PUIK! PUIK!! mm. GEMENGDE BERICTEN. E Op den voorgrond zij opgemerktdat er thans reeds vele boeren zijn die hunne arbeiders tot 10 per week betalen. Eere zij aan die landbouwers. Zij muilbanden den ploegenden os niet. PER TELEGRAAF. CORRESPONDENTIE. OPENBARE VERKOOPINGEN op Zatiirdag den 6 April 1872, en ii a t ii, En op Donderdag den II April 1872, Tot Bevordering van Toonkunst, 3de CONCERT DER ZAi\GVEREEi\IGIi\G, de stad terugkeerden. In de stad stonden de huizen open en sliepen de bewoners, welke geene genoegzame middelen bezaten om de buitengewoon hooge prijzen van een rijtuig te betalen, in den gang voor de opene deur. Sommige der mannelijke ingezetenen legden zich buiten op de staenen neder. De paus heeft jl. Woensdag voormiddag den koning en de koningin van Denemarken ontvangen, en door deze vorstelijke personen is daarna aan kardinaal Antonelli een bezoek gebragt. In verschillende bladen leest men liet berigt dat te Probolingo op Java door lievige regens „geen onbelang rijke" schade is aangerigt. Wat moet men eigenlijk uit zulk eene uitdrukking verstaan? Als „geen on belangrijke" wil zeggen „wel belangrijke", waarom dan niet eenvoudig gezegd: „belangrijke schade"? - Te Dedemsvaart is iemand door twee personen aan gehouden en zoo met een mes in den rug gestoken, dat men wanhoopt aan zijn behoud. Te Helder is komen aandrijven een groot vrouwenbeeld, waarschijn lijk afkomstig van een fregat, dat nabij de haven schijnt vergaan te zijn. heil werkman aan een rij— tuigfabriek te 's Hage heeft zich bij ongeluk niet een scherp werktuig 't regteroog uitgestoken. Een brood bakker te Maassluis heelt voor de feestviering van den lsten April in die gemeente ingeteekend voor „tv\ee Spaansche matten, afkomstig van de zilvervloot." Te 's Hage is een dronken man in 't water gesprongen, maar toen hij bespeurde, dat het nat en koud was, er heel gaauw weer uitgekropen, waarna hij door een troep straatjongens naar huis is geëscorteerd. Bij het station van den Rijnspoorweg te Amsterdam is iemand, die van liet eene perron naar 't andere wilde oversteken en daartoe over een der buffers van een wagen klom, daar af en naast de rails gevallen. Op 't zelfde oogenblik werd de trein in beweging gebragt. en een gedeelte van 't regterbeen van den ongelukkige door een wiel van het ligchaam afgesneden. Volgens de Sittardsche Ct. is de onderwijzer te Waubach (Lim burg) ook ontvanger van 't armbestuur, winkelier, tap per' en herbergier en houder van kostgangers, die in het schoolgebouw overnachten Bij het omspitten van een tuin te Wielingen heeft men in een ouden boomstam een aantal oude muntstukken gevonden. Men schrijft uit Aalst aan het Journal de Gand, dat het kind van een Hollandschen schipper, die daar met zijn vaartuig lag, overleed en op het burgerlijk kerk hof volgens het reglement begraven werd. De bur gemeester van de stad Aalst, de lieer van Wambeke, lid der kamer, beval echter het lijkje op te graven en buiten de gewijde aarde weder onder den grond te stoppen. De vader van het kind was protestant. Te Amsterdam is een stoomkorenmolen verbrand. Uit Amsterdam zijn te Assen aangevoerd twee kanon nen, waarmede men op den lsten April wil schieten. Op den 18den Maart jl. kwamen te Parijs een vod- deraper en een straatmaker elkaêr tegen. Van daag precies een jaar geleden, generaal!Ja, kolonel. In de vorige week trad de omroeper Roquily, te Namen, een herberg binnen, legde zijn bekken en klinkstolc in een hoek neder en geiaakte, onder het drinken van zijn glas bier, met andere bezoekers in een druk gesprek. Een ander nam, om een grap te hebben, zijn bekken en stok stilletjes weg en ging daarmede naar de vrouw van den omroeper, wie hij vertelde deze voorwerpen aan den waterkant gevonden te heb ben, zoodat haar echtgenoot ongetwijfeld verdronken was. De vrouw, daardoor hevig verschrikt, liep da delijk de straat op om op alle plaatsen, waar zij wist, dat'haar man moest gepasseerd zijn, onderzoek naar hem te doen. Na lang zoeken vond zij hem eindelijk en viel in zwijm van blijdschap. Ware het hierbij nog gebleven, de grap had, hoewel zeer onvoorzigtig, geen ernstige gevolgen gehad. Een dochter van den omroe- ier, die juist in het kraambed lag, had echter van jet vermoeden, dat haar vader zou verdronken zijn, gehoord en daarvan zoo hevig geschrikt, dat het op haar toestand zulk een noodlottigen invloed had, dat zij en naar kind thans groot gevaar loopen het leven te verliezen. Voorzeker eene ernstige waarschuwing voor hen, die soms dergelijke zoutelooze grappen zou den willen nadoen. Mén meldt ons uit Nisse als een bijzonderheiddat zich een echtpaar aldaar jl. Vrijdagvoor het eerst na een 22jarig huwelijkin de geboorte van een zoon mogt verheugen. I ngezonden VRAAGPUNTEN UIT ONZEN TIJD. VIII. Ik kom nu tot eene klasse van arbeiders, welke bijna uitsluitend van de willekeur hunner meesters afhangen. Ik bedoel de boeren-arbeiders. Hier is de kwestie eenvoudiger. Men is toch algemeen overtuigd dat de boer meer betalen kan dan 75 ets. per dag. Maar toch worden nog vele boeren aangetroffen die het armzalig loontje van vroeger behouden hebben. Nu wordt er beweerd dat het gehalte dezer soort van arbeiders zoo min is dat zij in daggeld niet meer waard zijn, dat ze, loom en lusteloos, weinig werk doen. Die loom- en lusteloosheid zijn ligt te verklaren. De voeding is van zeer grooten invloed op den geest en op de ligchaamskracht. Laat de arbeiders beter voeden door hun meer loon te geven en de kracht van geest en ligchaam beiden zullen worden opge wekt of ontstaan. Maar bovendien is er iets in de redenering dat mank gaat. Als het waar is dat de landbouwer tegenwoordig meer arbeiders in dienst moet hebben dan noodig zou zijn als deze wat meer en beter werk deden, dan zou de aanvraag om arbeiders, dunkt mij, moeten gestegen zijn en bij vermeerderde aanvraag ook het loon. Er ligt dus iets tegenstrijdigs in de bewering en het lage loon. Maar het komt mij tevens voor, dat in het artikel meuschen wat minder op vraag en aanbod moest worden gelet. Ik keur het af dat men zou zeggen„ik kan een massa menschen krijgen voor dat loon, waarom zou ik meer geven Een landbouwer die rijk wordt en zijne arbeiders niet betaalt overeenkomstig hunne behoeften, is een dief van zijne knechts, een zedelijk moordenaar. En hoe afkeerig ik ook ben van gewelddadige maatregelen, zoo zou ik die arbeiders willen toeroe pen vereenigt u en eischt wat u toekomt. De wet gever heeft in den laatsten tijd een flink besluit genomen. Zoo de Eerste kamer dat besluit bekrach tigt, dan staat u de weg vrij om voor uw regt, een regt op voldoend levensonderhoud, op te komen. Maar tracht dit doel te bereiken zoo mogelijk zonder werkstaking deze is in de eerste plaats nadee- lig voor u en bovendien een uiterste waartoe men slechts bij volstrekte noodzakelijkheid moet komen. Er is buitendien nog een middel om de waarheid der bewering over het geringe gehalte der boeren arbeiders te toetsen. Dat middel is het taakwerk. De machine rooet- eerst gesmeerd worden Hier kan het smeer onder het werk worden aangebragt. Dan zal de machine, hier de arbeider, beter en beter gaan loopen. Door zijne meerdere verdienste, zal hij beter voedsel krij gen, sterker worden, meer energie bezitten. De boeren hebben het in hunne hand om het ge halte hunner arbeiders te verbeteren. Maar wij kunnen hen slechts zedelijk dwingen, wij kunnen slechts voortgaan hen op het onzede lijke hunner handeling te wijzen. Ik wil geen fakkeltjes in het stroo werpen. Maar dat de boerenarbeiders zich wat meer deden gelden, wat krachtiger voor hunne belangen optraden, zonder geweld of andere uitersten, 't zou wel wenschelijk zijn. Dat zij dan beginnen met taakwerk te eischen en hun krachten inspannen En danhoor ik u zeggen, dan zal het werk zooveel te spoediger afgedaan zijn en de tijd van mindere verdiensten zooveel grooter worden. Dit is zoo; maar als er meer kracht en energie in den arbeider is gekomen door betere voediug, dan zal hij misschien ook aangespoord worden om in dien verdiensteloozen tijd nog eens wat anders aan de hand te vatten. 1 Ik wijs verder op het voorbeeld van Rilland, dat in andere bladen is overgenomen en waaruit blijkt dat er ook nog boeren worden gevonden, die hunne verpligting jegens hunne arbeiders begrijpen. En zoo er dan te veel arbeiders blijken te zijn? Ja, zonder eene vreeselijke épidemie of zonder een bloedigen oorlog is de arbeidersstand zoo maar niet op eens te dunnen en zulk eene dunning zal nie mand verlangen. En ook de arbeiders met 75 cents daags, hebben menschelijk gevoel, als '1 aankomt op 't zinnelijke. Alle mogelijke preeken op dat ehapitre baten geen zier. Den geest kan men nog eens muilbanden en in een kind uit den slecht gevoeden stand geboren zit niet veel geest, Bovendien zelfs bij liet best ge voede kind is men van de jeugd af aan er op uit om dien geest door allerlei mogelijke en onmogelijke sprookjes te breidelen. Multatuli schreef. „In den beginne was er niets, wordt aangehoord „met heiligen eerbied en geloofd. „Onderwijzer en onderwezeue beiden dringen zich „op, dat ze de beteekenis van dat niets volkomen be grijpen. En waar een kind vragen zou: „wat „is niets? of hoe weet men dat er eenmaal niets was? „zou men die vraag onbeschaamd en het kind lastig „vinden. Bovendien de leeraar voorkomt die vraag „door de verzekering dat het in heilige boeken ge schreven staat. Het kind begrijpt wel die uitdruk king niet, maar de zalving waarmede een welafge- „rigt verstands-bederver zoo'n woord uitspreekt, wint „de moeite van 't verklaren uit." Multatuli zegt dat er de meeste spoed in 't zaai- jen van dergelijke verhalen wordt aangewend, omdat, wanneer men daarmee wachtte tot de knaap oorzaak en reden begeerde te weten, de kundigste onderwij zer gevaar zou loopen den strijd te verliezen tegen elk onbedorven kind van 10 jaren. Ik dweep niet met alles wat Multatuli zegt, maar dat een en ander aanleiding geeft om later gemak kelijk over den geest te kunnen heerschen, ben ik met hem eens, ja zelfs, geloof ik, dat de geest er door verlamd wordt, vooral als de opvoeding op 10 jari gen leeftijd eindigt. Maar zelfs bij den minst geest krachtige, gaat het heerschen over het vleesch niet op en de arbeiders helpen trouw mee om de bevolking der wereld op denzelfden voet te houden. En zoo dus de arbeiders niet bij eenige wet tot het celibaat worden veroor deeld, zullen er ook onder hen altijd wettige kinde ren worden geboren en bijgevolg het aanbod van ar beiders r.iet verminderen. Zoo er dus werkelijk te veel arbeiders zijn om een goed en flink personeel te hebben die door hunne mindere getalsterkte het evenwigt tussehen vraag en aanbod herstellen, dan moet er naar een ander middel worden omgezien. En dat ander middel is te vinden in landverhuizing. Landverhuizing, waarheen Het is een treurig verschijnsel dal de arbeiders zoo weinig aardrijkskunde kennen. Dat God, volgens de heilige boeken in weinige regels de schepping heeft afgedaan dat heelt men hun ingeprent, maar wat God nu eigenlijk wel ge schapen heeft, dat weten ze niet. Nu komt het mij voor, dat als men zich zoo veel moeite heeft willen geven om den arbeider te leeren dat de we.ield uit niets is geschapen men dat wonder zooveel meer omvang behoorde te geven, door hem vooral te ver klaren wat dat geschapene eigenlijk is, hoe groot, hoe mooi, hoe kunstig enz. Wat heb ik er aan wanneer iemand mij zegt kijk eens, dit heb ik met eigene handen gemaakt en ik kan niet beoordeelen wat men mij vertoont En toch de arbeider kent veelal niets anders dan de kaart van zijne oumiddelijke omgeving. Noord-Amerikadaarvan heeft hij wel eens ge hoord, omdat er reeds zoovelen naar toe ziju getrok ken maar als ge hem vraagtwaar ligt Noord- Amerikatien tegen een dat hij antwoordt: ik weet het niet, ofin 't noorden I Die jammerlijke opvoeding is oorzaak van veel el lende. Die niets weet, kan ook niets doen. lloe weet de arbeider dat er nog andere deelen der aarde zijn waar men hem welligt beter kan gebruiken dan hier? De vertellingen van bakers, meestal geschikt om de kinderen door zekere iuboezeining van angst, lijd zaam of liever onnatuurlijk te maken werden inet zorg door de ouders aangemoedigd. Bewondering van Gods alinagt door het scheppen uit niets, zijne grootheid in het onweder en al der gelijke dingen: 't werd het kind ingepompt, maar door uitleg van het geschapene, door verklaring van de oorzaak >an donder en onweder, die almagt of die grootheid te bewijzener zich eenig idee van te kunnen vormen, dat hoort er niet bij. En toch zoo de arbeider wat meer het gescha pene kende, hij zou bij betere bevatting van iets wat hem nu slechts een bewondering op gezag af dwingt meer in staat zijn om rond zich heen te zien en uitkomst te zoeken. Nu moet hem alles als 't ware aangebragt wor den en door zijne onbekendheid stelt hij er geen vertrouwen in. Naar Noord-Amerika dat gaat nog, maar spreek niet van de Kaap van Sumatraze weten er niets van. En toch daar zou nog zoo'n flinke kolonisatie mogelijk zijn. Wordt vervolgd.) MARKTBERIGTEN, ROTTERDAM, 25 Maart 1872. GRANEN. Aanvoer matig. Redelijk wel te plaat sen. GERST 25 c. lager. Overigens onveranderd. VLAS. Aanvoer tamelijk, meer gevraagd, ZAAILIJNZAAD. Onveranderd, flaauw. MEER RAP. Geheel onveranderd. Ordinaire traag. Van puike Racijn zijn een paar partijtjes verkocht. LONDEN, 25 Maart 1872. GRANEN. 1 k 2 J) hooyer. MEEL, vaster. Het verslag van de Noordbevelandsche Spaarbank in ons volgend nominer. ADVERTENTIËiV. Voor de menigvuldige blijken van deel neming ondervonden bij het overlijden van onzen dierbaren vader ANDRIES STEKETEE Jz., betuig ik ook namens de overige kinderen en behuwdkinderen mijnen hartelijken dank. 83 J. STEKETEE A,. Bij den ondergeteekende, Commissionair in Effectenzijn te bekomen de nieuwe Couponblatlen 5 pet. groote Russische Spoorweg-Maat schappij waarvan de talons bij hem wa ren ingeleverd vóór 22 November 1871 C. de WITT HAMER. Aan de Openbare Lagere School te Yerseke wordt zoo spoedig mogelijk een IIulp- onderwi jzer gevraagd jaarwedde f Aangifte met stukken vóór 10 April a. s. bij den Burgemeester. De GOESSCHE SUB-COMMISSIE voor de oprigfting- van een gedenlïteeken te Oi-ielle, heeft hef genoegen bekend te maken, dat door haar ont vangen zijn de navolgende bijdragen tc Goes f 101,£2£5 (waarvan is*,voor bet asyl voor zeelieden); Wolphaartsdijk f l: Heinkenszand f 55,10; 'g HeerArendskerke 6,80; Nieuwe Dorp f ÏCVST»; 's HeerAbtskerke f 's HeerHendrikskinderen f li,-"»<>; (waarvan f 3,voor het asvl) Kruiningen (zonder Hansweert) f 33,15; \Vilhelminadorpy? 8,50; Kapelle 13,(waaronder voor bet asyl) Yerseke f 3.50; Kats f 11,40; Co- lijnsplaat 1<5,Totaal bedrag 301,85, waarvan voor het asyl f lf», Na aftrek der noodzakelijke onkosten ten be- loope van f 13,40, heeft de Sub-Commissie het bedragzijnde dus aan de Hoofd-Commissie te Brielle overgemaakt. Goes, 25 Maart 1872. De Sub-commissie, J. A. van HOEK, 'oorzitter. P. J. F. van VOORST VADERSecr.-penn. des avonds ten 7 ure, in het Hotel Zoutkeet, op de Groote Markt te Goes11a bekomen regter- lijk bevel, van een hecht, sterk en welbetimmerd staande en liggende op de Kleine Kade te Goes, wijk B 186, kadastraal sectie 1) 505, groot 01 are 50 cent. Te bezigtigen van den 1 tot den 6 April e. k., van des middags 12 tot 2 ure. des morgens ten 10 ure, in het Logement de Prins van Oranje te Goes, eene groote partij fFfo zindelijke en goed onderhoudene Mil ÏM EUBELEN, waaronder KABINET, Hoek- en andere KASTEN, PENDULES, KLOK, HUIS HOUDELIJK LINNENextra fraai blaauw PORCELEINEN STELSEL en ander PORCE- LEIN; BEDDEN en TOEBEHOOREN enz. Dingsdag en Woensdag te voren te bezigtigen van 's morgens 10 tot 's namiddags 3 ure. Behoorende tot den boedel van wijlen den heer A. van de VELDE Cz. en zijne na hem overledene eehtgenoote mejufvrouvv J. de BESTE. Informatiën te bekomen bij den lieer 7. J. PAARDEKOOPEB en Notaris VAN DEN BUSSCIIE, beiden te Goes. Puike Klaver- en Mangel Zaden in soort; te bevragen bij J. de ROCHEFORT. MAATSCHAPPIJ OP WOENSDAG 27 MAART 1872, des avonds ten 7§ ure. Toegankelijk voor vreemdelingen buiten Zuid- Beveland woonachtig, tegen betaling van 1, Bewijzen van Lidmaatschap en Dames-kaarten te verkrijgen bij den ondergeteekende. Namens bet Bestuur, J. J. OCHTMAN, Secretaris. Op het laatst van deze en in de volgende week zullen Gr ESIj A Gr T worden 1». Een fijne vette OS, gemest bij C. van de V reede, te Yersekendam. 2». Een dito VAAKS, van Gilj. Nijssen, te Driewegen. 3°. Een dito dito, van C. Ivaboort, te Kloetinge. door de lirmaWed' VAN HOEP it ZONEN.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3