BUITENLAND. De lie seriëntrekking der leening Paleis voor i Volksvlijt van 1867 zal, Dingsdag 2 April, '«namiddags ten 1 ure plaats hebben aan het Paleis. De graaf van Chambord heeft 1000 francs aan de armen van Antwerpen geschonken. De Bien Public doet het voorstel, dat op de bons welke thans van deze geldsom aan de armen zullen worden uitgereikt, geschreven worde: Van wege Hendrik Vdie door de liberalen uit Antwerpen verdreven werd." VERKOOPINGEN. De op den 15 Maart 1872 te "Wisselterke in veiling gebragte hofstede met 48 hectaren 59 aren 15 centiaren gronds aldaar, benevens een Woonhuis en Tuingrond aankomende de erven P. de Smit, is toegewezen aan dhr. J. A. B. de Fouw q.q. voor 107,514,36, onver minderd Jiet bedongene voor houtgewas enz. en on kosten ad 12%, Per Schouwsch gemet (41 a. 68 c.a.) was de opbrengst ƒ904,— Kerkelijke Zaken. Door Z. M. is pensioen ad ƒ600,'s.jaars verleend aan J. B, Wesselingh pastoor te Kwadendamme. De president der Franschc rejiulslieii heeft jl. Woensdag de commissie, die door de nationale vergadering met het onderzoek der staatsbegrooting belast isbekend gemaakt met de inzigten der regering. Authentieke berigten van de beraadslagingen dier commis sie worden niet gegeven; particuliere mede- deelingen dienaangaande behelzen het volgen de: //De heer Thiers heeft in de zitting der budget-commissie drie uren lang gesproken. Hii bleef van meening dat een sterke ligting voor het leger, en bepaaldelijk eene ligting van 460,000 man, in dit jaar raadzaam was; doch hij verklaarde zich niet te willen verzetten tegen het voorstel der commissie om de lig ting voor dit jaar op 400,000 te stellen, waar door eene besparing van 30 millioen francs zou worden verkregen. Verder drong hij aan op het belasten van grondstoffenals zijnde het eenige middel om de inkomsten der schat kist geheel op de thans vereischte hoogte te brengen." Volgens den Siècle heeft Thiers ver langd dat de ligting op 440,000 man worde gesteld, doch achtte de budget-commissie eene ligting van 400,000 man genoegzaam. Dezer dagen sprak de Nationale vergade ring voor de tweede maal de disciplinaire straf van de censuur over een harer leden uit. Twee maanden geleden trof die straf den heer Or dinaireomdat hij de leden van de commis sie van gratie moordenaars" had genoemd; dezen keer haalde de heer Brisson zich dit veroordeelend votum op den hals, omdat hij de vergadering voor een vereeniging van fal sarissen had uitgemaakt door het den vorigen dag bij gelegenheid van het incident-Rouvier genomen besluit valsch te noemen. Waarin verschilt nu wel de censuur van het tot de orde roepen van een spreker? Het geldt hier weder de kwestie van de eer en van het geld. De terugroeping tot de orde is slechts een zedelijke bestraffing; de censuur doet regt- streeks een aanval op de portemonnaie. Dat noemt men een lid in zijne zwakke zijde tasten. De censuur berooft den afgevaardigde gedurende eene maand van de helft van zijn honorarium bepaalt dat duizend biljetten, be helzende het vonnis, op kosten van don delin quent gedrukt en aangeplakt worden. Het wetsontwerp tegen de Internationale is aangenomen, na verwerping der daarop voor gestelde amendementen van Beriauld en de Pressensé. Daarna is de behandeling der be grooting aan de orde, terwijl de vergadering in de week voor Paschen (28 dezer) voor eenigen tijd zal uiteengaan. De Times meldt, dat Frankrijk besloten heeft het handelstractaat met Engeland op te zeggen. Ook in öuitschland zet zich de Interna tionale wederom meer in beweging. De groote Bismarck, die uit den strijd over de schoolwet zoo zegevierend is te voorschijn getreden, be gint het thans kwaad te krijgen met de soci alistische democraten. De hangende quaestie tusschen kerk en staat en de spanning, die zij veroorzaakte, had de aandacht eenigzins afgeleid van de socialistische partij. Zij begint thans echter wederom het hoofd op te steken. De democratische unie te Berlijn heeft zich weer op den voorgrond geplaatst en een woordje willen medespreken in de zaak der schoolwet, thans door de beide kamers toegestemd. Deze unie, die behoort tot de school, die de staats- almagt wraakt en te Berlijn vertegenwoordigd wordt door de Democratische Zeitung, heeft zich tegen de regering verklaard, zonder daarom partij op te nemen voor de kerk. De Nord- deutsche Allg. Zeitung maakt daarom de niet geheel onjuiste opmerking dat men tot dusver had eene Ultramontaansche - Welfische Poolsche behoudende coalitie, maar dat zich daaraan thans ook de democraten en so cialisten hebben aangesloten. De prins von Bismarck die voor weinig niet vervaard is, achtte het nu toch noodig veertien dagen door te brengen op zijne landgoederen te Lauenburg. Inderdaad, Duitschland wordt van deze zijde met groot gevaar bedreigd, en men herinnert zich dat de heer Friboury bij de pnquête te Versailles heeft verklaard, dat Duitschland het eerst door de Internationale zal verscheurd wor den, dat daarop Belgie en dan Engeland volgen zal, en dat Duitschland juist door den hevig- sten vorm der Internationale, den Russisch- Duitschen vorm, bewerkt wordt. De Duitsche internationalen zullen iets meer doen dan ge bouwen in brand steken" verklaarde deze ge tuige. Reeds Heinrich Heine voorspelde, dat eenmaal de Duitschers de vorstelijke majes teit met alle eer ter aarde zouden bestellen. De koning van België gaat voort met het bezoeken van de in Brussel bestaande gestich ten en instellingen meer dan twee uren heeft hij doorgebragt in het »oorlogsdepöt," waar de prachtige strategische kaarten voorhanden zijn door den staf vervaardigd. Men zegt dat een Pruissisch generaal, geattacheerd bij graaf von Moltke, zijne bijzondere tevredenheid aan den koning over dit werk betuigd heeft, en Leopold 11 hierdoor aanleiding vond om zelf het te bezigtigen. Eerstdaags zal ten hove een groot concert gegeven worden, waartoe Faure uit Parijs over komt; de dagbladschrijvers zijn uitgenoodigd, hetgeen tot dusverre nooit gebeurd is. Maar zullen zij in gebordüurden rok moeten ver schijnen? Deze vraag is op dezen oogenblik in behandeling. Maakt men voor hen on derscheid en ontheft men hen van het etikette- voorschrift, dan zullefi 'zeer weinig tot een uit gave van 500 fr. besjuiten om muziek te hoo- ren; de meesten zullen het voorbeeld van de volksvertegenwoordigers volgen die, hoewel ge- noodigd, de bals en concerten ten hove niet bijwonen, omdat zij zoo veel geld niet willen uitgeven. Naar de gevangenis is overgebragt mevr. Ballieu, schoonzuster van Langrand-Dumonceau beschuldigd van aan haren zwager te Londen gezonden te hebben een groote hoeveelheid kost baarheden, kleinoodiën en andere voorwerpen van waardetoebehoorende aan de failliete inassa. In het Lagerhuis van Engeland heeft jl Maandag de zaak der legerorganisatie een groote schrede voorwaarts naar den wensch der re gering gedaan. Al de voorstellen tot vermin dering van de tegenwoordige getalsterkte van het staande leger zijn met een groote meer derheid van stemmen afgewezen tevens is het regeringsplan tot reorganisatie der landmagt door middel van localisatie, door vele spre kers, ja schier algemeen, goedgekeurd. In diezelfde zitting verklaarde de minister van binnenlandsche zaken; »Het is zeer onjuist te zeggen dat de beperking van het dagwerk tot negen uren hier te lande algemeen of vrij algemeen aangenomen is. In sommige tak ken der ijzerfabricatie is zij aangenomen, niet zoo zeer met den duur van den arbeid te ver korten, als wel om uit te maken wat een dag werk voor een zeker dagloon zou zijn. Het aantal uren dagelij kschen arbeid, het zooge naamde overwerk, extrawerk mede gerekend, is er thans misschien grooter dan vroeger." Onlangs hebben wij berigt dat een diploma tieke breuk tusschen den Heiligen Stoel en Portugal op handen was. Sedert is de onee- nigheid van den nuntius met de Portugesche regering van zoo ernstigen aard geworden, dat hij zijne positie onhoudbaar acht en derhalve zijn verzoek om terugroeping naar Rome ver zonden heeft. Het antwoord van den paus is nog niet bekend, doch men gelooft algemeen dat Pius IX de handelingen van zijnen ver tegenwoordiger te Lissabon goedkeurt. Bij de 3t u/eslsehc regering is thans in on derzoek eene wijziging der wet betreffende geloofszaken. Naar men zegt is er sprake van het afschaffen van alle of van eenige straf bepalingen tegen den afval van de staatskerk, alsmede van andere belangrijke hervormingen kortomde eventuele afkondiging van gewe tensvrijheid is een punt van zeer ernstige overweging. De welwillende gevoelens des kei zers betreffende deze zaak zijn voor niemand een geheim, en volgens de Schles. Zeit. heb ben tot dusverre politieke redenen belet dat Ruslar.d ook op dit gebied liet voorbeeld der overige beschaafde wereld kon volgen. OPENBARE VERGADERING VAN DEN 85 AS de e G E HEESTE GOES, op Maandag den 18 Maart 1872, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter de heer Mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig 9 leden en de Secretaris. Afwezig zonder kennisgeving: de heeren jhr. Mr. Pompe van Meerdervoort en Mr. Hanio. De Notulen der vergadering van den 21 Febru ary jl. worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter zegt, dat Burg. en Weth. ingevolge den last der vergadering een adres bebben ontwor pen aan de Tweede Kamer, nopens de nieuwe regter- lijke indeeiing der provincie Zeeland, welk adres door hem zal worden voorgelezen. Na lezing van dit stuk stelt hij voor het te ar resteren en Burg. en Weth. op te dragen het te druk ken en ie verzenden aan de Tweede Kamer, met een afdruk aan elk harer leden. Hij brengt dit voorstel in behandeling. De heer dr. Callenfels heeft geene opmerkingen en dankt het dagelijksch bestuur voor de genomene moeite. Alleen vraagt hij of het de bedoeling is aan elk der leden van de Kamer een afdruk te zenden. De Voorzitter antwoordt toestemmend en tevens, om aan de Griffiers een exempt, te zenden. Na nog eene korte opmerking van den heer dr. van Renterghera, beantwoord door den Voorzitter, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aan genomen en de vergadering gesloten. Uittreksel uit het Verslag van de operaties der Co-operatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank te Goes, over het dienstjaar 18711872 door het bestuur aan de leden gedaan. Het aantal leden bedroeg bij den aanvang van het boekjaar 78; er werden verloren 3 leden, terwijl er 15 nieuwe bijkwamen zoodat de vereeniging bij het einde van het boekjaar 1871 90 leden telde. Daarvan hebben 33 hun aandeel ten volle gestort, terwijl het gezamenlijk bedrag der gestorte aandeden 3892,19 bedroeg. Daarvan moet echter afgetrokken worden het bedrag der aandeelen, die in het afgeloopen jaar zijn uitgekeerd aan de uitgetreden leden, groot 221,74 om het eigen lijk gezegd maatschappelijk kapitaal te verkrijgen, waar mee we het nieuwe boekjaar zijn ingetredenmet 3670,45 hetgeen eene vermeerdering uitmaakt bij voorleden jaar van 524,86. Het reserv«fonds bedraagt thans 465,34 of 53,35 meer dan verleden jaar, tot welke vermeerdering de entreegelden 33,25 en de verkoop der boekjes 20,10 hebben bijgedragen. Men ving het dienstjaar aan met een bedrag van 6103,365 aan spaargelden. Ingebragt werden in den loop van het jaar j 11064,84 of 1143,23 meer dan het vorige jaar, terwijl 9340,26 werden terug gebaald of f 2985,01s meer dan het vorige jaar zoodat er op het eind van dit jaar aan spaargelden in de bank overbleef 7827,945 of 1724,58 meer dan liet vorige jaar. Het toenemend gebruik, dat men van de spaarbank maakt, blijkt ook hieruit, dat het aantal spaarders hij het sluiten van liet dienstjaar 1869 70 bedroeg 109; 1870—71 200 en 1871—72 313. Nog duidelijker blijkt dit uit de in die jaren ingebragte posten welke het eerste jaar (1869 70) 947 het tweede jaar 2077 en het derde of laatste jaar 3690 bedroegen. De interest op die spaargelden uitbetaald bedraagt 48,81; terwijl bij het einde van dit boekjaar 151,84 verschenen interest bij het kapitaal werd bijgeschreven. De spaargelden waren niet voldoende voor het uit betalen der verleende voorschotten; zoodat het bestuur van de haar verleende magtiging heeft gebruik ge maakt en 11,40b bij particulieren heeft opgenomen, hetgeen 8450 meer bedraagt dan het vorige jaar. Dit bedrag van 11,400 werd in den loop van het boekjaar op 400 na afgelost. Door de bank werden verleend 49 voorschotten ten bedrage van 27596 of 14 voorschotten en 14182 meer dan het vorige jaar, zoodat het be drag van het in voorschot verstrekte dit jaar meer dan verdubbeld is. In den aanvang van het vorige jaar waren nog aan voorschotten uitstaande f 7271,66; daarbij voe gende de dit jaar verleende voorschotten ad 27 596,

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2