1872. N°. 36. Zaturdag 23 Maart, 59ste jaargang-. BEKENDMAKING Aannemiug van Schoollccrlingen. BINNENLANDSCHE BERICTEN. (iOESStlHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes 1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. (MOUNT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 18 regels;t ƒ1, - Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald,' 20 c Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NIJGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de lieeren HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee uren, des namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van het 'Gemeente-böstnur BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bij deze bekend, dat de plaatselijke school commissie, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 6 der verordening, regelende het onderwijs in deze ge meente, vastgesteld door den gemeente-raad den 12 De cember 1859, tot het aannemen en toelaten ran 1.1.1.Itl.llge'.v op al de scholen roor haper Om- der ui-s en de Hcicaarschaol, zitting houden zal ten raadhuize, op Woensdag den 27 Maart a. s. des mid dags ten 12 ure, en noodigen een ieder uit, om van die gelegenheid gebruik te maken tot het opgeven van de. kinderen, die men na de vacantie verlangt op eene dhr bedoelde scholen te zenden, aangezien dit, zonder de toelating der school-commissie niet vermag te geschieden. Goes, den 20 Maart 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 22 Maart 1872. De leden van de Eerste kamer der staten- generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Donderdag den 4n April, des avonds ten half acht ure. TWEEDE KAMER. In de zitting der tweede kamer van gisteren heeft, in antwoord op de interpellatie van den heer Nierstraszbetreffende de deelneming van Nederland aan de te Weenen te houden in ternationale conferentie om middelen te be ramen tot wering der veepest, de regering te kennen gegeven, dat aan die conferentie namens Nederland geen deel zou wordeD genomen. Van verschillende zijden gaf de kamer daar over haar leedwezen te kennen. Eene motie van den heer Nierstrasz om van de regering overlegging van de in deze zaak gevoerde cor respondentie te vragen, werd evenwel met 35 tegen 26 stemmen verworpen. Tegen heden is o. a. aan de orde gesteld het wetsontwerp tot bekrachtiging eener over eenkomst met de Arasterdamsche kanaal-maat schappij, dat tot wijziging van de postwet en eene interpellatie van den heer Fransen van de Puttebetreffende de stukken over het middel der opium-pacht. Z. M. heeft de heeren Willem van Citters te 's Gravenhage en mr. Cornells van Citters burgemeester van Heinkenszand en 's Heer Arendskerke, met al hunne wettige zoo man nelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven. Tegen 9 April 1872 wordt weder een 14tal jongelingen opgeroepen, ten einde als vrijwil ligers dienst te nemen bij de art.-instr.- komp. te Schoonhoven. Men schrijft uit Middelburg. Men verneemt, dat in de dezer dagen ge houden vergadering der regelings-commissie van het Xlle Nederlandsch taal en letterkun dig congres is besloten, dit congres hier te houden in de eerste week der maand September a. s., zijnde het meest geschikt tijdstip met het oog op den aanvang van den vacantietijd in Zuid-Nederland en de vacantiën bij het middelbaar onderwijs in ons Land. De regelingscommissie is zamengesteld als volgt: eere-voorzitters, mr. J. F. B ijle veld van Serooskerke, oud-burgeüieesteren jhr. mr. J. W. M. Schor er, burgemeester van Middelburg voorzittermr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, ondervoorzitter: M. F. Lantsheer; eerste secre taris: mr. Cf. N. de Stoppelaartweede secre taris: F. Nagtglas; penningmeester: I. C. Al- torffer; leden: mr. N.J. C. Snouck Hurgronje, jhr. W. H. de Jongedr. H. Polman Krüseman, E. IJ F. W. MathonK. li. Pekelharing, mr. P. Romeijn, mr. A. F. Sifflé, mr. J. H. de Stoppelaar, C. M. van VisvlietJP. van Visvliet en dr. F. P. J. Sihmacher Zijnen, Men schrijft uit Middelburg, 20 Maart. In de heden gehouden zitting van den Gemeen teraad is aan de plaatselijke schoolcommissie alhier een crediet verleend van ƒ350, om bij gelegenheid van de herdenking van Nederlands onafhankelijkheid op 1 April a. s., aan de leerlingen op al de scholen, zoo openbare als bijzondere, eene feestplaat uit te reiken, en bovendien de kinderen der armenscholen op koffie en brood te onthalen. Volgens den correspondent van het Leidsch Dagblad heeft de Brielsche hoofdcommissie voor de feestviering op 1 April 18,000 bijeen verzameld, en wel f 15,379,22] voor 't monu ment en 2,429,68 voor 't asyl; hij durft ech ter niet voor de volkomen juistheid dezer cij fers instaan, terwijl er na zijne optelling nog belangrijke sommen zijn ingekomen of toege zegd. Het feestprogramma is nog niet gepu bliceerd, doch is het hem bekend, dat door Ds. J. Post des morgens ten 9 ure in de Groote Kerk, de godsdienstige feestrede zal worden uitgesproken. Er zullen twee feestlocalen zijn; één staat er reeds op het Maerlandsche kerkhof." Des middags zal er op het raadhuis een diner worden gehouden, waaraan vermoedelijk Z. M. de Ko ning en Z. K. H. Prins Alexander zullen deel nemen. Op verzoek des Konings is ook de bekende geschiedschrijver John Lotlirop Motley daartoe uitgenoodigd. Buiten de Zuidpoort (de poort waardoor op den lsten April 1572 Blois van Treslong de stad binnenrukte) zal des avonds een schitterend vuurwerk worden afgestoken. Behalve het muziekkorps uit Arn hem, komt nog 't koips hoorninuziekanten van het derde bat. jagers uit 's Hage en brengt het raratorenschip »de Buffelzijn stafmuziek mede. Als een staaltje op hoe zonderlinge wijs men op 1 Apiil zoo al Neêrlands onafhankelijk heid meent te kunnen gedenken, berigt men van geloofwaardige zijde uit Leerdam, dat aan vankelijk plan bestond aldaar een groote drijf- jagt te organiseren van oude jufvrouwen op een kaal geschoren, vet met zeep besmeert: varken. De koenste en rapste van haar zou eigenares van het te vangen dier worden. Juist de groote deelneming (100 oude tantes meldden zich in een ommezien aan) deed de commis sie van het fraaije plan afzien. In verband met de kosten, dreigde de pret al te kortston - dig te zuilen zijn. Delftschi Ct Men schrijft uit Zwolle van 17 Maart: Zonder het dwangmiddel van werkstaking aan te wenden, zal de handwerksman alhier welligt spoedig zijn lot eenigzins verbeterd zien, want nog in deze week wordt cr eene algemeene vergadering van patroons gehouden, ten einde de loousverhooging der werklieden te bespreken en te regelen. Men meldt uit Dordrecht 18 dezer: Hoe wel het schildersbond Zaturdag geweigerd had den arbeid te hervatten, tenzij de verhooging van loon reeds heden inging, is niettemin een deel, zoo niet de helft der werkstakers, heden weder aan het werk gegaan op de in de ver gadering van werkbazen vastgestelde voor waarden. Men meldt uit Dussen, 18 Maart: Verscheidene landbouwers zijn reeds begonnen hun vee in de wei te doen. Hoewel de meeste weilanden nog kaal staan, schijnen de koeijen er toch haar voedsel te kunnen vindeneenige boeren althans hebben reeds de eerste gras- boter ter markt gebrast. o o Over den invloed van het ajsnijden van het aardappelloof. Volgens een buitenlandsch tijd schrift zijn er vergelijkende proeven genomen om te weten, hoe vroeg het afsnijden van het loof, tot vermijding der ziekte, zou kunnen plaats hebben. De uitkomsten waren als volgt: De eerste rei, welke op den 24 Junij, vóór het bloeijen, en, daar het loof weer krachtig uit groeide, nogmaals afgesneden werd, leverde 1 pond kleine slechte aardappelen. De tweede rei, in den bloei gesneden, gaf 9 pond kleine en middelsoort aardappelen. De derde rei, ook nog in den bloei, maar 8 dagen later gesne den, gaf 17 pond middelsoort en groote aard appelen, die gedeeltelijk mooi waren. De vierde rei, op den 26 Julij, na den bloei afgesneden, gaf 16 pond, deels zeer mooije aardappelen. De vijfde rei, op den 4 Augustus bij beginnende ziekte verschijnselen afgesneden, leverde 30 pond mee- rendeels groote, zeer mooije en gezonde aardap pelen. De andere repen, bij volkomene ont wikkeling der ziekte gesneden gaven ieder 25 pond met steeds meer zieke knollen. Op grond hiervan beveelt men het afsnijden ten zeerste aan. Dit kan gemakkelijk met de zeis geschieden, mits de grond wegens het vele onkruid goed behakt zij. In het algemeen ver zekert het tijdige afsnijden van het loof eene hoogere opbrengst, gezonde aardappelen en eene vroegere rijpwording. De beste tijd tot poten is, volgens genomen proeven, voor late aardappelen, niet vóór de ontwikkeling van den beukeboora, terwijl vroege aardappelen ook zoo vroeg mogelijk moeten gepoot worden. Als het beste middel om aardappelen te be waren, beveelt men de asch aan. De zieke aardappelen kunnen zich daarin niet tot rotten zetten, daar de asch alle vochtigheid opslorpt. Bij trapsgewijs ziek geworden aardappelen ver droogt het zieke deel tot eene kurkachtige zelfstandigheid, zoodat zij de overige niet aan-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1