BUITENLAND. Kerkelijke Zaken. Onder de predikanten der Neder], Herv kerk, die de meeste beroepen op zich vereenigd hebben, ver dienen genoemd te worden: ds. W. Kraijenbelt. thans pred. te Ede, die in zijne r.u pas vervulde 35jarige dienst, 66 beroepen ontving, van welke hij er 6 aan nam en voor Oü bedankte, en ds. A. P. A. du Cloux, thans pred. te Spijk, op wien in zijne bijna 4Ujarige kerkelijke loopbaan, 61 beroepen .werden uitgebragt, van welke hij er 6 aannam en 55 afwees. Beiden overtreffen daarin wijlen ds. J. J. Knap, als pred. te Woudsend, den 29 Maart 1865 overleden, die in zijne ruim 35jarige dienst 53 beroepen ontving, waarvan hij er 12 aannam en 41 afwees. Na deze, mogen, als veel vuldig gezocht, ook nog gemeld worden: ds. A Dek kers, sedert 1869 Emer. pi ed. van Chaam, die 40, ds. H. Bax, te Poortvliet, die 38, ds. N. Osti, te Warmond, die 34, ds. A. Mac Pherson, te Axel, die 33, ds. J. O. de Vijver, te Scheveningen, die 29, ds. C/ir. de Wilde, te Schiedam, die 29, ds. J. H. Gravenstein, aan de Bilt, die 27, ds. D. R lessen, te Wijk bij Heusden, die 27, en ds. H. van Griethuijsen, te Oudega, die 26 be roepingen erlangde. De president der republiek van Fraiikrij'k die a la nuit in het Elysée logeert en daar de Parijsche autoriteiten en hooge ambtenaren aan zijne tafel noodigt, heeft jl. Zaturdag audi ëntie verleend aan een deputatie van de eerste bankiershuizen van Parijs, met Alphonse de Rothschild als president. Onder de gedepu teerden behoorden nog de gouverneur der bank, Roulandde heer Soebeyran, onder-gouverneur van het Crédit fonder, de heer Alfred André, regent der bank, de heer Moreau, president der kamer van commissionairs in effecten, Paul Daru enz. Die heeren kwamen Thiersgeassis teerd door den minister van finantien ad interim, de Goulard verzoeken, om de wet betreffende de zegelbelasting op de vreemde effecten niet af te kondigen vóór dat de nationale verga dering hare zittingen zal hebben hervat. Zij hebben Thiers doen opmerken, dat deze in hun oog verderfelijke wet de vreemde effecten van de Fransche markt zou weren en dus aan de schatkist aanzienlijke sommen zou doen ver liezen. Daarentegen hebben zij als equivalent voorgesteld de vreemde effecten met hetzelfde regt te belasten, als dat hetwelk in Engeland van vreemde effecten wordt geheven. Voor al spraken de hh. Rothschild en de Soebeyran met Thiers over de wet door dè nationale ver gadering aangenomen en het onderhoud had tot uitslag, dat 'Thiers beloofd heeft de afkon diging te zullen verdagen, opdat aan de nationale vergadering op nieuw die kwestie kunne worden voorgelegd. Ten gevolge van de vacantie der nationale vergadering is in Frankrijk thans de aandacht gevestigd op de zitting der departementale ra den, ofschoon deze nog niet veel verrigt hebben. Enkele besluiten door deze vergadering geno men verdienen evenwel vermelding. Eenige raden, voornamelijk in de noordwestelijke de partementen, hebbe i geprotesteerd tegen de wederinvoering van het reispassenstelsel, en met algemeene stemmen hunne prefecten uit- genoodigd de protesten ter kennis van de re gering te brengen. Door den raad van het departement dn Nord werd besloten deze twee voorstellen bij herhaling aan de regering te doen: lo. kinderen, die hun elfde jaar nog niet bereikt hebbenmogen in fabrieken en werkplaatsen niet toegelaten worden, wanneer- zij niet lager onderwijs hebben genoten; 2o. het is wenschelijk dat bij eene wet het ver- pligte en kostelooze lager onderwijs ingevoerd worde. Ook in andere departementen is school- pligtigheid, met of zonder kosteloos lager on derwijs, als nuttig en noodig erkend. De raad van het departement Allier verlangt bovendien dat de geestelijken van het geven van bedoeld onderwijs worden uitgesloten. In de departe mentale raden, waar het legitimistisehe en ul- tramontaansche element de bovenhand heeft, durfde men blijkbaar de onderwijskwestie niet ter sprake brengen. De katholieke geestelijkheid ziet zeer wel in dat haar invloed in de groote steden, Lyon alleen misschien uitgezonderd, aanmerkelijk verzwakt is en nog veel meer ver zwakken zal, wanneer het der plattelandsbevol king gelukt zich insgelijks met behulp van het onderwijs vrij te maken; en wat de legi timisten betreft, zij weten zeer goed, dat het gemakkelijker is een boer die niet lezen kan er toe te brengen »Leve Hendrik F/" te roepen, dan een die in staat is te lezen. »Zoo werken dus de legitimisten en de ultramontanen elk ander in de hand", schrijft een dagblad corres pondent te Versailles, om het volksonderwijs te bestrijden. De Bonapartisten zijn verstan diger; zij verzetten er zich niet tegen. Ik spreek natuurlijk in algemeenen zin, want uit zonderingen vindt men in alles. De republie- keinen toonen zich als kampioenen voor het volksonderwijs, doch handelen hierbij volgens de oude Fransche begrippen. De staat moet alles doen, en daar de Staat niets of bijna, niets doet, wachten de republiekeinen en doen ook niets. In Noord-Amerika zouden eenige lieden op het denkbeeld komen de regering ter zijde te laten, geld bijeen te brengen, een onderwijzer te betalen en een vrije school op terigten; doch zulk een werk is voor de Fran sche republiekeinen te ingewikkeld, want zij geven aan het houden van lange redevoerin gen de voorkeur, boven he': aanwenden van practische middelen, die echter voor de beur zen der particulieren lastige middelen zijn. De gewoonte van zelfregering missen de Fran sche republiekeinen even als de royalisten, en juist hierdoor zal voor het oogenblik een duur zame republiek in Frankrijk onmogelijk zijn. Men praat daar maar van republiek, doch men is er ten eenenmale onbekend met de gebruiken en met de grondbeginselen van het republie- keinsche leven," Verschillende couranten van Engeland be helzen het berigt uit Parijs, dat de uitvallen in de Italiaansche bladen tegen Thiers geens zins zijn ontsproten uit regeringsbronnen, hetzij regtstreeks of zijdelings, en dat de verstand houding tussehen de Italiaansche en de Fran sche regering volkomen bevredigend is. Er is veel gesproken over een onderhoud tussehen president Thiers en ridder Nigra ten huize van den heer Jules Simon,) doch het blijkt thans (zegt een telegram.) dat onder depêches aan den heer Fournier gezonden zich ook een brief van den heef Thiers (aan genoemden ge zant geschreven) bevond, waarin den verte genwoordiger vau Frankrijk bij het Italiaansche hof aanbevolen wordt de Italiaansche regering de verzekering van de meest vriendschappe lijke gezindheid van wege het Fransche bewind te geven. De werkstaking' onder de boerenarbeiders in Engeland breidt zich nog voortdurend uitze is thans ook naar Cambridgeshire, Lincolnshire en Herefordshire overgeslagen. Wat de werk stakers vorderen, komt schier overal hierop neer: Een 'weekloon van 16 tot 18 shillings; een woning, direct van den grondeigenaar ge huurd, niet van den pachter; een stukje grond daarnevens, groot genoeg om er een koe op te laten weidende erkenning van hun regt tot 't vormen van vereenigingen eindelijk, beper king van de dagelijksche werkuren tot op elf. In ruil willen zij zich verbinden om geen ver dere concessiën van den pachter te vragen, dan na dezen minstens een maand te voren gewaarschuwd te hebben; en om strikt de be velen van den pachter na te leven in alles wat betrekking heeft op de huishouding der hoeve. Nu is 't duidelijk en daarin ligt juist het struikelblok dat, terwijl de pachters heel wat zouden moeten afstaan de beloften der arbeiders zeer los in de lucht hangen en ei genlijk geen den minsten waarborg bieden. Bovendien zou 't inwilligen van den eisch om loonsverhooging alléén reeds veel pachters ten gronde rigten. Immers, de pachter baadt zich niet in weelde; niet hij, maar de grondeige naar geniet 't leeuwendeel vau de opbrengst der landbouwvruchten. Daarom, zoo men verbetering wilde brengen in 't lot van den boerenarbeider, moest men beginnen met de positie van zijn patroon, den pachter, te wijzigen. Werd dezen een deel zij ner lasten van de schouders genomen, zoodat hij meer kapitaal in zijn grond steken en den oogst daardoor verdubbelen kon zoo zouden van zelf de loonen der boerenarbeiders stijgen en zouden die ongelnkkigeu niet langer, na een leven zwoegen en ontberinghet spook van 't armhuis vóór zich behoeven te zien verrijzen. Naar men uit België berigt, zou koning Leopold II zich in den laatsten ministerraad bitter beklaagd hebben over de houding der ultramontaansche partij, vooral uit een inter nationaal oogpunt. Inzonderheid werd de aan dacht gevestigd op de onophoudelijke aanval len der ultra-clericale pers tegen den koning van Italië, aanvallen die de betrekkingen met een magtige bevriende natie in gevaar kunnen brengen. Wat dezen souverein betreft, kan ik u tevens mededeelen dat thans bekend is de tekst van het artikel der Gazette Catho- lique du Limbourg, hetwelk aanleiding heeft gegeven tot een geregtelijke vervolging wegens beleediging van Victor Emanuel. Het bedoeld artikel is getiteld-. Een koninklijke type; Victor Emanuel II, koning van Italië. De pliysieke en de morele mensch. Dezen keer zijn het niet enkel beleedigingen, maar regtstréeksche be schuldigingen Victor Emanuel heeft in zijne dienst een troep bravos" hij plaatst zich nu en dan aan het hoofd en loopt met hen door de straten van Florence; op den hoek der straten vindt men dan dezulken die zich tegen zijne wenschen en verlangens verzet ten op klaarlichten dag door moordenaars met dolksteken of met verg t vermoord Zijn hof is een broeinest van de walgelijkste losbandighedenhij verleidt kinderen, en de mannen en de vaders, die heden hunne vrouwen en dochters hemweigeren, zullen morgen niet meer in leven zijn," enz. Wat volgt willen wij onder de oogen onzer lezers niet brengen. Na dit schandelijk opstel gelezen te hebben zal men begrijpen dat het blaadje van Tongeren, hoe onbekend en van hoe luttel beteekenis ook, wèl wordt vervolgd en andere belangrijke bla den niet. Het Russische dagblad, dat dezer dagen een berigt mededeelde over eene proe\e van kolonisatie, die in deze oogenblikken op Nova- Zembla wordt ondernomen, bevat thans een brief van den directeur der factorij, welke, naar beweerd werd, in deze zaak betrokken was, waarin bedoeld verhaal voor ten eenmale ver dicht wordt verklaard. Volgens de ©eutsclie Reiclis-Correspondenz is de kwestie van den aanleg van een scheep vaart-kanaal tussehen de Oost- en de Noordzee bij het ministerie van koophandel te Berlijn op nieuw te berde gebragt, en een ambtenaar met een grondig onderzoek der plannen belast geworden. Men twijfelde echter of de Staat zich wel met deze onderneming zou belasten, vermits daarvoor eene uitgave van 40 millioen thalers noodig zon zijn. Het Jornal do Commercio van Lissabon deelt mede dat aldaar den 3 April de overeenkomst geteekend is betreffende het leggen van een ondeizeeschen telegraafkabel tussehen Fortu- Sial en Brazilië, over het eiland Madera en St.-Vincent (Kaapverdische eilanden.) De eerste sectie, Portugal-Madera, moet voor 1 November a. s gelegd zijn. De kabel zal door de Great Eastern gelegd worden, zoodra het leggen van den nieuwen kabel tussehen Engeland en de Vereenigde Staten is afgeloopen. De ultramontaansche partij in Frankrijk laat thans het volgende adres aan den Paus ter onderteekeniug rondgaan en door de Univers bekend makenDe katholieken van Frank rijk aan den paus-koning. Heiligste vader, de gedachte is ons ondragelijk, dat gij geloo- veu zoudt, dat Frankrijk uwe regten en smarten zou vergeten hebben. Zoo ver is het door zijn eigen ongeluk nog niet verlaagd geworden. Indien het Gode behage het zijne zonden te vergeven en het weder te verheffen, weet het goed, dat zijne hoofdzonde juist bestaat in het onregt, dat het tegen u bedreven heeft, en het streeft er naar dit weder goed te maken. Uwe smarten zijn uw glorie. Uwe regten zijn de onze; wij zullen hen niet prijs geven. Wij weten, dat de geheele maatschappelijke orde op de steenrots rust, waarop God u geplaatst heeft, opdat zij door u hare volkomen onwrik baarheid verkrijge. De gezant, die uit Frank rijk tot den vorst gekomen is, die zich koning van Italië noemt, doch die nimmer koning van Rome zijn zal, werd, ten gevolge van een po litieke omstandigheid, als bij verrassing afge zonden, die niet van duur kan zijn. Ons ver stand evenals onze harten behooren u, en God zal ons de toekomst geven, wijl wij met U zijn. In vroegeren tijd zag een onzer generaals, toen hij op het slagveld kwam, onze troepen wankelen. Hij zeideDe slag is verloren, maar ons blijft de tijd over om een nieuwen te winnen. Hij begon den slag op nieuw en overwon. Zegen gij, heiligste vader! uwe kinderen van Frank rijk; zij zullen den slag op nieuw beginnen en zullen dan ook overwinnen. Yol geloof en liefde werpen wij ons aan uwe voeten neder."

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2