BUITENLAND, GEMENGDE BERIGTEN. De Amst. Ct. bevat een particulier telegram uit Brussel waarin medegedeeld wordt, dat de koning der Belgen aan onzen koning een brief heeft geschreven, om de internationale feesten te Brussel in Julij a. s. te komen bijwonen. In den gemeenteraad van Brussel zal de bur gemeester het voorstel doen om aan de besturen der Nederl. gemeenten eene dergelijke uitnoo- diging te zenden. Door eene vergadering van aanzienlijke burgers is besloten eene openbare inschrijving te openen ter bestrijding van de kosten der Nederlandsche gasten. De koning van België is met deze plannen zeer ingenomen en zou een eigenhandigen brief tot onzen koning rigten om diens steun en medewerking te verzoeken. In een ingezonden stuk in de Prov. N.-B. Ct. wordt het volgende medegedeeld: Dezer dagen hadden wij het genot bij een onzer vrienden vleesch te proeven, dat uit Aus tralië kwam. Hij had gekookt rund- en seha- penvleesch en gekruid rundvleesch. 't Een was al frisscher en voortreffelijker dan het andere, 't laatste eene bepaalde delicatesse Dit vleesch, afgeleverd in blikken bussen van 3 kilogr., geheel zonder beeuen gekookt, kost, en gros gekocht, 25 a 28 cents het halve kilogr. Daarop komen thans 25 cents per kilogr. inkomende regten, als equivalent van den accijns op het geslagt. Het vleesch kost dus 37 a 40i cent het halve kilogr., en ofschoon we het voor gestichten, enz. uitstekend keuren, is die prijs nog te hoog voor den minvermogende. Stel nu, dat de accijns afgeschaft wordt. Dan kan men dadelijk uitstekend vleesch, gekookt en wèl zonder beenderen, afleveren voor 25 a 28 cents het halve kilogr., en de minver mogende zal zich weer kunnen verheugen in 't eten van vleesch, afkomstig van betere beesten dan hier ooit geslagt worden. Maar dat niet alléén! Door de vrije con currentie van het Australische vleesch is het onmogelijk, dat het inlandsche vleesch op zijn ouden prijs blijft." Men meldt ons uit Waarde: Eergister ontlastte zich boven deze gemeente een hevig on weder, vergezeld van sterke blik semstralen. De bliksem sloeg in den schoor steen van de woning der erven Harthoorn, vernietigde een stuk van dien schoorsteen en rigtte in de binnenkamer schade aan verschil lende voorwerpen, alles echter zonder brand of verdere ongelukken te veroorzaken. Er bevond zich niemand in de woning. Eenige bladen maken melding van sterke nachtvorsten, vooral in den naclit van 19 op 20 dezer. Daardoor zouden loten van aardap pelen, die reeds boven den grond geschoten waren, zwart geworden zijnook zouden de steenvruchten nog al schade geleden hebben, minder echter de in vollen bloei staande pe ren- en appelboomen. Naar men verneemt, hebben in de meeste pannen fabrieken te Woerden de werklieden den arbeid geheel of ten deele gestaakt. R egtszaken De avrondissementsregtbank alhier heeft in hare zitting van den 23 jl. het volgende vonnis uitgesproken: B. D S. 62 jaar, werkman, geboren te Overslag wonende te Zuiddorpe. Beklaagd van jagtovertreding, in Appel. Doet te niet het Appel. Vernietigt het vonnis van den kanton» regter te Axel 8 December 1871 waarvan is geappelleerd. Op nieuw regtdoende spreekt den primitief beklaagde vrij. Bepaalt dat de kosten van dit regtsgeding zoo ia eersten aan leg als hooger beroep gevallen, zullen blijven ten laste van deu staat. BENOEMINGEN. Z. M. heeft herbenoemd tot plaatsvervangend kan- tonregter alhier: mr. J. G. de Witt Hamer. Kerkelijke Zaken. Het provinciaal kerkbestuur in Zeeland heeft eergis teren geëxamineerd en als candidaten voor den predik dienst toegelaten de heerenB. van Sclielve, van Gent W. P. van Lindonk, van Amsterdamen C. L. Laan, van Utrecht. Hervatting van de werkzaamheden van de Fransche nationale vergadering en uitbarsting van den reeds lang aangekondigden en ver wachten Carlistischen opstand in Spanje, zijn de twee voornaamste politieke berigten die te vermelden zijn. Te Versailles hebben de volksver tegenwoordigers besloten eerst het ontwerp tot instelling van een raad van state en daarna de leger-orgauisatie in behandeling te nemen. De belasting-ontwerpen moeten nog blijven lig gen, daar de begrootings-commissie nog voor stellen tegemoet ziet van de tariefcommissie, welke met haren arbeid nog niet gereed is. Of de voorstellen betreffende de militaire aan gelegenheden reeds vatbaar zijn om onderwer pen van publieke discussie te worden, weten wij niet. Ook in een anderen grooten staat Enge land is een gewigtige gebeurtenis ophanden het kabinet Gladstone is zijnen val nabij. Naar aanleiding van de behandeling in comité vau dr. Fawcett's voorstel betreffende de universi teit van Dublin, zal markies Hartington, als minister voor de Iersche zaken, lid van het bewind, een motie doen ter bestrijding van bedoeld voorstelwordt deze ministeriële motie door het Lagerhuis verworpen, dan zal lifct kabinet in deze verwerping een votum van wantrouwen zien en aftreden. Vermoedelijk is de nederlaag, door de regering in de vorige week geleden door de verwerping (tweemaal) van het voorstel Leatham met betrekking tot de stembuswet, een nederlaag aan welke ver scheidene anderen waren voorafgegaan, oen der redenen geweest, welke Gladstone en zijne ambtgenooten tot besluit hebben gebragt misschien Disraeli weder als premier te doen optreden. Volgens een der ontvangen Madridsche te legrammen, mag men aannemen dat de last geving van den hertog van Madrid (don Car los) morgen zullen wij in het land protesteren" letterlijk opgevat is geworden. De benden die de zaak der legitimiteit in Spanje dienen zijn tot dus verre niet sterkzelfs werd ge sproken van benden" tellende zestien man in een der laatste berigten wordt echter ge wag gemaakt van een bende van 600 man. De provinciën, waar de oproergeest zich open baart, zijn op enkele uitzonderingen na de zelfde die bij alle vorige gelegenheden getoond hebben tot de Bourbons over te bellen. Men zegt, en naar het schijnt is het waar, dat generaal Cabrera, de grijze kampioen voor deze dynastie, den opstand thans afkeurt, en een manifest in dien geest zal uitvaardigen op den hertog van Madrid kan het advies van Cabrera echter geen iuvloed hebben, daar reeds voorlang door den generaal is verklaard dat hij met den prins niet kan zamengaan. Cabrera, even goed staatsman als veldheer, kent de zwakte der Carlistische partij, en weet over het hopelooze van hare plannen beter te oordeelen dan de nino terso (de onbedre ven knaap), welke beweert van God de roe ping te hebben ontvangen den troon van zijnen oudoom te bestijgen. In plaats van Cabrera zal nu Cuthelineau, de bekende Fran- scbe generaal en legitimist, die met don Car los zoowel als met al de leden der familie Bourbon op zeer vertrouwelijken voet staat, de leider der krijgsbenden zijn; met eeu groot aantal Fransche vrijwilligers wordt hij in Spanje verwacht. Van een anderen kant tracht de infant Alfonso (niet te verwarren met zijnen naamgenoot, den prins van Austurië, zoon van Isabella II), broeder van don Carlos, eene landing op de Spaansche kust te volbrengen naar men zegt is Oran of een andere Afri- kaansche kustplaats zijn uitgangspunt. Maar zie, uit Frankrijk verneemt men dat diezelfde don Alfonso lo. door de Fransche autoriteiten gewaarschuwd is geworden zich van de gren zen verwijderd te houden, en met bedreiging dat, bijaldien hij in strijd hiermede handelt, hij zou geïnterneerd worden, en 2o. dat de prins dientengevolge Frankrijk verlaten heeft en naar Zwitserland teruggekeerd is. Deze CO twee tijdingen zijn bezwaarlijk met elkander overeen te brengen, tenzij don Alfonso uit Afrika te Marseille moet zijn gekomen, waar hij zich dezer dagen bevond. De Spaansche regering harerzijds neemt de krachtigste maat regelen om den opstand te onderdrukken. De Liberté van 20 April vermeldt de vol gende zaakEen zeer belangrijke diefstal werd gisteren namiddag 3 ure gepleegd in het paleis van justitie, in de bureaux van den procureur- generaal. Op het oogenblik dat de heer X... geattacheerd aan het parket, op zijn bureau terugkwam, na een langdurig onderhoud met den advokaat-generaal, ontdekte hij dat er maar 180 dossiers verdwenen waren. Naar het zeggen der bedienden was er in zijn afwezen niemand op zijn bureau geweest. Men merkte evenwel op dat het raam open was, terwijl de heer X. zich toch zeer goed herinnerde het gesloten te hebben voor dat hij in een ander vertrek ging. Dat venster komt uit op de daken, waarover men gemakkelijk kan komen naar een ander deel van het paleis van justitie, waar werklieden bezig zijn met reparatiën. Alles wijst er dus op, dat het een der werklieden moet zijn geweest, die, kennis dragende van het aanwezen dier gewigtige stukken op, het bureau vau den heer X.daarin is geslopen om den diefstal te begaan. Een onderzoek is dadelijk ingesteld, doch op het oogenblik dat dit wordt geschreven is er nog geen resultaat van bekend. Men zal beseffen van hoeveel belang de diefstal is, als men weet dat nog slechts de teekening van den procureur-generaal ontbrak, om in deze zaken eene vrijstelling te doen volgen. Eergisteren was in de zitting van den Muit- schen rijksdag aan de orde de meermalen aan gekondigde interpellatie over den stand dei- voorbereidende werkzaamheden voor de voor- dragt eener rijkswet op de drukpers. De in- terpellant vroeg of men de indiening van die wet nog in de tegenwoordige zitting te gemoet kon z:en. De minister Uelbrück antwoordde dat het. wetsontwerp gereed en reeds voor eeni- gen tijd aan de regeringen der bondsstaten toegezonden was; dat de adviezen van deze eerst sedert kort volledig bij de kanselarij ont vangen waren, en dat de tengevolge van die adviezen noodzakelijk geworden werkzaamhe- zoo veel tijd zouden vereischen, dat het waar schijnlijk niet mogelijk zou zijn het wetsont werp bij den thans vergaderden rijksdag in behandeling te brengen. In de daarop gevolgde korte discussie werd leedwezen over dit ant woord betuigd en de boop geuit, dat het out- werp der drukperswet althans, zoodra het ge heel voltooid was, openbaar gemaakt en aan het voorloopig oordeel van het publiek onder worpen zou worden. Uit öerii wordt van eergisteren berigt -dat de rekening van kosten wegens het verblijf der Fransche troepen op Kwltschersch grond gebied tijdens de belegering tusschen Frank rijk en Duitschland thans definitief opgemaakt is. De uitgave hebben beloopen 12,154,396 fr.door Frankrijk is terugbetaald 6,682,584 f'r.de verkoop van paarden heeft opgebragt 1,154,459 fr.de verkoop van fourage heeft opgeleverd 160,646 fr.zoodat Frankrijk nog heeft te voldoen 4,156,706 fr. Zoo men al heeft kunnen twijfelen aan het voornemen der katholieke partij om te ïSrussel zelf aan den verkiezingsstrijd voor de kamer deel te nemen, die twijfel moet thans verval len. Een kiezers-vereeniging, uit personen van adel zamengesteld, is hier opgerigt en zal de geestelijkheid in hare pogingen ondersteunen; die nieuwe vereeniging telt reeds 400 leden, elk lid betaalt 80 fr., zoodat al dadelijk een mooi fonds beschikbaar is. Zou men in die stad de kiezers-diners en andere buitensporig heden willen invoeren, die de verkiezingen op kleine plaatsen ontsieren Te Smilde is een persoon, die aan toevallen lijdt, in 't vuur gevallen. Hij heeft het gezigt erg gebrand en een oog verloren. De heer Peters, de bekende acteur, wiens ongesteldheid vroeger werd medegedeeld, wordt thans te Delft in 't krankzinnigengesticht ver pleegd. Te Arnhem is eene arme vrouw bevallen van drie zoons, allen in leven. Te Zwolle werd eer gisteren een huzaar gearresteerd, die met zijn sabel on der een massa volk in het ronde sloeg en een briga dier-majoor kwetste. Na dato bleek echter, dat hij een metselaar was, die de huzarenkleeding van zijnen bij hem logerenden broeder had aangetrokken. Nu werd ook de broeder gevat en de echte en valsche huzaar zijn beide „in de doos gestopt, zooals de Zw. Ct. zegt, om den volgenden morgen weer van kleeding te verwisselen, waarop de eerste onder militair geleide naar zijn corps te Deventer is gebragt Te 's Hage is een kind gestikt ioor het inslikken van een beentje. Een ex-bakker te Nieuwediep dankt in eene adverten tie zijn begunstigers en verklaart, dat hij hoopt hen nog meermalen met een bezoek te „vereeren.' Niet zonder gevoel van eigenwaarde, die mijnheer. Een bierbrouwer te Etten is in een bierkuip gevallen en daarin zoo gebrand, dat hij aan de gevolgen is over leden. Bij eenen melkboer te Leerdam is door een eend een zwart ei gelegd. Te Wageningen is ook de longziekte onder 't vee uitgebroken Reeds zijn een paar dozijn koeijen afgemaakt. De drie weggezonden werklieden van de rijkswerf te Amsterdam hebben nu

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2