1872. N°. 47. Zaturdag 20 April. 593te jaargang. Aanbesteding. OPENBARE AANBESTEDING. BEKENDMAKINGEN van liet Gremeente-bestnur. de uitvoering van eenige onderhouds werken aan de Gemeente-gebouwen, brug gen, pompen, riolen, waterleidingen en begraafplaats. Mr. J. G. DE WITT HAMER. Op Donderdag den 16 Mei 1872, EEN TWEEDEN HULPONDERWIJZER, EEN TWEEDEN HULPONDERWIJZER, BINNENLANPSCHE BERICTEN. mütv' ©fscr— G0ESSCU1 De uitgave dezer Courant gescliiedL Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. UOllWT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1—8 regels a ƒ1,- Dienst-aan-biedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 e- Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NIJGII V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de heeren HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee urendes namiddags. fctukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaturdag den 27 April a. s., des namiddags ten één ure, in hunne vergaderkamer ten stadhuize in het openbaar aanbesteden: Het bestek ligt ter lezing ter secretarie der ge meente van af heden, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure, terwijl aanwijzing zal gedaan worden op Woensdag den 24 April 1872 des namiddags ten 2 ure te beginnen aan het Raadhuis. Inlichtingen omtrent de werken zijn te bekomen bij den gemeente-bouwmeester. Goes, den 18 April 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. ONDER W IJ 8. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen bij dezen ter openbare kennis, dat de Ouders, der kinderen die tegen 1 Mei a. s. nog toegelaten wenschen te worden op de School voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, zich daartoe nog kunnen aanmelden vóór den 28sten dezer bij den Voorzitter der plaatselijke school commissie Goes, den 19 April 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. des middags te twaalf ure, zal door Burgemees ter en Wethouders van KRUININGENin het Paviljoen bij L. Luijk, te Ilansweerd, wor den aanbesteed Het bouwen eener School met Onderwijzers-woning- te Hansweerd, met bylevering der benoodig-de materialen en Schoolmenbelen. Het bestek ligt van af den 22 dezer ter lezing ten gemeentehuize van Kruiningen en bij L. Luijk voornoemd. Inlichtingen kunnen verkregen wor den bij den heer J. H. II ANN INKArchitect te Goesterwijl aanwijzing in loco zal gedaan worden op den dag der besteding, des voormid dags om elf uren. Kruiningen, den 18 April 1872. A. W. REMBGES, loco Burgemeester. DOMINICUSSecretaris Het Gemeente-Bestuur van KR ABB EN BIJ KP vraagt voor de openbare school dier gemeente op eene jaarwedde van 3t509 Sollicitanten wenden zich onder overlegging der vereischte stukken tot den Burgemeester vóór 1 Mei a. s. Krabbendijke 12 April 1872. DOMINICUSBurgemeester. C. C. van den BRINK, Secretaris. Het Gemee»te-bestuur van KRUININGEN vraagt voor de openbare school dier gemeente op eene jaarwedde van f 330, Sollicitanten wenden zich onder overlegging van de vereischte stukken, met franco brieven, tot den Burgemeester vóór den 1 Mei a. s. Kruiningen, 13 April 1872. Het Gemeente-Bestuur voornoemd, A. W. REMBGES, loco Burgemeester. DOMINICUS, Secretaris. GOES, 19 April 1872. Het beeft Z. M. den koning behaagd aan eenige daartoe om hun goed gedrag door de commissie van administratie te Hoorn voor gedragen gevangenen, gratie te verleenen. Te rekenen van den 20sten April a. s. worden briefkaarten met betaald antwoord in gebruik gesteld. Zij bestaan uit twee aan elkander ver bonden afzonderlijke kaarten, waarvan de eene voor het geven van antwoord besterad is. Dit gedeelte wordt door de geadresseerden van het in dubbel gevouwen formulier afgescheiden, en afzonderlijk verzonden. Zij zijn echter geheel vrij bet te gebruiken tot zoodanig «inde en op bet tijdstip als zij verkiezen. De briefkaarten met betaald antwoord zijn met ingang van 20 April op 's Rijks postkan toren en op de hulpkantoren der posteryen tegen zes cent per stuk verkrijgbaar. Kort verhaal van de plechtigheden te Goes den 22 Maart 1777 zijnde het Twee honderd jaarig Eeuwfeest, toen de stad Goesen het Pijland Zuijd-Beveland, zig door een vrijwillige satisfactiebegeven hebben onder het stadhouderschap van den Doorluchtigen Prins van Oranje Willem den len- (Slot.) Na een kort preludium, werd het Te deum Laudamus gezongenvan eenige zangers en zangeressende eerste adden zig geplaast in de Nissen van het choor der kerk, bezijden het orgel aan weerskanten, de laaste bevonden zig op het orgel zelve het fraaij en kunstig orgelspel, met het geluijd van eenige vioolen, dwars fluiten, clarionetten en bassen, maakten dit gezang def tig en aandoenlijk. Inmiddels was D'Heer Predikant Kaas ten predikstode geklommen, beginnende na het Te Deum zijne Redenvoering, met eene korte vooraf spraak, en liet daarop van alle de Toehoorders het 5, 6, 7 en 8ste vers van den <56 Psalm zingen, 't welk, door het fraaij Musicq verzeld, de Harten roerde. Na het gezang begon de Redenvoeringwaarin de welsprekende mond van den Redenaar, met keur van stijl en zaaken, den aart en heilrijke gevolgen, van vrede en vrijheid, levendig afschetste, door de Historie van Stad en Eiland in en omtrend den jaare 1577 be knopt af te maaien, en eijndelijk door eene Cierlijke en gepaste aanspraak aan de Heeren van de Regeering, Predikanten, aan Ouderlingen en Diaconen, en aan alle Toehoorderen, een iegelijk tot zijn plicht aan- spooremfe; het een en ander omtrend twee uuren ge duurd hebbende, volgde het Gebed, en daarop het Nazang van alle de Toehoorders, namentlijk de ge- heele tweeden Pause van den l36sten Psalm; De Godsdienst eijndigde met een kragtige opwekkinge tot Liefde gaven, aan de Armen, waar van de goede uitwerking in de aanzienlijke Collecte van dien dag gebleken is; En met het uitspreken van den Zeegen, eindigde evenwel hier mede geenzins de geheele Kerk plechtigheid; de Toehoorders die de Redenvoering met een diepen aandagt en S illen eerbied hadden aange hoord, bleven nu scherp luisteren naar het Musicq, dat op het Orgel gemaakt werd. Men speelde daar eerst, de I ouverture van Henri IV daar op het ver3 van Goes Zet uwe Poorten open etc., waar bij de Zangers en Zangeressen hunne Stemmen voegden; op de wijze van den Deserteur. Toen volgde de II ouverture van Henri IV, en in 't midden van dit Stuk wierd het Kanon voor de tweedemaal dien dag gelost, 't geen niet onaardig te pas kwam, ver mits het tweede stuk van Henri IV een soort van Bataille verbeeld, en in bet geheel met een Veld Mu sicq veel overeenkomst heeft. Na het einde van dit tweede stuk, zong en speelde men het tweede vers, „Hal dit is de dag, etc./ op de wijze van een Aria, en eindelijk wierd dit besloten door het spelen van het bekende Airtje Wilhelmus van Nassauwen, etc., met allerleij variatien. Terwijl dit gespeeld werd gingen de Heeren Regenten uit hunne zitplaatsen, uit de kerk, en corps na het Stadhuijs, wederom begeleid wordende door een sergeantot or donnantie, voorgegaan door hunne Bodens, en gevolgd door hunne Livrije Bedienden. Intnsschen was het geheele Guarnisoen op de Markt in de wapenen gekomen, paradeerden en defileerden voor Hun Ed Achtb. Terwijl lieden van allen orden- telijken Rang gelegentheid hadden van de Maaltijds Tafel en het Dessert op het Stadhuijs te bezigtigen. De Regenten, en andere door een Stadsbode genoodigde Gasten werden in de kamer van het Landrecht geriei- pieerd op het Stadhuijs. Ten drie uuren gong men aan de maaltijd op de kamer daar de vierschaar gehouden wordt, een vertrek dat zeer Roijaal isgeheel Modern gelijk het gantsche Stadhuijs, voor 3 a 4 Jaaren geheel nieuw opgebouwd, het kostbaar hekbinnen het welk de wefn justitie houdt, was nu weggenomen, het ruijm nitzigt van deze kamer, door drie zeer hooge en breede schuijfrainen, op de Groote Markt, vervrolijkte het aanzitten- De beroemde schilderstukken, voor de schoorsteenen bo ven de deuren, door den grooten konstschilder Geerards te Antwerpen gemaakt, "en op het Gerecht van deze kamer toepasselijk, hebben al lang de goedkeurende vei wondering der aanschouweren weggedragen; het stukadoor werk in deze kamer, is niet minder fraaij en opmerkelijk midden in de kamer is het Alziend oog met zijn wijdsehietende straalen afgebeeld, omvat van twee, zig met kop en staart aaneen voegende, Slangen, het sinnebeeld der Eeuwigheid. Aan de eene zijde ziet men de bedrijven der Mensehen aan de andre zijde de Schaal der Gerechtigheid, daar tegen over, een lauwerkroon en cieraaden, en in de laaste der vier hoeken, Roeden en andere werktuigen van straffe, al hetwelk met weinig woorden te kennen geeft„dat „het Alziend oog de daaden der Menschen, naar Ge rechtigheid weegt, beloonende den goeden en straf fende den kwaden.'' In deze uitmuntende Zaal vervoegde zig een ieder volgens aanwijzing der Brieftjes op de Servetten ge legd, op zijn plaats aan Tafel. Het gezelschap bestond uit de volgende Persoonen De Heer Baillui: Mr. Nicolaas Eversdijk De Heeren BurgemeesterenJohan Isebree, President Mr. Willem van der Bilt, Heer van Cloetingc; Mr. Franr- fois Nicolaas Keetlaer-, Mr. Laurens Pieter van de Spiegel. De Heeren Raaden: Mr. Johan Willem van Rosevelt; Francois De Keijser; Mr. Dignus Cornells KeetlaerMa rinas De MeijerMr. Jan Boogmaker; Mr. Johan Adri- aan van Dorth; Adolph Ossewaarde; Mr. Willem Cani- sius; Mr- Aarnout Wilhem van Citters; Secretaris; Mr. Antoni Ossewaarde, Secretaris; Zijwert Diderik van der Bilt; Mr Johan Jacob leijdelrker De Bruijn; Pieter Ossewaarde Pz.; Johan Abraham Eversdijk; Mr. Wil helmus Christianas De Crane; Cornells van Citters, van Bruëlis; Johannes Balduinus Petreus. Het Collegie van de Landwagt: Marinas van Steve- ninckArnoldus van Tilburgh Mz Joos De Lasabel Johan Willem Benseler, was wegens ouderdom absent. Buijten Schepen, dhr: Bernardus Rimmers. De Heeren Predikanten: Cornells Zoutmaat; Dirk Kaas; Nicolaas PronckJacob Hendrik van den Doorslag. De Predikant van de Walsche Gemeente D'Heer Otto Henrz de la Brouewas wegens indispositie afwezig. De commandant van 't Guarnisoen. Johan Esscher Capiteijn in 't tweede Battaillon van het Regiment

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1