1372. N°, 58. Donderdag 16 Mei. 59ate jaargang, Wij maken er het publiek opmerkzaam op dat ons n°. van a. s. MAANDAG-, uithoofde van den Christelijken feestdagniet zal verschij nen, en dat alzoo tusschen heden en Woensdag a. s. alleen ons n°. van a. s. ZATURDAG ver schijnt. Annonces worden tot Vrijdag namiddag 2 nnr aangenomen. ZWAKKE LIBERALEN. BIIVINENLANDSCHE BERICTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkïjdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. IIIIIMM. Gewone advevt.entiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 18 regels ti ƒ1,— Dienst-aanbicdingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van SIJG1I V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAÏTD door de heeren IIAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. DB UITGEVERS. Zich onder bet liberale vaandel te scharen of inderdaad een zich volkomen gelijk blijvend vrijzinnig denkende te zijn 't zijn beide zeer verschillende zaken. De waarheid hiervan springt nooit zoozeer in bet oogdan in tijden waarin de voorspoedszon schitterende stralen werpt over het werk van der liberalen tegen voeters, of in die tijden waarin geweldige los barstingen van volkshartstogten van dweeperij de vreesachtigen onder de liberalen het hart in de schoenen doet zinken. Zulke tijden beleven wij thans. Niets nut tiger om dit goed te beseffendan een blik op bet tegenwoordige Duitsebe rijk. Daar zijn er velendie dit thans doen, als ware Duitsch- land bet land van belofte. Men steltvooral sinds de schitterende overwiuningen van de Duitsebe legerschareneen dom dweepziek Frankrijk tegenover een wetenschappelijk, libe raal Dnitscbland. Men zou bet n bijna kwalijk nemen zoo ge in Bismarck niet den profeet der moderne wereldbeschouwing wildet zien. Men is dan wèl zeer vergeetachtig en laat zich wel spoedig door bet succes verblinden. De roemruebtigste zegepralen der Duitschers die trouwens in den jongsten tijd wel iets van bunnen glans hebben verloren ir, bet licht der Franscbe processtukken mogen niemand ver leiden om vergrijpen tegen een zuivere en vrij zinnige staatsleer door de vingers te zien, om den wille van bet succes. Daarom, welk gevoel moet zich van ons mees ter maken, wanneer wij diezelfde Duitsebe man nen, die eenige jaren geleden pal stonden te genover de gewelddadigheden van Bismarck tegen de constitutie thans zien wedijveren in eerbewijzen Moet het medelijden zijn of verontwaardiging En opmerkelijk ia bet boe de Duitsche libe ralen, eenmaal op dien weg, steeds williger medegaan. Bij voorkeur lieeten zij zich natio- naal-liberalen en de groote staatsman, die elke beweging van zijn tijd weet om te zetten in kracht voor zijn werk bij houdt hen aan dien naam. Er kan niet één groote maatregel in Duitscbland worden genomen of voorbereid of Bismarck roept de nationale hartstogten op. Toen Bismarck, in dnidelijken strijd met de constitutionele eischen, een oorlogsschat wiide scheppen werden de nationale hartstogten, met bet oog op het dreigend gevaar eener Franscbe weerwraak, geprikkeldevenzoo toen de wet op het seliooltoezigt in Pruissen werd ingevoerd, een wet, die een ruwe greep is van de ambtenaarshand in het Pruissische school stelsel. En thans en zie hier vooral bat punt, waaraan de Nederlandsche liberalen zich kunnen spiegelen thans zal men in Duitseh- land den strijd van Bismarck tegen de ultra- montanen zien aanbinden onder de leuze, dat zij, die geen vaderland kennen uit het vader land moeten gebannen worden. En de zwakke Duitsche liberalen 't zijn sterke beenen die de weelde bunnen dragenzij zullen voor zeker nogmaals met geestdrift voor het Duit sche vaderland met de strijdleuze tegen ultra- montanen instemmen. Ja, zoo ver was bet al met de vergroeijing van het liberale begrip, dat de Duitsche libe ralen, ziende hoe de Nederlandsche ultramon- tanen op den lsten April onze geschiedenis verloochendenuitriepennu zullen die vrij heidlievende Hollanders dan toch wel tot het besef komen, dat er krasser maatregelen moeten genomen worden. Eu werkelijk enkele vrijzin nigen in ons vaderland is voor een oogeublik de schrik om het hart geslagen, toen zij be merkten welk een heilloozen invloed een fa natieke geestelijkheid kan oefenen op de massa. Maar toch, de meesten van hen hebben vast gehouden aan het zuiver liberale begrip dat er een onbeperkte vrijheid in het uiten van meeninaen in den staat moet wezen en dat O slechts de daden, die een vergrijp tegen de wet zijn strafbaar geaebt móeten worden, 't Is wel te hopen dat dit zoo blijve en niemand zich late meeslepen door die enkele zwakke li beralen dieluisterende naar den alarmkreet te Berlijn meenen dat verderfelijke leerstel lingen en leerstelsels door wetsartikelen en boe ten zijn uit te roepen. Men berinnere zich hoe fel eeue aanvechting de liberalen in 1853 hebben ondervonden, toen zij hebben gestreden voor het regt der katho lieke kerk om zich te organiseren gelijk haar dit goeddacht. Maar evenmin als zij toen zijn geweken hopen wij dat zij dit zullen doen wanneer men, onder den indruk eener onver mijdelijke terugwerking van de gebeurtenissen onzer dagen, belemmeringen in den weg zou willen leggen aan het verspreiden van denk beelden, die men, veeltijds te regt, in hunne toepassing doodelijk voor den staat zou rekenen. Want, wij hebben betere wapenen tegen zulke schadelijke invloeden. Hef de onwetendheid op, bevorder onderwijs en wetenschap en gij zult ultramontanen en welken geestdrijvers dan ook den grond onder de voeten wegnemen. Tracht gezonde denkbeelden omtrent de huishouding van den Staat en dea toestand eener geordende maatschappij te verspreiden, bovenal neem on billijkheden in wetgeving en staatsinrigting weg en gij zult voor altijd onmogelijk maken het voortwoekeren van de Internationale. Waar grendels en sloten, verbanningen en tuchthuis straf slechts verbittering en wrok zouden zaaijen, daar zal het vrije woord verlichting en zegening brengen. nCÏ'S'.J'i.rtVTVi 'iT-j-^-Tcr'g— .7-f GOES, 15 Mei 1872. Z. M. heeft den heer Th. Per sant Snoepheel- en vrced-meester te Kapelle, benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland. 's Rijks middelen (hoofds. en opc.) hebben in de maand April opgebragt 7,019,422.47 tegen 6,606,176.46 in April 1871-, '/is der raming bedraagt ƒ6,195,360.80. De opbrengst over de eerste vier maanden van dit jaar be draagt 26,438,878.83^, Aanstaanden Vrijdag wordt in de residentie verwacht een deputatie uit de Luxemburgsche volks-vertegenwoordiging, met den president dier Kamer aan het hoofd, ten einde de be- grafenisplegtighcid van H. K. H. Prinses Hen drik bij te wonen. Tusschen 14 en 20 April jl, is te Utrecht uitgegeven een gulden met de beeldtenis van Koning Willem III en het jaartal 1865, welke door het muntcollegie is onderzocht en verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing eener echte Rijks-muntspecie. Alle gehuwde en ongehuwde artsen (Neder landers) die geneigd zijn om zich als off. v. gez. 2de kl. voor den mil. geneesk. dienst der landmagt in O.-Indië te verbinden, kun nen zich met portvrije verzoekschriften aan melden aan het bureau van den geneesk. in specteur der landmagt te 'sHage. De Standaard geeft de redenen op, waarom naar zijne meening thans in het optreden van een conservatief bewind eene ratnp dreigt voor volk en vaderland. Tot dit welbewuste oordeel, zegt het blad, achten we ons ge- regtigd lo. Wijl het conservatief ministerie van '66 nog van te jonge dagteekening is en zijn zon derling spelen met de hoogste volksbelangen nog te kort achter ons ligt, dan dat een thans optredend conservatief bewind van deze droeve antecedenten los zou kunnen zijn. 2o. Wijl de conservatieve partij, ook bij de uitmuntende bestanddeelen, die ze in haar midden heeft, als partij haar banier te weinig onbezoedeld hield en in haar zamenstelling te immoreel is, om zedelijke kracht te geven aan ons volksleven. 3o. Wijl niets zoozeer als een tweede mi nisterie Heemskerk het aangewezen middel is, om de liberale partij te hereenigen en daar- rueê het stuitend misbruik, dat deze dusver van haar overmagt maakte, voor lange dagen te bestendigen. 4o. En hier vooral drukken we op, wijl na het verliezen van den steun der Christelijk-histo- rische rigting, de conservatieve partij haar eigenlijke sterkte moet zoeken in Noord-Bra - bant en Limburg, en een conservatief bewind dus feitelijk een inhandenspelen van 's lands zaken aan de Ultramontaansche fractie zou zijn, slechts verscholen achter een conserva tief vizier. Gelijk wij in een onzer voorgaande nom mers mededeelden had de kiesvereeniging »Bur- gerpligt" te Amsterdam eene afkeurende motie gepubliceerd over bet votum door mr. Godejroi tegen de inkomsten-belasting uitgebragt. De heer Godejroi heeft nu in verschillende bladen een artikel geplaatst, waarin hij verklaart dat op de tot hem, vóór de verkiezing, door Burgerpligt" gedane vraag nopens zijne mee ning over de inkomsten-belasting en andere punten o. a. het volgende is geantwoord. »lk heb zoowel bij gelegenheid van vroe-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1