op Vrijdag den 19 April 1872, rekenden op zijn oude betrekkingen tot Lode- wijk Filips en diens familie, en meenden te mogen verwachten dat. de grijze staatsman den republiekeinschen staatsvorm slechts als voor- loopig zou aannemendoch zie, daar wordt Thiers bestormd met adressen van algemeene raden, die hem verzoeken de republiek defi nitief te proclameren en verklaren een vol ver trouwen in hem te stellen. De bonapartistische afgevaardigden daarentegen zijn nu wat beter geluimd dan toen de vacantie begon hun aan tal neemt toe en zij houden zich overtuigd, dat bijaldien weldra verkiezingen voor de na tionale vergaderingen mogten noodig zijn, hunne party tusschen de 100 en 150 candidaten er door zou halen. Dat de republikeinen tevreden zijn, spreekt van zelf. Wat de Bourbonsge- zinden betreft, hunne party is krachtiger dan die der Orleanisten, doch alleen in het zuiden en in Bretagne. Van al deze partijen werkt de Bonapartistische party het meest, althans in 't openbaar. Op nieuw worden door haar kleine vlugschriften by duizenden verspreid, en een der jongste brochures van dien aard, getiteld De keizer voor de openbare meeningverscheen dezer dagen in het Noorder-departement. Thiers en zijne vrienden worden in dat pamflet scherp doorgehaaldhet is niet, gelijk de meesten van dien aard, in Engeland, maar te Rijssel gedrukt, en strenge bevelen zijn gegeven om de ver spreiding er van tegen te gaan. Of echter de inhechtenisneming van een of meer der ver spreiders wat baten zal wordt betwijfeld, want voor de bonapartistische propaganda kiest men met veel bekwaamheid de getrouwste personeu meestal ontslagen soldaten der keizerlijke garde of voormalige politie-agenten van den heer Pietri, welke door den tegenwoordigen directeur van politie zijn afgezet. In de groote steden zijn voornamelijk Engelsche agenten werkzaam. De meeste dagbladen van Spanje beschou wen een opstand der Carlisten als waarschijn lijk, doch dit wordt ook weder tegengesproken. Tot op jl. Maandag was de orde niet ge stoord, maar toch waren verscheidene personen te Madrid, Valladolid Zamora en Burgos, ge arresteerd, terwijl in de provinciën Toledo en Navaire twee benden, elk van 16 man, ver schenen waren. In de Carlistische dagbladen is een brief opgenomen van den secretaris van don Carlos, vermeldende het besluit van den hertog van Madrid, dat de Carlistische minderheid zich moet onthouden in de Cortes zitting te ne men, en wel op grond van de onwettigheden bij de verkiezingen gepleegd. De gezondheidstoestand van den koning van Zweden moet, volgens geruchten te Parijs in omloop, in de laatste dagen zoo verergerd zijn, dat men zijn naderend einde tegemoet ziet. Mogt Karei X V komen te overlijden, dan gaat de kroon over op zijnen broeder, den hertog van Ostgothland, daar Karei XV uit zijn hu welijk met nu wijlen prinses Wilhelmina Fre- derika Alexandrina Anna Louisa der Nederlan den slechts ééne dochter heeft, gehuwd met den kroonprins van Denemarken. Prins Oscar, de troonopvolger, is gehuwd met prinses Sophia, dochter van wijlen hertog Willem van Nassau, en heeft vier zonen. Gelukkig echter bevat het Journal ojficiel der Fransche regering een later berigt, volgens hetwelk de toestand des konings aanmerkelijk is verbeterd. De dreigende nota, die door den rykskan- selier van Duitschland aan de Fransche re gering zou zyn overhandigd maakt een onder werp uit van het hoofdartikel in de Norddeut- sche Allgem. Zeitung. Dit blad zegt o. a. Het spreekt van zelf, dat de rede van den presi dent der Fransche republiek hier geen aan- genamen indruk kon maken. Het feit dat Frankrijk, na herhaalde klagten over het druk kende zijner tegenover Duitschland aangegane verbindtenissen, de jaarlijksche koeten voor het departement van oorlog 60 a 100 millioen hooger heeft opgevoerd dan tijdens de regering van Napoleon, is voor ons eene waarschuwing om voorzigtig te zyn. Wy zullen onze ge dragslijn daarnaar moeten regelen, en in de eerste plaats spreekt het van zelf dat wij moe ten zorgen, het onderpand, hetwelk wij hebben verkregen, niet voorbarig uit de handen te ge venmet andere woordendat de Duitsche bezetting langer in Frankrijk zal moeten blij ven dan onder gunstiger omstandigheden noo dig zou zijn. Maar dat er, zoo onverhoeds als een bliksemstraal uit eene heldere lucht, een ultimatum naar Frankrijk zou zijn gezon den, - dat dit zou zijn overhandigd door graaf Arnim (die op het oogenblik niet eens op zijn post is, maar zich te Bei lijn ophoudt), - en dat Duitschland in dit stuk met een oorlog zou dreigen, - zóó iets kan alleen geloof vin den bij iemand, die van het diplomatiek ver keer volstrekt geen begrip heeft. Het uitstrooi- jen van zulke geruchten kan alleen het werk zijn van iemand, die er belang bij heeft dat anderen er aan gelooven, al is het maar voor zoolang tot dat zij zien dat zij er de dupe van zijn." Met betrekking tot den finantieëlen toestand van Italic wordt in het Journal des Débats een betoog gevonden van den vorigen minister Cambray-Digny, over diens bedoelingen in te genstelling van zijn opvolger Sella. Hij ver klaart daarin voornemens te zijn geweest den gedwongen koers zoo spoedig mogelijk op te heffende heer Sella daarentegen vermeerdert de uitgifte van papier en bestendigt den ge dwongen koers voor minstens vijfjaren. Niet tegenstaande dit verschil van standpunt raadt de commissie van onderzoek de aanneming der voorstellen aan, daar de steller van het rapport de mogelijkheid niet wil ontkennen om op een andéren weg, dan die hem de beste toeschijnt, tot het gewenschte doel te komen. De conversie der gedwongen leening in in schrijvingen op het grootboek wordt in het rapport onvoorwaardelijk goedgekeurd; zelfs wordt er het denkbeeld in ontwikkeld om op dezelfde wijze alle vóór 1880 aflosbare leenin gen, tot wier werkelijke aflossing de schatkist niet in staat is, te converteren. Volgens eene daarbij gevoegde berekening zou deze conver sie gelijk staan met eene uitgifte der bewijzen van inschrijving tegen 77 of 73 pet., naar ge lang men het disconto berekende tegen 5 of tegen 6 pet. De senaat heeft jl, Vrijdag met 72 tegen 8 stemmen de van regerings wege aangeboden finantiële voorstellen aan genomen. Als een bewijs van belangstelling in de ont worpen kieswet van Engeland wordt gemeld, dat dezer dagen in 't Lagerhuis 520 leden aan de stemming deelnamen, het grootste getal, dat sedert de opening van het parlement, was opgekomen. »Elke zitplaats," zegt de Times, »was bezet en de gaanderijen waren opgevuld met leden, die, geene begeerte hebbende zich te doen hooren, zich naar boven begaven om de goden beneden te zien worstelen." "Volgens de beslissende stemming van het Lagerhuis alzoo staat het den keizer vrij in het geheim zijne stem uit te brengen en wordt hij daarin door de wet beschermd. De afkeuring van verpligte geheimhouding, heeft de bovenhand gehouden, zoo als trouwens te verwachten viel, als zijnde geheel in stryd met den aard van het natio nale karakter. OPENBARE VERGADERING VAN DEN KAAI» der GEIOEEIVTE «O ES, des avonds ten 7 ure. Vervolg en slót. XXII. Thans is aan de orde: de rekening *an het Gasthuis over 1870. De Voorzitter deelt mede, dat het raadsbesluit van 31 Januarij jl. waarbij het kort op het beheer van het Gasthuis over het jaar 1870 groot 1120,31» voor rekening der gemeente werd genomendoor ged. staten buiten beschikking is gehouden, waarvan kennis werd gegeven bij brief, die door den secretaris wordt gelezen. Uit dien brief blijkt, dat, volgens art. 148 der ge meentewet, de rekening van het Gasthuis, uitsluitend de goedkeuring van den gemeente-raad behoevende, wiens beslissing niet meer aan het oordeel van ged. staten is onderworpen, het besluit, zoo als het lag niet voor behandeling vatbaar was. Is het echter de bedoelingom het te kort te verantwoorden in de volgende rekening van het Gasthuis en verder om het te bestrijden door een buitengewoon subsidie uit de gemeente-fondsen, dan zal het daartoe strekkende be sluit vergezeld van de betrokken begrooting en de laatst vastgestelde rekening aan ged. staten moeten worden ingezonden, opdat zij een onderzoek kunnen instellen, naar de volstrekte noodzakelijkheid van het subsidie en tevens kunnen overwegen, of, zoo de middelen op de gemeente begrooting worden aange wezen, het daartoe strekkend besluit vatbaar is voor goedkeuring. Na voorlezing van dezen brief vervolgt de Voor zitter, dat burg. en weth. het bestuur van het Gast huis hebben uitgenoodigd tot indiening der rekening, welke rekening is gesteld in banden der (inantieele commissie om onderzoek en rapport, en casu quo voor stel tot dekking van het te kort. Het rapport dier commissie wordt gelezen, waarbij wordt geconcludeerd a. de rekening van het Gasthuis goedtekeuren en vasttestellen, zooals die door het bestuur is ingediend, en l. het kwaad slot, waarmede die rekening over 1870 sluit, te dekken door daartoe te bestemmen een ge deelte van het goed slot der gemeente over datzelfde jaar 1870, thans nog groot ruim 2800 en wel tot een bedrag van 1120,31' De Voorzitter herneemt, dat het wel niet zal be vreemden, als burg. en weth. niet mede kunnen gaan met de conclusie van het rapport. Het bestuur van het Gasthuis heeft bij de rekening geeDe memorie van nadere toelichting, omtrent de oorzaken van het te kort, gevoegd. Het schijnt zich dus te refereren aan de vroeger gegeven, maar onvoldoend bevondene in lichtingen. Burg. en weth. moeten eveneens persis teren bij hunne bezwaren en brengen die over op deze rekening. Hij verzoekt hiervan aanteekeuing in de notulen. Burg. en weth. zijn evenwel bereid het advies, en zoo noodig voorstel der commissie voor het fi- nantiewezen in behandeling te brengen, en wel voor zooveel punt a betreft. De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zegt na het gesprokene door den voorzitter, ook namens zijne medeleden van de finantiële commissie, te moe ten refereren aan het vroeger ingediende rapport omtrent de administratie van het gasthuis. De heer dr. Callenfels zegtdat deze zaak in haar geheel iets pijnlijks voor hem heeft gehad, en dat dit pijnlijke door de rekening niet is weggeno men. Er zijn zooveel duisterheden in die rekening, dat hij zijne stem aan de goedkeuring daarvan niet kan geven. Het voorstel der finantiële commissie (punt a) wordt daarna in omvraag gebragt en aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Vóórde heeren den Boer, jhr. mr. Pompe van Meerdervoort, Quist, Meijliuck en mr. Hanlo. Tegen: de heeren dr. Callenfels, Kakebeeke, Eransen van de Putte en de Voorzitter. XXI11. De Voorzitter zegt, dat nu punt b van het voorstel der commissie aan de orde is. Burg. en weth. moeten echter doeu opmerken, dat dit niet voor aanneming vatbaar is. De artikelen 59, 60 en 61 der armenwet spreken te duidelijk, dan dat er eenige twijfel zou kunnen bestaan, aan de wijze waarop het te kort gedekt moet worden. Dit kan alleen geschieden door verhoogd of buitengewoon subsidie uit de gemeentekas. Waaruit, of waardoor dit subsidie zal verleend worden, is een onderwerp van latere beraadslaging, als de verstrekking door Ged. Staten zal zijn goedgekeurd. Bovendien zou de post nergens kunnen paraisseren. De rekening der gemeente over 1870 is reeds lang goedgekeurd, en door Ged. Staten vastgesteld; die van het gasthuis over hetzelfde jaar heeft daareven de noodige goed keuring erlangd: waar zou men nu het te kort brengen Burg. en weth. zijn op de eventualiteit der goed keuring bedacht geweest, en hebben, om het bestuur van het Gasthuis eene vingerwijzing te geven, een besluit ontworpen, dat hij zal voorlezen en in be handeling brengen. Door de uitvoering van dit be sluit, wordt de zaak geleidelijk afgedaan, zonder te zondigen tegen de regelen van administratie of comp tabiliteit. Hij leest daarna een ontwerp-besluit luidende De Raad der Gemeente Goes, Overwegende, dat de bij besluit van heden n. XXII goedgekeurde rekening vau het bestuur van het Gast huis sluit met een nadeelig saldo van 1120,31' dat het te kort behoort gedekt te worden, dat de eenige wijze, waarop dit kan geschieden is door een buitengewoon subsidie uit de gemeentekas, dat evenwel de rekening der gemeente over dit jaar is afgesloten en door Ged. Staten vastgesteld; Heeft besloten lo. Het bestuur van het Gasthuis te magtigen, het bovengenoemde te kort van 1120,31als eerste post van uitgaaf te brengen in de rekening over 1871, en voor het op die rekening eventueel ontstane nadeelige saldo een suppletoire begrooting intedienen, bevattende de navolgende posten. Ontvang: Buitengewoon subsidie uit de gemeentekas Uitgaaf: Dekking van het tekort op de rekening over 1870 en 1871 te weten over 1870 over 1871 te zamen De heer jhr. mr. Pompe van Meerdervoort zegt, dat na het gezigtspunt, door den "Voorzitter zoo even geopend, hij gelooft, dat dit besluit moet worden aangenomen. Ofschoon het voorstel der commissie hem ook zeer goed uitvoerbaar toeschijnt, vereenigt hij zich gaarne met het voorstel van burg. en weth. Dit voorstel in omvraag gebragt, wordt met alge-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2