GEMENGDE BERIGTEN. en wensclien uitspreekt, want zij maakt van elke gelegenheid gebruik tot een manifest of tot een demonstratie; men kan echter niet zeggen dat zulk een drijven overeenkomt met de waardigheid eener souvereine kamer, en vooral niet in de tegenwoordige bedroevende O O omstandigheden. In vollen ernst vreest ge noemd blad dat de nationale vergadering, wan- neer zij de wet tegen de Internationale zal hebben aangenomen, zich verbeelden zal dat het socialismus door haar overwonnen ismaar juist deze gedachte zal zoo waarschuwt bet J. d. D. tot een schijnzekerheid voeren en aan de ontwikkeling van het socialismus bevorderlijk zijn. Wel kan tegen de Inter nationale iets gedaan worden, zegt het J. d. D. maar met diplomatieke handelingen zal de re gering misschien meer uitrigten dan thans op het gebied der wetgeving. In het aecnsche Folkething werd den 6 Maart voor de eerste maal gelezen het voor stel van wet van den heer Berg tot afschaffing van den adelde titels de rangen (de hof- bedieningen ingesloten) en de ridderorden. Al de sprekers verklaarden dat rangen en titels op zich zeiven van zeer twijfelachtige waarde zijn, doch dat zij op gronden van vorm tegen het voorstel moeten stemmen. De minister president betoogde dat het voorstel inbreuk maakt op de prerogatieven van de kroon, en adviseerde dat aan de kroon het initiatief moest overgelaten blijven. De vergadering heeft tot de tweede lezing van het wetsvoorstel besloten. In de kamer van afgevaardigden van het O O groothertogdom Sïaiten heeft dezer dagen de heer Eckart de regering geïnterpelleerd over hare houding tegenover de oud-katholieken. Hij vroeg: of zij voornemens is 1°, oud-katholieke priesters in hunne bediening en inkomsten te handhaven 2°. aan de oud-katholieke gemeenten de bescherming der wet te verleenen b. v. door kerken te harer beschikking te stellen 3°. het verpligt godsdienstonderwijs ook dan te handhaven, wanneer ouders niet willen dat hunne kinderen volgens het nieuwe dogma onderwezen worden. De minister Jolly wees op het besluit van Sept. 1870, houdende dat de besluiten van het vatikaansche concilie voor den Slaat geen regtskracht hadden, en zeide dat de regering ze als niet bestaande aan merkte. Hij kon dus volstaan met eenvoudig op vraag 1 en 2 ja en op vraag 3 neen te antwoorden. Met een groote meerderheid heeft genoemde kamer aangenomen een voorstel van den heer Schmidt c. s. strekkende om de regering uit te noodigen een naauwkeurig onderzoek te doen instellen naar alle in Baden bestaande oude scholen en opvoedingsgestichten van klooster lijken aard, alsmede naar de in de meest ver schillende vormen ontstane nieuwe kloosterlijke gestichten en instellingen, en den uitslag van dat onderzoek aan de kamer mede te deelen. In het laatst der vorige eeuw had Ierland een afzonderlijk parlement, maar het zag zijn gezag betwisten door meetings en clubs, en ook door vergaderingen die, bij keuze gevormd, zich als vertegenwoordigers des volks voordeden. Alzoo verbood het Iersche parlement bij eene nog geldige wet »het verkiezen en het zam en komen van onwettige vergaderingen." Een voorstel tot afschaffing dezer oude wet is thans in het Britsch parlement door een Iersch lid gedaan, en wel, gelijk de Times vermoedt, met het voornemen om vervolgens in Ierland eene vergadering van voorstanders der afscheiding van Groot-Brittanie te doen verkiezen en za- menkomen. Het Lagerhuis behandelde de Schotse!»e wet op het onderwijs, nadat eenige aan het ministerie gestelde vragen beantwoord waren, b. v. dat de paus geen aanvraag bij de En- gelsche regering gedaan had om zich in En geland te vestigen, en dat mevr. Gordon, weduwe van den door gouverneur Eyre te Jamaica wederregterlijk opgehangen doopsgezinden pre dikant Gordon, geene toelage genoot of genieten zou, ofschoon de regtskosten, die gouverneur Eyre te voldoen had toen hij in Engeland van moord op Gordon beschuldigd werd, hem zul len worden terugbetaald. De kosten beloopen ruim 4000. Het hoofdpunt der debatten die volgden was een voorstel van den heer Hubert, dat geene belasting, hetzij regtstreeks of middelijk dienen zon ter bestrijding van kosten ten behoeve van godsdienstonderwijs. Dit voorstel werd met 238 tegen 6 stemmen verworpen, en de wets- voordragt over het veel besproken punt van godsdienstonderwijs in verband met wetenschap pelijk onderwijs, werd vervolgens ten tweede male gelezen, om daarna in comité behandeld te worden. De vergadering besteedde het overige der zitting aan eenige stedelijke aangelegen heden. Uit Spanje meldt men, dat den 8 Maart te Madrid eene vergadering werd gehouden van kiezers der constitutionele partij, belegd met het doel om een kiescomité voor Madrid te benoemen; 4000 personen waren tegenwoordig. Met de grootste geestdrift werden de volgende beginselen verkondigd, als grondstellingen der liberale partij: 1°. de constitutie van 186"; 2°. de dynastie van koning Amedeus; 3°. de onschendbaarheid van het grondgebied. De her tog de la Torre en andere sprekers die in deze vergadering het woerd voerden, werden levendig O -, toegejuicht. De vergadering ging uiteen onder het aanheffen der kretenleve de koningleve de constitutieOok de afgevaardigden der verschillende partijen, die aan de coalitie deelne men, hebben een bijeenkomst gehouden, ten huize van Zorilla, ten einde de kiesdistricten onder de coalatie naar verhouding te verdeelen. De vergadering der federalisten is er niet in geslaagd eene commissie van bestuur te be noemen, aangezien het aantal afgevaardigden, ter vergadering aanwezig, niet talrijk genoeg was. 23 dagbladen hebben geprotesteerd te gen het in beslag nemen hunner postedities en eischen voor een jury te worden gebragt. Voorts verneemt men uit Madrid van eergis teren (in den Unioersdat aldaar eene poging is gedaan om oproer te stichten, en verschei dene personen daarbij het leven verloren hebben. De Pontiac, Mich., Bill Poster deelt het volgende medeDen 12den febr. arriveerden te Davisburg een jongman van 22 en een meisje van 17 jaren, welke zien naar een hotel begaven en daar hunne namen lieten registreren als mr. en mrs. H. Een kostganger in dat hotel kende de jonge dame en wist dat zij tot een fatsoenlijk huisgezin in Shiawassee count}- behoor de. Hij ondervroeg haar en zij beweerde, dat zij en den jongman drie weken geleden gehuwd waren. Over tuigd dat dit niet zoo was, telegrafeerde de kostgan ger naar hare familie en vroeg waar zij was. Daarop kwam een antwoord, dat zij te Owosso eene visite aflegde. Dit bevestigde den argwaan De jongman en de jonge dame hadden zich intusschen naar hunne kamer begeven. Ten 8 ure des avonds ontving het paar een bezoek en hun werd gezegd, dat zij onmid- delijk trouwen moesten. De jongman, na vergeefs een langen tijd volgehouden te hebben dat zij reeds ge huwd waren, zeide dat hij voornemens was in den loop der week te trouwen. Hem werd gezegd, dat het onmiddelijk geschieden moest. Dit weigerde hij beslist. Daarop werd er een bevelschrift tegen hem uitgevaardigd op een aanklagt wegens verleiding van het meisje. Liever dan naar de gevangenis te gaan, besloot hij te trouwen, en ten 10 ure werd het hu welijk bevestigd. Het meisje had zich reeds ter ruste begeven en moest opstaan en zich aankleeden voor de plegtigheid. Fhilip Boehner, woonachtig te Pa- terson, N. J., poogde het waagstuk om twee vrouwen te hebben. Hij huwde met Elizabeth Feger, die r.iets dan Duitsch kon spreken, en kort daarna huwde hij met Margeret Johnson, die niets dan Engelsch spreken kon. Hij zeide tot zijne Duitsche vrouw, dat Margeret de dienstbode was; en tot zijne Amerikaansche vrouw, dat Elizabeth zijne moeder was. Ouder deze omstan digheden leefden mr. Boehner met zijne twee vrou wen gelukkig met elkander gedurende een tijdperk van drie maanden. Eenige dagen geleden kwam er eene Duitsche vrouw in het huisgezin, die met de beide vrouwen kon spreken en spoedig moeite ver oorzaakte voor mr. Boehner. Toen hij des avonds terugkeerde naar zijne haardstede en huisgezin ontving hij een zeer warme ontvangst beide van zijne haard stede en huisgezin; de ontvangst door het huisgezin was de warmste. Elizabeth liet hem haar gevoelen hooren in het Duitsch en Margaret in het Engelsch, zoodat mr. Boehner zich zeer verligt gevoelde, toen hij door de policie opgehaald en in eene cel opgeslo ten werd, waar „de vrouwen ophouden van drijven en de man rust." Een jeugdig Fransch student was zijn vacantietijd gaan doorbrengen bij zijn nicht, mevr.'de L, een jonge bekoorlijke weduwe. Dezer dagen waren beiden van een lange wandeling huis waarts gekeerd. Ongelukkiglijk lieett deze woning slechts één uitgang, en gedurende de afwezigheid der meesteres, had de dienstmaagd een trompetter der karabiniers, haren neef, een grooten jongen, bij zich toegelaten, wiens ledige maag zij juist bezig was met een kop bouillon en een stuk brood te versterken, toen mevr. de L., aanschelde. Men kan zich den schrik van den militair en de keukenmeid verbeelden. Ha vruchteloos beproefd te hebben zich in een kast te verschuilen, die echter voor den trompetter te klein was, nam hij de vlugt onder het ledikant van mevr. de L. Deze trad kort daarop, na haren neef goeden nacht te hebben gewenscht, haar slaapvertrek binnen. Zij was op 't punt om haar nachtgewaad aan te trek ken, toen zij, omkeerende, ontwaart.... wien? Onzen student, dié voor haar op de knieën ligt met een smeekend gelaat en uitgestrekte armen, zijn liefdes verklaring afleggende „In 's hemels naam neef," riep mevr. de L. geheel ontroerd uit, „sta op en verwij der u, wat zoude men van mij deuken, indien men wist, dat gij op dit uur hier waart; gij vergeet wie ik ben en vooral wie gij zijt,' „Waaide nicht," ant woordde de jongman, „ik denk aan niets dan om u te beminnen en geen inagt ter wereld zal mij van hier verdrijven, al klonken de bazuinen des laatsten oordeels in mijn ooren." Op het hooren van deze woorden zet onze karabinier, die zich vreeselijk ver veelde, de trompet aan den mond en laat een krach tige reveille hoorenTrrr rr ta ta ta ta ta ta ta. Mevr, de L geeft een gil, de student stuift de kamer uit en de karabinier maakt van den algemeenen angst gebruik, om naar de hoofdwacht terug te keeren van waar hij gedacht had slecht een oogenblik verwijderd te blijven. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Gelieve zoo goed te zijn, onderstaande regelen in Uw veel gelezen blad op te nemen. In Uwe courant van jl. Maandag komt een inge zonden stukje voor over een op te rigten bakkerij, gelijk aan die, welke te Middelburg bestaat, met het doel om veel goedkooper en voedzamer brood te le veren dan thans liet geval is, en men zal zich niet bedienen van stoommeel. Het zoogenaamde voedzamer brood van Tarwe-Meel, (hetwelk door den inzender bedoeld wordt) is reeds over jaren en nog, bij de bakkers bij bestelling ver krijgbaar, ook tegen een aanzienlijk minderen prijs maar de ingezetenen van Goes willen het niet en zijn niet dwaas genoeg, om die zemelen, die zij tegen 1,20 per mud kunnen koopen, tegen den prijs van het brood te betalen. Ook geloof ik niet, dat dïe zemelen zulke krachtiger bestanddeelen bevatten dan de bloem, want zelfs de kippen raken er van aan de diarrhae. Die bij sommige mensehen zoo verachte stoombloem is het innige wit der tarwe, die eerst gezuiverd is van pop, blaauwpuntigheid en andere vuilnissen, die anders in dat voedzamer brood gebakkeu worden;het wordt minder voedzaam genoemd, omdat de raaal- steeneu in plaats van met den wind, door de stoom kracht gedreven worden. Het is immers om te lagchen Wat zijn er niet een aantal stoombloem- meel-en brood-fabrieken opgerigt in weinige jaren voor het Volk, om de overdrijving der broodprijzen door de bakkers te beperken, en die worden steeds tot in den hemel verheven Deze worden toch ook met sloom gedreven. Hoe is dit nu te rijmen inet de bewering van den inzender in het vorig no. Misschien zal ook onze aardbol spoedig met sloom gedreven worden; dan zullen de dagen en nachten korter worden, en .zal er voor dien tegenstander van de stoommeel minder tijd zijn, om onwaarheden te debiteeren en er bedacht op te zijn, de menschen in plaats van met voedzame bloem, met zemelen te vullen, 't Zal ook wel weer van dien kant komen, waar men er op uit is, de menschen schrik iu te boezemen voor het goede van den tegen woord igen tijd. Maar een verontrustend verschijnsel is het voor vele ingezetenen, dat in dit jaar, niet zooals iu vorige jaren, bakkers naar Amerika vertrokken zijn en wel juist diegene, die hun brood maar één cent minder verkochten, en een groot debiet hadden. De overige bakkers zullen misschien wel moed hebben, deze ophanden zijnde proef, weder te doorstaan. Aan de vruchten zal men den boom wel leeren kennen. Met achting, iemand die van geen zemelen in het brood iioüdt. Wij verleenen gaarne een plaats, aan bovengenoemd stukje. Op liet cliapitre van de meerdere of mindere voedzaamheid van stoommeel of tarwemeel, gevoelen we ons niet bevoegd te oordeelen Maar tarwemeel en zemelen zullen nog wel wat verschillen. De inzender liaalt een voorbeeld aan van bakkers, die hun brood minder gaven en naar Amerika zijn vol trokken. 01' die verminderde prijzen lien daartoe ge noodzaakt hebben, dan wel of zij uit liet grootere de biet hun reisgeld hebben verkregen, laten wij in liet midden. Maar tegenover dit voorbeeld, moet niet over het hoofd worden gezien, dat ook eenige bakkers in deze gemeente renteniers zijn geworden! Wij zullen er voor ditmaal niets meer bijvoegen, (Red.) Cour. VERKOOPINGrEN ENZ. 27 14 Woonhuis. Kruiningeu. Berabges. 29 14 lloetje. Kapelle. Paardekooper van den Bussclm, 23 14 Bouwland. Kwadendamme. ItL 26 ii 14 Woonhuis. Krabbendijke. Kakebeeke. 3 ii 15 Hofstede enz. W issenkerke. van der Moer. 31 n 15 Vaambout enz. Tol Goes. mr. van Mam. 28 20 Meubilair enz. Kloctinge. ld. 30 21 Inboedel. Kwadendamme. mr. Liebert. 31 21 Beestiaal enz. Nieuwdorp. mr. van Dam. 25 Apr. 10 Inspan. Ovezand, mr. van Dishoeek.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3