BINNENLANDSCHE 3ERIGTEN. BUITENLAND. GOES, 13 Maart 1872. Z. M. de Koning heeft, naar wij vernemen, kwijtschelding van verderen straftijd verleend aan Jacob de Vletter, die dientengevolge gis teren op vrije voeten zou worden gesteld. Be- rigten van heden bevestigen dit en melden dat de Vletter tot herstel van gezondheid buiten 's lands is gegaan. De hoofdcommissie te Brielle heeft offici eel berigt ontvangen, dat Z. M. de Koning den eersten steen van het monument en asyl komt leggen. Het voorstel om den heer de Vries als feestredenaar uit te noodigen, is goed gekeurd. (ff.) TWEEDE KAMER. In de zitting van Maandag heeft de heer Mirandolle den minister van koloniën gein- terpelleerd over de uitvoering van de suiker- wet op Java en betoogd dat daarbij de be langen van de fabrikanten cn van de schat kist goed in het oog zijn gehouden, doch te vens dat daarbij de belangen der inlandsche bevolking het minst zijn behartigd, ja veeleer zijn miskend. Hij vroeg overlegging van stuk ken, die over de uitvoering der wet volledige inlichting kunnen geven. De minister van Ko loniën weersprak de meenig, dat de belangen der inlandsche bevolking over 't hoofd zouden zijn gezien en beloofde overlegging van alles wat licht verschaffen kan. Ook ter zake van de opiumpacht zal de mi nister velerlei stukken overleggen. Zoowel de heeren Mirandollev. d. Putte en Nierstrasz, als de minister, keurden eenparig af de tegen woordige regeling, afkomstig van de heeren Mijer en de Waalals nadeelig voor de schat kist en demoraliseerend voor de bevolking. De zaak moet veranderd worden. De interpellatie was daarmee afgeloopen. Aan bet slot der zitting zijn eenige kleine wetsontwerpen en conclusiën aangenomen. De gewijzigde militiewet zal niet vóór het Paasch- reces in de afdeelingen onderzocht worden. Donderdag te elf uren is de herziening van het reglemeut van orde der Kamer aan de orde. Van wege den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt ter algemeene kennis gebragt. dat de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1872, zullen worden afgenomen ia den loop.der maanden April en Mei aanstaande. Zij die zoodanig examen wenschen af te leggen, worden verzocht zich voor 1 April 1872 schriftelijk aan te melden aau het De partement van Binnenlandsche Zaken, en daar bij naauwkeurig op te geven tot welk examen zij verlangen te worden toegelaten, met aan wijzing van letter en nommer der programma's, vastgesteld bij de Kon. besluiten van 2 Febr. 1864 (Stbl. no. 8,) 25 Nov. 1867 (Stbl. no. 185) 28 Febr. 1868 (Stbl. no. 27) en 11 Oct. 1859 (Stbl. no. 156.) De middelen hebben in Februarij opgebragt 6,283,663,84^in dezelfde maand van 't vo rige jaar ƒ5,539,350,63. De raming bedraagt 6,195,360,80terwijl de opbrengst over de eerste twee maanden van 1872 bedraagt 11,944,404,90*. De Provinciale Staten van Utrecht hebben in hunne buitengewone vergadering, bij derde stemming, tot lid der Eerste kamer gekozen, den heer mr. IF. baron van boltstein met 20 van de 37 uitgebragte stemmen. De heer mr. W. J. Royaards verkreeg 17 stemmen. Wij hebben van het departement van finan- tieu ontvangen de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen, ge durende de maand Januarij 1872, welke staten aan ons bureau voor belangstellenden ter in zage liggen. Uit Hansweert wordt ons het volgende ge meld »Als een bewijs dat de gemeente-politie te Kruiningen, toch nog zoo min niet is, maar ook soms eeue ongelooflijke activiteit kan ont wikkelen, wordt berigt, dat de gemeente-veld wachter tegen een lid der alhier bestaande sub-cotnmissie voor 1 April, de aanmerking heeft gemaakt dat de sub-commissie gelden in ontvang heeft genomen voor het monument te Brielle en voor eene feestviering alhier, zonder daartoe vooraf de vergunning van den burgemeester te vragen; de veldwachter trachtte te beweren en aan te toonen dat de sub com missie daardoor in overtreding was van een verbod. Of nu die groote ijver en die zeer fijne uitlegging der verbodsbepalingen, hun oorsprong vinden bij den burgemeester dan wel bij deu veldwachter, is niet met zekerheid bekend. Nu is, of zal waarschijnlijk tegen de sub commissie proces-verbaal worden opgemaakt, want anders beteekent die aanmerking van den veldwachter weinig en mogelijk valt dus het vermakelijk schouwspel te smaken, dat eene sub-commissie voor 1 April voor den Regter wordt gedaagd wegens bedelarij of iets der gelijks en dat die commissie voor hare over treding bromt, juist ,op den dag dat de feest viering moet plaats hebben Dit zou eene groote teleurstelling zijn, daar de herdenking van 1 April reeds wordt voor bereid." Uit Breda wordt van eergisteren gemeld Heden ochtend te tien uren vertrok de graaf de Chambord met een gevolg van elf personen via Luik naar Keulen. Door den bouwman .7. Lievaart te Delft is eergisteren de eerste versche grasboter aan Z. M. den Koning ten geschenke aangeboden. In het laatste no. van het Maandblad, uit gegeven door het Nederl. onderwijzersgenoot schap, vindt men deze treurige mededeeling: ,,556 hoofdonderwijzers in 7 provinciën ver- idaren plegtig dat hun arbeiddoor de geringe bezoldiging aan hunne betrekking verbonden, i f de middelen niet oplevert om in de behoeften van henzelven en van hun gezin te voorzien en dat zij de middelen ontberen, om zich over eenkomstig hun stand in de maatschappij te vertoonen en te levendat het hun ondoenlijk is zich door lectuur te houden op de hoogte van kennis en wetenSfchap en dat hunne we duwen en kinderen, bijaldien de dood hen mogt overvallen een treurigen toestand van hulpeloosheid en armoede tegemoetgaan. Die toestand oefent een hoogst ougunstigen invloed op hun arbeid, omdat daardoor hun levensmoed en hunne opgewektheid worden verminderd, hunne zelfstandigheid geschaad en hun invloed wordt belemmerd." Hoelang zal die jammerlijke toestand nog voortduren Te Amsterdam is het loon der schildersge zellen door hunne bazen verhoogd tot 17 centen per uur. In den avond van 19 Febr. jl. is ter ge legenheid der illuminatie te 's Gravenhage ver mist Johannes Cornells van Nifterikoud 12 jaren, wonende aldaar ten huize zijns vaders, lang ongeveer 1 meter, voorhoofd rond, haar en wenkbr. blond, oogen blaauw, neus en mond gewoon, tanden gaaf, kin rond, aangezigt ovaal, kleur gezond, gestalte gezet, merkbare teeke nen gesehonden van de pokkengekleed met een kieltje van zwart laken, broek en vest van lichtkleurige stof, hooge rijglaarzen, pet, hemd, wollen gebreide borstrok en waarschijnlijk ge kleurde wollen kousen. Er bestond veel ver moeden aanvankelijk, dat hij in den vijver zou verdronken zijn, doch gedurende verschillende dagen is te vergeefs met zorg op allerlei wijze daarin naar zijn lijk gevischt, De hoofdcom missaris van politie te 's Gravenhage verzoekt opsporing en berigt. Ter voorkoming van bedriegerij vestigt de commissaris van politie te Rotterdam de aan dacht der ingezetenen op een manspersoon naar gissing 35 jaren oud, blond en zonder baard, middelbare grootte, zwarte jas en dito pet, fat soenlijk uiterlijk, die zich met een gesloten bus aan de huizen vervoegt, voorgevende gelden in te zamelen voor het aanstaande feest op den 1 April. AFLOOP VERKOOPINGEN te Wissekerke N.-Beveland 58 Maart. Hotstede onder Kruiningen, groot ruim 69 Hectaren, a /419,per Blooisch gemec, (39 a. 24 ca.) Hofstede onder Cats, groot ruim 60 Heet., a ruim ƒ018,per Schouwsch gemet, (41 a. 68 ca.) Hofstede onder Wissekerke en Cortgene, groot ruim 67 Heet., voor ƒ790,per Schouwsch gemet. Aandeel ambachtsheerlijkheid Geersdijk en Wisse kerke, voor ƒ1382, Eene partij tienden, voor/12211, 1 jg aandeel in de meestoof «de Roos" te Wisse kerke, voor ƒ1563,—. Alles zonder inbegrip van 12 °/0 verhooging en diverse strijkgelden. Nog nimmer zijn op Noord-Heveland zulke prijzen voor tiendpligtige landen besteed. BENOEMINGEN. Z. M. heeft benoemd tot ont. der dir. bel. en acc. te 's Heerenberg, den heer B. C- Charbon, thans ontv. der dir. bel. enz. te 's Gravenpolder, c. a. Kerkielijkie Zaleen. Beroepente Fort Bath ds. J. van 't Hooft, pred. te 's Heerenhoek. De zaak van den minister van finantiën in FranKirïjjK was met het aftreden van Pouyer-Quertier niet uit. De ontslagen minis ter heeft zijne plaats onder de afgevaardigden hernomen en in eene der eerste zittingen van de nationale vergadering werd de regering ge ïnterpelleerd over het ontslag. De heer Pouyer- Quertier gaf zelf zeer uitvoerige ophelderingen. In de eerste plaats zeide hij dat aan zijne vei klaringen in de zaak van Janvier de la Motte eene verkeerde uitlegging was gegeven hij be tuigde dat de af- en overschrijvingen met fik- tieve mandaten door hem ten sterkste afge keurd worden. Zijn ontslag heeft hij genomen, zoo verklaarde hij verder, wegens oneenigheid met zijne ambtgenooten, die er in volhardden om de betaling te eischeu eener som van 213,000 fr., waarvan hij, als president van den alge- meenen raad, het gebruik wettig had bevonden. Hij herinnerde dat hij bij zijne optreding aan het hoofd van het ministerie van finantiën, de schatkist ledig vond, dat hij het crediet van Frankrijk hersteld en zes milliarden voor de oorlogsschatting aan Duitscbland en ter voor ziening in de oorlogskosten betaald had. Deze woorden werden door de linkerzijde met afkeu ringdoor de regterzijde met toejuiching ontvan gen. Na den ex-minister van finantiën voerde de heer Casimir Périer het woord. Deze deed uitkomen het onhoudbare van de finantiëele leerstellingen van Pouyer-Quertier en bragt de omstandigheden in herinnering, welke tot de vervolging van Janvier de la Motte hebben ge leid. Ten slotte verleende hij aan den heer Pouyer-Quertier acte van de afkeuring, waar mede deze zelf de finantiëele practijken van Janvier de la Motte had gebrandmerkt. De heer Dufaure, minister van justitie, zeide, dat de regering het aftreden van den heer Pouyer- Quertier betreurt, maar niet de meening mogt doen veld winnen, dat zij practijken goed keurde, welke alle finantiëele regelen zouden omverwerpen. Na deze discussie ging de ver gadering over tot de orde van den dag. Gedurende de week die 2 Maart eindigde zijn in de zaak van den Parijschen opstand 362 vonnissen uitgesproken en 61 personen buiten vervolging gesteld. Op genoemden dag moest nog over het lot van 6140 in genoemd geding betrokken personen uitspraak worden gedaan. In den loop dezer week zouden weder drie nieuwe krijgsraden in functie tredenhun getal zal dus 26 wezen. Toen onlangs de doodstraf aan eenige bel hamels der Parijssche commune voltrokken was, werd de commissie van gratie der nationale ver gadering door sommige dagbladen in. de de partementen hevig aangevallen en schandelijk verguisd. Tien van die dagbladen zijn deswege op last der nationale vergadering geregtelijk vervolgd, doch thans alle door den jury vrij gesproken. Het Journal des Débats, gelijk men weet een der bestrijders van het thans bij de nationale vergadering aanhangige ontwerp van wet tegen de Internationaleis ook volstrekt niet tevreden met de wijze waarop het daar behandeld wordt, en meent dat de nationale vergadering den indruk geeft van een meeting die afkeuringen

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2