De viering van het tweede Eeuwfeest der vrijheid van Vlissingen. BUITENLAND. van 7 tot 94 ure muziek uitvoeringen op het marktplein geven van 1 tot 3 ure zal eene gemeente-vogelschieting om een zilveren ver gulde medaille, uitgeloofd door de handboog- schutterij »de Drie Korenbloemkens", plaats hebbenten 4 ure optogt der verschillende corporatiën, bestaande uit 23 nummers, waar aan zal worden deelgenomen door het muziek gezelschap, de bandboogschutterij, de leesver- eeniging, de jongelingsvereeniging en de school kinderen, besloten door eene eerewacht te paard; daarin komen o. a. voor de Prins van Oranje te paard met twee edelknapen aan weêrszijden van 's prinsen teugel, voorts schilddragers met de wapens van Nederland, Brielle, Zuid-Holland, Zeeland en Kruiningen en het insigne der Watergeuzen eene schuit bemand met Wa tergeuzen, Lurney, graaf van der March, Willem Bloys van Treslong en Jacob Sirnonsz de Rijk te paard; ten 10 ure groot vuurwerk vervaar digd door den kunstvuurwerkmaker Hendricks te Antwerpen, bestaande uit 9 nummers, af gewisseld door vuurpijlen, bengaalsch vuur, enz.; De woningen van vele ingezetenen zullen des avonds worden geïllumineerd; de schoolkinderen worden Da den optogt door de zorg der com missie onthaald, terwijl hun van wege het ge meente-bestuur tot een aandenken aan dezen dag feestplaten worden verstrekt. Moge het weder gunstig zijn en de feest vreugde niet door omstandigheden verhinderd worden, dan zullen Kruiningen's inwoners feest vieren hunner waardig en hun ouden roem handhaven. Onder het afdrukken ontvingen wij per tele graaf de annonceop de volgende pagina voor komendewaaruit blijkt dat de feestviering wordt uitgesteld. Naar wij vernemen is de reden tot dit uitstel van zeer treurigen aard. Heinkenzand, 25 Maart. Heden viel den zeer eerw. heer P. A ens foots, pastoor dezer gemeente, bij gelegenheid van zijn 50sten verjaardag, de hartelijkste deelneming en hulde te beurt vau den kant zijner gemeentenaren, die, zeker een blijk van erkentelijkheid willende geven voor het goede, door hunnen herder hier tot stand gebragthunne heilwenschen met fraaije ge schenken deden gepaard gaan. Algemeen geniet de jubilaris de achting zijner medeburgerszoodat zijn eerw. bij het ein digen van dien heugelijken dag, verrast werd met eene serenade van de alhier bestaande harmonie Fanfare." lnges Te Ellewoutsdijk zal men, ter gelegenheid van het herdenken van de inneming van den Briel, ook feestvieren en uit eene aan de hui zen der ingezetenen te houden collecte de school kinderen onthalen en eenige volksspelen uitvoeren De verlossing der Zeeuwsche steden uit de magt van Spanje werd, na twee eeuwen, met uitzonde ring van -Sluis (destijds, A°. 1804, onder Franscbe heerschappij), plegtig en met dankbare vreugde gevierd: te Vlissingen den 6 April en te Veere den 3 Mei 1772, te Middelburg den 20 Februari] 1774, te Zierikzee den 7 November 1776, te Goes den 22 Maart en te Tholen den 17 April 1777, te Axel den 17 Julij 1786 en te Hulst den 9 November 1845. Van ouds vierden onderscheidene volken de jubel jaren van merkwaardige verlossingen. Geen wonder, dat ook de ontworsteling aan het Spaansclie dwangjuk in het vrije Nederland, gelijk vroeger, ook nu met geestdrift herdacht wordt. Kon evenwel het eerste eeuwfeest dier heugelijke verlossing, wegens treurige omstandigheden, in de meeste Zeeuwsche steden even min als elders, en, naar het schijnt, alleen te Axel (den 16 Julij 1686) en te Hulst (den 5 November 1744, onder den naam van den honderdsten jaarlijkschen dank dag) plegtig gevierd worden, gunstiger toestand des lands stemde alom aller harten, om den dag van het tweede eeuwfeest aan vrijheidsvreugde te wijden- Trouwens, Vlissingen in 1572, onder hoogere leiding, een eerste voorbeeld van zelfverlossing, gaf ook nu het voorbeeld tot eene dankbare viering van dit jubel jaar van bevrijding. Reeds den 5 October 1771 had de burgemeester Evert Clyvlr daartoe een voorstel bij den raad gedaan, waarop den 29 Februarij 1772 een besluit met bepalingen ter feestviering volgde. Na velerlei voorbereiding daagde dan toen de morgen van den 6 April, waarbij de heerlijkste zonnestralen op de feestelijk getooide en druk bezochte stad aller juich en jubeltoonen wekten. De burgemeester Antonie Bieter Lambrecutsen van Putthem opende van rege ringswege op het stadhuis de feestplegtigheden met eene gepaste aanspraak. Vervolgens werden 9 afge vaardigden van wege de Ed. Mog. heeren Staten van Zeeland door even zooveel raadsleden van Vlissingen, aan de buitenplaats van gemelden burgemeester, bij den slagboom buiten de Rammekenspoort, plegtstatig ontvangen, en met 9 rijtuigen, langs den buitensingel door de voormalige op dit feest zinrijk versierde Middelburgsche poort, (waar men vóór twee eeuwen den vijand uitdreef eu buitensloot) onder afwisseling van muziek, klokkenspel en geschutgebulder, door de prachtigste praalbogen, geschaarde krijgsmagt en fees- telijken optogt, naar liet stadhuis geleid. Na eeu wei nig toevens aldaar, werden alle l'eestgenooten met statig klokgelui kerkwaarts geroepen, om Gode te danken, die den lande eene vrijheid had beschikt, waarin men zich te Vlissingen reeds twee eeuwen mogt verheugen. Rcgt passende feestreden werden uitgesproken door de leeraren Jan Jakob Braue in de St. Jakobskerk, en Jona Willem te Water in de Middelkerk, terwijl het ingezamelde voor de armen, ten bedrage van 1800 gulden, met nog 72 gulden ver meerderd, juist het jubeljaar der verlossing herinnerde. Voorts werden zoowel de armen als de aanzienlijken feestelijk onthaald, waarbij van regeringswege 15 gou den en 352 zilveren, en door den burger-krijgsraad verscheidene andere zilveren gedenkpenningen werden uitgereikt of bestemd, ook aan het Zeeuwscli Genoot schap der Wetenschappen, waar men mede nog eenen fraaijen penning, op de eigenlijke verlossing in 1572 bewaart. Des avonds was de stad luisterrijk verlicht, eu eerst laat in den nacht gingen de dankbare volks scharen uiteen, met den wensch, dat dit feest der vrij heid, zoo hier als alom in het vaderland, van geslacht tot geslacht en van eeuw tot eeuw, gevierd moge wor den, welke wensch dan ook nu op den 6 April e. k- aldaar eene regtmatige bevrediging zal erlangen! W. v. i). B. Regtszaken. Te Arroudissements-regtbank te Goes, heeft den 25 Maart de navolgende vonnissen uitgesprokenin zaken 1. J. S. Cz.t 57 jaar visscher, geboren en wonende te Tholen, beklaagd van het met woorden beleedigen van een bedienend beambte, ter gelegenheid van de waarneming zij ner bediening, veroordeeld tot eene geldboete van acht gul den, subsidiair in eene gevangenisstraf van 3 dagen en in de kosten van het regtsgeding, invorderbaar bij lijfsdwang. 2. J. K., zoon van J. 26 jaar, geboren en wonende te Waarde, beklaagd van eenvoudigeu diefstal. Vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. 3. J. F. Vparticulier wonende te Boscbkapelle, beklaagd van te hebben verzuimd aangifte te doen voor de nationale Militie, veroordeeld tot een^ geldboete van één gulden, sub sidiair ia eene gevangenisstraf van één dag en in de kosten van het geding, invorderbaar bij lijfsdwang. 4. P. J. L. Czoon van P. J. L., 52 jaar, geboren te Toetelen bij Brugge, koopman te Selzaete (Belgie), beklaagd van bet moedwillig toebrengen van een stoot, geenerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen veroor zaakt hebbende. Vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. 5. A. N.t zoon van J., 33 jaar, timmerman te Houtenisse, beklaagd van bet met dreigementen beleedigen van een be dienend beambte in functie, veroordeeld tot eene geldboete van vier guldensubsidiair in eene gevangenisstraf vau een dag en in de kosten van het geding, verhaalbaar bij lijfs dwang. 6. D. V.y zoon van K., 50 jaar, arbeider te Ellewouts dijk, beklaagd van eenvondigen diefstal, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 183 dagen, in eenzame opsluiting te on- dergaan, en in de kosten van 't regtsgeding, invorderbaar bij lijfsdwang. 7. J. C. M. 22 j., dienstmeid te Goes; beklaagd van diefstal door een loonbediende, ten nadeele van haren mees ter en van lieden, die zij niet diende, maar die zich iu het buis van baren heer bevonden. Veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en in de kosten van het geding, verhaalbaar bij lijfsdwang; vrijgesproken van betgeen baar meerder bij dagvaarding is ten laste gelegd. ra—h—i Zooals wij reeds vroeger mededeelden is de petitie van den bisschop van Orleans betrek kelijk de pauselijke aangelegenheden, door de nationale vergadering van FranKrijk niet ontvankelijk verklaard. Le Temps hoopt, dat door dit besluit aan deu heer Founder, Frankrijks nieuwe vertegenwoordiger te Rome, het volbren gen zijner taak zal worden gemakkelijk gemaakt. De heer Fournier heeft een scherpen aanval te doorstaan in Veuillots Uuivers. die, ontsteld dooi de verdaging van de petitiën of liever dooi de niet-ontrankelijkverklaring van hare onder teekenaren, woedend is op den heer Fournier, »aan wien op zijne loopbaan de groote eer en het bijzondere geluk te beurt valt mede te werken tot Italie's eenheid, bij te dragen tot hare erkenning door Rusland," enz. Ook per soonlijk wordt Fournier door Veuillot aan gerand: »hij Founderis een zwakkelijk, stroef mensch, klein van gestalte, nog niet eens zoo groot als Thiers, en niets in hem herinnert op het Vatikaan Karei den Groote op het Capitolium Brenuus! Ja/' zegt Veuillot »ue wereld zal hem zien en lagchen, de eeuwen zulleu hem zien en zich verbazenhet is een schande!" en hij moet bekennen: »dat is ge schied, zoo als wij vreesden, ten gevolge eener overeenkomst tusschen den heer Thiers en rnsr. Dupanloup De studenten van Parijs zijn in opstand ge komen tegen Dr. Dolbeauprofessor in de pa thologie. Leze is zeer streng op examens, maar daar de studenten zulk een reden niet konden aanvoeren 0111 hun oproerigheid te wettigen, hebben zij er een tweede bij verzon nen, namelijk dat genoemde hoogleeraar een communalist, die als zwaar gewond in het hospitaal gebragt en door hem genezen was, aan de politie zou hebben uitgeleverd, zoodat hij de gastvrijheid en een geheim van zijn ambt zou hebben geschonden. De deken Wurtz, die bij de studenten zeer gezien is. heeft dezen het schandelijke van dien laster onder de oogen gebragt, maar te vergeefs, het tumult op de collegies vau prof. Dolbeau bleef aanhouden, de regen van notendoppen en oranjeschillen even eens, en tot nadere aaukondigiug is de medi sche school gesloten en zullen er geen exa mens worden afgenomen. Jl. Zaturdng is in de Nationale vergadering: o oo een wetsvoordragt aangenomen, waarbij het vervaardigen en het verbruik van likeuren, van op brandewijn gezette vruchten en van gebot- telden brandewijn aan regten worden onder worpen, aan het alcohol-gehalte dezer dran ken geëvenredigd, 'Twee amendementen op die voordragt, strekkende, het eene, om het ver vaardigen van absintli met 500 fr. per hec toliter te treffen, en het andere om den ver koop van extract van absinth voortaan alleen als geneesmiddel toe te laten, werden in over weging genomen, minder met het oog op het stijven der schatkist dan wel op het tegen gaan van de dronkenschap. De leden, die be doelde amendementen voorstelden en onder steunden, hebben, wel verre van te ontkennen dat daardoor aan de likeurstokerijen enz. een zeer drukkende last werd opgelegd, verklaard, dat het juist hun doel was, door deze bepa ling een indirect verbod vau den alcohol vast te stellen0. a. werd aangevoerd, dat, gelijk onlangs uit eene in de academie van weten schappen te Parijs gedane mededeeling was gebleken, het jaarlijksch verbruik van alcohol in Frankrijk, in 1820 nog slechts 350,000 hectoliters, in 1869 tot 978,000 gestegen was, waarvan wel een gedeelte tot verschillende in dustriële einden diende, maar die toch groo- teudeels tot het stoken van likeuren werden aangewend. Door de tegenstanders der amen dementen werd 0. a. betoogd dat, blijkens de ervaring, hoe zwaarder een artikel van alge meen of veelvuldig verbruik belast werd, te vernuftiger de fraude in het bedenken van ont duikingen der wet werd. Zij verklaarden dan ook, van een degelijke wet op het lager on derwijs, anders gezegd van de toeneming dei- zedelijke en godsdienstige beschaving, een betere uitkomst dau van deze fiscale wet te verwachten. Uit lEngelanu verneemt men, dat de nota door de regering in antwoord op de Arueri- kaansche nota gezonden, in de hoffelijkste en met zorgvuldigheid in de vriendelijkste be woordingen gesteld is. Zij is zeer lang en behelst een breedvoerige uiteenzetting van de argumenten. Tevens wordt in de nota niet slechts het protest herhaald, hetwelk in die van 3 Februarij vervat was, met opzigt tot de niet-ontvankelijkheid van eischen op gevolg trekkingen gegrond, maar ook uitdrukkelijk verklaard dat onze regering zich niet bij magte gevoelt om de vraag, of de genoemde eischen toegelaten moeten worden aan de uitspraak van de scheidsregters te Genève te onderwerpen. Deze mededeeling schijnt dus het vermoeden te bevestigen dat het bewind der Vereenigde Staten het voorstel deed om het billijke van het beginsel der bovengemelde eischen van de uitspraak te Genève te doen afhangen. Of dit voorstel vergezeld ging van de verzekering, later niet te zullen aandringen op eenige schade vergoeding aan zulke eischen verbonden, blijkt niet uit hetgeen de Observer berigt, behalve

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1