1872. N°. 45. Dingsdag 16 April. 593te jaargang. EEN TWEEDEN HULPONDERWIJZER, EEN TWEEDEN HULPONDERWIJZER, Vertrek der Öost-lndisclie landmail. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. niet bijblad 10 c. (MJRMT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 18 regels kƒ1,- piènst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels-bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van MIJGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de heeren IIAASENSTEIE VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. Het Gemeente-Bestuur van KRABBEND1JKE vraagt voor de openbare school dier gemeente op eene jaarwedde van 350, Sollicitanten wenden zich onder overlegging- der vereischte stukken tot den Burgemeester vóór 1 Mei a. s. Krabbendijke, 1-2 April 1872. DOM1NICUSBurgemeester. C. C. van den BRINK, Secretaris. Het Gemeente-bestuur van KRUIN1NGEN vraagt voor de openbare school dier gemeente op eene jaarwedde van f 350, Sollicitanten wenden zich ouder overlegging van de vereischte stukken, met franco brieven, tot den Burgemeester vóór den 1 Mei a. s. Kruiningen, 13 April 1872. Het Gemeente-Bestuur voornoemd, A. W, REMBGES, loco Burgemeester. DOMINICUSSecretaris. POSTERIJEN. Via TRIEST Dingsdag 16 April per trein naar Roosendaal5 uur 23 m. 's avonds. Via BRINDISI Vrijdag 19 April per trein naar Roosendaal6 uur 07 m. 's morgens. BliMMEMLAMDSCHE BERICTEN. GOES, 15 April 1872. Gedurende de maand Maart hebben de rijks middelen opgebragt f 7,475,051,45X tegen 7,613,077,79 in '71. De raming voor een maand bedraagt 6,195,360,80, terwijl over de drie maanden van '72 werd ontvangen f 19,419,456,36 tegen 17,655,270,49^ in '71. Er bestaat bij bet departement van fiuan- tiën, afdeeling posterijen, gelegenheid tot plaat sing van twee klerken op een jaarlijksch trac- tement van 400. Zij, die daarvoor in aanmerking wensclien te komen, worden uitgenoodigd, zich vóór Za- turdag den 20 April a, s., bij eigenhandig geschreven adresmet naauwkeurige opgave van woonplaats en leeftijd, aan het dep. van fin. aan te melden, Onder de vereischten behooren goed schrift, benevens eene grondige kennis der Nederduit- sche en Fransche talen. Bekendheid met de Hoogduitsche en En- gelsche talen zal tot aanbeveling strekken. De candidaten die in aanmerking komen, zullen voor 1". Mei a. s. aan een onderzoek naar hunne bekwaamheid worden onderworpen. Zij zullen daartoe nader persoonlijk worden opgeroepen. Wij hebben van het departement van finan- tien ontvangen de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen, ge durende de maand Februarij 1872, welke sta ten aan ons bureau voor belangstellenden ter inzage liggen. Men leest in de Zierikzeesche Courant »En waaraan is het dan toe te schrijven vraagt mogelijk deze en genedat er zoo weinig feestbetoon (in Goes) was »Wij hebben een paar andere vragen: »Was de commissie voor de feestviering za- mengesteld uit de regte mannen En heeft zij de regte middelen aangegrepen om haar doel te bereiken »Wij geven op de eerste dier vragen geen antwoord. Ieder meent, als bij eene taak op zich neemt, voor die taak berekend te zijn, en wij hebben eerbied voor die meening. Maar de tweede vraag kon, naar onze meening, niet zoo gaaf toestemmend beantwoord worden. Slechts wginige dagen vóór den feestdag consti tueerde zich de commissie en gaf daarvan kennis aan het publiek met verzoek, om zoo meu iets wilde bijdragen, dit dan te bezorgen bij den voor zitter, nog wel binnen twee dagen. Toen dit Diet hielp zond men een bode rond met een lijst waarop alleen het bekende nietswaar dig bedrag geteekend werd. Waaromzoo vraagden velenwaaroö zelve niet rond ge gaan met schaal en bussen aangeklopt aan de deuren en door hartelijke toespraak en ttp- wekking tot deelneming en gift aangespoord? Als men dit middel gekozen had, zeker zou de poging gelukt zijn. »En nog iets anders: waarom ging het co mité voor volksvermaken niet voor. Die ver- eeniging telt meer dan vijfhonderd leden. Het comité had een schoon feest kunnen organi seren had in waarheid een volksvermaak, een volksfeest aan de leden niet alleen, maar aan het volk kunnen bereiden. Doch men fluisterde dat daartoe de middelen ontbraken. Dit fluis teren is eigenlijk gelogenstraft, want op Don derdag den 4 April gaf de stafmuziek van de veldartillerie een concert, waarvoor, naar men beweert, de vereeniging eene uitgaaf deed van van drie honderd gulden. Waarom dit concert moest plaats hebben, is een geheim; even als waarom bet comité zoo spoedig van zienswijze veranderd is." Wij geven dit stukje zonder eenigen com mentaar. Alleenlijk merken wij op, dat wan neer de lust, de zin voor de feestviering bij de Goessenaars hadde bestaan, men het geko zen middel, even goed als elk ander, had kun nen aangrijpen. Bij bet in de vorige week te Middelburg voortgezet examen voor het lager onderwijs zijn o. a. alsnog geëxamineerd en toegelaten als hulponderwijzers: O. L. C. Brandt te Goes en J. de Vos te Kloetinge als onderwijzeres in de Eugelsche taal mevrouw de wed. Bestageb. van der Beek te Goes; als onderwijzeressen voor de nuttige hand werken: mej. A. M. Hartman en E. van Hiele, beiden te Goes. De maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen heeft weder een middel gevonden om zich voor een deel te ontdoen van het voor haar zoo lastige goederenvervoer. Zij heeft namelijk besloten om geen kaas meer te ver voeren dan alleen in kisten of zakken. Deze belemmering staat gelijk met een verbod. Als beveiliging tegen de bekende ongeregelde heb zucht van een deel van het spoorwegpersoneel was deze beperking niet noodig; kaas kan wel geheel gestolen, doch moeijelijk ingesneden worden, zonder dat het de opmerkzaamheid trekt. Men zegt, dat eerlang door de maat schappij zal besloten worden, dat geene schapen mogen vervoerd worden langs hare lijnen, tenzij in foudralen genaaid. Fr. Ct.) Uit Rilland schrijft men ons, dat den 11 April aldaar aan den vertrekkenden geneesheer, die dien dag tevens zijn geboortefeest vierde, van verschillende zijden ovaties zijn gebragt. Des avonds was het muziek uit Bath overge komen en bij een gul onthaal, sprak de heer P. Elenbaas een toepasselijk afscheidswoord. De eerste ansjovis op de Oosterschelde is den 9 dezer gevangen op de visscherijen van J. de Haas en D. Schot. Zij is groot van stuk. De haringvangst is dit saisoen minder gunstig dan in het vorige jaar. Door den gemeenteraad van Middelburg is vastgesteld het kohier voor de plaatselijke directe belasting op de inkomsten aldaar. Dit eerste kohier, opgemaakt na de afschafling der gemaal- belasting, bevat ruim 2400 artikelenin de 1ste of laagste klasse (inkomen van f 300 a 400) mjn een 900tal aai.-geslagenenin de 30ste 0f hoogste klasse (inkomen van 40,000 a 50,000) is één aangeslagene. De te betalen belasting bedraagt dit jaar 29/ie pCt. van het zuiver in komende opbrengst zal ruim 66,000 zijn. Een kleine maar reine" onderneming zal, naar wij kunnen aiededeelen, binnen weinige dagen te 's Gravenhage gevestigd worden, na melijk eene Nederlandsche maatschappij voor landontginniug en landbouw te Miunes®ta (vereenigde staten van Noord-Amerika). Het aandeelen-kapitaal der maatschappij bedraagt slechts ƒ300,000, gesplitst in 10 seriën, elk van f 30,000, Financier Het Departement Arnhem der Nederland sche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid is voornemens van 3 tot en met 7 Oc tober a. s. eene tentoonstelling te houden van vruchtenbloemen en planten en draagt de regeling en het beheer van die tentoonstelliug op aan de bij het departement bestaande com missie voor landbouw. De inzending en me dedinging zal vrij staan aan kweekers en liefhebbers, ook uit het buitenland. Gouden, zilveren en. bronzen medailles, op den stempel der nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid geslagen benevens prijzen in geld, worden uitgeloofd. De beoordeeling ge schiedt door eene daartoe uit te noodigen com missie. De heer J. 1. de Beucker, van Ant werpen wordt uitgenoodigd tot het houden van voordragten over de behandeling van ooft- booinen. Muziek-uitvoeringen zullen plaats heb ben. Leden der genoemde maatschappij hebben vrijen toegang tot de tentoonstelling. Het programma zal in de maand Mei a. s. ver schijnen en worden verzonden. De tentoon stelling zal worden gehouden in het gebouw Musis Sacrum te Arnhem. De secretaris der commissie is de heer J. Nagel Jr.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1