3 van een judicieel arrondissement kunnen gevorderd worden. Axel daarentegen mist daartoe alles en is ten naauwernood geschikt voor den zetel van een Kantongeregt. Axel is nagenoeg geblevenwat het in vroegere jaren was eene kleine, onbeduidende, slecht bebouwde plaats, met eene bevolking van 3685 zielen, zonder plaatselijke ontwikkeling, of vooruitgang, zonder eenige localiteit voor de regts-collegien, zonder balie, zonder woningen voor het personeel bij eene Arrondissements-Regtbank behoorendezonder beschikbaar grondbeslag om die gebouwen en woningen te kunnen stichten en wat vooral van be lang is, zonder andere school-inrigtingendan voor lager onderwijs. Die slechts eenigzins met de plaatselijke gesteldheid van Axel bekend is, zal het dezen Raad moeten toegeven, dat de keuze dier gemeente tot zetel eener Arrondissements Regtbank zeer ongelukkig is en datbij aldien het voormalig Staats-Vlaanderenin strijd met zijn welbegrepen belang en dat van geheel Zeeland, tot een judicieel arrondissement moet vereenigd worden, tot zetel daarvan verre verkieslijk zou zijn Sas van Genteensdeels om dat die gemeente het centrum is van het voormalig vierde en vijfde district anderdeels om dat daar ten minste geschikte localen voor de regterlijke col- legien gevonden worden en genoegzame plaatsruimte, om de ontbrekende ge bouwen en woningen te kunnen stichten. Doch ook dit zou niet wenschelijk zijn, immers daardoor zouden de nadeelen en ongeriefelijkhedendie uit de nu ontworpene regterlijke indee ling van Zeeland voor de justiciabelen noodwendig moeten voortvloeijen allerminst worden uit den weg geruimd. Het is zeker niet wel doenlijk, om bij eene regterlijke indeeling aan elk Arrondissement en Kanton een regtsgebied te geven van gelijken territo- rialen omvang en gelijk aantal bewoners, maar elk ontwerp behoort toch blijk te dragen, dat zooveel mogelijk naar gelijkvormigheid is gestreefd. In het nu aangeboden ontwerp schijnt men op dat zoo gewenscht evenwigt volstrekt niet bedacht te zijn geweest. Volgens de thans bestaande regterlijke iudeeling heeft het Arrondissement Middelburg, bestaande uit Walcheren en het voormalig vierde district, eene bevolking van 67830 zielen, het Arrondissement Goes, bestaande uit Zuid- en Noord-Beveland en het voormalig vijfde district, eene bevolking van 75373 zielener bestaat dus tusschen die beide Arrondissementen thans een verschil in bevolking van slechts 7543 zielen. Volgens het nu ingediend ontwerp zal het Arrondissement Middelburg bevatten het eiland Walcheren en de eilanden Zuid- en Noord-Beveland en alzoo eene bevolking hebben van 83656, terwijl het Arrondissement Axel, zaamgesteld uit de Voormalige 4de en 5de Districten, slechts eene bevolking zal hebben van 59546 zielen, zoodat het Arrondissement Middelburg 34110 zielen meer zal tellen dan het Arrondissement Axelen 15836 zielen meer, dan onder de thans bestaande regterlijke indeeling het geval is. Wordt daarbij nu in aanmerking genomen, dat de statistiek aantoont, dat in de laatste jaren bij de Arrondissements Regtbank te Goes alléén evenveel burgerlijke regtsgedingen zijn behandeld gewor den, als bij de Arrondissements Regtbanken te Middelburg en te Zierikzee te zamen; dat thans de regtsbedeeling te Middelburg plaats heeft door een Provinciaal Geregtshof en eene Arrondissements Regtbank, bestaande uit één president en vier a vijf leden en toch, tevegt of ten onregte, veelvuldige klagten worden gehoord over den langen duur der regtsgedingen; dat, wordt het nu ingediend ontwerp tot wet verheven, gezegd Provinciaal Geregtshof zal worden opgeheven en te Middelburg alleenlijk zal gevestigd worden eene Arrondissements Regtbank, bestaande uit een president, een vice-president en vijf a zes leden; dat deze Regtbank, behalve over alle burgerlijke zaken en misdrijven, waarvan de beregting niet aan een anderen regter is opgedragen, zal hebben te vonnissen over alle overtredingen ter zake van belasting en over alle jurisdictie-geschillen tusschen de kantonregters van haar regtsgebied; dat diezelfde Regtbank in hooger beroep niet alleen zal hebben kennis te nemen van alle vonnissen door de kantonregters, tot haar regtsgebied behoorende, maar ook door de Arrondissements Regtbanken te Zierikzee en te Axel in strafzaken gewezen; dat zij in dit laatste geval zal hebben te vonnissen met zes en in alle overige strafzaken met vier leden, dan zal het voorzeker geene gewaagde veronderstelling zijn, dat het regterlijk personeel in het eerste Arrondissement der provincie Zeeland, met eene meerdere bevolking' van nagenoeg 16000 zielen, door werkzaamheden zal overstelpt worden, terwijl het regterlijk ambt in het Arrondissement Axel met eene sine cure zal gelijk staandat alzoo in dat eerste Arrondissement eene spoedige regtsbe deeling tot de onmogelijkheden zal behooren en vooral in burgerlijke zaken de regtsgedingen door de ouders aangevangenin den regel zullen worden het erfdeel hunner nakomelingschap. Maar wordt welligt dit bezwaar bij het nu ingediend ontwerp door eene betere, voor de justiciabelen gunstiger, locale zamenstelling der Arrondis sementen eenigermate gecompenseerd? Het tegendeel is waarook bij die locale zamenstelling zijn de be langen der justiciabelen in dit gewest blijkbaar op den achtergrond geschoven. De ondervinding leert, dat tusschen zijdelings gelegene gronddeelen meer communicatie bestaat, dan tusschen regtljnigeachter elkander gelegene,

Goessche Courant | 1872 | | pagina 5