Van 10 a 50,000 BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. BURGERLIJKE STAND GOES OPENBARE VERKOOPINC, Op Donderdag en Vrijdag 2 en o Mei 1872, werden. Wat wij betreurden was, dat zoo weinig kunstlievende leden van liunne belang stelling in de pogingen der leden, om zich op het gebied der welsprekendheid te bekwamen, deden blijken. Wij hopen dat eene volgende vergadering (in Mei) een grooter getal kunst lievende leden in de concertzaal moge ver- o eenigen. Wat de leden doen, verdient aan moediging, en die aanmoediging kan het best verleend worden, door eene getrouwe opkomst ter vergadering. Uit Tiel wordt gemeld: Een belangrijk be sluit is door den gemeenteraad genomen, name lijk dat aan de aldaar bestaande Hoogere Bur gerschool eene landbouwschool zal worden toe gevoegd. Daar echter de finantieele bezwaren, aan de oprigting en instandhouding van zulk eene school verbonden, bij vele leden zwaar wogen, werd aan dit besluit de voorwaarde vastgemaakt, dat van het Rijk eene jaarlijk- sche subsidie van f 5000 en van de Provincie eene van f 2000 en eene voldoende bijdrage voor de oprigting zou verkregen worden. Men verneemt dat er in alle steden van Italië toebereidselen .worden gemaakt, om den 25 Mei, den 80n verjaardag van den Paus te vieren. Kerkelijke Zaken. De jongste predikant bij de Nederd. herv. gem. al hier, ds. G. J. Vos Az., hield gisteren namiddag, voor eene talrijke schare, zijne afscheidsrede, naar aanlei ding van 2 Timoth. 2 vers 8a: „houd in gedachtenis, dat Jezus Christus uit de dooden is opgewekt." Ha afloop der godsdienstoefening en na het uitspre ken van den zegen, bleef een gedeelte der gemeentele den staan en zong het laatste vers van Psalm 121. De nationale vergadering van Frankrijk heeft in de afgeloopen week o. a. goedgekeurd en tot wet verheven eenige artikelen om de dronkenschap te beteugelen. Deze artikelen zijn aan den Code Penal toegevoegd. Zij be staan in de volgende bepalingen: Vier malen wordt de delinquent slechts tot eene boete veroordeeld-, de vijfde maal tot gevangenzet ting; bij eene zesde veroordeeling wordt hij tevens ontzet van zijne regten als kiezer, en hem benomen de bevoegdheid om tot lid der nationale vergadering, tot lid van den jury of tot eenige openbare betrekking benoemd te worden. Behalve de aanneming van dit wetsontwerp heeft de vergadering zich vereenigd met het voorstel van een zijner leden, tot het benoe men eener commissie van onderzoek naar den toestand der arbeidende klasse. De mededeeling van Jules SimonFrankrijks minister van openbaar onderwijs en eeredienst, aan den aartsbisschop van Parijs, dat hij, voornamelijk op grond dat op dezen oogen- blik in Frankrijk geen wettig georganiseerde raad van state is, dezen prelaat niet zal be- moeijelijken over de afkondiging van het on feilbaarheidsdogma, zonder daartoe de goedkeu ring van de regering gevraagd of gekregen te hebben, doch dat de aartsbisschop zich later op 's ministers toegeeflijkheid niet mag beroepen, heeft een einde gemaakt aan het incident, dat naar veler verwachting tot een storm had moeten aanleiding gevenmaar de dagbladpolemiek over deze zaak houdt daarom niet op. Uit België schrijft men, dat het zesde vóórhistorische congres den 22 Aug. a. s. en volg<nde te Brussel zal gehouden worden. Allen, die aan het congres, tegen de vast gestelde contributie van 12 fr., verlangen deel te nemen, moeten daarvan ten spoedigste kennis geven aan den secretaris der commissie van organisatie, den heer Dupont te Brussel. Het bureau der uit zestig leden bestaande commissie is verder zamengesteld uit: het se- naatslid d'Omaliers d'Halloy, president; het lid der kamer van vertegenwoordigers Hage- mans en den gewezen president dier kamer Vervoort, vice-presidenten, en den heer Freud- homme de Borre, penningmeester. Het vóór historische congres is vroeger vergaderd ge weest: in 1865 te Spezzia, in 1866 te Neufchatel, in 1867 te Parijs, daarna te Londen, te Kopenhagen en te Bologna. Omtrent den opstand in Spanje verneemt men nader, dat 15000 Cailisten (een later te legram zegt 8000) onder de wapenen zijn en dat de troepen worden opgeroepen. Maarschalk Serranohertog de la Torre, ex-regent van het koningrijk, zou met 16,000 man naar Navarre vertrekkenvele plaatsen zijn in staat van beleg verklaard, en de regering weigert aan de dagbladen berigten medetedeelen. Aan de regtbanken is last gegeven de bladen die de oproeping van den pretendent opgenomen hebben, te vervolgen, en de leden van de Car- listische comité's in hechtenis te doen nemen. In de hoofdstad zijn reeds vele voorname en aanzienlijke personen, tot deze partij behoorende, achter slot gezet; onder hen bevinden zich markies Sofragas Gramosa, Autunano, Trell.es Gabino Tejado en Valentin Gomez. Nocedal (vader en zoon) en Crus Ochoa zijn gevlugt. Ook eenige leden der Cortes zijn in verzekerde bewaring gebragt; zij zullen dus vermoedelijk vooreerst de zitting niet bijwonen, die naar het zich laat aanzien, vrij onstuimiug zal zijn, als de oppositie hardnekkig blijft, en onvrucht baar wanneer alle opposanten hunne plaatsen verlaten. Al dadelijk bij het onderzoek der geloofsbrieven zijn stormachtige tooneelen te verwachten. Zoo b. v. heeft Riverodie wegens door hem ontdekte onwettige hande lingen bij de verkiezing te Ecija zijne kan didatuur introk, niet minder dan 73 aanklag- ten ter zake van schennis der kieswet, in dat ééne district, bij de regtbank ingediend. En niet alleen de leden der zuivere oppositie, maar ook vele afgevaardigden waarop het ministerie als zijne vrienden meent te kunnen rekenen, zijn voornemens te protesteren tegen de knoei- jerijen en kwade praktijken die zich in zoo groot aantal en zoo onbeschaamde wijze bij de verkiezingen hebben voorgedaan. Ongeloofe lij ke dingen worden verhaald van de willekeur der overheidspersonen bij die gelegenheid; één enkel staaltje zij slechts vermeld; wij deelen het feit mede zooals wij het beschreven vinden, zonder voor de juistheid te kunnen instaan: »In Iznalloz, nabij Granada, had de regter een onderzoek ingesteld naar misbruiken bij de ver kiezing gepleegd en die hem ter oore waren gekomen. Zoodra de gouverneur der provincie hiervan kennis had gekregen, zond hij gen darmen af, om den regter, den officier van ju stitie, den griffier enz. in hechtenis te nemen. In den nacht van 16 op 17 April kwamen al deze leden der regter! ijke magt onder ge leide van politie te Granada aan, en daar wer den zij in de gevangenis gebragt." De op roeping van don Carlos, welke het sein tot den opstand heeft gegeven, is thans gevolgd door een proclamatie in gelijken geest van Eustaquio Diaz de Rada, gewezen generaal van koningin Isabella II. Latere berigten vermelden, dat .Victor Em manuel zijn zoon den raad zou gegeven heb ben, het land te verlaten, doch dat deze heeft geweigerd. Voorts, dat de Carlistische benden in Viscare toenemen en dat het brandpunt van den opstand feller wordt. Uit Navarre is per telegraaf berigt ont vangen dat in de provincie Valladolid twee benden verslagen zijn. Naar men verzekert hebben de Carlisten Alasua bij den noorder spoorweg aangetast, doch zij werden terug geslagen. De Redacteur van het Christelijk- Volksbladtege lijk met het toezigt op eene Christelijke naai- en brei- school te Lexmond belast, heeft in een corresponden tie-artikeltje gezegd: „dat wij en met ons een aantal andere bladen ons bedriegen, als wij meenen door aar digheden en uijen die Christel, naai- en breischool te kunnen tegenwerken. Voor zoover ons betreft, wen- schen wij op te merken, dat tegenwerking van eene Christelijke naai-en breischool te Lexmond volstrekt niet in onze bedoeling ligt en wij ons zeiven daartoe ten eenenmale de bekwaamheid ontzeggen. Wij weten trouwens niet of het tot de roeping van eenig binnen- of buitenlandsch blad behoort, die gewigtige taak op zich te nemen Wij hebben onze bewondering uitge drukt over de veelzijdige talenten van den directeur dier school. Hoe men daarin tegenwerking kan zien is ons onbegrijpelijk. Intusschen is onze bewondering van die talenten wat gedaald. Want het is welligt aan de bemoeijing met die Christelijke naai-en breischool toe te schrijven dat de Redacteur van het Volksblad in zijn blad voor 's Heer Abtskerke laat bedanken een predikant die er in 't geheel niet beroepen is. De Vredebond te Breskens is met algemeene stemmen ont bonden. Van eene ontbinding van den Vredebond te Goes heeft men nimmer iets vernomen; toch beginnen de leden tot een flaauw vermoeden te komen dat ook die bond niet meer bestaat, want nadat nu bijna een jaar geleden eene vergadg. was bepaald om een lid te benoemen die naar de algem. vergadg. zou gaan is sints niets meer van de zaak vernomen. Men leest in UilenspiegelDe heer Saagmans Vader heeft in de Kamer gezegd: Men heeft de zegelbelasting afgeschaft voor de volksontwikkeling en volksbeschaving en laat nu ieder onpartijdige over de gevolgen oordeelen." Niet ieder heeft de bedoeling dezer woorden gevat. Dat de heer Saagmans iets hatelijks heeft willen zeggen aan het adres vim dezen of genen, daarover was men het in de Kamer vrij wel eens; maar op wien het gemunt was, hebben maar weinigen begrepen De aardigheid is daardoor grootendeels verloren gegaan, en dat is jammer, want werkelijk is deze vorm om zijn schoon zoon Pompe, redacteur van de Nieuwe Goessche Cteen steek onder water te geven, niet onaardig gevonden. Men zou het den heer Saagmans wel het allerminst aanzeggen, dat hij zoo schalksch kan wezen. Te Smilde is een kalf geboren met een hondekop, twee tongen en een oog op Cyclopenmanier midden in 't hoofd. Het beest is dood. Te 'sHage viel een huzaar in 't water. Gelukkig kon hij zwemmen en hij redde zich, maar met verlies van den sabel. Een correspondent van 't Vaderl. klaagt over 't slechte voedsel der kadet- ten te Breda. Eene dame in die stad beklaagde zich bij haren vleeschhouwer over 't slechte vleesch door hem geleverd. Hij verontschuldigde zich met te zeg gen, „dat mevrouw het niet kwafijk moest nemen, maar dat zij bij ongeluk kadettenvlecsch had gekregen." De heer W. Dagterom en mevrouw hebben bij het la ten doopen van hun twaalfde kind aan de kerk te Kampen a. d. Lek een zilveren doopvont gegeven. „Gij behoeft mij geen mevrouw te noemen," zeide een dame in zekeren winkel tegen den beleefden koopman. „Och, dat zeg ik zoo maar uit gewoonte, mevrouw," was het antwoord, „want iedere kale madam heet te genwoordig zóó." Te Parijs is een Ameriknansche aangekomen, miss Lgdia Harris, die aan gene zijde van den Atlantisclien Oceaan een groote reputatie heeft. Lgdia Harris is bokster (sic!) van beroep. En meen niet, dat er met dat poesje te gekscheren valt! Mej. Harris heeft in de Vereen. Staten met ontzagwekkende kampi oenen gebokst. Haar laatste tegenpartij was een vrouw zij takelde haar zoo toe, dat de politie zich met de zaak bemoeide en miss Lgdia de Ver. Staten moest verla ten, om nu in Frankrijk gastvrijheid te komen vra gen. Voor de liefhebbers van het vuistgevecht, zoo er nog zijn, is deze jonkvrouw dus een buitenkansje. van den 26 tot en niet den 29 April 1872. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren den 26, Adriaan Abrahamz. v. Gilles Jacobus van der Weel en Johanna van der Hage Laurina Pieternella d. v. Fran- ciscus Vonk en Elizabeth Goedhart. Overleden Geene. AD VE RTEN TIÉIV. Getrouwd J. L. van den BRINK met M. J. REMIJN. Bath, 25 April 1872. Deventer, 24 April 1872. Bevallen van een JONGEN, S. M. DOZIJ van den Bosch. Bevallen van een MEISJE, ELISABETH GOEDHART, echtgenoote van Goes, 26 April 1872. F. VONK. Mevrouw Wed. JANSSENGeene, be tuigt haren dank voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij liet overlijden van ha ren Echtgenoot. Kruiningen, 26 April 1872. "WRAKKE DAKPANNEN of naar de nieuwste Fransche methode bewerkt voor de kunstmatige Oesterbanken zijn te bevragen onder lett. K. aan het bureau van de Nieuwe Rotterd. Cour. ten overstaan van Notaris PRUMERS te Elle- woutsdijk, van een kapitalen I ÏO IGF? IiUN - INSPAN en een netten en zindelijken INBOEDEL, onder Ovezande, voor de weduwe en kinderen van wijlen den eerzamen W. MOL, op de Hofstede door hem aldaar be woond geweest. telkens te beginnen voormiddags 10 ure, van 10 PAARDEN, 7 KOEI- JEN, 7 RUNDERS, 4 KALVERS, VARKENS, til» BOUW-, SCHUUR-, STAL-, HAND- en MELK- GEREEDSCHAPPEN, Meubelen, Tïuis- raad, etc. Donderdags zullen het Beestiaal en de Boeren- Inspan verkocht worden.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3