GEMENGDE BERICTEN. BURGERLIJKE STAND GOES, OPENBARE AANBESTEDING. Het vernieuwen en onderhouden der gewone Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooijingwer- ken aan den Zeedijk van genoemden polder over 1872 zich vereenigd met de regeringsvoordragt tot opheffing der theologische faculteit aan 's lands hoogescholen. Door den minister van onder wijs, die het ontwerp verdedigde, werd o. a. aangevoerd, dat het behoud dier faculteit, ook al wilde men dit, ten eenenmale doelloos was, aangezien de Staat jaarlijks 35,000 fr. uitgeeft voor de bezoldiging van 26 hoogieeraren, wier lessen slechts door vier studenten worden bij gewoond. De paus toch verbiedt den perso nen, die zicli aan den geestelijken stand wij den, het bijwonen der collegiën aan de Staats- hoogescholen. Dit argument was echter voor de tegenstanders van het ontwerp niet afdoende. Zij beweerden, dat men voor de aanstaande priesters althans de gelegenheid moest open laten zich aan 's lands universiteiten te vor men, en dat het getal studenten, wel is waar nu maar vier, toch later vermeerderen kan. Voorts deden zij uitkomen dat de voorgestelde maat regel slechts kan strekken om het theologisch onderwijs uitsluitend in handen van de jezuï- ten te stellen, die van de kweekelingen, aan hunne leiding toevertrouwd, dweepzieke priesters en slechte onderdanen maken. De regering van Denemarken heeft een krachtigen maatregel tegen de Internationale genomen. Te Kopenhagen werdjl. Zondag aan de hoeken der straten eene waarschuwing der politie aangeplakt, waarbij krachtens de grond wet aan de bevolking verboden wordt deel te nemen aan de tegen dien dag aange kondigde vergadering der genoemde vereeni- ging, als zijnde die in strijd met de orde en veiligheid. Voorts zijn twee bestuurders der in die stad gevestigde afdeeling van de Interna tionale naar de gevangenis gebragt. Uit Zweden verneemt men dat de rekening der uitgaven voor de begrafenis van wijlen koningin Louisa (dochter van prins Frederik der Nederlanden) aan den rijksdag zoowel als aan de Noorweegsche Storthing is voorgelegd, en 48,813 rijksdaalders bedraagt, waaraan Zwe den 34,456 en Noorwegen 14,357 te betalen heeft. Toen de regeling der voldoening bij den vereenigden Zweedsch-is oorweegschen raad van state aan de orde kwam, verklaarde de koning: »Nu deze uitgaven door rijksmid delen gedekt zijn, is het mijn voornemen de Iiidderholmskerk (de kerk te Stockholm waar in de koninklijke grafkelder zich bevindt) in zulk een toestand te doen brengen dat voort- aan bij begrafenissen van leden van het ko ninklijk geslacht geen bijzondere maatregelen voor inrigting enz. noodig zijn, en de kosten, welke dit werk, waarbij de voorwerpen gebruikt zullen worden die van de laatste begrafenis zijn overgebleven, vereischt en die op 42,950 rd. geraamd zijn, voor mijne rekening tenemen." De Israëlieten die wegens het bekende voor val te Ismail in Iluinanië onschuldig veroor deeld zijn, hebben van vorst Karei volledige kwijtschelding van straf gekregen en zijn on middellijk op vrije voeten gesteld. De krach tige houding der consuls van de meeste groote mogendheden, die, gelijk men weet, tegen het onregtvaardig vonnis protesteerden, heeft zeer zeker veel bijgedragen tot het herstel van eer waartoe het hoofd van den Staat aarzelde over te gaan. Voorts wordt uit Smirna van eer gisteren berigt dat door de plaatselijke over heid maatregelen zijn genomen ter voorkoming van herhaling der vervolging, waaraan de Isra ëlieten dezer dagen aldaar hebben blootgestaan. De rust is geheel hersteld. Daarentegen ver neemt men uit Odessa dat te Kischenewin Kussisch Bessarabië, op de hoeken der straten placaten gehecht zijn gewordenhoudende opruijing tegen de israelietische bevolking dier plaats. De politie maakte dadelijk bekend dat de verspreiders dezer opruijing tot verbanning naar Siberië, en dat, bijaldien ongeregeldheden mogten ontstaan de deelhebbers daaraan tot acht jaren dwangarbeid veroordeeld zouden wor den dit middel hielp ten gevolge van deze bedreiging verdwenen de placaten en bleef de rust ongestoord. Te Brussel zal eene nieuwe manier van ver lichting van uithangborden, namen enz. aan de voorgevels der huizen worden ingevoerd. Tot nu toe zag men bitter weinig van die illuminatien, omdat de kosten verschrikkelijk hoog waren. De gasmaatschappij heeft thans bepaald, dat ieder koopman of winkelier zich zal kunnen abbonneren en wel voor ieder vlammetje a 1 fr. 80 per jaar, te branden van 't vallen van den avond tot 10 ure. De illuminatien worden ontstoken door de lantaarnopstekers in dienst der maatschappij. De hoos te Madras, heeftvolgens het jongste telegram, negen schepen vernield, waar bij verscheidene zeelieden omkwamen. Men meldt uit Zwollerkerspel van 2 Mei De veehouders kennen tegenwoordig zeiven de waarde van hun vee niet meer. Ziehier een voorbeeld daar van. Een boer komt verleden week alhier ter markt met eene kalfkoe, welke, zooals hij later verklaard heeft, naar zijne schatting waard was hoogstens J 190 h 2U0, en waarvoor hij haar met graagte wilde afstaan. De hem vergezellende zoon, een vlugge 18-jarige jon gen, ziet dat de markt zeer geanimeerd is en zet zijn vader aan, maar eens een goeden prijs te vragen. Deze eischt nu ƒ300 en, eer een halfuur veiloopen is, heeft hij zijne koe, tot zijn eigen verbazing, welke hij ech ter niet boersche slimheid wist te verbergen, verkocht voor 282. Te Rotterdam is van een schommel van een theetuin in de Paradijslaan een jongen gevallen, waardoor hij een been heeft gebroken. Hij is per vi- gelante naar de ouderlijke woning gebragt. De tand meester S. t. tl., beschuldigd van moord op kapitein B. te Maastricht, dien hij op overspel met zijn vrouw betrapt heeft, is door hét hof te Luik veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, Een inwoner van Hui zen, die bij eene vechtpartij zijn tegenstander den neus heeft afgebeten, is door de Amsterdamsche regtbank tot 6 weken eenzame opsluiting veroordeeld, wat hem erg verwonderde, want hij had de zaak met zijne partij „afgemaakt-" Men begint met het veenbranden en wil het, als 't goed weer blijft, krachtig voortzetten, gelijk uit Appelscha wordt geschreven. Te Nieu- wediep is een vogelvanger, die naar zijne eendennes ten wilde gaan zien, uit het bootje, waarin hij en een kind zaten, omgeslagen, De man verdronk, het kind werd gered. Te Eigen bergen hebben doortrekkende kermisgasten elkander slag geleverd, De politie liet de strijders in verschillende rigtingen aftrekken. Al de leden van drie huisgezinnen te Amersfoort zijn plot seling ongesteld geworden na 't gebruiken van vleesch uit dezelfde slagterij. Voor een paar dagen is te Erlangen door een jonge dame, mejul'vrouw Anna Seethaler, uit Augsburg, het admissie-examen afgelegd als oogheelkundige. Zij voldeed daarbij derwijze aan de vereischten, dat zij den lioogsten graad op haar exa men verwierf. Het stadje Aberain Hongarije is voor drie vierden door brand vernield; twee vrouwen zijn in de vlammen omgekomen; meer dan S0 gezinnen zijn zonder huisvesting; de oude toren der kerk, die uit de eerste eeu wen der christelijke jaartelling dagteekende, is vernield. In een brief uit New-York aan den Univers komt o. a. het volgende voor: „Ook te New-York is gelijk in iedere fatsoenlijke stad, die zich respecteert, en zoo als u wel bekend zal zijn, eene vereeniging' tot bescher ming van dieren. Dezer dagen werd een der leden voor den regter geroepen, omdat hij met te grooten ijver een paard in bescherming nemende „den koetsier" dood geslagen had. De regter zeide, dat hij zich veroor loofde het achtingswaardige lid der vereeniging te doen opmerken, dat ook de meuseh een zoogdier is, heb bende warm bloed, een zeer complex zenuwgestel en zijnde volgens alle pliysiologen bijzonder gevoelig voor pijnlijke aandoeningen. Naar mijne bescheiden mee ning, ging hij voort, heeft dit zoogdier regt op dezelfde bescherming als de koe, ja zelfs als het paard, en ik noodig derhalve den beschuldigde uit het voortaan naast de gemelde diersoorten op de lijst zijner bescherme lingen te plaatsen." Ken vreemdsoortig proces is thans aanhangig voor de regtbank van Vermont, in de Vereenigde Staten. Eene vrouw aldaar bood hare boer derij en zich zelve te koop aan, voor den prijs van 2000 dollars. Een man kocht de boerderij, betaalde den prijs, maar weigerde ook het tweede voorwerp van den verkoop in bezit te nemen, waartoe men hem nu geregtelijk zal trachten te noodzaken. Te 's Bosch zou Zaturdag het huwelijk gesloten worden tusscben den weduwnaar v. E. en de weduwe v. II. Alles was gereed. De rijtuigen stonden klaar om in te stappen toen de bruid een kuurtje kreeg en op de lokstem van haren aanstaande, om toch met hem het bootje in te stappen, antwoorder „ik doe het niet en ik schei er uit." Er was niets aan te veranderen en na er eens goed over gepraat te hebben, vond hij liet ook goed en gingen beiden vergenoegd huns weegs, Te Geldermalsen geraakte bij gelegenheid der ker mis een meisje in een vuile sloot. Zij werd gered door twee jongelieden. Haar kermisvrijer, W. Kei], wilde zijn Zondagschen broek niet vuil maken om zijn liefste te helpen en liet haar daarom liggen. Ingezonden. 1572 10 MEI 1872. Nadat de Veerenaars den 4 Mei 1572 eene be slissende keus voor waarheid, vrijheid en Oranje gedaan hadden, bleven zij daaraan ook met opof- lerir.g van goed en bloed getrouw. Ja, zij zwoeren trouw aan Oranje, en zie van geslacht tot geslacht werd der vaderen eed aldaar bevestigd, ja zelfs in de moeijelijkste tijden zoo uitblinkende, dat wij hen als de eersten, die zich de belangen van het Oranje-geslacht aantrokken, ten voorbeeld e van liet vaderland en hun de kroon der eere op het hoofd gesteld zien. Was het den Vlissingers, na de afwerping van het Spaansche juk in 1572, gelukt om in ééne maand tijds met uitzondering van Middelburg, nagenoeg geheel Walcheren aan hunne zijde te brengen en te bezetten, weldra moesten zij ondervinden, dat Alva op herove ring en het behoud van Middelburg bedacht was. Met den avond van den 7 Mei 1572 kwam Sanchio d'AviLA van Bergen-op-Zoom met 500 Spanjaarden en even zooveel Walen op vrachtschepen, welke met verscheidene soort gelijke vaartuigen, van voorraad voor het reeds bele gerde Middelburg voorzien, door 5 oorlogschepen, onder den admiraal Zeraaths, gedekt waren, ter plaats van het fort de Haak, waar hij in dien nacht met een ge deelte van het volk landde, op Middelburg aantrok, en de belegeraars, onder Willem van Treslong, op de vlugt dreef. Den 8 Mei, terwijl d'AviLA de vlugtenden ook uit Arnemuiden naar Veere deed wijken, was Zeraatiis, de nog niet geledigde voorraadschepen achter gelaten hebbende, met het overige der vloot vertrokken om nog meer versterking af te halen. Deze zich op dien togt van Zieriltzee willende verzekeren, werd aldaar door den edelen Kaarsemaker en de zijnen voor vijanden verklaard, teruggedreven en zijne vloot vernield. D'Avila hiervan onbewust, wilde inmiddels, naar het schijnt door verraad van eenen Rolland en Willem Janssen, de stad Yeere verrassen, en trachtte in den nacht van den 9 op den 10 Mei langs het onversterkte Noorder- hoofd binnen te komen. Dan, deze toeleg werd door de wakkere Veerenaars ontdekt, die in haast eene ver schansing van vischtonnen tegen den vijand opwierpen, waarvan deze plaats den naam van Tonnenburg ver kreeg. De doordenkende Jacob Simonsz. de Rijk hier evenwel eenen noodlottigen aanval voorziende, slaagde gelukkig in eene poging om meteenige bemande sloepen de Spaansche voorraadschepeu aan de landingplaats te bereiken en in brand testeken. Zoodra men te Veere den rook der schepen zag opgaan, trokken de door- gedrongene en reeds gruwzaam woedende, doch thans ontstelde vijanden af, die nu vervolgd, vreesselijk ge slagen, en met een verlies van ruim 600 man naar Middelburg gedreven werden. Welk een zegen op het werk der verlossing in die dagenZierikzee bezat moeds genoeg in eenen Kaarsemaker, Veere stand vastigheid in Henderik Somer, Riceard Barradot en Pieter Reygersbergh, mannen, die alles voor de goede zaak veil haddenTreffend blijken dan ook de trouw en standvastigheid der Veersche vrijheidsvrienden in dien bloedigen strijd, uit eene verklaring der Hooge Regering van den 2 April 1588, dus luidendeDie van der Veere zijn benejjens d'andere steden tot onderhout van den oorlog bereyt te contribueren hare middelen, ja „lijj en goet, tot conservatie van Godes Woort, wijff en kinderenmidtgaders de vrijheden van den lande, gelijk „sij dese vijftien ofte zestien jaren gedaen hebben." W. v. d. B. van den 6 tot en met den 8 Mei 1872. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren den 7, Cornelia Maria, d. v. Wil lem Johannes de Graaf en Elizabeth Labeur. Overleden: den 6, Anna l'obbe, 53 j.ge huwd met Jan Haffner. ADYERTENTIËIV. Heden overleed onze lieve MARIA D1NA JOHANNA ruim 4 weken oud. Yerseice, A. H. L. de BEL. 6 Mei 1872. J. J. S. de BEL— Nortier. Voor de vele blijken van belangstelling op 6 Meijl. ondervonden, zoo van buiten als bin nen deze gemeente, betuigen de ondergeteeken- den hunnen opregten dank. C. J. M. MAGNIN. J. W». MAGNIN— de Munter. Het DIJKSBESTUUK van den polder OUD NOORD-BEVELAND zal, op Woensdag den 15 Mei 1872, des voormiddags om 10 uren, in het gemeentehuis te Colijnsplaattrachten aan te besteden waarvan het bestek ter lezing ligt in voormeld gemeentehuis en tegen betaling van 80 cents verkrijgbaar zal gesteld worden bij de boekhan delaars F. KLEEUWENS ZOON te Goes, ter wijl inmiddels inlichtingen te bekomen zijn bij den werkbaas J. NIEUWDORP te Colijnsplaat, door wien tevens gedurende de twee dagen aan de besteding voorafgaandeaanwijzing der wer ken zal gedaan worden. Colijnsplaat, 2 Mei 1872. J. DE REGT, Dijkgraaf. J. H. BIJ BA U, Ontv.-Griffier.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3