Door het Zeeuwsch genootschap van Weten schappen zijn o. in. tot leden van dat genoot schap benoemdde heeren mr. J. H. de Laat de Kanter alhier en P. J. Neijt te Nieuwdprp. Benoemd tot dijkgraaf van den West-Kraaijert polder de heer L. Lucas. Men schrijft ons uit Bath van 16 dezer: Als een bewijs dat de mazelen zich ook nog al vrij erg in onze gemeente beginnen te ver- toonen kan dienen dat de school voor on- bepaalden tijd is gesloten geworden. De vorige week bevonden zich nog 60 kinderen ter school en heden slechts 16. Het groote verschil hiervan ligt nu niet al leen in de zieke kinderen, maar ontstaat te vens uit de omstandigheid, dat de andere school kinderen uit een gezinalwaar deze ziekte heerscht, genoodzaakt zijn van de school weg te blijven. In de zitting van den Middelburgschen ge meenteraad van eergisteren, is aangenomen een voorstel van burg. en weth. dier gemeente om een adres aan den minister van binnen- landsche zaken te zenden, houdende verzoek, tot aanleg van eene nieuwe staatsspoorweglij n, uitgaande van Roosendaal direct naar de staats- baan Breda -Zwaluwe, bezuiden de rivier de Mark, in de rigting van Terheijde. Uit het voorgelezen concept blijkt, dat de raad met belangstelling heeft gezien, dat in de zitting der tweede kamer van 21 Maart jl. bij de regeling der werkzaamheden de behandeling der wet op de onteigening van perceelen voor den spoorweg ZevenbergenZwaluwe is uit gesteld. Met ingenomenheid heeft hij dat uitstel begroet, want hoe reikhalzend ook door geheel Zeeland worde uitgezien naar het oogenblik waarop eene spoorwegverbinding naar de brug over het Hollandsch Diep zal worden gemaakt, en daardoor een geregelde, zekere en versnelde gemeenschap aanvankelijk met Dordrecht en eerlang met Rotterdam ontsta, toch komt de voor gestelde verbinding ZevenbergenZwaluwe hem niet als het gewenschte middel voor om daartoe te gerakeu. Wanneer aan de maatschappij Grand central Beige concessie wordt verleend, om uit Zevenbergen de verbinding met de brug over het Hollandsch Diep aan de Zwaluwe te maken, zooals in het ontwerp bedoeld wordt, zal daarvan het gevolg zijn: lo. dat geheel Zeeland voor altijd afhankelijk blijft van de wrij vingover aansluiting tusschen deMaatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en de Grand central Beige, waarvan al het ongerief sedert ruim vier jaren ondervonden is; en 2°. dat het groote denkbeeld van de directe verbinding VlissingenVenlo een herschenschim zal zijn Zwitsers van den Lieutenant Generaal Esscher. De zes Burger Capiteinen: Marcus BoddingiusBou- dernjn Kramer-, Johan Cats; Cornells Boutens Cz Mr. Cornells Weksteen; Antoni van de Putte, deze Burger Capiteinen waaren in blaauwe Uniform, met hunne Orange Ecliarpen over de Schouder; zij hadden zig 's morgens bijtijds, op liet Stadhuijs vervoegd, en waaren en corps, na de Regeering, ter Kerke gegaan, en van daar weder na het Stadhuijs; Na het Gebed, hetgeen op versoek van ie President Burgemeester, door Ds. C- Zoutmaat, als oudsten Predikant, gedaan werdt, wierd het gezigt, en de smaak voldaan, en verkwikt door de keurigste en aangenaamste spijzen, pragtig cierlijk opgedischt; De twee eerste Gerégten waaren Vorstelijk, boven al muntte het volgend' des sert uit, niet alleen in fijne Vrugten, Ananassen, druij- ven, etc., maar ook in 't Suijkerwerk, waar aan het vernuft, en den arbeid, van den Middelburgsen Confi tuurier en Banketbakker de Feiter, geen moeijte of onkosten gespaard had; het middenste dat van het begin tot het eijnde op Tafel bleef staan, trok ieders oog, en behaalde ieders lof, het verbeelde een groote en kon"tig gemaakte Tempel, in wiens binnenste een fraaije groep stond, waar van het voetstuk een afbeeld sel was van de Platte grond der Stad Goes, op het midden van het zelve zat een Stede Maagd, besloten in een gevlogten Tuijn, met het wapen der Stad, op den ingang van dezeive, daar onder dit bijschrift: Virginitas laudata aliis, mihi sola remansit, op het hoofd heeft de Maagd een stedekroon, nevens haar leggen twee Boeken, geteekend Bïblia en Privilegiën-, zij heeft in de eene hand een speer, en de andre hand steekt zij uit naar een geharnasten man, Prins Willem den Ëersten verbeeldende, die buijten den Thuijn staande, haar met zijn Regterhand den hoed van vrijheid aan bied, en in zijn Linkerhand een schild heeft, waarop staat: Je Maintiendrai, buijten den Thuijn ziet men een Spaansch krijgsknegt met teekenen van Slavernij, als een halsboeij en jokenz. aankomende, terwijl een kindtje op den voorgrond een voetboeij vertoond, en aanwijst van waar deze geweldenaryen plegen te komen, aan de andere zijde ziet men een soortgelijk kindtje, een hoorn van overvloed uitstorten in den Thuijn, te kennen gevende, dat door vrijheid, de Neering en Koophandel bloeijd, waar uit den overvloed gebooren word. zoolang de brand central Beige in het bezit blijft der lijn RoosendaalBreda, daar de nu reeds zeer groote stagnatie in het goederen vervoer onoverkomelijk zal worden wanneer na het voltooien der werken te Vlissingen, die zeehaven, al ware het slechts ten deele, aan de verwachting beantwoordt. Volgens den raad kan aan die bezwaren op afdoende en betrekkelijk weinig kostbare wijze worden tegemoet gekomen door, in plaats van de aangevraagde lijn ZevenbergenZwaluwe, van staatswege aan te leggen eene lijn van Roosendaal direct op de lijn BredaZwaluwe in de rigting van Terheijde ten Zuiden van de rivier de Mark. Daardoor wordt de exploi tatie van den zuidelijken staatsspoorweg voor altijd onafhankelijk van de Grand central Beige waarvan het onberekenbaar voordeel zoowel voor het publiek als voor den staat onmid- delijk in het oog springt. Heden avond wordt een dergelijk adres in onzen raad behandeld. Wij hopen daarom in ons volgend no. nader op deze zaak terug te komen. De commissaris des konings in Noord-Bra bant heeft een circulaire gerigt aan de bur gemeesters in dat gewest, en geeft daarbij in ernstige overweging om, wanneer er ingezetenen zijn voor wie het bezwaarlijk zal vallen om de kosten van verbreeding der velgen en ban den der karren te bestrijden, alsdan commissiën of vereenigingen van welgestelde ingezetenen in het leven te roepen, ten einde die minver mogenden door voorschotten in staat te stellen, de verbreeding der velgen tijdig te kunnen doen bewerkstelligen. In de Landbouw Courant is medegedeeld, dat in de vorige week onder Wageningen een stuk vee wegens longziekte is afgemaakt en dat sedert eenffie dagen een cordon van 13 militairen was getrokken rondom eene boerdery te Ede, welker bewoner in zijn stal van 60 stuks veeaan longziekte gestorven vee had en in stilte een zoodanig rund had begraven. In vele plaatsen ifan Nederland heerscht nog spanning over de Aprilfeesten. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat daar in een huisje van de diaconie der hervormde kerk weder de ven sterruiten zijn ingegooidomdat men vader landslievende liederen had gezonden. Jl. Zondag vertrokken 20 landbouwers en arbeiders van Texel naar Noord-Amerika. De gunstige berigten van daar komende en het geringe daggeld op Texel, 80 cent, doen velen tot emigratie besluiten. Ter wederzijden van den Tempel zag men in eene vrij aanmerkelijke lengte, eenige Bloemparterren, waar in de producten van Zuid-Beveland waaren afgebeeld, aan ellcs eijnde met fraaije Eereboogen, en tusschen beijden met beeldwerk voorzien, toepasselijk op de Historie en den tijd der Satisfactie van Goes; gelijk hier door het oog, zoo werd niet minder het gehemelte verlustigd, en het hart verheugd, door de fijne Wijnen, Bourgonje, Champagne, Heremitage, en Kaapse, die onder hét Dessert geschonken werden; de Hooge ge zondheden van de Heeren Staaten van Zeeland, den Erfstadhouder, haare Koninglijke Hoogheid en het Vorstelijke Huijs, de Gecommitteerde Raaden, de Hee ren van de Rekenkamer, en de Heeren van Goes, wer den in kleijne Bocaalen gedronken, telkens onder het losbranden van het Grof geschut op een gegeven sein. Het welk gevolgd werdt met het speelen op het klok kenspel; Na het drinken van de Hooge Gezondheden, werd op de vrijheid gedronken, uit een daar toe ver vaardigd groot Bocaal, waar op eenige zinnebeelden, op de omstandigheid toepasselijk, konstig gesneden waaren; Bij het instellen van deze zoo aangenaame conditie, gaf De Heer President Burgemeester te ken nen, dat Hun Edel Achtbare besloten hadden, aan ieder der Gasten ter Eeuwige gedagtenis van dezen dag, present te geven, Een Exemplaar van de verhan deling van de Historie der Satisfactie waar mede deze- Stad, en Eiland A1577 sig onder het Stadhouderschap van Prins Willem den Eersten hegeven heeft, nu bij den Boekverkooper Huijsman alhier uitgegeven, en waar van de Heer Burgemeester Mr. Laurens Pleter van de Spiegel, d'auteur is, ieder exemplaar zal in een keurige Franse band gebonden, met een nieuw gesneden wapen van de Stad bestempeld, en met eene inscriptie, door een der Secretarissen geteekend, voorzien worden. Na de dankzeggiug, welke op verzoek van den Pre sident Burgemeester door Ds. J. H. van den Doorslag, als jongste Predikant, gedaan werd, scheijde dit aan- zienelijk Middagmaal ten half agt uuren, elk voldaan zijnde, over de uitmuntende delicatessen, de goede orde, de naauwkeurige oppassing, de deftigheid, de gulle vriendschap, en de rondborstige vrijheid, die hier geheerscht hadden. Maar .werden dus de aanzienelijke onthaald, de ge ringen werden daarom niet vergeten; De oude man nen en vrouwen in 't. Gasthuijs, waaren dien middag, Men deelt aau de Arnh. Ct. mededat de burgemeester van Emmerik zijn ontslag heeft gevraagd. Aanleiding daartoe schijnt gegeven te hebben, dat de heer Grimm en andere in gezetenen van 's Heerenberg zich regtstreeks tot de hooge regering van Pruissen hadden gewendzoodat prins von Bismarck kennis droeg van het gebeurde, en de klagten daar over ontvangen hadvóór de burgemeester officieel zijn regering met het voorval in kennis had gesteld. Zeven personen, die van medepligtigheid aan de plundering op Nederlandsch grondgebied beschuldigd zijn bevinden zich te Wezel in hechtenis. R egtzaken De arrondissements-regtbank heeft den 15 April 1872 de navolgende vonnissen uitgesproken. 1°. IV. F. T„ zoon van Francois Jacobus, 16 jaar, ge boren te Vlissingen, kantoorbediende, wonende te Bath, beklaagd van het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, generlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende. Veroordeeld, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot eene geld boete van f 3.subsidiair te vervangen door eene gevan genisstraf van één dag en in de ko9ten van het regtsgeding desnoods te verhalen bij lijfsdwang. 2°. P. V., zoon van Joost, 37 jaar, geboren te Kieldrecht, wonende te Clinge (Zeeland), beklaagd van diefstal, daarvan vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. 3°. a. F. F., zoon van Victor, 31 jaar, werkman, geboren en wonende te Clinge (Zeeland); b. A. V., qoou van Victor, 34 jaar, koopman, geboren en wonende te Clinge (Zeeland), beklaagd van moedwillige mishandeling, generlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende. Veroordeeld ieder tot eene cellulaire gevange nisstraf van 15 dagen en ieder in eene geldboete van f 8. subsidiair te vervangen iedere boete door eene cellulaire gevangenisstraf van één dag en hoofdelijk in de kosten van het regtsgeding desnoods verhaalbaar bij lijfsdwang. 4°. a. F. W., zoon van Marlinus, 24 jaar, werkman, geboren en wonende te Neuzenb. P, R., zoon van Willem, 20 jaar, schippersknecht, geboren en wonende te Neuzen, beklaagd van moedwillige mishandeling, daarvan vrijgespro ken de kosten te dragen door den staat. 5°. J. S„ 24 jaar, werkman te Neuzen, defaillant, be klaagd van 1°. 't moedwillig toebrengen van slagen en stooten, generlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende; 2°. zonder daartoe uitgetergd te zijn, het tegen iemand uiten van smaad of scheldwoorden onder verzachtende omstandigheden gepleegd. Veroordeeld tot 2 geldboeten eene van f 12.en eene van f 2.50, subsidiair de eerste te vervangen door eene gevangenisstraf van 7 dagen de tweede door eene gevangenisstraf van één dag en in de kosten van het regtsgeding desnoods te ver halen bij lijfsdwang. 6°. J. v. d. P., zoon van Florus, 24 jaar, kleermakerszoon, beklaagd van bet moedwillig toebrengen van kwetsuren, generlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, onder verzachtende omstandig heden gepleegd. Veroordeeld tot eene geldboete van ƒ1.— subsidiair te vervangen door eene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten van het regtsgeding desnoods te ver. halen bij lijfsdwang. door de mildadiglieid van de Heer Burgemeester van de Spiegel, met een propere en overvloedige maaltijd, en de jongens en meijsjes van het Weeshuijs, op dezelve wijs, onthaald geworden. Het schieten uit het klein geweer, en het werpen van voetsoekers, dat den geheelen dag, voor al na de middag, geduurd had, werdt nn hij den avond ver bazend vermenigvuldigd, en schoon de helderschijnende Maan, het afsteeken van vuurwerken niet gunstig was, voldeden evenwel de vuurpijlen, Lugt ballen, Moord- slagen, duijzenden van voetsoekers, zwermers, etc. meest op de groote Markt afgestoken, door hun schit terglans, en luijdrugtig geluijdaan de algemeens vreugd der Ingezetenen. Het aanzienlijk gezelschap kwam ten tien uuren weder op het Stadhuijs, om van een aangenaam Soupé gebruijk te maaken, 't geen tot laat in de Nagt duurde. Zoo eindigde de gedenkwaardige en plechtige dag onder een gunstig gelaat des Hemels, tot ieders vol komen genoegen, met een algemeene blijdschap, maar ook met een algemeene zedigheid, matigheid, en in goede orde, ter welker bewaaring, eenige patrouilles van Soldaaten gecommandeerd waaren, om des nagts door de straaten te passeeren; Alles liep af zonder het allerminste ongeluk, zonder eenige verwarring, veel minder baldadigheid, of woest geschreeuw, van het buitenspoorig gemeen. Maandag den 24sten 's avonds, werden de Heeren Regenten met hunne vrouwen, op een kostbaar en fra ïij Soupé op het Stadhuijs onthaald, bij welke ge- legentheid, een Nederduijts vers door de Rector der Latijnsche Schooien, den Heer Mr. Roelof Galmei Bennet, op deze plechtige omstandigheid gedigt, door den Heer Secretaris Mr. A. IK. van Citlers, overluijd geleezen werdt, waar toe Saturdags te vooren zulk een goede gelegentheid niet geweest was; dit aange naam gezelschap ten 5 Uuren bij een gekomen, ver vrolijkte zig tot na middernagt, en scheijde, voldaan en vergenoegd, in de beste orde. Eijndelijk werdt het guarnisoen dingsdags den 25en van Stadswegen op Brood, Vleesch en Bier onthaald, het geen ook zonder eenige wanorde, of ongeluk, en tot volkomen genoegen der Militairen, is af&eloopen.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2