BURGERLIJKE STAND GOES, 61jarig Huwelijksfeest 40jarige Huwelijks-vereeniging commissie, met eeue juiste conclusie, buiten haar karakter ligt en eigeulijk van de school-commissie had moeten uitgaan; gehoord de debatten over deze zaak in den raad gevoerd; is de vereeniging „Gemeentebelang" van oordeel dat, hoewel de groote verdiensten van den heer Swahï in zake het onderwijs te dezer stede behooren gewaardeerd te worden, het raadsbesluit tot niet ver leening der gevraagde assistentieop verschillende gronden goedkeuiing verdient; maar is tevens van meeningdat daarmede de kwaal niet verholpen is en dat het onverantwoor delijk zou zijn, ruim 200 kinderen aan een gebrekkig toezigt over te laten; dathoewel instemmende met het denkbeeld om den hoofdonderwijzer te ontheffen van het onderwijs in eene bepaalde klasse, ten behoeve van het nood zakelijk algemeen toezigt en de éénheid van het on derwijs nogtans ook in die kwaliteit een flink en krachtig hoofdonderwijzer noodig is drukt den wensch uit dat een onderzoek worde ingesteld naar de mate van ligchamelijke ongeschiktheid van den bedoelden hoofdonderwijzer en een maatregel worde genomen die in het belang van goed onderwijs rvordt gevorderd. 2. De vereeniging „Gemeentebelang" betreurt het, dat weder een te kort op de Gasthuis-begrooting van 1871 is geconstateerd. Zij hoopt dat krachtig worde opgetreden door de bevoegde autoriteiten om te waken en te zorgen dat de ingezetenen tengevolge van dergelijke tekorten niet meerder belast worden dan zij reeds zijn. 3. De vereeniging „Gemeentebelang" drukt den wensch uit, dat voortaan de aanslagbilletten voor den hoof- delijken-omslag tijdiger in handen der belastingschul digen komen, opdat de bepaling van het betalen in ma,andelijksche termijnen niet illusoir worde. Tegen dezen laatsten wensch verklaarde zich één lid op grond dat de belasting toch wel niet in vorderbaar zou zijn, zoolang de aanslagbilletten niet waren rondgedeeld. Hij begreep niet dat men zoo'n haakt wilde maken met de betaling der belasting. Immers wanneer het biljet in Januarij werd ontvan gen behoorde men ook reeds dan met betalen te beginnen. Hij achtte het wel zoo verkieselijk, daar men toch bij en bij weet wat men te betalen heeft, om dat verschuldigde, doch nog onbetaalbare geld zoolang in de spaarbank te deponeren. Zóó kon het laat zenden der biljetten eer een voordeel dan een nadeel voor den schuldige zijn. AFKOOP TIENDEN. Dat ook de ondergeteekende aan een algel.eele en definitieve afkoop der tienden, in plaats van aan eene gedeeltelijke en gebrekkige ophouding van bet tiend- regt, de voorkeur geeft, blijkt uit zijne adressen met bijlagen ter onderhaviger zake den 5 Augustus 1859 aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal ingezonden en algemeen verkrijgbaar gesteld, alsmede uit zijn nader adres te dier zake den 1 Julij 1867 aan Z. M den Koning aangeboden. Dat evenwel de thans uitgegeven wet op de afkoop- baarstelling der tienden, zooals door sommige sprekers in de Eerste Kamer der Staten Generaal dezer dagen is beweerd geworden, in vele opzigten onuitvoerbaar zoude wezen, dat gevoelen kan steller, hoezeer het tiendeigendom in Zuid-Beveland zeer ingewikkeld be zeten wordt, niet deelen. Ten jare 1859 constateerde steller dat 38 tiend- hoeken in de gemeente Nisse, bevattende ongeveer 884 Hectaren tiendpligtige gronden, gedurende 1844 tot en met 1858, met inbegrip van rantsoenpenningen en hoekgelden, gemiddeld hadden opgebragt 3553,66 of p/m 4,02 per hectare bouw- of weiland, en stelde hij daarbij op den voorgrond om gemeld tiendbezwaar in die gemeente uit den weg te ruimen door uitgifte van 738 schuldbrieven a 100,vertegenwoordi gende een kapitaal van f 73,800,rentende 4 af te lossen in 56 jaren zooals breeder is gespecificeerd en daarna de gronden tiendvrij te verklaren. De gemiddelde opbrengst der bedoelde 38 tiende- hoeken in de gemeente Nisse over de laatste 15 jaren of over 1857 tot en met 1871 bedraagt, met inbegrip der rantsoenpenningen en hoekgelden, thans ƒ4369,00 of p/m 4,94 per hectare bouw- of weiland. Daar nu sommige tiendehoeken bijna uitsluitend bouwland en andere grootendeels weiland bevatten, zoo behoeft bet geen betoog, dat de eene tiende-hoek slechts 2,00 en minder per Hectare heeft opgebragt, dat niets ter zake doet om tot een gewenschte rege ling van afkoop te komen, staande in allen geval dit vast dat voor de afkoop van bet tiendregt, drukkende op meergemelde 38 tiendehoeken of circa 884 hectaren grond in de gemeente Nisse, voor het tegenwoordige zoude benoodigd zijn een kapitaal van 87,380, Dat gemeld kapitaal, geleend wordende van de Maat schappij voor Gemeente-crediet gevestigd te Amsterdam, kan afgelost worden door gedurende 68 jaren aan ge melde maatschappij te betalen 4369,00 of van evenge- noemde 884 hectaren bouw- en weiland bij wijze van grondrente op te brengen 4,94 ct. per hectare, gelijk staande met de gemiddelde opbrengst aan tiendregt ge durende de laatste 15 jaren, behoudens dat zulks voor den eenen tiendpligtige meer en voor den ander min der per hectare kan bedragen, naarmate de verschillende grondeigenaren tegenover elkander meerder bouw- dan weiland zijn bezittende zoodat door die tijdelijke ver- bindtenis de heffing van tiendvrueliten reedB dadelijk wordt opgeheven en tegelijk kosten van tauxatie en vele andere onaangenaamheden in zake tiendregt komen op te houden, zonder dat eenig grondeigenaar zie'n tot afkoop der tienden met hypotheek of meerder hypotheek behoeft te bezwaren, dat vooral voor instellingen van liefdadigheid niet te verkiezen is. Bovendien is het ook niet voor ieder grondbezitter noodzakelijk, zich aaneene grondrentegedurende 68jaren te houden, want de tiendpligtigen die kapitaal beschik baar hebben,kunnen dadelijk de volle afkoopsom betalen, terwijl diegenen welke gedurende 68 jaren op 100,00 grondrente zouden moeten gesteld worden, zulks ook zulli n kunnen vereffenen met 118,00 gedurende 50 jarenmet 125,00 gedurende 40 jarenmet 13S,00 gedurende 30 jaren of met 168,00 gedurende 20 jaren te betalen. Mitsdien kan men het daarvoor houden, dat wanneer tiend-eigenaar en tiendpligtige slechts hand aan hand willen gaan, de afkoop van het tiendregt, hoe ingewik keld ook iu Zuid-Beveland bezeten wordende, tot beider voordeel en genoegen is uit den weg te ruimen en de thans uitgegeven wet op de af'koopbaarstelling der tien den, volstrekt niet als onuitvoerbaar bei.oeft te worden ter zijde gesteld. En raogten onverhoopt de contracten of stukken tot het tijdelijk daarstellen van grondrenten ter. behoeve van derden op te maken, niet begrepen zijn in de vrijstellingen van zegel- en registratie-regten toegestaan bij artikel 22 dier wet, dan zullen waar schijnlijk ten aanzien daarvan wel nader gunstige be schikkingen op aanvrage ingewilligd worden. Tot verdere ophelderingen aan een ieder is de on dergeteekende bereid. Goes, 2 Mei 1872. N. M. BOSDIJK. 1572. 4 Mei 1872. Wie immer vromen moed herdenkt, Die lang nog triomfere, Roem' ook Lein Tayen, Koeijevleesch Twee schippers van Ter Veere Slechts 3 dagen nadat de Vlissingers liet Spaansclie slavenjuk hadden afgeworpen, en dus den 9 April 1572, verklaarde de Spaanschgezinde Regering van Middelburg de Veerenaars verdacht, dat zij zich met de Vlissingers aansloten. Den 13 April traden zij dan ook werkelijk met hen in eene overeenkomst tot we- derkeerigen bijstand, en den 26 April schreef men uit Vlissingen naar Engeland/ dat rnen ook op eene aan sluiting van Veere kon rekenen. Deze zucht naar vrijheid werd, terwijl de Prins van Oranje uit Dillen burg aan Veere schreef, aldaar voornamelijk opgewekt door twee visschers: Lein Tayen en Koeijevleesch Deze waren de eersten te Veere, die zich openlijk voor Oranje opdeden. Door de Watergeuzen als ge vangenen naar Brielle medegevoerd, werden zij, kort na de inneming dier stad, op voorspraak van Jan van Cuyk in vrijheid gesteld, om door hen, met voordee- lige aanbiedingen voor Veere, ook deze stad te win nen. Te Veere binnengeloopen, verhaalden zij terstond, wat er te Brielle was voorgevallen, en regt hartig spraken zij: „Ja, maats! die Watergeuzen zijn een braaf „en dapper volk: reeds heeft onze Marines Brand, „als Kapitein onder hen, te Brielle grooten roem behaald, „en de Admiraal Lumey, een wakkere baas, neemt ons, „visschers, in bescherming Waarlijkhet is raadzaam, „dat wij ons aan hen en den Prins aansluiten. De Span jaard toch brengt ons en onze kinderen tot den bedel- „zakDit vond ingang, en den 2 Mei kwamen Hieronymus Tseraerïs en van Cuyk met 60 man van Vlissingen naar Veere om de Regering tot hunne zijde te bewegen. Dan, dit mislukte, en Tseraerts keerde met het volk terug; doch van Cuyk blijvende en des nachts door Tayen en Koeijevleesch benevens anderen verzekerd wordende, dat er slechts krijgsvolk in de stad ontbrak, om, met de burgerij, ook de weifelende Regering te zien toevallen, zond onverwijld naar Vlis singen, en met den dageraad van den 3 Mei waren weder 40 Fransche gewapende Hervormden, onder kapitein Jeannin, vóór Veere. Nu rammeiden de vis schers de poort open, de vrijheidsvrienden kwamen binnen, maar werden door den Bailliu Hieronymus de Rollé in de kerk opgesloten, die nu hulp van Middelburg inriep. De burgers zich insgelijks naar Vlissingen wenden le, wist de wakkere Jakob Simonsz de Rijk, met eene aanzienlijke magt, de opgedaagde Spaansche hulp, welke hem te Zandijk afwachtte, te wa ter te verschalken. Tegen den middag te Veere aange komen, stoof men met de gewapende Veerenaars ter poort uit, van waar de vijand nu verrast, bijna ge heel verslagen, en tot Middelburg terug gedreven werd. De Oranjestrijders in den avond weder te Veere ge komen, vonden de poort gesloten; doch de Veerenaars onder hen wisten des nachts aan de noordzijde in de stad te komen. Op Zondag morgen (4 Mei) werd de poort met geweld geopend, de Rijk met zijne dap peren binnen gelaten, Jeannin en de zijnen verlost; de Regering, ook de Rollé, zwoeren trouw aan den Prins van Oranje, en Veere was gewonnen! - Déze verlossing op den 3 en 4 Mei 1572 is op Zondag den 3 Mei van het jubeljaar 1772 te Veere plegtig gevierd geworden. Marines Eeanjd, hoezeer van een geslacht uit het Land van Saeftinge afkomstig, was geboortig van Veere, en deze wak kere Zeeuw beeft in 1572 ook Delfshaven, Dordrecht, Schiedam en Gorinchem aan 's Prinsen zijde helpen brengen. W. v. d. B. 278ste STAATS-LOTËRIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 4 kl. Derde lijst. No. 8232 25,000; no. 2201 2000; no. 4643 en 15013, ieder ƒ1000; no. 11945 400; no. 16349 200; no. 2568, 6810 en 8030, ieder 1 100. Vierde lijst. No. 4021 1500no. 4765 en 17588, ieder 100. Loten van 1867 Paleis voor Volksvlijt van de geldleening groot J 1,000,000. De uitslag der premie nummertrekking van de uit gelote 8 serieën is als volgt: serie 526 no. 4, 5, 16, 18, 19 en 21 ieder 25serie 984 no. 12 1000, no. 2 100, no. 13 J 50, no. 1, 9 en 21 ieder 25, serie 1350 no. 5 en 24 ieder /50, no. 2, 3, 14, 21, 22 en 23 ieder J 25; serie 2321 no. 1 5000, no. 14 250, no. 10, 20 en 24 ieder f 50, no. 8, 17 en 23 ieder J 25; serie 2365 no. 4 1000, no. 2 en 9 ieder ƒ250, no. 16, 18, 20 en 21 ieder 25serie 2951 no. 16 100, no. 1, 2 en 3 ieder ƒ50, no. 5, 17, 18 en 24 ieder 25; serie 3024 no. 17 100, no. 4 50, no. 1, 2, 11 en 15 ieder 25serie 3433 no. 18 J 250, no. 8 cn 24 ieder 100, no. 13, 14 en 25 ieder 25. Alle overige niet vermelde premienumnaers van bo venstaande serieën ieder 15. van den 1 tot en niet den 3 Mei 1872. Ondertrouwd den 3, Marinus Abram Quist, 23 j. jm. en Anna Buijs, 24 j. jd. Gehuwd den 2, Willem Hendrik Mijnsbergen, 24 j. jm. en Leunt je Magdalena Keukelaar, 29 j. wed. van Jan Luijk. Nicolaas Ilendrikse, 26 j. jm. en Catharina Semeijn, 24 j. jd. Albertus Antoon van Bellen, 30 j. jm. en Wil- lemina Cornelia Adriana de Lange, 27 j. jd. Geboren Geene. Overleden: den 3, Karoliena Mozes Nathan, 71 j. wed,, van Abraham Emanuel. Liefctadig-lieicl. De commissie tot stichting van een Plattelands-wees huis voor Zuid- en Noord-Beveland berigt, dat, behalve 1182,51 vroeger ontvangen, is ingekomen of toegezegd 1749,63. Voor de stichting dier zoozeer gewenschte inrigting circuleert dezer dagen eene lijst in onze gemeente. Opmerkelijk is het, dat, waar voor zoo vele en veler lei zaken zoo vaak de beurzen geopend worden, eene zaak als deze reeds omstreeks 6 jaren op touw is ge zet en nog slechts zulk een betrekkelijk klein bedrag beschikbaar is. Moet dan de weezen-verzorging in onzen eigenen omtrek achterstaan voor den nood van natuurgenooten in verre landen f Wij hopen het niet om de eer van ons volkwij ho pen het niet om het belang van die arme ouderloózen, aie daar ten platten lande, tot eeuwige schande van een christenvolk, nog aan den minstbiedende worden be steed eneene opvoeding bekomen, die hen in ons land houdt beneden het peil van die zwarte of donkerkleurige natuurgenooten, voor wier overgang tot het christendom zooveel en zoo dikwijls wordt ge geven! Wij weten het: Goes staat in ons land tegenwoor dig bekend als uniek, als eigenaardig, als zonderling. Moge het ditmaal die eigenaardigheid eens in goe den zin toonen en door eene ruime inschrijving krach tig bijdragen tot de oprigting van een gesticht, dat zeker niet minder noodig is dan het beeld eener nymf, zelfs niet minder dan een asyl voor oude zeelieden. Een wees kind is hulpbehoevender dan iets ter wereld. ADYERTENTIËN. van M. STEKETEE en C. BOS. Op gezamenlijke leeftijd van 171 jaren. Hunne dankbare familie. Driewegen, 26 April 1872. {wegens misstelling herhaald.) van J. SCHOUWENBURG cA>" J. P. de LANGE. Goes, 3 Mei 1872. ^lllunne dankbare kinderen en beliuwd-kinderen. Heden overleed zaclit en kalmtot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder Mejufvrouw CAROLINA NATHANS, wed. A. Emanuel, in den gezegenden ouderdom van bijna 7 2 jaren. o ,fOEl„ M. A. EMANUEL. 3 Mei 1872. Algemeene kennisgeving. Wegens de treurdagen zullen de winkels van M. A. Emanuel en Nathan Emanuel gesloten zijn tot Zaturdag den 11 Mei a. s. V Mevrouw Wed. JANSSEN—Geene, be tuigt haren dank voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van ha ren Echtgenoot. Kruiningen, 26 April 1862»

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3