1872. N°. 46. Donderdag 18 April. 59"' jaargang. op Vrijdag den 19 April 1872, EEN BEDENKELIJK VERSCHIJNSEL. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Viujdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. fOlltAM. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaalsl. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 1S regels a ƒ1,- Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regel» bedragende en contant betaald, 20 c- Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NIJGH V. DITMAR, Wijnstraat llotterdam. Voor DÜITSCHLAND door de heeren HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. t De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der .uitgave tot vóór twee uren des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomenmoeten uiterlijk den vorigen dag aan liet bureau bezorgd zijn. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAR der GEMEE1ÏTK GOES, des avonds ten 7 ure. I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII. XIII. XIV. XV. XVI. XVII. XVIII. XIX. XX. XXI. XXII. XXIII. XXIV. PUNTEN VAN BEHANDELING: Mededeelingen ingekomen stukken. Wijziging van het tableau der buurtwegen. Ontwerp-adres nopens de vergrooting van het stations gebouw, Idem nopens eene spoorweglijn Roosendaal Terheijden. Aanbieding van bet jaarverslag der gemeente over 1871. Af- en overschrijving op de hegrooting der gemeente over 1871. Idem op de begrooting van liet armbestuur over 1871. Verzoek van J. Proos om grond in erfpacht. Idem van P. Wessel om verlenging zijner paebt. Rekening van het fonds voor kazernering over 1871. Idem van de bank van leening. Rekening over 1871 en begrooting voor 1873 van de gezondheids-commissie. Idem van de gemeente-apotheek. Verzoek van den hoofdonderwijzer der school le klasse om adsistentie. Idem van mevr. de wed Hestaom ontslag als hulp-onderwijzeres. Idem van H. M Hubregtse om ontslag als hulp-onderwijzer. Overlegging der voordragt en, wegens urgentie, benoeming eener 2e hulp-onderwijzeres. Rekening van het bestuur van het gasthuis over 1870. Aanvrage van hetzelfde bestuur tot overschrij ding der begrooting voor 1871. Idem tot het in uitgaaf brengen over 1872 van een post voor geldbelegging. Begrooting van hetzelfde bestuur voor 1872. Aanvrage van idem tot aanbesteding van het onderhoud der gehouwen. Idem van idem om ontslag. Tarief sas- en havengeld, met bepalingen voor de invordering. Men moet wel ziende blind willen zijn, als men zou willen ontkennen, dat er zich, in het vrije, het gelukkige, het rustige Neder land, in de laatste dagen onrustbarende ken- teekenen hebben vertoond. Tot- nog toe open baarde zich ten onzent de strijd der meenin gen in de pers en in het woord, maar in Nederland waren straatsieenen geen argumenten en gebroken ruiten geen overredingsmiddelen. Er werden stroomen inkt vergoten, maar daar bleef het bij. In één woord, trots de bran dende vraagstukken op zoo menigerlei gebied, konden wij bogen op den naam van een rus tige, verdraagzame natie. Daarin helaas is eene treurige verandering gekomen. Het schoone feest van 1 April, een vrij volk waardig en in de groote steden des lands dan ook als zoodanig gevierd het heeft ons tevens op treurige wijs doen ervaren, tot welke bedenkelijke hoogte men de harts- togten des volks heeft verhit. Wie die „men" zijn? 't Behoeft geen lang betoogd Ieder die de oogen geopend heeft voor wat er om hem heen geschiedt, zal dadelijk gereed zijn met het antwoord. Neenhet is niet de massa des volks, de domme, onwetende massa; dat volk is een goed, verdraagzaam, hartelijk volk, dat is een volk, dat hoe onwetend of hoe dom het ook al of niet moge wezen, toch trotsch is op het roemrijke verleden van zijn Neder land, en dat zijn vaderland lief heeft. Wij hebben het reeds zoo dikwijls betoogd, ook in verband met het onlangs gevierde feest, dat het vaderland al zijne zonen en dochte- ren omvaten niet vraagt naar geloofsbelijdenis. Maar daar zijn er nogtans in ons land die kerkgeloof stellen boven alles, boven den vrede, boven het huisgezin, boven het vaderland; die er alles aan zouden wagen, om bekrompen leer stellingen in toepassing te brengendie partij en hare bondgenooten zijn de ware schuldigen, die oerzaak zijn van den hedendaagschen treil* rigen toestand. Gij zondt meenen, wist ge niet hoe fel in Goes reeds de partijen tegen elkander over staan, dat er overdrijving heerscht in dien beweerden treurigen toestand. Konden wij slechts, door als de struisvogels te handelen, het gebeurde ongedaan maken! Maar dat zou het kwaad slechts verergeren. Welnu dan, op dit oogenblik zijn er ver scheidene gemeente* in ons vaderland waar Katholieken en Protestanten als vijanden tegen over elkander staanwaar de bazen hun an dersdenkende knechts van het werk zenden waar de winkeliers hunne andersgeloovende klanten verliezen. Is dat een toestand onze 19e eeuw, ons vaderland waardig? Wij behoeven niet te twisten over de vraag: aan wien de schuld? Want wij welen liet. En de kennis daarvan kan de eerste stap zijn tot herstel. In de laatste jaren zijn in ons vaderland de toestanden ten eenenmale veranderd. Zij die voor twintig jaar de oogen sloten om ze nu weder te openen, ze zouden verstomd staan$» De liberale partij heeft gestreden en zal blijven strijden voor vrijheid en gelijkheid voor de wet voor allen, dus ook voor de Katholieken. Var.daar dat de conservatieven in 1853 een wapen hadden om de liberalen bij de Pro testantsche Nederlanders in verdenking te bren gen en het ministerie Thorlecke te doen vallen. Maar langzamerhand, naarmate de cleriealen veld wonnen, hebben de conservatieven zich als trouwe vazallen bij de ultramontanen aan gesloten. Het liberalisme, dat sterker bleek dan men wel onderstelde, zou voor zulk een monster-verbond wel moeten zwichten! Die hoop is ijdel maar toch beeft het bondgenootschap vruchten opgeleverdwelke? De wanordelijkheden in zoovele plaatsen in Ne derland op zijn groolen feestdag. Denkt gij dat de katholieke Nederlanders zulke slechte va- Kort verhaal van de plechtigheden te Goes den 2 2 Maart 177 7 zijnde het Twee honderd jaarig Eeuwfeest, toen de stad Goes, en het Eijland Zuijd-Beveland, zig door een vrijwillige satisfactiebegeven hebben onder liet stadhouderschap van den Doorluchtiger) Prins van Oranje Willem den 1en- Het tweede Eeuwfeest van den overgang der stad Goes en het Eijland Zuijd-Beveland, aan der Staaten zijde, dat op den 22 Maart Ï777 zou invallen, was al in het na jaar 1776 het onderwerp der gesprekkenieders aan- dagt viel op dezen plechtigen gedenkdag, en elk ver langde reeds, om in vergenoegden welstand, dien dag te beleven. Bijzonder bepaalde zig de wijze zorge der weiede achtbaare Regeering der stad, al Gij tijds, om deze dag, niet alleen in een welgepaste vrolijkheid, maar voornamentlijk ook met een staatige godsdienst plechtigheid te doen vieren. En zou dit met ordre geschieden, de dienst van de voorgangers der gemeente, moest dan tot dit eijnde mede werken. Het behaagde daarom Hun Ed. Achtb. op Saturdag (den gewoonen vergaderdag des kerkenraads) den 7 December 1776 het navolgend extract, den Hervormden Nederduitschen kerkenraad toe te zenden Extract uit de notulen van Burgemeesters en Raaden Regeerders der stad Goes. Raad Saturdag den 30 November 1776. Dewijl het op den 22 Maart van het aanstaande „jaar 1777, twee honderd jaren zal geleden zijn, dat „deze stad, en eyland, zig van de dwingclandije der „Spanjaarden onttrokken, en door een vrijwillig verdrag „van 'satisfactie, gevoegd heeft bij de vrije Staats Re- „geering, en onder het stadhoudersschap van den door- „luclitigen beschermer der vrijheid, Prins Willem den vEersten van Oranje, is op propositie van den heer „burgemeester goedgevonden en verstaan, dat het Tweede „Eeuwgetijde dezer heuchelijke gebeurtenis, op den voorsz. dag plcgtig zal gedagt wotden in de Groote kerk „dezer stad, met een ootmoedige dankzegging aan den AUerhoogsten, door wiens onverdienden zegen wij bij „het genot der dierbaare voorrechten van vrijheid in „den godsdienst en burgerstaat, zijn bewaard gebleven, „en met een korte redevoering, geschikt om de gemeente „tot het hoogschatten en dankbaar erkennen dezer voor rechten, op te wekken. „En zal van deze Hun Ed. Achtb. intentie, bij ex- „traet dezes kennis gegeven worden aan den Neder- „duijtschen kerkenraad dezer stad, ten einde doorden- „zelven één der heeren predikanten gedespicieerd werde, „tot het verrigton der gemelde plechtigheid. (Onder „stond) accordeerd met voorsz. notulen, was getee- „kend) Antoni Ossewaarde." De kerkenraad verblijde zig in de communicatie van deze resolutie, en offereerde aanstonds deze post, aan den WelEerw. Heer Cornells Zoutmaat, als oudsten predikant der gemeente; dan Zijn WelEerw. zig we gens zijne klimmende jaarenhiervan geëxcuseerd hebbende, werdt dit met gemeenzaame schikking en goedvinden, opgedragen aan den naastvolgenden oud sten Predikant, den WelEerw. Heer Dirk Kaas. die het zelve op zich genomen heeft. Behalven de godsdienstige oefeningen, wilde de ma gistraat dezen merkwaardigen dag, ook doen vieren, met het houden van een plegtige maaltijd, en met een fraaij muziek op het fraaij en konstig orgel in de groote kerk, voor en na het doen der redenvoeringe. Ten dien einde, en op dat alles op dien dag, zoo binnen als buyten de kerk, in een goede order zou afloopen, hebben HunEd.Achtb zes heeren tot directeurs van dat werk gecommitteerd, te weten de WelEdel. Gestr. heeren Johan hebree, president burgemeester, nar. Willem van der Bilt, heer van Cloetinge, burge meester, mr. Dignus Cornells Keetlaer, mr. Wilhelmus Cristianus de Crane, Schepenen en Raaden, mr. Arnout Willem van Citters, en mr. Antoni Ossewaarde, Raaden en Secretarissen der stad. Deze lieeren ettelijke reijsen met eikanderen gebe- soigneerl, en op alles bij voorraad goede ordre gesteld hebbende, deeden rapport van hunne commissie, in den raad op Saturdag den 8 Maart 1777, welk rapport door Hun Ed. Achtb met dankzegging aan de voorsz'. heeren gecommitteerdens voor hunne genoomene moeij- ten, goedgekeurd, eu iri eene magistraats resolutie ver anderd is Ten zeiven dage gaf het collegie van Broederen Diakenen, doortwee gecommitteerdens, aan den Kerken raad te kennendat zij voornemens waaren op den meergem. 22 Maart eene' extra ordinaire uitdeelin» van vleesch en brood te doen aan de armen, zoo °lede- maaten als geen ledemaaten, en dat zij daartoe reeds permissie van de rogeering der stad, verzogt, en be komen hadden De kerkenraad nam hier zeer'veel ge noegen in, en liet dit gaarne over aar. de directie van broederen diaconen. Hierop werd Dingsdag den 11 Maart van het stad- huijs, en Zondag den 16 daar aan volgende van de predikstoelen in de beijde kerken afgekóndio-d deze PUBLIC ATIE „Burgemeesters en Raden, Begeerders der stad Goes, „allen dengenen, die deze zullen zien, of hooren leezen, „salnt! „Alzoo op den 22 Maart aanstaande, deze stad en „eijland. twee honderd jaaren geleden, zig vrijwillig bij „het bondgenootschap der S aaten voegde onder liet „stadhouderschap van prins Willem den Eersten, glori- „euser gedagtenis, en zoo het Spaaneche juk heeft af geschoven, welke dag bijgevolg zeer merkwaardig is „voor dezelve en billijke reden geeft, niet alleen om „zig op een gepaste wijze te verheugen, maar vooral „om Gods wonderbaare verlossing, en genadige bewaaring

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1