Bingsdag 7 Mei. 59ste jaargang. i72. N°. JAGT en VISSHERIJ. Vertrek der Oost-iiidisclie landmail. «oessc De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 e. de vegel geplaatsl. Geboorte-, huwelijks-en doodberiglen van 18 regels h ƒ!,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NIJGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de lieeren HAASERSTEEN VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwensclit opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BEKENDMAKING van het Grerneento-bestrmr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden in deze gemeente, dat de blanco verzoek-biljetten, om aeten en vergunning voor de J.istó'f KNI WMh.- SCHEKIJ, vermeld in art. 5 der wet van 13 Junij 1857, (Staatsblad no 87) van heden af, ter gemeente secretarie, kosteloos verkrijgbaar zullen zijn en dat die verzoekschriften behoorlijk ingevuld en geteekend in den loop dezer maand moeten worden ingediend bij den burgemeester, ter opzending aan den heer commissa ris des konings in deze provincie. Goes den 4 Mei 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R T M A K POSTERIJEN. Via MARSEILLE 10 Mei per eersten trein naar Roosendaal. BINNEIMLANDSCHE BERIGTEN. GOES, 6 Mei 1872. Reeds Zaturdag namiddag deelden wij aan onze abonnés mede, dat het gansche ministerie zijn ontslag aan den koning had aangeboden. De Midd. Ct. van heden voegt bij dat berigt nog de ruededeeling, dat het besluit der minis ters slechts met meerderheid van stemmen is genomen en dat de heeren Guericke en Jolles zich daartegen hadden verklaard. Wij hebben dus weder wat men noemteen ministeriëele crisis, die in deze dagen van rouw, voor onzen koning dubbel pijnlijk zal zijn. Toch heeft in ons oog het ministerie den juisten weg bewandeld. Al achten wij eene belastingzaak eene zuivere oecouomische zaak, zoo is toch de regering getroffen in een deel van haar programma. Het is beter dat de minister Thorbecke op deze eervolle wijze zijn werkzaam en nuttig staatsmansleven besluite dan met deze Kamer, waarin hem zelfs van bevriende zijde de uitvoering van het pro gramma wordt belemmerdvoort te werken. Want hoe men 't ook wende of keereslechts 34 leden der kamer hebben zich voor het beginsel eener inkomsten-belasting verklaard en die inkomsten-belasting was de bazis van de belasting-hervormingwelke het minis terie zich had voorgesteld. De beginselen der regering zijn dus op een gewigtig punt ge troffen. Het Dagblad en andere conservatieve bladen hebben indertijd beweerd, dat deze Kamer niet de uitdrukking der ratie was of schoon nu weder het Dagblad zegt dat het ministerie wel door het votum der natie is getroffen. Wat er van deze voorstelling zij, zooveel is zeker dat het ministerie met deze Kamer niet aanblijven kan. Al heeft geene be paalde politieke partij eene overwinning behaald, zoo is nogtans een regeringsbeginsel door de meerderheid der Kamer aigekeurd. Maar wat moet nu gebeuren? Welk ministerie is thans bestaanbaar? Een ministerie van de graven en baronnen van 1866? Maar de meerderheid der Kamer is liberaal Een ministerie van eenige leden der tegen woordige regering aangevuld met anti-inkom sten-belasting gezinde liberalen Maar 34 leden der Kamer hebben zich voor het beginsel dier belasting verklaardEn zullen dan de anti liberalen zulk een ministerie steunen? Voorzeker een moeijelijke toestand. Maar wat dan? Moet een beroep gedaan worden op de natie en bare stem worden gevraagd? Kamer-ont binding met al de agitatie daaraan verbonden Wij zullen ons niet vermeten in deze te oordeelen, maar zeker is bet, dat het aftreden van Thorbecke thans een ramp is voor het land, en dat bet land lijdt onder die gedurige ver anderingen van ministerie, waardoor, meer dan door iets anders, alle noodzakelijke hervor mingen zoowel hier als in Indië, steeds moeten worden uitgesteld en alle stabiliteit in rege ringsvorm vervalt. TWEEDE KAMER. {Per telegraaf.) In de zitting van heden is ingekomen een koninklijke boodschap, waarin Z. M. met diepe droefheid kennis geeft van den slag die hem en zijn Huis heeft getroffen door het overlijden van prinses Hendrik. Be rustende in Gods wil, hoopt Z. M. met gelaten heid deze nieuwe beproeving te dragen. De Kamer heeft besloten de koninklijke bood schap dadelijk naar de afdeelingen te verzenden, tot zumenstelling van een adres van rouwbeklag. Van den minister van binnenlandsche zaken is, namens het ministerie, een verzoek inge komen dat de Kamer de aanhangige wets ontwerpen schorse voor zoover daarbij de tegenwoordigheid der ministers wordt vereischt. Sommige leden hadden daartegen bezwaar met het oog op de urgentie van eenige zaken. De heer Storm heeft bepaald verlof gevraagd om nog heden den minister van oorlog te interpelleren over de afdoening van zijn budget. Tol de verleeniug van dat verlof is besloten. De zitting werd tot heden namiddag één ure geschorst. In de zitting der Tweede Kamer van 2 Mei, heeft de heer Saaijmans Vader(en ditmaal staat het in het officieel bijblad van de Staats- Ct.) gezegd: »in de provincie Zeeland kan geacht worden dat misschien reeds meer dan de helft van den grond in handen van vreem delingen is gekomen." «li Bij invoering van den income-tax nu, is dhr. S. Vader bevreesddat nog meer grond in handen van den vreemdeling zal komen en nu vraagt hij: mijne heeren, heeft dit niet »met regt een verontrustend karakter? Die vreemdeling kan door zijne onderhoorigendie »hij als zetboer of als pachter steltinvloed uit- oefenen op onze verkiezingen Wat moet men daarvan denken? Is het gebruikelijk dat grondeigenaren hunne zetboeren of pachters in dien geest bewerken, en sprak de heer 5. Vader hierbij uit onder vinding Of is de lieer S. Vader tegen de inkomsten belasting geweestomdat bij vreesde dat die vreemdeling er op uit zou zijn een ander dan de heer Vader als lid der kamer te doen kie zen? Zeker is het dat dit zetboeren-argument wel wat heeft van een wanhoopskreet. Het zou trouwens dan ook wel eens kunnen ge beuren dat het gezond verstand van een vreem deling andere kwaliteiten in een volksverte genwoordiger eischte dan die welke de heer S. Vader gedurende zijne parlementaire loop baan heeft laten blijken en die tot nu toe welligt door de hulp van zetboeren en pachters, zoo succès-vol geëxploiteerd zijn. Nog verdient het opmerking dat de keer S. Vaderdie er zoo tegen was om de grond eigenaars in de inkomsten-belasting te betrek ken, gestemd heeft tegen het amendement van Deldendat juist de grondeigenaars van de belasting wilde vrijstellen. Het wets-ontwerp op het hooger onderwijs is, naar wij uit goede bron vernemen, gereed om naar den Raad van State te worden ver zonden. {L. D.) Op het aan den koning gerigte adres tot herstelling van den Vrijdom van invoerregt voor de granen heeft liet bewind der vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen, onder dagteekening van 29 April 11. (in- en uitgaande regten en accijnseu) eene beschikking ontvan gen van den minister van finantien waarin hij namens den koning aan de vereeniging te kennen geeftdat het invoerregt op granen gedurende het jaar 1871 heeft opgebragt om trent f 483,000 en dat de minister bezwaar moet maken om dit belangrijk bedrag voor de schatkist vooralsnog zonder equivalent prijs te geven, te meer omdat het regt op granen, als bedragende gemiddeld niet meer dan pCt. der waarde, niet als drukkend is aan te merken. Wijders geeft de minister te kennen, dat bij afschaffing van het regt op graneu, als eerste levensbehoefte, ook in overweging zou kunnen komen, in hoeverre dat op meel zou moeten ver rallen, waardoor het verlies in inkomsten nog aanzie.dijk zou stijgen. De minister zal evenwel dit onderwerp niet uit het oog verliezen. LBJS'ir «Ier 59 hoogstaangeslagenen in 's eijJts dtrwte belastingea in ile provincie üfieèlsuiG. Mr. Cornells van der Lek deClercq, te Zievikzee, 3987,27 Willem Cornells Marij de Jonge van El- lemeet, te Oostkapêlle, - 2712,72 Jkr. Willem Versluijs, te Domburg, - 2576,33 Mr. Jean Francois Bijleveld van Serooskerke, te Middelburg, - 2385,92 Jkr. Pieter Damas van Citters, te Middelburg - 2302,43 Jacobus Pieter Kakebeeke, te Goes, - 1892,11 Jlir Willem Reinbrand Boddaert, te Mid delburg, 1849,43 mr. Jacques Phoenix Boddaert, te Mid- delburg, - 1737,111 Adriaan Tak van Poortvliet, te Middelburg, - 1696,40 Jacobus van Damme, te 's Gravenpoldër, - 1694,08 Jhr. mr. Cornells van Citters, te Heinlcenszand, - 1567,16 Jan Lodewijk Stern, te Sluis, - 1392,49 Mr. Adriaan Marinus Becius, te Middelburg, - 1386,77 Johan Willem Vader, te Kortgene, - 1369,70 Jacobus Hendrik Lodewijk Vader van 's Gra venpolder, te Wissenkerke, - 1364,95 Jan Tak, te Middelburg, - 1364,76 Abraham Johannes van den Broeke, te Mid delburg-, -1325,541

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1