1872. N°. 33. Zaturdag 16 Maart. 53ite jaargang. BINNENLANDSCHE BERICTEN. Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van NIJGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. Voor DUITSCHLAND door de heeren HAASENSTEIR VOGLER, té Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee urendes namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. GOESSCHG COI KAM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vkijdag avond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. Gewone advertentiën worden a 10 e. de regel geplaalsl. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten van 18 regels h ƒ1, Dienst-aanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c. OPENBARE VERGADERING van den KAAI) der K 53 K K IV T K ««KG, op Maandag den 18 Maart 1872, des namiddags ten 2 ure. punten van behandeling I. Resumtie en vaststelling van het adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal over de regterlijke indeeling van Zeeland. GOES, 15 Maart 1872. TWEEDE KAMER. Bij de Tweede kamer is van den minister van oorlog een nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot regeling en voltooijing van het vestingstelsel ingekomen. De discussie over het ontwerp tot herziening van het reglement van orde der kamer is, in de zitting van gisteren, tot artikel 31 gevorderd. De meeste amendementen werden verworpen, alsmede artikel 22 van het ontwerp, luidende: Wanneer een wetsvoorstel naar de afdeelingen is verzonden, kan de kamer op voorstel van de centrale afdeeling of van een lid der kamer beslissen, dat het niet op de gewone wijze, maar als een voorstel van grooten omvang of van wijde strekking zal worden behandeld. Begrootingswetten worden altijd op de gewone wijze behandeld." Een amendement van de heeren Godefroi, Jonckbloet en Tak, strekkende tot instelling van vaste rapporteurs, is met 31 tegen 28 stemmen aangenomen. Aan den heer Nierstrasz is verlof verleend, om tot de regeling een interpellatie te rigten over de deelneming van Nederland aan de in Weenen te houden conferentie tot regeling van de maatregelen betreffende de veepest. (F'er* telegraaf!) Het sectie-rapport over het Oost-Indisch tarief en de dadelijke alge- heele afschaffing der differentiële inroerregten op Java doet zien dat dit ontwerp bij verscheidene leden ernstige bestrijding, bij verscheidene an deren bepaalde toejuiching ondervindt, terwijl velen groot bezwaar er tegen hebben dat het normaalregt 10 zou bedragen. Men wilde liever 6 stellen. De meerderheid is vóór de afschaffing der differentiële uilroerregtenmaar daarom ook tegen die op particuliere koffii en vooral suiker. Met den maatstaf van waarde in plaats van gewigt was uien ingenomenmits een goed stelsel van benadering worde ingevoerd. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is Woensdag o. a. inge komen een koninklijk besluit van 5 dezer, houdende afwijzing van het beroep van den raad der gemeente IJzendijke, van een besluit van gedeputeerde staten van Zeeland, waarhij de goedkeuring is onthouden aan het raads besluit betrekkelijk het bedrag der jaarwedde van den hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school in gemelde gemeente. MCt.) De minister van finantiën brengt bij deze ter kennisse der belanghebbenden, dat in de maand Mei aanstaande, in het locaal van het departement van finantiën te 's Gravenhage, ten overstaan van de daartoe benoemde commissie, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van sur numerair bij het vak der posterijen, waartoe minstens twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór den 1 Mei a. s.. bij een op zegel geschreven rekwest, tot deu minister te wenden. Na dien tijd inko mende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Bij dit rekwest behooren de stukken te wor den overgelegd, die met de vereischte kundig heden in de St. Ct. no. C4 worden medegedeeld. De benoeming als arts te Slochteren (prov. Groningen) is door den heer O. H. J. Steenberg van Rilland aangenomen, na voor Westervoort te hebben bedankt. Men verneemt nader, ,,dat tot het ontslag van de Vletter aanleiding heeft gegeven de zorg wekkende toestand, waarin hij in den laatsten tijd verkeerde, ten gevolge van eene ernstige keelongesteldheid, waaraan hij reeds bij zijne komst te Amsterdam lijdende was. Het lijk van den sedert 'skonings verjaardag vermisten 12jarigeu jongeling v. N. waarvan wij in ons vorig noramer het verzoek tot op sporing vermeldden, is in den Hofvijver te 's Hage drijvende gevonden. Te Middelburg heerschen de mazelen in zoo hevige mate onder de jonge kinderen, dat de Eröbel-school is moeten gesloten worden, om dat er slechts twee leerlingen ter school kwa men. Alhoewel van geen kwaadaardig karak ter, zijn er toch verscheidene aan deze ziekte bezwekenin één gezin stierven daaraan in de afgeloopen week twee kinderen. Men meldt ons uit YlissingenNaar de toe bereidselen te oordeelen, welke hier gemaakt worden, om den dag te herdenken, waarop Vlissingen van het Spaansche juk werd be vrijd, belooft de feestviering op den 6dcn April a.s. hier schitterend te zullen zijn. De feestcommissie, ofschoon slechts over be trekkelijk geringe middelen hebbende te be schikken, spant alle krachten in, om hare moeijelijke taak naar eisch te volbrengennaar men verneemt bestaat bij haar het plan om aan de regering te verzoeken, tegen dien dag een of meer oorlogschepen naar de reede van Vlissingen te zenden, tea einde door saluut schoten en vuurwerk het feest op te luisteren of dit verzoek zal worden toegestaan is echter zeer twijfelachtig. Ofschoon in den beginne van katholieke zijde alle medewerking aan het feest werd ontzegd, begint men hier algemeen in te zien, dat het hier geldt eene uitsluitend nationale zaak. In de vergadering der commissie van 11 Maart is het volgende vastgesteld: De feesten zullen geopend worden op Vrij dag den 5 April des avonds met een concert, j te' geven door den staf der rijdende artillerie uit Arnhem. Zaturdag ten 12 uur zal de al hier in garnizoen liggende infanterie en de ste delijke schutterij een groote parade houden, opgeluisterd door muziek van genoemden staf en die van het 2de regement infanterie uit Bergen-op-Zoom. In den loop van den dag zullen muziekuitvoeringen op de openbare plaat sen en volksspelen elkander afwisselenterwijl in den namiddag door de leerlingen der open bare school voor on- en minvermogenden in eene daartoe opgerigte tent op de groote markt eenige zangstukken zullen uitgevoerd worden, waarna men hen zal onthalen. Des avonds zullen in twee verschillende zalen populaire voordrukten worden gehouden voor het volk. o o Op verzoek van de feestcommissie zal er door de burgerij een algemeene illuminatie gehouden worden. Des avonds te 11 uren vuurwerk, waarna de feesten zullen besloten worden met een groot bal. Naar men verneemt, zullen de festiviteiten te Neuzen op 1 April aanstaande, ter herdenking van ons drie-honderdjarig volksbestaan, hoofd zakelijk bestaan in eeuen allegorischen optogt, volksspelen, illuminatie, vuurwerk enz., alles afgewisseld door muziek en zang. De deel neming der ingezetenen, voornamelijk ook tot ondersteuning der feestcommissie, is groot; dat getuigen de bijdragen, zijnde reeds bij die commissie tot heden ontvangen het aanzienlijk bedrag van 520. Ook de gemeenteraad heeft zijne medewerking aan het feest verleend, door 350 beschikbaar te stellen, hoofdzakelijk met bestemming tot extra-bedeeling der armen op dien dag en tegemoetkoming in de kosten tot oprigting van een muziektempel op de markt. Den 11 Maart, heeft te Sas van Gent, door administrateuren der naamlooze vennootschap de Zeeawsclie Suikerfabriek, de aanbesteding plaats gehad van het opbouwen eener suikerfabriek en hare aanhoorigheden in die gemeente, in de nabijheid van het spoorwegstation en het kanaal van Neuzen, en zijn daarvoor inge komen drie biljetten, als van de heerenF. Migom, bouwkundige te Gent, voor ƒ06,293; E. L. Allo, aannemer te Gent, voor ƒ64,411, en L. F. Willems, koopman te Selzaete, voor 61,500. Administrateuren hebben zich drie dagen beraad voorbehouden. Men berigt uit Schoonhoven, 12 Maart: Heden ochtend hebben vele werklieden der goud- en zilverfabrieken alhier den arbeid ge staakt, omdat zij hooger loon wenschten. Op den middag groeide het getal der ontevrede nen aan en maakten zij wandelingen door de stad, geschaard bij een oranjevlag, waarin het symbool der goud- en zilversmeden (enkele hazepootjes) gehecht was. Reeds des avonds schijnen sommigen den arbeid te hebben her vat, op hoop van verbetering in hun loon. Uit Culemborg meldt men van 12 Maart. De heer L. Sillevis, stedelijk architect en een der groote werkgevers, deelde gister avond aan de leden van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen mede, dat door hem een vergadering zal worden belegd van werk-

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1