BUITENLAND. GEMENGDE BERICTEN. Wij deelden onlangs de verbazingwekkende ontdekking ruede van een correspondent van de Londensche Globedat de Hollanders in hun kerken plegen te rooken. //Bij den dienst «op 1 April in de Oude Kerk te Amsterdam" »zóó verzekerde de Britsche opmerker was «de gemeente diep geroerd. Mijn naaste buur- «man, o. a.was zóó innig bewogen, dat hij, «bij 't aanheffen van den slotzang, zijn hoed «vau 't hoofd en zijn groote pijp uit den mond «nam want rooken is gebruikelijk in de ker- »ken in Nederland en met schorre stem «zich bij 't koor aansloot." »Een Hollander te Londen" weersprak in een volgend nummer van de Globe 't belagche- lijke verhaal. Zonder zich moeite te willen geven om de tallooze onzinnigheden te logen straffen, die a propos van de nationale feest viering uit Nederland naar Engeland werden overgebriefd, kon hij toch niet nalaten zulk een absurde onwaarheid als 't rooken in de kerk" met een enkel woord te brandmerken. Deze tegenspraak moest, zou men meenen, den accuraten correspondent van de Globe tot bezinning gebragt hebben? Integendeel. Hij vat oninidaelijk de pen op, en schrijft aan de redactie van 't blad als volgt: «Mijnheer, Bij al mijn verzekeringen ben «ik natuurlijk bereid te volharden. Ik zag per- son en in de kerken rooken, te Rotterdam op «Goeden Vrijdag des morgens, te Amsterdam «op Goeden Vrijdag des avonds. Ter gelegen heid waarop ik doelde bij den ochtend- dienst op I'aasch-maandag, in de Oude Kerk «te Amsterdam moest ik tweemaal van «plaats veranderen, om den tabaksrook te ver- mijden van personen naast mij. De gemeente «sloeg geen acht op hetgeen mij evenals 't ophouden van hoeden gedurende den dienst «als een hoogst zonderlinge wijze van doen «voorkwam. En een Hollandsche dame, die «ik er later over sprak, antwoordde mij: »»Ze rooken overal; zelfs bij hun moeders begrafenis."" Ik houd mij derhalve gereg- tigd nogmaals te verklaren, dat in Neder- «land 't rooken in de kerken gebruikelijk is." De man zal een café chantant voor eene kerk hebben aangezien Kerkelijke Zaken. De Heer E. W. Heinecken, Pred. te Noorden, heeft voor het beroep naar 's Heer Abtskerke c. a. bedankt. Het predikants-tractament te 's Heer Arendskerke is, ten gevolge van een besluit van H H. Kerkvoogden en Notabelen der Herv. Gemeente aldaar, met j 125 'sjaars verhoogd. Dezer dagen werd door" sommige nieuws bladen medegedeeld, dat de reispassen in FranK- rijk afgeschaft waren. Die mededeeling wordt thans ten sterkste tegensproken. Dat Thiers voornemens is later tot die afschaffing over te gaan is mogelijk, maar voor het oogenblik wordt het vertoouen van den pas met de meeste strengheid geëischt, en de vreemdelingen die op de verzekeringen van de Times meenen te kunnen vertrouwen en het zouden wagen zonder pas over de Fransche grenzen te trekken, loopen gevaar regtsomkeert te moeten maken. Zelfs op vrouwen wordt deze maatregel toegepast, en wat meer is, ook bij het verlaten van Frank rijk moet de reiziger in het bezit van een pas zijnzoo is nog dezer dagen een Frausch offi cier, die bij gelegenheid van het overlijden van een zijner bloedverwanten verlof had gekregen naar België te gaan, op de grens aangehouden, omdat hij geen pas haden daar hij tot eiken prijs den zieltogen*,1) wilde zien vóór dat deze den laatsten adem uitblies, waagde hij het bij nacht op een onbewaakt punt de grens over te trekken. Zoo ver is men dus geraakt onder de republiek der groote natie! De commissie voorde vestingwerken zal weldra, zoo meldt de Patrie, gereed zijn met het on derzoek van het ontwerp der verdediging van Frankrijke grondgebied. Dit ontwerp is reeds door Thiers onderzocht en verscheidene afdee- lingen er van zijn dezer dagen op nieuw her zien. Men meldt, dat weldra bij den president der republiek een conferentie gehouden zal worden, waaraan al de leden der commissie voor de vestingwerken en die van den raad van verdediging zullen deelnemen maarschalk Vail- lant is onlangs lid van dezen raad geworden. De nationale vergadering heeft onlangs bij tweede lezing aangenomen een ontwerp van wet houdende verbod aan de vertegenwoordi gers de orde van het Legioen van Eer aan te nemen, en dit geeft der Corr. Havas aan leiding tot de opmerking, dat velen dier heeren gebruik maken van den tijd die tot de derde lezing verloopen moet, om deze onderscheiding te verwerven, welke, hoe kwistig er ook mede wordt omgesprongen, toch nog sterk begeerd wordt. E Espérance de Rome, een blad dat voor het orgaan van pater HyacintKe doorgaat, meldt dat dezer dagen de maronitische patriarch van Antiochië, mgr. Masliad, drie bisschoppen zijner kerk, mgr. Dibs, aartsbisschop van Beyrut, mgr. Dahda, bisschop van Damaskus en mgr. Frey/ar, bisschop van Laodicea, gewijd heeft en dat de verkiezing dezer drie kerkelijke waardigheids bekleders, volgens de Oostersche wet, door middel van stemming van volk en priesters is geschied, zonder eenigerlei medewerking van Rome. Genoemd blad doet bij deze gelegen heid uitkomen de standvastigheid der Maroni- ten tegenover de aanspraken van het pauselijk absolutismus, doch oordeelt desniettemin dat «een lijdelijke rol niet voldoende is om zijn regt en zijne kerktucht te verdedigen." 'I Es- pérance zegt, dat op de Maroniten de pligt rust gelijken moed te toonen als de Armeniërs aan den dag legden, die hunne privilegiën, door Romeinsche aanmatiging bedreigd, met alle kracht verdedigen; volgens hetgeen wjj verno men hebben laat de houding der Maroniten in dit opzigt veel te wenschen over, en kunnen wij niet zoo geheel als ongegrond verwerpen de aanklagt dat zij zich zwak en slaafsch ge dragen tegenover de jezuiten, die in den Li banon grooten invloed bezitten." Uit Belgie schrijft menYoor de correc tionele regtbank te Doornik wordt thans be handeld de zaak van Oscar Spreux, voorzitter der regtbank van koophandel aldaar, beschul digd van zich te hebben toegeëigend afbraak en andere zaken, welke aan de door hem be heerde Doorniksche instelling van weldadigheid toekwamen. De beklaagde, reeds sedert Octo ber 1). in hechtenis, heeft dezer dagen, op raad van zijnen advocaat, 25,000 fr. aan de directie van genoemde inrigting gezonden, en in den begeleidenden brief erkend, dat hij «grove on regelmatigheden" gepleegd heeft, welke hij voor nemens was geweest later in geld aan de in stelling te vergoeden, maar dat hij bij nader inzien het beter had geoordeeld hiertoe vóór den aanvang der publieke behandeling van zijn geding over te gaan. De clerikale organen Oscar Spreux behoort tot de liberale party trekken tegen deze „advokatenstreek" te velde. Wat zou er, vragen zij, van de openbare zede lijkheid worden, indien men zich door zulke doctrinaire kunstgrepen aan de strengheid der wet kon onttrekken Jl. Woensdag morgen zag men te Brussel, op de plaats voor het paleis van justitie een vreemd schouwspel250 a 300 plattelandspas toors, boeren en boerinnen waren daar versche nen, met papieren en ledige zakken. Al die lieden waren uit alle kanten des lands geko men, om met de failliete massa Langrand-Du- monceau over een accoord te beraadslagendoch zij vernamen dat de verificatie-vergadering tot 12 Junij was uitgesteld en moesten onver- rigterzake huiswaarts keeren. Oordeel over hunne teleurstellingOverigens stuit bedoelde O O schikking, waarvan reeds eenige malen gewag werd gemaaktop ernstig verzet van vele kanten. De aandeelhouders willen niet gaarne 15 fr. storten; wel hebben zij nog slechts 150 fr. op elk aandeel van 500 fr. betaald en zou men hun dus nog 350 fr. kunnen vragen, maar daar zij weten dat hun geld hun niets zal aanbrengen, haasten zij zich volstrekt niet met de nieuwe storting. De dagbladen van Helsingfors melden dat de keizer van Rusland, vóór zijn vertrek naar de Krim, afwijzend heeft beschikt op het ver zoek van landstenden van Finland om invoering der drukpersvrijheid. Blijkens eene officiële opgave heeft de jongste ligting van rekruten in het Russische Rijk (het koningrijk Polen uitgezonderd) 130,151 man opgeleverd. Daarvan waren, naar de nationa liteit, 83,520 Groot-Russen, 32,265 Klein-Rus- sen, 3300 Wit-Russen, 2416 Letten, 1650 Li- I thauers, 1518 Ezthen, 959 Sauiogitiërs, 229 i Polen, 2059 Tartaren, 1090 Joden, 500 Wot- jaken, 297 Ssdberemissen, 58 Duitschers, 33 Moldaviërs, 15 Basffikieren, 2 Tschuwaschen, 6 Zigeuners, en 2224 tot verscheidene andere nationaliteiten behoorende. Naar de godsdienst gezindte telde men onder de manschap 117,130 leden der orthodoxe Grieksche kerk, 307 ras- colniks, 6251 katholieken, 3107 protestanten, 2082 mohammedanen, 1020 israëlieteu en 55 heidenen. Van de 130,151 rekruten waren slechts 14,478 die konden lezen, hetgeen echter volgens de opgave, bij vroegere jaren vergeleken, reeds een vooruitgang aanwijst. Uit 'J'urKije wordt van 10 April berigt, dat de circulaire van prins Gortschakoff be treffende de werken te Sebastopol, die volstrekt geen militaire beteekenis hebben, door den grootvizier als zeer bevredigend is aangemerkt, en dat in diens antwoord daarop verklaard werd dat ook de Porte er niet aan denkt de turksche kusten der Zwarte zee te wapenen. Volgens eene mededeeling uit Hunnover hebben in de provincie van dien naam 16 geestelijken van de evangelische kerk gewei gerd de betrekking van schoolopziener als staatsambtenaren te blijven vervullen. De Nord- deutsche AUgemeine Zeitung, zegt naar aanlei ding hiervan: ,,De teerling is dus werkelijk geworpenDegenen, die eerst weinige weken geleden verklaarden, dat zij met diepe bekom mering bedncht waren voor het verbreken van den band, die Staat en Kerk op het gebied van het schoolwezen vereenigt, hebben thans zelve met misdadige of misschien ligtvaardige hand dien band verscheurd. Welke gevolgen deze eerste stap zal hebben is voor het oo genblik moeijelyk te voorzienmaar men moet hopen en verwachten dat de regering den strijd, die haar aangeboden wordt, met kracht en standvastigheid zal voeren. Alle verstandige lieden waren het hierover eens dat op het gebied der evangelische kerkgenootschappen ten deze geen grond voor een conflict aan wezig was. Maar eenige ij veraars zoeken den strijd. Moge dan ieder op zijnen post zijn om den overijlden aaDval met bezadigde kratht af te weren. Misschien gelukt- het nog door nadrukkelijke maatregelen het conflict te lo- caliseren; mogt men daarin niet slagen, dan is er alleen van een openen kampstrijd eene betere orde van zaken te verwachten. Een compromis erkent het fanatismus steeds slechts zoo lang het daarin voordeel voor zich zelf ziet; met het fanatismus te onderhandelen en verdragen te sluiten is daarom niets anders dan nieuwe tweedragt zaaijen." De meid en de knecht van een landbouwer te Aduard hebben op Paasch-middag te zamen opgegeten drie en zestig eijeren. Of 't hun goed bekomen is wordt er niet bij gemeld. Te Lexmond is, onder toezigt van ds. iV. de Jonge, eene christelijke «aa/school geopend. Twee dingen wekken hierbij onze bewondering: lo dat nu zells reeds het naaiwerk een christelijk artikel wordt 2o de veelzijdige ontwikkeling van bedoelden predi kant. Een predikant toezigt houdende op naaiwerk (welligt ook op breidsel?) voorwaar, onze orthodoxe predikanten brengen het verBinnen kort mag men eene annonce verwachtenchristelijk naaisel en breid sel te koop bij dsTe Arnhem is een dokter door eene koets, waarin zieh een bruidspaar bevond, omver gei eden, waarbij hij zich vrij erg heeft bezeerd. Ook is er een hectoliter tarwe, dat opgeheschen werd, gevallen en op het regterbeen van een benedenstaand persoon neergekomen, zoodat dit gebroken is. Te Deventer is na bijzondere autorisatie van Z. M. het kind van een volbloed Oranjeman gedoopt met de voorna men Willem van Oranje-Nassau Te Amersfoort schijnt de spanning tussclien R.-katholieken en Hervormden zeer erg te zijn. „Hadden wij hier geen garnizoen, dan kwam er reïigie-oorlog," schrijft een correspondent. Bij Hulst is eene boerderij vefbrand, die juist om schuld zou verkocht zijn. Een onweer met hagel slag heeft te Hoorn gewoed. Bij den gemeenteraad van Haarlem is een adres ingekomen om eene stede lijke gasfabriek op te rigten en een ander om dat toch vooral niet te doen. Dat wordt een lastig geval voor den raad. Een grappemaker zeide op 1 April tot ie- deren vriend, dien hij tegen kwam: „Man!je hebt een Oranjehoofd, weet je dat wel PZoo men den klemtoon op de beide eerste letters legt, zal men de woordspe ling, waarmeê zich menigeen heeft laten beet nemen, gemakkelijk vatten. Te 's Hage is een jongen, die in plaats 'van naar school te gaan rondslenterde en zoo op een ladder was geklommen, daarvan afgevallen en heeft een arm gebroken. Een „waarschuwend voorbeeld" voor kleine Flanors. Yoor de vacante betrekking van architect in Oostdongeradeel zijn 38 sollicitanten opgekomen. Nu zal men een vergelijkend examen hou den? Te Amsterdam is voor een parelsnoer /5680 en voor een ander f4050 geboden, maar geen van beide is verkocht. Te Havolte heeft een dolle hond drie

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2