BUITENLAND. bieding, waarbij bet, naast eene even soliede als winstgevende geldbelegging, de bevordering van een algemeen vaderlandscli belang geldt. Wij hebben, dit schrijvende, meer bepaald het oog op de thans aangekondigde obligatie- leening groot 3,500,000 der stoomvaart-maat schappij Nederland. Het zal toch wel geen betoog behoeven, van hoeveel gewigt, het in zoo menig opzigt voor ons JSiederlanders is, dat de door stoomvaart zoo zeer versnelde ge meenschap van ons vaderland met Neerlands- Indien, waartoe de doorgraving van het Suez- kanaal de gelegenheid bood, allengs uitgebreid en op vaste grondslagen georganiseerd en ge regeld worde. De Stoomvaart-Maatschappij Nederlanddie in Mei 1871 deze versnelde ge meenschap opende, heeft zich thans die beves tiging en uitbreiding ten doel gesteld, waartoe dan ook de hier besproken leening moet strek ken, en de resultaten, gedurende haar nog jeug dig bestaan, in weerwil van aanvankelijken tegenspoed men herinnere zich slechts het verbranden der Willem III en met be trekkelijk nog geringe hulpmiddelen verkregen, geven inderdaad allen grond tot het vertrou wen, dat zij in het streven naar het beoogde doel ten volle zal slagen en daardoor, met het al gemeen nationaal belang, ook dat barer aan deelhouders krachtig zal bevorderen. Met het oog hierop verdient dan ook bijzondere over weging het aan de deelnemers in deze leening toegekende regt om ten alle tijde hunne obli- gatien natuurlijk voor zooverre deze nog niet uitgeloot mogten zijn a pari in te wisselen tegen een daarmede gelijkstaand be drag aandeelen der Maatschappij, waartoe een nominaal bedrag Aandeelen, gelijk aan dat de zer leening, bij de Nederlandsche Bank wordt gedeponeerd. Maar ook afgezien hiervan heeft deze leening, uit het oogpunt van eene zekere en voordeelige geldbeleggingveel aanbeve lenswaardigs. Als zoodanig noemen wijuit gifte der obligatien (naar keuze der inschrij vers ad 1000 of f 500) tegen den koers van 9B3Uaflossing a pari binnen 26 jaren bij halfjaarlijksche uitlotingen, waarvan de eerste reeds met December a. s.; 5 pet. rente in gaande 1 Januarij jl. betaalbaar halfjaarlijks (Januarij Jnlij)waarborging van kapitaal en rente door een geheel nieuw materieel, groo- tendeels gebouwd toen de prijzen 15 a 20 pet. lager waren dan thans, enz. Gelijk uit achterstaande advertentie blijkt is de inschrijving op deze leening bij de daar genoemde huizen te Amsterdam en Rotterdam geopend op Maandag en Dingsdag 22 en 23 dezer, en wordt aan de aandeelhouders in de Stoomvaart-Maatschappij Nederland regt van voorkeur bij deze inschrijving toegekend. Wij meenen het er n:et zekerheid voor te mogen houden, dat deze leening, welligt reeds den eersten dag, meer dan volteekend zal zijn, in welk geval tot eene pondpondsgewijze re ductie der inschrijvingen zal worden over gegaan De Midd. Ct. meldt, dat jl. Vrijdag namid dag een 25 tal personen die per trein naar Goes zouden vertrekken en kaartjes hadden genomen, vergeten zijn te waarschuwen, zoo dat zij, daar ook de deuren der wachtkamer niet geopend werden,konden te huis blijven. Men meldt uit Amsterdam, in dato 19 dezer: Men deelt ons mede dat de werklieden der werf, die zich op hóógst ongepaste wijze over den koning hadden uitgelaten, met acht dagen schorsing zijn gestraften dat zij onder het storten van tranen, hun bewijs van lidmaatschap der Internationale hebben verscheurd. Het dezer dagen uitgekomen verslag van het hoofdcomité der Nederlandsche vereeniging van het Roode Kruis, omtrent hare werkzaam heden in den Fransch-Duitschen oorlog, bevat een uitvoerige beschrijving van de voorbe reidende maatregelen, van de eerste werkzaam heden der vereeniging, van de verrigtingen der 10 Nederl. ambulances en van de hulp, die nog buiten die ambulances om is verstrekt; bovendien geeft het ook verslag van de laatste algemeene vergadering, vermeldt de uitbreiding der bibliotheek en wijst eindelijk op een dui delijke kaart de plaatsen aan, waar thans in Nederland comités zijn gevestigd. Het getal j hiervan is gestegen tot 152, waarvan na den oorlog 14 weder ontbonden zijn; het aantal j leden der vereeniging bedroeg te zamen 21387, de gezamenlijke inkomsten ƒ322 998,35, behalve de aanzienlijke giften in kleedingstukken, ver- verschingen enz. Behalve dat van de op gegeven gelden ruim 114 duizend gulden zijn opgezonden aan het hoofdbestuur, is er nog voor een waarde van ruim 118 duizend gul den gezonden aan verschillende Duitsche en Fransche plaatsen, terwijl bovendien nog de verschillende comités goederen naar 't buiten land hebben gezonden. Bij de afwisselende weersgesteldheid der laatste da gen met de daarbij gepaard gaande vatbaarheid voor Long- en Borstlijden Hoest, Heeschheid, Asthma, enz. vestigen wij wederom gaarne de aandacht onzer geachte lezers op geneesmiddelen, die duizende bewij zen gebragt hebben en nog brengen de'selijjk en doeltreffend te zijn. Wij bedoelen de JOHANN HOFF'sche fil o ut - 31 al as) -1» r se p a r atenhet .51 a j as - Kxtract-(Gezoiid9ieidsbiei*) en de Malz- bonbons (met het Motto: blaauw niet geel) Zijn er wel ook weinigen die niet reeds met het een of an der der HOFF'sche prmparaten hebben kennis gemaakt en dan ook zeker met het verkregen resultaat tevre den waren zoo hebben wij, bij de vele geneesmid delen, die dagelijks aangeprezen worden eene kleine heiinnering aan de HOFF'sche artikelen toch niet voor ongepast geacht en zal ons daarvoor moge lijk menige lijder niet ondankbaar zijn. D. R. 'Het JOHANN HOFF'sche MALZ-ÉXTRACT kost: 6 flesschen 2,20 13 J 4,40 zonder flescli. Centraal-Dé- Eöt, Bloemmarkt bij de Stilsteeg Amsterdam en verder ij de IiH. te Goes, bij B. Fabry de Jonge en D. A. Oerlemans; Middelburg, bij W. B. van de Kamer; te 's Heerenhoek, bij J. Smolders; te '1 holen, bij J. K. Linthout. BENOEMINGEN. Belast met de waarneming der betrekking van rijks advocaat in Zeeland, mr. W. A. van Hoek te Middelburg. BESTEDINGEN. De aanbesteding van den herbouw der Meestoof „"Nederland" te 's ITeerenhoek is niet gegund. Minste inschiiver was dhr. ,1. de Wit aldaar voor 12,650,—. Het verbeteren der aarde-kram-rijs-en steenglooij- ingswerken aan de watering Hoede'kenskerke is aan genomen door M. Paauwe aldaar voor 11,710, De gewone onderhoudswerken der Breede Watering bewesten Yerseke over 1S72 zijn aangenomen door J. Kole te Kruiningen voor 24,650.- De oeververdeaiging"Slei'zelfde watering door H, Ilage te Bruinisse voor J 21,250. Xxei'lcelijlxe Zaken. De zooveeL gerucht gemaakt hebbende beroepings kwestie te Meppel is ten einde. Men schrijft daaromtrent van 16 April: Zondag 11. is de derde predikantsbetrekking, die se dert Sept. 1871 vacant was, weder vervuld door de be vestiging van Dr. A. J. Oort, predikant te Schoonho ven. Hij werd bij de gemeente ingeleid door Ds. E. de Vissernaar aanleiding der gepaste woorden van Handel. 189, 10Zijl niet bevreesd maar spreek en zwijg niet! Want Tic ben met u en niemand zal de hand aan u leggen, om u kwaad te doen; want ik heb veel volks in deze stad. Des namiddags verbond de nieuwe leeraar zich aan de gemeente met de woorden van Paulus aan TimotheusHet vaste fundament Gods staat, hebbende dit zegel„de Heer kent degenen, die de zijnen zijn, en, die den „naam van Christus noemt sta af van ongeregtigheid." Op het tweetal voor Noordwijk-binnen komt voor ds. F. Hage te Wolfaartsdijk. Eene alles behalve opwekkende tijding werd dezer dagen door de Daily Telegraph gepu bliceerd. Het betrof niets minder, dan een dreigende notadie van wege den Duit- schen rijkskanselier aan den president van Frankrijk zou zijn overhaudigd, wegens de legerorganisatie der republiek. Die tijding deed weder vreezen voor een oorlog. Intusschen wordt de tijding weersproken en moet Thiers zelf verklaard hebben, dat deze en andere uit de lucht gegrepen berigten slechts een gevolg zijn van de betrekkingen, welke het Loudensche blad met de bonapartisten on derhoudt, die thans niets onbeproefd laten om de openbare meening te verontrusten en dus doende moeijelijkheden in den weg te leggen aan de finantiële operatiën waartoe de regering genoodzaakt is. De berigtgever laat er op vol gen dat Thiers bier den bal niet misslaat, want een der Parijsche correspondenten van den Daily Telegraph, de man heet Mees on, verkeert zeif voortdurend met Rauher, den ex-vice-keizer, dien hij eiken morgen bezoekt om instructiën j van hem te krijgen. Intusschen wat er van de zaak ook zijzoo veel mag men als zeker j aannemen dat de meer dan gewone toerustingen, welke Frankrijk maakt, le Berlijn niet gaarne gezien worden, en dat de verklaring van Thiers: »Ik moet het Fransche leger weder op een ontzagwekkend standpunt brengen" volstrekt niet geschikt is om in de hoofdstad van het Duitsche rijk tevredenheid te verwekkendoch op het gezag van zoo veel officieuse en offici ële verzekeringen (o- a. in de Norddeutsche Allg. Zei'.) mag men aannemen dat dus verre over deze incidenten geen vertoogen van Duitsch- land te Versailles ontvangen, of dat van wege Pruissen militaire voorzorgmaatregelen geno men zijn. In het Journal ojjiciel wordt medegedeeld dat tusseheu 8 en 14 April de krijgsraden 492 vonnissen gewezen en in 56 gevallen ontslag van regtsvervolging verleend hebben. Tot op laatstgenoemden dag hadden 7883 personen te regt gestaan en waren 21,206 in vrijheid ge steld. Figaro zegt, dat op de zolders van het Louvre ongeveer 1400 schilderijen, bij gebrek aan ge schikte plaasting, elders zijn opgehoopt", maar dat het meerendeel, op last van den minister Jules Simon, thans in het museum te Versailles zal worden geplaatst. V\ at ons in het berigt het meest belang doet stellen, is de bijvoeging, dat bijna al die kunstwerken tot de Vlaamsche en Hollandsche school behooren. De regeringen van Oostenrijk en Spanje hebben te Versailles vertoogen ingediend tegen het zoogenaamde droit de statistique, de heffing na melijk van 10 centimes per stuk van alle over de Fransche grenzen vervoerde handelsgoederen, onafhankelijk van aard, omvang of waaide. Zij zien daarin een vermomd regt van door voer in strijd met de uitdrukkelijke bepalingen der handelstractaten. Ook de Zwitsersche re gering heeft dergelijk vertoog bij de Fransche regering ingediend. Zij bepaalt zich daarbij tot een eenvoudige verwijzing naar het bestaande handelstractaat, maar drukt zoo veel te moer op de ongelegenheden welke deze heffing, die het verkeer zeer belemmertaan de grensbe woners veroorzaakt, en geeft der Fransche re gering in overweging of de daardoor verwekte ontevredenheid niet zwaarder behoort te wegen, dan de gevolgen welke de heffing voor de schatkist heeft. De tegen-memorie der BSritsche regering in zake de Alabama-kwestie, die aan het scheids- geregt te Genève is overgegeven, is ook aan het parlement medegedeeld. In de inleiding tot dit stuk weigert de Britsche regering be paaldelijk in discussie te treden over de be schuldigingen van vijandelijke bedoelingen en onopregt gehandhaafde neutraliteit of op der gelijke beschuldigingen te antwoorden. Zij weigert insgelijks om over de indirecte eischun in discussie te treden. Voorts wordt een ge deelte van de door de regering der Vereenigde Staten aangevoerde bewijsgronden, als niet steek houdende gewraakt en worden de beschuldi gingen voor elk vaartuig afzonderlijk beant woord. In de recapitulatie worden de werk zaamheden der arbiters beperkt tot de directe schaden veroorzaakt door de vernieling van schepen of eigendommen. Het stuk besluit met te wijzen op de moeijelijkheden en gevaren welke voor onzijdigen zouden ontstaan, indien de beginselen, welke de regering der Vereenigde Staten wil invoeren, werden aangenomen. Het stuk beslaat 154 bladzijden. Dezer dagen is een ïtaliaansche pendant van De slag bij Dorking verschenen. Onder den titel van Vertelling van een kustwachter, Capraja 189..," houdt de onbekende schrijver, blijkbaar een bekwaam en ervaren zee-officier, den Italianen, zijnen landgenooten, de drin gende noodzakelijkheid voor oogen, dat zij hunne oorlogsvloot niet moeten veronachtzamen, daar zulk een nalatigheid, in geval van een oorlog met Frankrijk, de sehromelijkste gevol gen zou na zich slepen. Een vergelijk van den toestand der marine, 80 jaar geleden, met dien in onze dagen, geeft hem het bewijs, dat het toen veel beter er mede gesteld was dan nu het geval is. In de hoofdstad *vau België was den 17u April het internationale congres van suiker fabriekanten en raffinadeurs vergaderdonge veer honderd personen (Belgen, Engelschen,

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2