, sinds jaren in verval is geraakt en meer en meer bij de gemeente leden in onbruik komt, overwegende dat die dagen, nu zij am hunne oorspronkelijke bestemming (namelijkrust vau de gewone werkzaamheden, met het doel om de godsdienstige zamenkomsten bij te wonen) niet meer beantwoorden, maar veeleer integen deel gelegenheid en aanleiding schijnen te geven tot losbandigheid, onmatigheid, uitspatting en geldverspilling overwegende, dat de kerk niet behoort mede te werken aan de vermeerdering van die ont aarding waartoe in den loop der tijden de feestdagen zijn vervallen overtuigd dat het niet meer kerkelijk vieren dier feestdagen een voorwendsel te meer moet wegnemen tot feestvieringen in onchristelijkeu en onkerkelijken zin, achten het wenschelijk: dat bedoelde feest dagen worden afgeschaft, in dien zin dat op

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1