1872. N°. 44. Zaturdag 13 April. 59ste jaargang. BINNENLANDSCHE BERICTEN. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nomraers 5 c. niet bijblad 10 e. COURANT. Gewone advertentiën "worden a 10 c. de regel geplaatst, oboorte-, huwelijks- en doodberigten van 18 regels k1,- Dienst-uanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NIJGll V. D1TMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de heeren HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOES, 12 April 1872. Men schrijft uit Amsterdam van 9 April Heden namiddag tegen 3 uur arriveerden hier de koning, de koningin en hun gevolg. Bij de aankomst van het vorstelijk paar aan het paleis braken de duizenden Nederlanders, waarmede de dam als bezaaid was, in luid en herhaald gejuich los. Vooral toen de vorst en zijn gemalinde eerste in admiraals-uni form, de laatste getooid met een oranjekleu rige sjaal, op het balkon verschenen en de menigte minzaam groetten, was de geestdrift groot. EERSTE KAMER, In de zitting van eergisteren is de Coalitiewet behandeld. De disenssien daarover hebben geene nieuwe gezigtspunteu opgeleverd, en ofschoon verschei dene leden hunne stem tegen het wetsontwerp hebben gemotiveerdzoo is ten slotte de wet met 24 tegen 11 stemmen aangenomen. Gisteren heeft de Eerste Kamer het ontwerp van wet tot tijdelijke tegemoetkoming aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij aangenomen met algemeene stemmen. De Tweede Kamer der staten-generaal is op geroepen tegen den 22sten April e. k., des morgens ten elf ure. Overeenkomstig het vroeger genomen besluit, is alsdan de inkomsten-belasting aan de orde. Den 7den en 8sten Mei eerstkomende, zul len de miliciens der ligting 1872, bij de ver schillende regimenten infanterie en vesting artillerie onder de wapenen worden geroepen, om in den wapenhandel te worden geoefend. De heer Bouhylid van de Parijsche aca demie van wetenschappen, die op het oogenblik te Weenen de zitting bijwoont van het con gres, waarop de middelen onderzocht worden om de veepest tegen te gaan, heeft aan die academie het berigt gezonden, dat het vraag stuk opgelost is en dat men eindelijk een zeker middel beeft gevonden, om de verspreiding van de ziekte te beletten. De heer Bouley stelt zich voor, de volledige bijzonderheden, ten aan zien van die ernstige kwestie, eerstdaags in een uitvoering rapport bij het geleerde genoot schap in te dienen. De majoor Gisser op non-activiteit, de luit.- adjudant Keijser naar den plaatselijken staf, waarlijk, de helden van het Leeuwarder-kabaai hebben over te groote strengheid van de re gering niet te klagen. Er is echter aan het gekrenkte regtsgevoel eenige voldoening gege ven, waarvoor wij den minister dankbaar zijn. De heeren Gisser en Keijser gestraft, de circulaire-fiZanLut ingetrokken het verpligt kerkgaan opgeheven men moge zeggen wat men wilzedelijk is de ontslagen kapt. Jansen gerehabiliteerd. Maar is daarmee het onregt geheel hersteld (N. R. Ct.) Het berigt, dat de burgemeester van Loos duinen wegens zijne houding bij de feestvie ring op 1 Aprilzou geschorst zijnwordt wedersproken. Ter zitting der regtbank alhier van heden, is de heer oir. P. J. J. Hollingerius Pijpers onlangs benoemd tot kantonregter te Hulst, als zoodanig beëedigd. Dingsdag 11. hebben de regter-commissaris officier van justitie en substituut-griffier bij de regtbank alhier, zich begeven naar St. Jan Steen, ten einde onderzoek te doen naar een aldaar in den nacht van Zondag op Maandag 11. plaats gehad hebbenden brand; een persoon die als de vermoedelijke dader was in hech tenis genomen, is weder in vrijheid gesteld; twee andere personen zijn daarna gearresteerd en bereids in het huis van arrest alhier over- gebragt. In deze tijden van feestviering over de heu gelijke gebeurtenissen van yóór 3 eeuwen, heb ben wij zoo vrijgevig mogelijk onze plaatsruimte beschikbaar gesteld om de verschillende ons toegezonden verslagen op te nemen. Van Goes behoefde geen verslag gegeven te worden, om de eenvoudige reden, dat er geen feest is gevierd. Wij meenen voor dat gemis onze lezers eenige vergoeding te moeten aanbieden door de op name van een, ons van geachte zijde toege zonden, manuscript, waaruit blijkt dat eene eeuw geleden in onze gemeente een dergelijk vrij— heidsfeest is gevierd als overal elders in onze dagen. Tevens blijkt het daaruit, dat, wanneer de Goessenaars minder ingenomenheid hebben be toond, met de algemeene feestviering over het r> eerste feit, dat tot herwinning onzer onafhan kelijkheid leidde, zij in 1877 in de gelegenheid zullen zijn, het derde eeuwfeest van de bevrij ding hunner eigene stad en eiland uit de magt der Spanjaarden, te vieren. Goes zou dan haar eigenaardig karakter kun nen behouden en viere een eeuwfeest apart, gelijk onze vaderen uit de lSe eeuw dit schij nen gedaan te hebben. Hoe dit zij wij hopen onze lezers met de mededeeling van dat manuscript, waarmede wij zoodra mogelijk zullen aanvangen, genoe gen te doen. Het zal er uit blijken dat onze voorvaderen op 't punt van feestvieren, al even zoo goed op de hoogte waren als wij. Gisteren avond had in de Schouwburgzaal alhier de eerste openbare opvoering plaats van de Rederijkerskamer Tollens"Wij verheugden ons, toen in der tijd bekend werd, dat eenige leerlingen der hoogere burgerschool zich ver- eenigd hadden tot de beoefening der uiterlijke welsprekendheid. Immers, onder leiding van een bekwaam censor, hebben zij thans eene nut tige en aangename bezigheid in hunne vrije uren. De opvoering van gisteren avond, of schoon natuurlijk nog behebt met vele kleine feilengetuigde van ernstige studie. Zoowel de «losse stukken" als de «kluchtspelen'' vol-, deden ons, den tjjd van het bestaan der kamer in acht genomen, zeer goed. Wij hopen dat de leden op den ingeslagen weg zullen voort gaan, doch in de eerste plaats hunne studiën niet verzuimen. De werkzaamheden der kamer moeten voor hen uitspanning door inspanning Een paar opmerkingen ten slotte. De proza stukjes werden beter en vrijer afgespeeld, dan de «dramatische scherts." Zou hierin geene vin gerwijzing gelegen zijn, om zich vooreerst nog tot het proza te bepalen Voorts moeten by de opvoeringen de „bepalingen van orde" streng gehandhaafd worden. Behalve, dat men was afgeweken, van de bepaling, dat kinderen be neden de 12 jaren niet zouden worden toege laten werd in strijd met het verbodin de zaal gepubliceerd, na de pauze dapper gerookt, ook door leden van andere rederijkers-kamers. Heden wordt te Wemcldinge het vrijheids- feest gevierd. Men verhaalt te Bergen-op-Zoom, dat de kolonel eerst aan twee officierenleden der feestcommissie, en vervolgens aan den majoor, die hun verzoek nogmaals ondersteunde, ge weigerd haddat de muziek van het derde regiment met standaard en wacht het feest van 1 April zou opluisteren. De majoor moet toen naar het Ministerie van Oorlog getele- grapheerd hebbenwaarop binnen een uur het bevel kwam aan den kolonel, om aan het verzoek te voldoen. Van de directie der stoomvaart-maatschappij Nederland is het volgende berigt ontvangen »Het stoomschip Conrad is den 9 April te 5 ure des morgens van Port-Said vertrokken, den 10 dezer te 3 ure des namiddags te Suëz ge arriveerd en een uur later naar Batavia ver trokken." Reeds dikwijls is de vraag behandeld, of niet het op sommige plaatsen voorkomende kwijnen van boomen veroorzaakt wordt door den schadelijken invloed van het uit de gas- pijpen ontsnappend gas. Te Berlijn zijn onlangs op last van het Gemeentebestuur proeven dien aangaande genomen, zoowel in den Botanischen Tuin als in den tuin van een boomkweeker. Deze proefnemingen hebben, naar Berlijnsche couranten melden, tot den aan geen twijfel onderhevigen uitslag geleid, dat zelfs de geringe O o O O O hoeveelheid steenkolengas van 25 kubieke voe ten daags, verdeeld over een stuk gronds van 1 vierkant» roede en 4 voet diepte of 576 kubieke voeten, de met het gas in aanraking komende uiteinden der worteH van alle soor ten van boomen in korten tijd doodt, dat dit te eerder geschiedtnaarmate de grond vaster is. Bij sommige soorten van boomen is die nadeelige invloed vroeger, bij andere, b. v. bij ahoorn- en liudeboomen, iets later te bespeuren. Of en onder welke omstandig heden een boom, die reeds is gaan kwijnen, zich geheel herstellen kan, zal door verdere proefnemingen onderzocht worden, en daarbij zal men tevens trachten vast te stellen, wat het minimum der hoeveelheid steenkolengas is, waaraan de boomwortels langen tijd kun nen blootgesteld zijn, zonder noemenswaardige schade te lijden.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1