BUITENLAND. Tengevolge van net overigden van H. K, II. prinses Hendrik is de reis van Z. M. den koning naar de Noordelijke provinciën voor- loopig uitgesteld. TWEEDE KAMER. Nadat in de zitting van Dingsdag Let beken de voorstel van den heer v. Akerlaken om de dis cussie over de inkomstenbelasting te verdagen en het ontwerp, in verband tot de ingrijpende amendementen, op nieuw aan een onderzoek in de sectien te onderwerpen was verworpen met 40 tegen 37 st., eene verwerping waartoe 8 liberale leden hebben meegewerkt, is in de zitting van Woensdag het debat over art. 1 en de drie amendementen daarop voortgezet. Op het amendement Tak tot toepassing van het Engelsche stelsel op de inkomstenbelasting werd een sub-amendement door dhr. de Bruijn Kops voorgesteld om den grond-eigendom uit te zonderen. De heer Fransen van de Putte heeft aan de regering positief gevraagd hoe zij over het amendement Tak dacht en haar aangeraden het wetsontwerp er mêe in overeenstemming te brengen en de discussies voorloopig te schorsen. De heeren v. Delden en Smidt hebben hunne amendementen nader toegelicht. Zij werden door sommigen verdedigd, door anderen be streden. In het algemeen moet gezegd worden dat het zeer te bejammeren is, dat het voorstel van dhr. v. Akerlaken niet is aangenomen. Een nieuw onderzoek tengevolge van al de amen dementen was noodig en wel ligt zou het tot meer overeenstemming, tot aansluiting van die enkele liberalen geleid hebben, die thans van hunne bondgenooten om verschillende bezwaren, afgedwaald zijn. In de zitting van gisteren werd het lot der wet beslist. IS adat de minister zich bereid had verklaard om, bij aanneming van de amende menten van Delden en Tak de wet in dien geest om te werken, werden achtereenvolgend al de voorgestelde amendementen op art. 1 verworpen, en wel dat van dhr. Tak met 50 tegen 28 dat van dhr. van Delden met 64 tegen 14, en dat van dhr. Smidt met 41 tegen 37 stemmen. Art. 1 werd daarop in stemming gebragt en eveneens verworpen met 51 tegen 27 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren: Nierstrasz, Heydenrijckv. Wassenaer,. Jonckbloet, v. Sg- pesteyn, TakRombach, Rutgers, Kops, Wester' hoff, v. Amerongen, v. Foreest, v. Reenen, Pgls, HoffmanStorm, v. Loon, Sandberg, Kien, de Bieberstein, v. Kerkivijk, Borret, Vader, Mackay Godefroi, v. Nispen, Verheijen, v. Hardenbroek, Heemskerk Az., v. d. Heuvel, v. Naamen, Be- gram, Bots, Srnitz, Kappeyne, v. Lijnden, Vi- ruly v. Eek v. Kuijk WintgensArnoldts Bergrnann, v. d. Does, Haffmans Luyben, de Brauw, C. v. Nispen, v. d. Maesen, v. Zuijlen Dumbar en s'Jacob. Voor de heeren Bredius, Gratama, Idzerda, Hingst, v. Houten, Mirandolle, Blom, de Jong Cremers, de Roo, van Beyma, Gevers, Zylker Dam, v. Delden, Lenting, v. Voorthuisen, Wy- benga, v. d. PutteBergsma, Smidt, de Lange, v. d. Linden MoensHeemskerk Bz.Stieltjes en de Voorzitter. (Afwezig de heeren Brouwer en van Akerlaken.) De minister heeft na dat votum de wet in getrokken. (Per telegraafl) De minister van ji- nantien, de heer Blussé, heeft lieden zijn ontslag aan Z. M. den Koning ingediend. Yan wege den Minister van Binnenl. Zaken wordt ter algemeene kennis gebragt, dat aan elke der Rijkskweekscholen te 's Hertogenbosch, Haarlem en Groningen met het begin van den cursus 1872/73, aanvang nemende 1 Sept. 1872, gelegenheid zal zijn tot plaatsing van tien kweekelingen in het eerste studiejaar, ten einde daar op kosten van het Rijk oplei ding tot hulponderwijzer te ontvangen. De leermiddelen worden kosteloos aan de kweekelingen verstrekt. Aan ieder hunner, met uitzondering van hen, wier ouders in de gemeente wonen waar de kweekschool geves tigd is, wordt te Haarlem eene Rijkstoelage van ƒ280 en te 's Hertogenbosch en te Gro ningen eene Rijkstoelage van 250 'sjaars toegekend, ten einde zich, onder goedkeuring j van den directeur der kweekschool, voeding, inwoning en bewassching binnen de gemeente te verschaffen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweek school worden toegelaten zij, die, blijkens over te leggen geboorte-acte, tusschen 1 Ja nuary 1856 en 15 Maart 1858 geboren zijn. De verdere voorwaarden staan vermeld in de St. Ct. van gisteren. De lijst der hoogst aangeslagenen in 's rijks belastingen in de provincie Zeeland telt dit jaar 59 personen en toont alzoo eene vermeer dering aan van 4. In een der achterbuurten van Amsterdam (de Torenstraat) hebben vrij woelige tooneelen plaats gehad. Volgens sommigen uit den volks hoop had een kruij^r, vader van 6 kinderen, er 3 van verkocht, om van hier naar de Kaap getransporteerd te worden. Anderen beweerden daarentegen, dat 't slechts een praatje was, en de man eenvoudig zijn kinderen naar een gesticht, nabij Zutphen, had willen zenden. Wat er van de geheele zaak waar is zal misschien later blijken; zooveel is intusschen zeker, dat eenige verontwaardigden, een soort van lynch-wet op den vermeenden schuldige toepassende, zijn kruijerhuisje hebben verwoest en daarna in brand gestoken. De hulp van de politie, die, naar 't schijnt, dit feit niet heeft kunnen beletten, was evenwel bij tijds ter plaatse, om den man zeiven tegen mis handeling te vrijwaren. Regtszaken. De Arroodisseuientsreglbauk te Goes heeft op 26 April de navolgende vonnissen uitgesproken A. B. zoon van Jan, 44 j., schaapherder te Zuiddorpe, beklaagd van diefstal door een loonbediende, ten nadeele van iemand dien hij niet diende maar die zich met hem in het huis van zijn meester bevond, onder verzachtende omstandighe den gepleegd. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden en in de kosten van het geding desnoods te verhalen bij lijfsdwang, J, V. E. zoon van Jan, 60 j,, visscher te Philippine, beklaagd van eeiivoudigen diefstal, Veroordeeld tot een cellulaire gevan genisstraf van 183 dagen en in de kosten van het geding desnoods te verhalen bij lijfsdwang, V. V. S. 39 j.landbouwer te Hulst, defaillant, beklaagd van vier wanbedrijven van diefstal door een loonbediende ten nadeele van zijnen meester gepleegd onder verzachtende omstandigheden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangeais- straf van één maand en in de kösten van het geding des noods te verhalen bij lijfsdwang. P. H. zoon van Joost, 41 j., koopman te WolfaartsdijU, beklaagd van het moedwillig toebrengen van slagen en ver wondingen, geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen en in eene geld boete van f 8-— subsidiair ia eene cellulaire gevangenisstraf van een dag en in de kosten vau het geding desnoods i.i vorderbaar bij lijfsdwang. J. A. B. zoon van Abraham Levie, 24 j.koopman te Goes, beklaagd van het moedwillig toebrengen van een slag waardoor geene ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan onder verzachtende omstandighe" den gepleegd. Veroordeeld in eene geldboete van ƒ1sub sidiair in eene gevangenisstraf van een dag en in de kosten van het geding desnoods te verhalen bij lijfsdwang. J. S. zoon van Jan, 19 j., koopman te Goes, beklaagd van het met woorden beleedigen van twee bedienende be ambten in functie, onder verzachtende omstandigheden gepleegd. Veroordeeld tot 2 geldboeten ieder van f 4subsidiair iu éeo gevangenisstraf van 2 dagen voor iedere boete en in de kosten van het regtsgeding desnoods te verhalen bij lijfsdwang. Kerkelijke Zaken. DRIETAL TE GOES. W. Vliegenthart, te Vreeland, H. W- Greutzberg, te Vlissingen, Th. Nahuijs, te Zeist. Aangaande den opstand in Spanje zijn se dert ons vorig nommer geene belangrijke be- rigten ontvangen. Don Carlos heeft Genéve verlaten, zonder dat men weet, waar hij zich bevindt. Alleen is van hem eene proclamatie aan het Spaansche volF' bekend geworden. Verscheidene bladen, die deze proclamatie en anderen, gerigt aan de Spaansche soldaten en zeelieden hebben medegedeeld, zijn deswege in beslag genomen. Een belangrijk wetsvoorstel, uitgegaan van de heeren Talion en fornier zal eerstdaags aan het onderzoek van FranKrijfcs parlement worden onderworpen. Het heeft betrekking op de organisatie van den publieken ouderstand en de wering der bedelarij. De bestaande wet geving op dit punt, het moet erkend worden, j is niet minder bedroevend dan de kwaal zelve, j De wettelijke bepalingen, die in Frankrijk de instellingen van weldadigheid of het verstrekken van onderstand aan de behoeftige gezinnen beheerschen, zijn, zeggen de ontwerpers van het voorstel, vastgesteld geworden op verschil lende tijdstippen en dikwerf in onderling strij- digen geest; zij zijn hier en daar in de ver zameling van wetten neergeworpen, verstrooid en geknot, onderling in strijd of onvolledig en dientengevolge onvruchtbaar of krachteloos. De koning van JSelgie vertrekt naar Lon den; geen ander doel zijner reis is bekend dan het voldoen aan een uitnoodiging hem ge worden van de Litterary fund, een veree- niging ten doel hebbende het ondersteunen van letterkundigenwanneer zij op gevorderden leeftijd in behoeftige omstandigheden verkee— ren, hare jaarlijksche vergadering te presi deren. Aan het feestmaal bij deze gelegenheid zal de heer Disraeli een toast op hem uit brengen en men gelooft dat deze gewezen (en toekomstige?) minister aan den souverein op nieuw de verzekering zal geven van Eugelands sympathie voor Belgiës onafhankelijkheid, en protesteren zal tegen het stelsel van non-inter ventie, volgens hetwelk Engeland zijne rol van groote mogendheid zou moeten laten varen, door nl. zijne bescherming aan de kleine staten te weigeren. In strijd met het beweren van verscheidene bladen, wordt gemeld, dat de koning der Belgen zeer ingenomen is met het plan der Neder- landsch-Belgische manifestatie in Julij a. s.; het gemeentebestuur van Brussel insgelijks. Uit eenige regelen in het Journal de Bruxelles zou men kunnen opmaken dat Tiet ministerie deze manifestatie niet gaarne ziet; dit vermoeden is onjuist en de regering zal op het voor de internationale feestviering bepaalde tijdstip hare medewerking verleenen. De gemeenteraad van Brussel heelt 30,000 fr. beschikbaar ge steld ter bestrijding van de kosten voor het Nederlaudsch-Belgische feest. Op de Belgische staatsspoorwegen is een ver laagd abonnementstarief ingevoerd voor werk lieden, die dagelijks van den spoorweg gebruik maken om zich naar en van hun werk te be geven. Ieder abonnement geldt voor niet lan ger dan eene week, voor geen grooteren af stand dan vijf mijlen en voor bepaald aange wezen spoortreinen. Het kan niet verleend en niet hernieuwd worden dan op eene verklaring van den burgemeester der woonplaats van den werkman, waaruit blijkt dat hij aanspraak daar op maken kan. De uitbarsting van den Vesuvius heeft nog niet opgehouden. Een aschregen overdekt den omtrek en strekt zich uit tot voorbij Napels maar men hoorde niet van nieuwe vernieling. Zoo als te verwachten was, zien de ultramontaanscbe bladen in Italic eene straf des hemels in dit' verschijnsel, voor het ontzetten van den paus. De Unita Catolica van 28 April zegt: „De tegenwoordige uitbarsting van den Vesuvius is een der verschrikkelijkste die nog zijn voor gekomen. Zij is eene waarschuwing des he mels. De vijanden der kerk zijn Rome binnen getrokken, en de Tiber is uit zijne oevers ge treden. Zij hebben er zich genesteld en nu volgt de uitbarsting van den Vesuvius. Wat zal het morgen zijn?" De berigten uit China loopen tot 21 Maart. De Overland China-mail verzekert dat tusschen de zaakgelastigden van Engeland, Rusland en Amerika en de Chinesche autoriteiten te Pe king verkoeling is ontstaan. Een of- en de-^ fensief verbond is gesloten tusschen China en Japan. De mabomedaansche rebellie ver oorzaakt aan het Chinesche bewind veel zorg. Eenige te Feking gevestigde vreemdelingen hebben een genootschap gevormd tot versprei ding van maatschappelijke kennis. Cliing-How was te Tientsin aangekomen, waar de inboor lingen hem eene ovatie hadden gebragt. Ingezonden Stukken. In de vergadering van de vereeniging „Gemeente belang" gehouden op 1 dezer, is besloten de volgende moties of wenschen openbaar te maken 1. Naar aanleiding van het verzoek van den hoofd onderwijzer Swart alhier om assistentie wegens lig— cbaams gebreken; in aanmerking nemende het ingediend adres van mr. del Baeke, waarin gebrekkig toezigt op de school der 1ste klasse wordt geconstateerd; ofschoon van meening, dat het advies der finan t.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2