i;«r:ssiiii; COURANT. 1872. N°. 35. Donderdag 21 Maart. 59ste jaargang. 1572—1872. BINNENLANDSCHE BERICTE1M. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Veijdag avonduitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden ii 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 18 regels h 1,- Dienst-aan biedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van UIJGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de heeren RAASERSTEIE VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee urendes namiddags. Stukken welke men als ingezondenwenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. Zoo bestaat er dan nu kans dat op een der eerste Aprildagen ook in Goes feest wordt gevierd Weinig scheelde het of Goes stond bijna alleen als nederlandsche stadwaar de 1 April van dit jaar ongemerkt zou voorbij gaan. Staat Goes dan zoo achter in de liefde tot de vrijheid van ons vaderland? Waarom moeten wij feest vieren 't Is in korte woorden gezegd de neder landsche natie gedenkt op den 1 April dank baar het eerste feit in de breede rei der feiten, welke het nederlandsche volk voerden tot on afhankelijkheid, tot vrijheid, tot den tegenwoor- digen regeringsstaat, waarin alles wel niet vol maakt is en waarin nog veel te verbeteren valt, doch die hechte grondslagen biedt voor gods dienstige, zedelijke, intellectuele en stoffelijke ontwikkeling en die Nederland in dat opzigt niet achter doet staan bij een der volken van Europa. In 1813 werd de eenheid van onzen Staat onder het constitutioneel koningschap in het huis van Oranje gegrondvest. De grondwet van 1848, waaronder wij gelukkig kunnen zijn, is er een gevolg van. Gewetensdwang heeft opgehouden. Vrijheid van godsdienst heerseht in ons vader land alom. Dat alles zou onmogelijk zijn geweest, indien wij onze onafhankelijkheid op Spanje niet her overd hadden. Wel mag men veronderstellen dat in onzen tijd geen Filips de II<!ef geen AIva tooneelen zouden verordenen als in de 16e eeuw hebben plaats gehad; wel mag men aannemen dat ons vaderland op dit tijdstip, ook zonder de inne ming van den Briel niet meer zuchten zou on der een ijzeren juk als vroeger. Maar zeker is het, dat hoe vroeger een land zich ontworsteld heeft aan vreemde overheersehing, hoe heerlij ker eii rijper de vruchten der vrijheid zijn welke het later geslacht, naarmate die vrijheid lan ger reeds heeft bestaanvan die ontworsteling plukt. En tot dat alles heeft de inneming van den Briel op 1 April 157*2 den grondslag gelegd. Dat feit was het eerste op den weg der vrijheid. De toekomst van Nederland scheen te zijn wingewest van den Spaansehen koning. Het was een bange tijd, niemand voelde zich veilig, alles kwijndede jammer en de ellende van die dagen zijn niet te beschrijven. De ballingen, als wilde beesten gejaagd, zoch ten redding en schuilplaats op zee. Elke kans op redding scheen verloren. Doch op het toppunt van den nood weerklonk het heinde en ver, dat op den 1 April 1572 de Watergeuzen den Briel hadden veroverd. Op 1 April Verloor Aha zijn Bril. Dat was het teeken tot leven. De landzaat ontwaakte. Holland voelde zich weder Holland. Vlissingen joeg de Spaansche bezetting de stad uit. Veere, Enkhuizen enz. volgden en wel dra was geheel Noord-Holland en West Fries land aan de zijde van den Prins van Oranje. Wel moesten nog 76 jaren verloopen, eer de Vrede te Munster de kroon zette op het werkmaar men mag eenigzins aannemendat door dit eerste feit de moed tot doorzetting van het begonnen werk was aangewakkerd, dat onze voorvaderen daardoor tot volharding werden aangespoord en dat toen eene besliste keuze werd gedaan tussehen de zucht naar een onaf hankelijk volksbestaan en het lijdzaam buigen van den nek onder vreemd geweld. Welnu, heeft dus niet ieder Nederlander eéne heugelijke aanleiding om op 1 April a. s. feest te vieren, ter herinnering daaraan dat door de inneming van den Briel eene besliste keuze werd gedaan in eerstgenoeindeu zin? Eene keuze, waarvan wij thans de heerlijke vruchten genieten En zou dan Goeswelks geschiedenis zulke treurige tooneelen uit den tijd van de Spaan sche overheersehing kan aanwijzen, niet meedoen in dien algemeenen jubel? Wij vertrouwen dat het geen gebrek aan vaderlandsliefde is, maar eenvoudig omdat nog de gelegenheid niet was aangeboden om feest te vieren, dat Goes zoo achterlijk bleef. Wij zullen geen dissonanten in de feesttoonen aanbrengen en daarom in geen betoog treden of de nu te organiseren feestviering niet lag op den weg der hier bestaande sub-commissie voor het Brielsclie monument. Maar zeker is het, dat het naburig Ilansweert, ook in deze zaak, een beschamend voorbeeld aan Goes dreigde te geven, eu daarom juichen wij het toe, dat zich nog thans eene commissie heeft gevormd om ook hier eene feestviering te organiseren. Haar, zoo de Goessenaars werkelijk de grond legging onzer vrijheid feestelijk willen herdenken, dan moet nu spoedig worden gehandeld, dan moet niet meer ruggespraak worden gehouden met dezen of genen die bezwaren van allerlei aard tegen de ongekunstelde uiting van het vrijheids gevoel willen aanvoeren, maar dan zegge men gul en blijik doe meê. En dan make men nog spoedig en gretig gebruik van de gelegenheid die is opengesteld om door het offeren van eene passende bijdrage, de volvoering van het plan aan de verdienstelijke commissie mogelijk temaken. GOES, 20 Maart 1872. TWEEDE KAMER. In de zitting der Tweede Kamer van den 18den is de herziening van het reglement van orde af- geloopen. Vóór de eindstemming is, na lang durige discussiën, met 46 tegen 15 stemmen aangenomen het beginsel, dat ook voorstellen des konings, bii sluiting der zitting onafgedaan o do gebleven, in de volgende hervat worden. Ten slotte is het geheele reglement aangenomen met 33 tegen 29 stemmen, met eene bepaling bij amendement van den heer van de Puttedat het 15 April in werking treedt en vóór 1 Ja nuari) 1874 wordt herzien. Daarna had de interpellatie van den heer Bergmann plaats over het gevaarlijke van den parallelweg langs den spoorweg 's Bosch naar Vhght. De minister van koloniën heeft namens den minister van binnenlandsche zaken geant woord, dat er seinen zullen opgerigt worden op verschillende afstanden, ten einde aanko mende voertuigen te waarschuwen, wanneer een trein in aantogt is. Wegens het verge vorderde unr is de interpellatie van den heer Nierstrasz uitgesteld tot Donderdag ten elf ure. Gisteren avond werd door den heer J. II. van Kolen van Amsterdam in de concertzaal alhier eene natuurkundige voordragt gehouden, die in duidelijkheid niets te weuschen overliet. Zonder eenig vertoon van geleerdheid, en toch met juistheid werd door den spreker op boeijende wijze verklaard hoe alleen verbranding, opne ming van zuurstof, de oorzaak is van warmte en lichthoe de zuurstof in de natuur de lucht en war iute-graad verhoogt, hoe vermeerderde toevoer van zuurstof verbranding bevordert, hoe zoogenaamde zelfontbranding kan ontstaan wanneer de zuurstof zich een weg baant tot andere stoffen, die, door welke oorzaak dan ook, een zekeren graad van verwarming hebben bekomen en bjjzonder gretig zuurstof opnemen, en hoe die zuurstof steeds in genoegzame mate in de natuur voorhanden blijft. Al de door hem genomene proeven gelukten volkomen. Wij danken het bestuur van bet departement Goes der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid voor den genotvollen en leerzameu avond, dien het ons door die lezing bereidde. Jammer, dat het getal hoorders en vooral hoor deressen niet grooter was. Als Kinsbergen zijne liand-habiliteiten' vertoont vindt men een volle zaalals een natuurkundige de krachten verklaartwaardoor wij leven en zijn, en de eerste behoeften voor dat leven kunnen er langen, vindt men vele ledige plaatsen. Waar lijk, dit pleit niet voor den goeden smaak van het Goessche publiek. Of zou dit boven der gelijke onderwerpen verheven zijn? Dat sommigen in de gemeente niet gaarne de kennis zien vermeerderen door zulk eene leerzame voordragt en voorstelling weten wij maar van het beterdenkend gedeelte van het publiek hadden wij hier meer belangstelling verwacht. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit no. voorkomende advertentie van den hr. J. P. v. d. Does, waarin hij zilveren in signes aanbiedt oin tijdens de April-feesten te dragen. Wij waren in de gelegenheid een exemplaar te bezigtigen. De uitvoering is netjes en het insigne smaak vol met de nationale kleuren gemonteerd. Om tijdens de feesten te dragen is het zeker een zeer geschikt voorwerp, terwijl de prijs zoo matig is, dat men het later tegen 'gering ver lies wel weder zal kunnen inwisselen, tenzij men het als een gedenkpenning aan het heugelijk feest wenscht te bewaren. De zomerdienst op de spoorwegen zal dit jaar reeds op 1 Mei een aanvang nemen. Het A7. v. d. D. verneemt nader, dat het feest te Brielle opgeluisterd zal worden door de aanwezigheid van een eskader, bestaande uit de ramtorenschepen Buffel eu Schorpioen en de monitors HeiliqerleeTijger en Krokodil. De Buffel zou voor admiraalschip fungeren. De Dordtsche werkbazen in het bouwkun dig vak hebben besloten het loon der bekwame knechts met 15 pCt te verhoogen, met 1 April a. s. De werkstakeude arbeiders zullen hier mede genoegen nemen mits de verhoogiug ou- middelijk in werking treedt.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1