Bijblad van de (Joesscbe Courant, van Zaturdag 30 Maart 1872, No. 39. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Raad der Gemeente Goes, Provincie Zeeland, heeft met verwon dering en leedwezen tevens gezien, dat bij den staat A, behoorende tot artikel 53 van het Ontwerp van Wet, houdende eene nieuwe regterlijke inrigting, den 16den December 1871 bij uwe vergadering ingekomen, GOES andermaal, even als ten jare 1870, wordt aangewezen als de zetel van het derde kanton van het Arrondissement Middelburg en de zetel der Arrondissements Reglbank uit de gemeente Goes naar die ~van Axel wordt verplaatst, en acht zich dan ook andermaal geroepen en verpligt, niet alleen in het belang van Goes, maar veeleer in het algemeen belang, zijne bezwaren tegen die voorgenomene ver plaatsing met bescheidenheid, doch gepasten ernst tevens, aan uwe vergade ring bloot te leggen. De Raad vermeent daartoe te meer vrijheid te hebben, omdat het hier niet geldt de opheffing, maar de verplaatsing van den zetel eener Arrondissements- Regtbank en het Rijk derhalven uit een financieel oogpunt ten dezen buiten belang is. Zulk eene verplaatsing is eene bloedige greep in den hartader eener gemeente, die, na sedert 1811 en dus na eene reeks van jaren de zetel eener Regtbank te zijn geweest, zich onverhoeds daarvan beroofd zietim mers zij verliest daardoor niet alleen haren rang, maar ziet zich op éénmaal ontvolkt en hare bronnen van bestaan voor een groot deel vernietigdzulk eene verplaatsing kan dus alleenlijk worden geregtvaardigd door zwaarwig- tige en alles afdoende redenen en gronden en met belangstelling beijverde zich dan ook deze Raad die op te sporen, doch zag zich ten dezen bitterlijk teleurgesteld, daar geen enkel motief daarvoor in de memorie van toelichting- wordt aangegeven en zelfs verklaarddat de voorstellen tot regterlijke indee ling voor als nog geene nadere toelichting schenen te behoeven. Dit gemis van toelichting maakt het dezen Raad te meer tot pligt, om, even als ten jare 1852 en 1862, zijne hoofdbezwaren tegen de bedoelde verplaatsing aan de beoordeeling uwer vergadering te onderwerpenin het billijk vertrouwendat die met zorg en belangstelling zullen gewikt en ge wogen worden. Bij het ontwerpen en beoordeelen dener regterlijke indeeling moet niet blootelijk op de landkaart worden afgegaanmaar vooralook volgens de zienswijze der Hooge Regering, blootgelegd in de Memorie van Toelichting bij het ontwerp van wet op de regterlijke indeeling volgens artikel 54 dei- wet van 31 Mei 1861 (Staatsblad no. 49), aan uwe vergadering ingezonden bij Koninklijke Boodschap van den 12 Januarij 1870, op plaatselijke gesteld heid, ligging, omvang, bevolking, onderlinge betrekking, vermoedelijke werkzaamheden en dergelijke worden geletterwijl het belang der justiciabelen immer op den voorgrond moet worden gesteld. Intusschen schijnen alle deze gegevens en vereischten over het hoofd te zijn gezien bij het thans aan de beoordeeling uwer vergadering onderworpen voorstel, om de Arrondissements Regtbank te Goes op te heffen en naar Axel te verplaatsen, en wordt zelfs het vermoeden gewettigd, dat den ontwerper de noodige locale kennis heeft ontbroken en hij te dezer zake verkeerdelijk is ingelicht. Ten jare 1827 had de Hooge Regering, alleenlijk lettende op de kaart van Zeeland, het denkbeeld opgevat, om met opheffing van het Arron dissement Goes, eene Regtbank in Staats-Vlaanderen, bepaaldelijk te Axel, te vestigen doch liet, na rijp en veelzijdig onderzoekal spoedig dit denkbeeld vareneensdeels uithoofde van de gunstige ligging en de voordeelenwelke Goes als zetel eener regtbank aanbood, anderdeels uithoofde van de vele be zwaren welke toen bleken tegen de vestiging eener regtbank te Axel of el ders in Staats-Vlaanderen te bestaan. Sedert zijn die voordeelen aan de zijde van Goes zeer toegenomende bezwaren aan de zijde van Staats-Vlaanderen niet verminderd. Immers sedert dien tijd is Zuid-Beveland overdekt met kunstwegen, die alle de gemeenten op gemakkelijke en aangename wijze verbinden met Goes, nagenoeg in het midden des Eilands gelegen en sedert 1811 de zetel van een judicieel arrondissement en overzulks voorzien van ruime en geschikte localen ten dienste der regts-collegien en van goede woningen voor het reg- terlijk personeel en de in behoorlijken getale aanwezige balieterwijl in cle laatste jaren uitnemende gebouwen en woonhuizenonderanderen eene zeer doelmatig ingerigte en als gebouw prachtige cellulaire gevangenis, zijn gesticht en de toenemende bevolking, volgens de jongste volkstelling tot een zielental van 6315 gestegen, dezen Raad heeft doen bedacht zijn, om een grondbeslag interigten en beschikbaar te stellen tot den aanleg eener nieuwe straat in de rigting van, en zich aansluitende aan den toegangweg tot het stations-gebouw, alwaar ter plaatse dan ook reeds ten vorigen jare een belangrijk en sierlijk magazijn van landbouwwerktuigen is aangebouwd en eerstdaags met de stich ting van vier woningen zal aangevangen worden. De gemeente Goes bezit dus al de vereischten die voor den zetel

Goessche Courant | 1872 | | pagina 4