GEMENGDE BERIGTEN. die natuurlijk de goedkeuring der meerderheid niet kon verwerven; inzonderheid lokte hetgeen hij zeide over de werkstakingen en over de ondersteuning welke de Internationale aan de werkstakers verleent, hevige protesten uit, en toen hij, na het vermoeden te hebben geopperd dat de ambtenaren van Napoleons regering misschien zeiven de grèves bevorderd hadden zich verstoutte te zeggen, dat in de grève te Mulhausen onmiskenbaar de geestelijkheid de hand heeft gehad barstte de storm los. De regterzijde eischte dat de voorzitter den heer Tolain tot de orde zou roepen, doch volgens den voorzitter bestond hiertoe geen aanleiding, en de Internationale-man die nu een mede stander in den heer Langlois vond, vervolgde zijne rede die echter nu en dan afgebroken werd door de luide teekenen van afkeuring van den kant der regterzijde. Op nieuw ont stond er groot rumoertoen de heer Scherer Knestner, door Tolain als getuige opgeroepen, om te verklaren dat de geestelijkheid rnede- pligtig was aan de werkstakingen te Mulhausen, hieraan voldeed en tegen den heer Kellerdie het feit ontkende, de juistheid dezer mededee- ling volhield. Janvier de la Mottevan wiens regtsgeding wij in ons vorig nommer gewaagden, is vrij gesproken. Deze vrijspraak heeft te Parijs groote sensatie verwekt. Zij was echter verwacht. Im mers hij had de finantiën van zijn departement zoo goed verward, dat men hem geen verduis tering van gelden heeft kunnen bewijzen. Alles toch kon, volgens den minister van finantiën Pouyer-Quertier, doorgaan ouder den naam van fictieve declaratien »zoo onmisbaar in iedere goede administratie," en die van den heer de la Motte was, altijd volgens den minister, voor beeldig geweest. De vraag is nu zal Pouyer- Quertier minister blijven De vrijspraak van den jury heeft zijn getuigenis gestaafd. De ex-prefect was niet schuldig. Toch moet de minister van justitie Dufaure het aftreden van den heer P. Q. eischen en deze van voorne men zijn de zaak voor de nationale vergade ring te brengen met de mededeeling, dat hij zijn ontslag neemt Op het geruchtdat de ex-minister van binnenlandsche zaken Casimir Périer zijn opvolger zou worden, rees de beurs gisteren aanzienljjk. Dat ligt daarin, dat deze heer een even warm voorstander is van de belasting op het inkomen als de heer Pouyer- Quertier er een tegenstander van is. De beurs mannen vreezen toch dat de heer Pouyer-Quertier, als hij minister blijft de beurs-operatien zal belasten. Het plan daartoe moet bij hem bestaan. De koning van Beijeren heeft gratie ver leend aan de in Duitschland gekerkerde Fran- schen, veroordeeld ter zake van misdrijven en overtredingen, begaan gedurende hunne krijgs gevangenschap of in de kantonnementen in Frankrijk door de Beijersche troepen bezet. Al die militairen zullen huiswaarts keeren, en reis geld zal hun verstrekt worden. De meeste der in Pruissen gedetineerde Franschen zijn reeds door keizer Willem begenadigd geworden. In al de officieele berigten van de Pruisische bladen straalt de verwachting door, dat in het Heerenhuis de meerderheid gunstig zal wezen voor de wet op het school toezigt, ondersteld dat de liberalen zich op hunnen post bevinden. De strijd zal heftig zijn, en men kan er op rekenen, dat de clerikalen, ook na hunne ver moedelijke nederlaag, hunne zaak niet als ver loren zullen opgeven. Maar er zal een eerste stap zijn gedaan tegen de politiek-hierarcbisebe aanmatigingen, en welligt doen zij toch wat water in hun wijn. De Duitsche bladen bevatten uitvoerige mede- deelingen omtrent het ongeluk te Frankfort het instorten van twee huizen in de Juden- gasse. Het blijkt, dat het alleen is te wijten aan de nalatigheid der Frankfortsche bouw meesters. De stad koopt nl. om de donkere, smerige Judengasse weg te krijgen langzamer hand de huizen in die straat op en breekt ze af. De nu ingestorte woningen waren door het afbreken van de naastgelegene van eiken steun beroofd en de storm, die onlangs woedde, deed ook geen goed aan de zaak. Het eene huis was reeds door de inwoners verlaten, maar het andere het eigendom van den schoen maker Scluifer zoo bevolkt als een huis in eene achterbuurt maar zijn kan. Scluifer had juist den vorigeu dag aangifte gedaan van den bouwvalligen toestand van zijn huis en men had hem beloofd een onderzoek in te stellen. Men kwam te laat. Volgens de laatste berigten zijn 13 perso nen dood, 12 meer of minder erg gewond. Allertreurigst is de geschiedenis van eene moe der met vier kinderen, die bij dit ongeluk zijn omgekomen. Zij had nog den vorigen dag aan den magistraat eenige ondersteuning ver- DO O zocht om niet met hare kinderen te verhon geren. Zij ontving de toezegging, dat men haar zou helpen en ging getroost naar het huis, dat haar en haar kroost den volgenden mor gen onder zijn puin begroef. De vrouw van den huisbaas Scluifer heeft 28 uren onder 't puin begraven gelegen en is als door een wonder den dood ontkomen. Toen het huis instortte was zij in de keuken. Zij wilde vlugten, maar viel op den rug boven eene kelder-opening. Dit was haar geluk. Op hare beenen viel een balk en ook den eenen arm kon zij niet bewegen, maar zij kon al thans vrij ademhalen. Haar roepen werd den eersten dag niet gehoord, maar toen men het den volgenden dag opmerkte, werden alle po gingen tot redding ir, 't werk gesteld. Zij ge lukten en de ongelukkige vrouw, die eerst in flaauwte was gevallen, kwam spoedig weer bij en werd naar het hospitaal getransporteerd, waar het bleek, dat de verwondingen niet ernstig waren. Den 11 Junij a. s. zal in Rusland het tweede eeuwfeest der geboorte van czar Peter den Groote plegtig en luisterrijk gevierd worden. In vele steden, voornamelijk te St.-Petersburg en Mos kou, worden reeds groote toebereidselen gemaakt. Bij deze gelegenheid zullen verscheidene maat regelen genomen, stichtingen tot stand gebragt en andere handelingen verrigt worden, bestemd tot eene bljjvende herinnering aan het feest. Wat de hoofdstad betreft verwacht men: lo. de uitgave van een historischestatistische en topografische beschrijving der stadmet de piannen van de uitleggingen welke zij gekregen heeft; 2o.de oprigting van twee lagere scholen, elke van zes klassen, tot welk einde 2000 zilv. roebels in eens en 7000 z. r. jaarlijks zijn beschikbaar gesteld3Ü. het ophangen van een levensgroot portret van Peter de Groote in de vergaderzaal van den gemeenteraad4°. de oprigting van een steenen gedenkzuil te Lachta waar Peter de Groote schipbreukelingen redde 5°. het bijeenbrengen van bijdragen tot ver sterking der russische handelsvloot6een grootsche optogt door de voornaamste straten der residentie. Nog iets over Frankrijk. De parlemen taire enquête naar den opstand van 18 Maart is geresumeerd in drie deelen. elk van onge veer 600 bladzijden. Eigenlijk is het eerste deel weêr een resumé van de beide andere, namelijk het rapport van de heeren Delpit en de la Rochethulon. liet tweede bevat de ge stenografeerde verklaringen der getuigen en is het belangrijkste, het derde bevat de stukken, waarop in bet tweede wordt gewezen. Het tweede deel is natuurlijk het belangrijkste maar toch stelt het allen te leur, die iets pi kants hadden verwacht of, na het gelezen te hebben, gemeend hadden een helderen blik te kunnen slaan op de dagen, waarin de com mune zich gevestigd heeft, terwijl op vele plaatsen, waar men eindelijk iets nieuws denkt te lezen of met sommige karakters nader be kend gemaakt denkt te worden de steno graaf ophoudt en stipjes zet. Van de geheimen, die de enquête kan hebben opgehelderd, weten wij dus niets en wat het onderzoek naar de oorzaken van den opstand betreft zijn wij na de lijvige deelen der door graaf Darue ge presideerde commissie hier veel verder en het best is, dat men over den 18 Maart maar niet langer debatteert. Alle getuigen toch, wier ve klaringen er in voorkomen, hebben een andere opinie omtrent de aanleiding tot den opstand. De een zegthet was de Interna tionale; een ander: het waren de jakobijnen een derde: het was 't gevolg van het hybri disch verbond dat het keizerrijk met de deino- kraten had gesloteneen vierdeindien de vestingwerken van Parijs niet waren opgehoogd, zou de opstand zich uiet hebben durven ves tigen een vijfdeer waren kuiperijen van Bona parte m het speleen zesdeBismarck be taalde de opstandelingen enz. Admiraal Saisset verklaarde o. a.De Pruissen wareu in den opstand betrokken. VgiQg naar Cluse- ret en deed hem in ronde woorden dit voor stel: »»Als gij voor de troepen van Versailles het inrukken gemakkelijk wilt maken, zal men u geven wat gij vraagt;"" waarop Cluseret antwoordde: »»Ik ben te goed betaald door Bismarck en de auderen, dan dat gij mij zoudt kunnen koopen. Dat zal niet gaan."" E.... verzekerde mij nog dat Bismarck meer dan 34 millioen francs in den vreemde had uitgege ven, om zooveel schobbejakken als in Europa maar te vinden waren naar Parijs te drijven." Thiers heeft natuurlijk voor de commissie de vlugt van het gouvernement op 18 Maart ver dedigd eu teveus aangetoond, dat uit de batail- lons der nationale garde de goeden zoodra de poorten van Parijs geopend waren, een an dere lucht waren gaan inademen, en dat het gespuis gebleven was. Op 18 Maart toch telde Parijs 100,000 inwoners minder dan een maand te voren. Thiers zeide nog, dat hij, toen hij besloot uit Parijs te gaan, aan den 24 Febru ary 1848 had gedacht. »Als men in Parijs is, moet men er krachtig zijn Ware Louis Philippeingevolge miju raad, uit Parijs ge gaan en er met 50,000 man onder maarschalk Buqeaud weêr ingetrokken, veel zou niet ge beurd zijn. Op 18 Maart nu waren wij niet sterk genoeg om te Parijs te blijven en wij gingen er uit, om er sterker terug te keeren." Zal nu deze omslagtige enquête aan het gou vernement het middel hebben aan de hand ge daan, om in de toekomst dergelijke revolu- tiëu als die van de commune te voorkomen? Zeker niet. Waartoe heeft zij dan gediend? Tot niets. Te 's Hage hebben twee vrouwen erge rusie gemaakt. Op 't laatste nam de eene een bierglas, sloeg het in stukken en stak met een puntige scherf de andere in den hals. De verwonde is naar 't gasthuis, en de an dere naar 't huis van arrest getransporteerd. TeMheer in Limburg is een smid, die met een oud geweer een duif wilde schieten, erg gewond doordien het wapen sprong. Te Dordrecht is een palfrenier bij "t uit spannen van de paarden door een van deze zoodanig geschopt, dat hij bewusteloos neerviel. Zoo werd hij aan liootVl, borst en beenen gewond door zijne buren opgeraapt. Te Utrecht zijn 12 tonnen aangevoerde ha ring afgekeurd. In de dagbladen komt thans eene annonce voor, waarin aan heeren van vermogen en goeden naam de gelegenheid wordt aangeboden zich buitenlandsche decoratiën aan te schaffen, door zich te adresseren aan 't advertentiebureau van den heer Mosse te Berlijn. Om de kosten te verminderen, wordt ge vraagd, of er geen mogelijkheid zou bestaan, dat eeu vriendenkring zich zoo'n decoratie aanschafte om beur telings te kunnen worden gedragen. Op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken bevatten de Engelsche dagbladen de geschiedenis van een door ze keren Strauss gepleegde bedriegerij, die in November te Londen een aantal Engelsche meisjes als balletdan seressen tegen hoog loon engageerde en mede naar Nantes nam, waar zij verscheidene voorstellingen ga ven; doch met het door haar verdiende geld maakte Strauss zich uit de voeten en liet de belanghebbenden in groot gebrek achter, Richard Wagner zal den 22sten Mei te Bayiutli de negende symphonie van Beethoven doen uitvoeren, gelijk zij nog nooit uit gevoerd is Een uitgezocht koor van 200 personen en een orkest van 100 der uitstekendste muzikan ten van Duitschland zal daartoe medewerken De monumenten te Parijs worden meest allen op eene eenvoudige en tevens zeer goedkoope wijze her steld van de schade, die zij tijdens den oorlog en de commune, van de kogels en bómmen hebben geleden De niet al te groote gaten worden digtgesmeerd met een metaal-cement, dat in weinige dagen niet alleen de kleur, maar ook de hardheid van den steen ver krijgt. Onlangs was te Luik een jufvrouw uit een winkel, door een persoon die een bankbillet van vijftig francs bij haar wisselde, op behendige wijze bestolen. Eenige dagen daarna ontmoet zij den bedrieger aan den ingang der Galerie St. Hubert; zij gaat naar hem toe en zegt: „Mijnheer ik wensclite de galerie door 'te gaan, zoudt gij zoo goed willen zijn mij te geleiden en uw arm te Jeenen?" „Wel zeker jufvrouw!" antwoordt de galante heer; en arm in arm dringen zij door de menigte heen die zich daar steeds beweegt. Aan het einde der passage ziet de jufvrouw een agent van po litie; zij rigt hare schreden naar hem toe en, hem haren cavelier voorstellende, verzoekt zij hem dezen te arresteren. Geheel en al verblutt dacht deze er niet eens aan zich door de vlugt te redden, terwijl de jufvrouw er schik in had, dat zij den bedrieger op zoo behendige wijze in handen der politie had gespeeld. Dezer dagen is te Luik een jongetje van 14 jaar gestorven, tengevolge van een ongeval, waarvan men wel verre was zulke droevige gevolgen te voorzien. Omtrent acht dagen geleden liep het, knaapje bloot- voets over de kamer, waar zijn ouders wonen en trapte een naald in den voet. Óndanks de pijn door de wond veroorzaakt ging het kind als naar gewoonte ter school, maar twee dagen later kon het niet meer dan met een stok gaan, en des Vrijdags moest

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2