gemengde berigten. burgerliTkestaniTgoes. VERK00PINGËN ENZ. men te verwezenlijken door in Duitschland den godsdiensthaat aantekweeken. Door inwendi- gen tweespalt moet Duitschlands kracht en een heid worden verlamd. De gezamenlijke geeste lijkheid moet, uit Rome bestuurd, ter bevorde ring van dat doel werkzaam zijn, door de hoop oji lierstelliug van het wereldlijk gezag des pausen levendig te honden. In Frankrijk is eene wederzijdsche zamenwerkiug (die in den grond der zaak niets anders is dan etne weder zijdsche misleiding) tusschen de clericale en nationale partijen slechts dan mogelijk, wan neer aldaar de geestelijkheid onverschillig tijdens welken regeringsvorm, in hare vaan de leuze vertoont: wraak op Duitschland en her stelling der pauselijke heerschappij. Langs dien weg hoopt men zich daar sterk te maken, terwijl in Duitschland de geestelijkheid, goed georganiseerd en slechts luisterende naar de bevelen uit Rome, Parijs en Brussel, inmiddels bare taak volbrengt met de twisten tusschen de godsdienstige partijen aan te wakkeren. Tegelijkertijd met de voorbereiding tot revanche op Duitschland zal er een slag tegen Italië gerigt worden; zoodat wanneer Duitschland door den tweespalt tusschen zijne godsdienstige partijen geheel verlamd en als t ware uit elkan der gerukt is, de clericale partij in Italië veilig hare vaan kan ontrollen." Dit voegde Bismarck er bij is het gevoelen van een hoogst geacht diplomaatna tuurlijk was dit niet geschreven om er gebruik van te maken in een parlementair debat, maar Bismarck meende bij deze gelegenheid daarvan party te mogen trekken, om ter loops te doen zien waarom de regering zulke maatregelen neemt, als zij thans ten opzigte van het school- toezigt noodig acht. Het Lagerhuis van Engeland heeft dezer dagen een wetsontwerp aangenomen tot waar borg tegen de moedwillige veronachtzaming van zuigelingen die besteed worden, of, zoo als de titel van het wetsontwerp luidt, ter be scherming van hun leven. De heer Charley die het ontwerp indiende, deelde mede, dat se dert de veroordeeling en het ter dood brengen van vrouw Watersdie verscheidene zuigelin gen door opzettelijke nalatigheid deed verkwij nen, vele van deze personen hun bedrijf had den laten varen. De nieuwe wet bepaalt dat personen, die zuigelingen of jonge kinderen ter opkweeking aannemen, voorzien zullen moe ten zijn van een bewijs, geteekend door eeu bevoegden geneesheer, en dat er evenzeer behoor lijke bewijzen gevorderd worden in geval van overlijdendeze stukken moeten opgave van de oorzaak van den dood behelzen. Hoe noo dig deze wet ook was, stemden nogtans 27 le den er tegen. De meerderheid was echter 72, daar 99 ledeu voor stemden. Vrouw Waters werd, gelijk men weet, tot de doodstraf ver oordeeld, hetgeen velen afkeurden dewijl dit eigenlijk als inleidiug tot een nieuw wetsvoor stel geschied was, aangezien er geen wet be staat, welke bepaald op hare misdaad betrek king heeft. De heer Charley nu beantwoordde de aanmerkingen van gestrengheid waarmede genoemde vrouw behandeld was geworden door bovengemelde mededeeling. De zelfmoorden, welke sedert het begin van dit jaar zoo talrijk zijn, werden in de vorige week weder met vier vermeerderd. Vier kin dermoorden en een manslag zijn gepleegd. Paar den en rijtuigen veroorzaakten den dood aan vier personen en kwetsten of verminkten 49. Van 30 Junij 1869 tot 30 Junij 1871 werden 4502 personen in Londen gewond of gedood door ongelukken ten gevolge der drukte van rijtuigen. Daarvan waren 547 in de City; 242 stierven op de plek en anderen later. Het to tale cijfer aan dooden in die twee jaren zal ruim 420 bedragen. Pater Hyacinthe, die zich thans te Rome bevindt, is daar een zeer aanzienlijk persoon. Hij en pater Gavazzi zouden den 4 dezer als sprekers optreden in eene vergadering, in de zaal van de schouwburg Argentina belegd, met het doel den bijbel in Italië onder het volk te verspreiden. Te Pesth in Hongarije is thans een pro ces aanhangig over eene zaak in 1866 voor gevallen. Bi) het begin van den oorlog, door Pruissen aan Oostenrijk verklaard, had Bis marck zich in betrekking gesteld met de op perhoofden der Hongaarsche emigratie om Hon- gaarsche vrijkorpsen te vormen, waarvan het cominandement toevertrouwd zou worden aan generaal Klap/ca. De heer de Komarowy had aanzienlijke sommen ontvangen, die hij aan de uitstekendste leden van de uationaal-Hongaar- sche partij heeft doen uitdeelen, doch deze wei geren hem rekenschap te geven. Graaf Louis Kondig o en de heer Beca-Kegledich willen niet zeggen waaraan zij de van hem ontvangen 100,000 kroonen hebben besteed, en nu wil de Kamarowy hem noodzaken hem de bewijzen te leveren, dat dit geld tot het bestemde doel is aangewend geworden, Blijkens de berigten uit de Kaapstad van 4 Februarij was sir Henry Barkly, de gou verneur der Kaapkolonie, door koningin Victo ria insgelijks tot gouverneur van West-Gri- qua-land (dat is de naam waaronder de dia- mautrijke landstreek bij het Britsche grondge bied ingelijfd is) aangesteld, onder verklaring dat al zijne stappen ten aanzien vau de inlij ving dier landstreek door Hr. Ms. gouvernement goedgekeurd werden. Het was in Zuid-Afrika bekend geworden dat de waarde der diaman ten op de Londensche markt daaldedit had er wel niet de diamantzoekers, maar toch de opkoopers vau edelgesteenten en de speculan ten min of meer ontmoedigd. Verder gewa- geu de nu uit de Kaapskolonie ontvangen dag bladen van eene poging om een eedgenoot- schappelijke verbindtenis in Zuid-Afrika tot stand te brengen. Daartoe was onlangs eene commissie gevormd, en deze zou hare geschorste zittingen weldra hervatten. De vereeniging van de oud-Hollandsche gemeenebesten, den Orunje-Vrijstaat en de Zuul-Afrikaansche re publiek, lag in het doel dier commissie. Uit Ellewoutsdijk meldt men ons dat eene zwangere arbeiders-vrouw in de vorige week in het veld werk zaam zijnde, plotseling hare bevalling voelende nade ren, doch niet meer haar huis kunnende bereiken, in eene weide even buiten het dorp, geheel alleen is bevallen, vervolgens haar kind in haar voorschoot wikkelde en daarmede naar hare woning is gewandeld. Deze buitengewone omstandigheden hebben tot dusver noch op de moeder noch op het kind eenigen nadee- ligen invloed uitgeoefend. In de stoom-oliefabriek der heeren Verjter en Veenstra te Sneek heeft een der fabrikanten 't ongeluk gehad in aanraking le komen met het groote rad der machine. Zijn toestand is be denkelijk. Een gepensioneerd onderofficier, die als getuige moest optreden in eene zaak voor de arron- dissementsregtbank te Arnhem, is wegens valsche ge tuigenis zelf in hechtenis genomen. Zondag is in de St. Pieterskerk te Leiden een meisje in zwijm gevallen en heeft daarbij een been gebroken Ëen kolonist van Ommerschans heeft getracht de znkkenfabriek, waarin iiij werkte, in brand te steken, maar hij werd ontdekt en gearresteerd. Te Moergestel heeft men den nachtegaal gehoord. Te 's Hage is een schutter gearresteerd, maar door een aantal wapenbroeders ontzet. In de laatste blutsvergadering te Krimpen a/d Lek heeft eene dame eene zeer goede lezing ge houden. Te Breukelen zijn zekere U. en zijne vrouw gearresteerd als verdacht van brandstichting in hun eigen huis. Tc Utrecht is een paard, dat voor een boerenwagen was gespannen, op hol gegaan. De man, die op den wagen zat, viel er af en bekwam eene zware wonde; alleen doordien een heer spoedig het paard greep werden erger ongelukken voorkomen. Te Dordrecht hcel't in een huis op de Voorstraat een verschrikkelijk voorval plaats gehad. Een aanvallig kind van drie jaren haaide in een onbewaakt oogen- blik een emmer met lieet water omver, en hoewei de daardoor bekomen brandwonden niet erg waven, schrik te het kind zoodanig, dat het aan de gevolgen daarvan overleed. Eenige dagen geleden toen de heer v. O. met zijne vrouw, te Andelst, des namid dags uitgegaan was, wilde de meid, die alleen 't huis was, iets uit eene kas in eene der kamers halen, toen zij daarin een vreemd man vond, wien zij vroeg wat hij verlangde. „Ik wil een boterham!" was 't bar- sche antwoord, waarop de meid zeide: „wacht ik zal mijnheer roepen. „De onbekende liep haar na, greep haar in <len nek en wierp haar in den gang neer. Daarop kwam de hond aanzetten en begon hevig te blaifen. Dit rumoer deed den kerel 't op een ioopen zetten. Later is hij te Ocliten in handen der politie geraakt. Hij zou ook aldaar ingebroken hebben. Verleden Zaturdag heeft een deftig heer in den tuin van Luxem burg te Parijs, in een vlaag van krankzinnigheid, voor niet minder dan dertig duizend francs in bankbiljetten zitten verscheuren, terwijl hij de kleine stukjes naar alle zijden in den wini strooide. Later maakte een leger van „gamins" jagt op de stukjes papier, maar het is zeer te betwijfelen of uit de verzamelde lrag- menten wel een enkel billet in zijn geheel is zamen te stellen Een Amertkaansch tooneel-directeur heeft dezer dagen toestemming verkregen om te Parijs een jong meisje te vertoonen, dat noch armen, noch 'beenen heeft en met de tanden naait, breit, schrijft, tcekent enz Drie jaren geleden werd de tentoonstelling van dit meisje verboden. Ingezonden. Bij deze geeft de Rederijkerskamer „Aurora" spe cificatie vau de door haar den 26en Februarij ont vangen gelden, bij gelegenheid der opvoering van het tooneelstuk „de Graaf de Monte Chrido." De zuivere opbrengst voor het plattelands weeshuis bedraagt-208,06 De kamer breagt hiervoor haar welgetneenden dank aan allen, dia hunne pogingen zoo krachtdadig heb ben gesteund. Moge zij hierdoor hebben mede gewerkt om het plattelands-weeshuis spoedig iu uitvoering te zien gebragt, dan is aan haren wensch voldaan. O nt vangsten: Entreeƒ250, Vrijwillige bijdragen26,50 Zamen 276,50 Uitgaven: Muziek (adsistentie)10, Huur en transport costumes en verdere be- noodigdheden„21,44 Huur schouwburgzaal, en opslaan banken 9, Drukwerk8,20 Diensten tooneel en decoratief9,50 Bode5. AdvertentienGoessche N. GoesscheCouranten 4,80 Briefporten6,50 Zamen ƒ68,44 Aldus deze rekening goedgekeurd in de vergadering van 10 Maart 1800 twee en zeventig. Het bestuur: H. J. MOLHOEK, President A. LEGERSTEE, (Secretaris.) J. II. van NOPPEN, (Thesaurier.) van den 8 Maart tot en met den 11 Maart 1872. Ondhirrnouwn: Gehuwd: Geene. Geboren: Ben 9, Johannes Eliza, z. v. Hen- drikus Delnaay en Dingena Buys. Dirk, z. v. Dirk de Ronde en Josina Jacoba Sloover. A una Joziria en Elizabethtweeling dochters van Hendrikus van Sprang en Johanna van Liere. Den 10, Pieter Wilhelm, z. o. Marinus Bou- dewijn Schipper en Pieternella Hijman. Leen- dert, z. v. Gerrit Schouwenburg en Suzanna van Offenbeek. Den 11Jan FEgedius Cornells z. v. Samuel Somer en Levina Adrïana Sloover. Overleden Den 8, Fransina Ver burg, 84 wed. van Bartel Janse. Den 10, Cornelia Ja- cobse, 77 j., wed. van Marcus Joseph Nathan. Levenloos Geboren Den 11, een zoon van Jacobus Franciscus Poljiiet en Anna Mol. 31 JIrt. 12 Manufacturen. Goes. mr. van Dam. 31 13 id. Id. Id. 27 14 Woonhuis. Kruin ingen. Rembges. 29 14 Hoefje. Kapelle. Paardekooper van den Bussche. 23 14 Bouwland. Kwadendamme. Id. 26 a 14 Woonhuis. Krabbendijke. Kakebeeke. 3 ii la Hofstede enz. W issenlcerke. van der Moer. 31 ii 15 Vaamhout enz. Tol Goes. mr. van Dam. 33 20 Meubilair enz. Kloetinge. Id. SO a 21 Inboedel. Kwadendamme. mr. Liebert. 31 ,i 21 Beestiaal enz. Nieuwdorp. mr. van Dam. 25 Apr. 10 Inspan. Ovezand. mr. van Dishoeck. CORRESPONDENTIE. Doordien het hier en daar in de „nalezing" der Middelt). Ct. van jl. Vrijdag niet duidelijk was, waai de Middeib. nalezer en waar de andere bladen uit welke de nalezing plaats had spraken, zijn wij in eene onwillekeurige vergissing vervallen, liet olijkt ons nu, dat niet de Middeib. nalezer, maar de correspondent van liel Vaderland nteende dat., men omtrent Jan Salie Sr. berigt te Goes kon krijgen. Daardoor heeft het slot van ons correspondentie-artikeltje in ons vorig nummer een verkeerden zin, dien wij bij deze gaarne herroepen. MARKTI3ER1GTEN. PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 11 Maart 1872. ROGGE en PAARDENBOUNEN 10 ct.. Zomer GERST 20 ct. laser. BOEKWEIT J 10,— it 15,— en KANARIEZAAD 25 ct. uooger- VLAS, ZAAILIJNZAAD llaauw. MEEKRAP, iets lager, met meer handel. Van oud gewas wordt er weinig meer aangeboden. RACIJN schaars. Buitenlandsche berigten vaster. LONDEN, 11 Maart 1872. GRANEN, stil, onveranderd. ADVEUTENTierV. V OndertrouwdR. SCHEELE en H. C. HOOGVLIET. Rilland, 8 Maart 18 72. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na langdurig lijden, in den ouderdom van twintig jaren, onze geliefde zoon JOHANNES JACOBUS. Ouderkerk a/d IJssel, P. SCHELLING. 9 Maart 1872. A. J. SCHELLING Algemeene kennisgeving. de Koning, Heden overleed in den ouderdom van 78 "jaren CORNELIA JACOBS, weduwe van Marcus Joseph Nathans. Uit naam der kinderen en behuwd-kinderen, Goes, den 10 Maart 1872. G NATHANS.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3