1872. N°. 49. Donderdag 25 April. 59te jaargang. BI1MNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAND. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 18 regels k 1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. ~Advertentien voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bufeau van NIJGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de heeren HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES, 24 April 1872. De Tweede Kamer heeft Maandag hare werk zaamheden hervat. Tot voorzitters der afdee- lingen zijn gekozen de heeren van der Linden, van Zuijlen, de Brauw, v. d. Putte en Heemskerk Bzn. De algemeene discussie over de inkomstenbe lasting is aangevangen. De heer van Kuijk was er sterk tegen, als zijnde eene hatelijke be lasting, door de natie niet gewild en door den finantiëlen toestand niet geëischt. De heeren DamBlom en Hingst waren zeer voor de wets- voordragt, als opheffende een privilegie voor de meer vermogenden en kapitalisten, met af schaffing tevens van de eenzijdige en onge lijkmatige patent-belasting. In de zitting van gisteren heeft de heer Gevers Deynoot zich voor het wetsontwerp ver klaard, omdat zijns inziens eene inkomsten belasting de beste is. Overigens hebben zich tegen de wet verklaard de heer 's Jacob, omdat de finantiële toestand het voorstel als niet-ontvankelijk moest doen achten. De heer Rutgers van Rozenburg omdat de landbouwers er door getroffen werden, ter- wjjl hij het amendement Gratama als een stelselloos palliatief beschouwde; de heer S. Vader op de gronden der Nieuwe Goes- sche Ct.; de heer Viruly Verbrugge, omdat hij tegen een rekbaar belasting-element isde heer Kappeyneomdat het wetsontwerp hem een finantiëel waagstuk voorkomtdat de Staat van zekere inkomsten zou berooven en daar voor onzekere in de plaats zou geven in den vorm eener meest onregtvaardige belasting. Beide laatste sprekers verklaarden echter aan de verwerping geene politieke beteekenis te zullen geven. Na deze discussiën is het niet twijfelachtig welk lot het wetsontwerp tot invoering der inkomsten-belasting zal ondergaan. De heer Bredius heeft twee amendementen ingediend op de inkomsteubelasting-wet strek kende: lo. om in art. 10, in plaats van: »Het mi nimum van zuiver inkomen, aangewezen voor iedere klasse, doch verminderdvoor de eerste en tweede klasse met f 400, voor de derde klasse met f 800, voor de vierde klasse met f 200 en voor de vijfde klasse met f 100, strekt tot grondslag voor het bepalen van het bedrag der belasting", te lezen »Het minimum van zuiver inkomen, aan gewezen voor iedere klasse, doch verminderd met 400, strekt tot grondslag voor het be drag der belasting." En er bij te voegen »Van het bedrag van den aanslag wordt vier ten honderd afgetrokken voor elk min derjarig kind van den belastingschuldige, dat geen eigen inkomsten heeft en bij hem in woont, of ten zijnen laste is." 2o. In te lasschen een nieuw art. 43, strek kende om te bepalen dat na 1 Jan., volgende op de invoering dezer wet, in de gemeenten geen hoofdelijke omslagen of andere plaatse lijke directe belastingen, bedoeld bij de wet van 29 Junij 1851, zullen mogen worden ge heven, anders dan bij wijze van opcenten op het bedrag der, krachtens deze wet, te heffen belasting op de inkomsten. De Staats Courant van 19 dezer bevat eene mededeeling van den minister van Marine, dat in dit jaar 20 jongelingen als adelborst 3de kl. voor de zeedienst, na behoorlijk afgelegd examen, op het Instituut te Willemsoord kunnen worden toegelaten. Gelijk blijkt uit het hierachter volgend raads- verslagsluit de rekening van het Gasthuis over 1871 andermaal met een te kort van ruim 1050,dat echter door toevallige baten tot 705,wordt verminderd. Met inbegrip van het te kort over 1870 krijgt de gemeente dus eene som van over de f 1800,ten haren laste, te kwijten uit de belastingen der ingezetenen, indien althans ge deputeerde staten later toestaan dat het bedrag der gemeente-subsidie aan het Gasthuis met dat bedrag verhoogd worde. In diezelfde zitting is het verzoek van be stuurders van het Gasthuis om ontslag, aan gehouden, op grond dat het comptabel beheer over de beide laatste jaren niet in orde of niet geregeld is. De Friessche Ct. levert een vervolg op haar hoofdartikel tegen de maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen, en haar oordeel wordt er niet malscher op. »'tls ons ten eenenmale onbegrijpelijk, zegt het blad, dat de regering, die anders nog al een open oog heeft voor de materiële belangen des volks, zoo totaal onverschillig is voor die van den handel in deze aangelegen zaak. Het nadeel, dat de ex ploitatie-maatschappij aan den handel toebrengt, is grooter dan de veepest over het land heeft gebragt. Door de veeziekte werd den land bouwenden stand een tijdelijk nadeel toege- bragtdoor de ondermijning van de belangen van het handelsverkeer wordt aan onzen koop mansstand een blijvend nadeel berokkend, aan gezien in dezen tijd van concurrentie aan de lijnen, welke ten zuiden en ten noorden van ons loopen, de vrije overheersching der Neder- landsche belangen wordt in handen gespeeld. Indien men Duitschers het beheer over onze spoorwegen had gegeven en deze ten koste van onze welvaart, de tarieven voor het ver voer ten gunste hunner landgenooten wijzig den, dan zouden die vreemdelingen ons geen grooter nadeelen kunnen berokkenen dan nu landgenooten doen." Men moge klaagschriften en adressén naar de regering zenden om verbetering in dien toestand te brengen, 't helpt niets, er komt niet eens antwoord. Men schrijft uit Wolfaartsdijk, van 20 April. De tuinbaas P. de Wittevan mr. O. P. Lenshoek alhier, is op de tentoonstelling van tuinbouw, op 18 en 19 dezer te Middelburg gehouden, bekroond voor eene verzameling van 10 bloeijende Primula Chinensis. Gisteren zag men van hier weder eenige personen vertrekken naar Noord-Amerika. Tot waterbouwkundige ambtenaren aan het waterschap Ellewoutsdijk zijn benoemdals ambtenaar 1ste kl. A. Bolier en als ambtenaar 2de kl. J. van der Werf. Men schrijft uit Alblasserwaard, van 19 April. Naar wij vernemen, is op den stal van den landbouwer C. van Harten, te Nieuwpoort, de longziekte uitgebroken, en zijn dien tengevolge drie koeijen onteigend en afgemaakt. Het vleesch daarvan werd publiek verkocht en velen, die zelden vleesch kunnen bekomen konden zich bij die gelegenheid op zeer voordeelige wijze daarvan voorzien. Naar men wilheerscht de longziekte in nog andere gemeenten langs de rivier de Lek onder het rundvee. NR. Ct.) Aan het mail overzigt van het B. H. ont- eenen wij het volgende: De berigten, die na het vertrek der vorige mail over den watersnood op Javavooral te Samarang zijn ontvangen, luiden allertreurigst. Te Samarang was het zoo erg, dat den 5den dezer geen enkel nieuwsblad verscheeneen groot gedeelte der stad stond onder water bruggen zijn daar weggeslagen de spoorweg is beschadigd een landhoofd scheurde toen een trein over een duiker reedzoodat de locomotief en een bagagewagen naar beneden zakten en geruimen tijd zijn blijven hangen. In het Kendalsche is veel suikerriet omgewaaid, want de zware regens gingen gepaard met even zware winden, zoodat men hier en daar een temperatuur had, als op een stormachtigen voor- jaars- of herfstdag in Nederland. Yan bestuurs- wege wordt het mogelijke gedaan, om in de eerste behoeften te voorzien, o. a. is door het gewestelijk bestuur een som van f 20,000 disponibel gesteld voor den aankoop van zaad- padi. Het spreekt van zelf, dat men te Sama rang op nieuw en ernstig aandringt op ver betering in de middelen van waterafvoer, tot welk doel een adres aan den Landvoogd cir culeert, dat reeds van eenige honderden hand- teekeningen is voorzien. Yoor eenige dagen gaven wij eene schets van de verschillende partijen in de nationale ver gadering van FrankrljK, De Times telt er niet minder dan zeventien. Figaro, die het berigt overnam, laat daarop als eenige commentaar volgen: »De republiek is wel die regeringsvorm, welke ons het minst verdeelt." Bij de hervatting der werkzaamheden van die vergadering blijkt ten duidelijkste dat de houding van hare leden over het algemeen genomen niet veranderd is tengevolge van de geopenbaarde republikeinschgezindheid der al gemeene of departementale raden. De legiti misten en Orleanisten, welke gedurende de vacantie tot het besef zijn gekomen dat in de departementen hunne zaak veel verloren heeft keeren min of meer ontmoedigd terug; te Bor deaux, in het begin van 1871, hadden zij nog een weinig hoop dat Thiers in hun belang zou werkzaam zijn; voornamelijk de Orleanisten

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1