1872. N°. 30. Zaturdag 9 Maart. Ö9ste jaargang. BEKENDMAKING Onderhoud en Schoonmaken der Scholen en andere Eigendommen. BINN EN LAN P SC H E BER IGTEN BUITENLAND. GOESSC! 1 E De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdag avond uitgezonderd op feestdagen. Prijs pér kwartaal zoo binnen als buiten Goes ƒ1,75. Afzonderlijke nommers 5 c. met bijblad 10 c. COllANT. Gewone advertentiën worden a 10 c. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodbérigten van 18 regels Dienst-aanbiedingen, niet moer dan 4 regels bedragende ea contant betaald, 20 e Advertentiën voor dit blad worden voor ROTTERDAM aangenomen door het algemeen advertentie-bureau van EIJGH V. DITMAR, Wijnstraat Rotterdam. V oor DOTTSCHLAND door de heeren HAASÈHSTEIN VOGLER, te Hamburg. De inzending van advertentiën kan geschieden op den dag der uitgave tot vóór twee urendes namiddags. Stukken welke men als ingezonden wenscht opgenomen, moeten uiterlijk den vorigen dag aan het bureau bezorgd zijn. van liet Gemeente-bestuur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaturdag den 16 Maart a. s. des namiddags ten 1 ure in hunne vergaderkamer ten Raadhuize, in liet openbaar trachten aan te besteden: lo. de uitvoering van eenige onderhouds werken aan de schoollocalen en de onderwij- zerswoningen der gemeente, met de levering en herstelling van eenige sclioolmeubelen en het schoonmaken van localen en meubelen; 2". eenige onderhoudswerken aan de par ticuliere eigendommen der gemeente, te weten de voormalige Trekkerswoning; het huis op het Ravelijn aan de westzijde der Haven, en het huis in de Korte Vosstraat. Bestek en voorwaarden liggen ter lezing gedurende eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namid dags 2 ure ter secretarie, terwijl aanwijzing zal ge- geschieden op Woensdag den 13 Maart, te beginnen des namiddags ten half twee ure aan de Hoogere Bur gerschool. Goes, den 7 Maart 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II A R T M A N. GOES, 8 Maart 1872. TWEEDE KAMER. Iu de jongste zittingen der Kamer zijn de discussien over het wetsontwerp op de arbei- ders-coalitien en de daarop voorgestelde amen dementen voortgezet. Tal van sprekers hebben voor en tegen bet onderwerp bet woord gevoerd. De minister van justitie beeft verklaard het wetsontwerp eenigzins te zullen wijzigen. De maatschappij tot exploitatie vau staats spoorwegen heeft, niettegenstaande of tenge volge van het verhoogde tarief, in ééne week in February jl. f 10,000 minder inkomsten gehad dan over die zelfde week in 1871, terwijl 14 kilometer spoorweg meer bereden wordt Te Leeuwarden circuleert een adres aan de Tweede Kamer, waarin, met het oog op het wetsontwerp tot invoering eener inkomstenbe lasting en afschaffing o. a. van patent, de aandacht wordt gevestigd op de omstandigheid, dat door eventuele aanneming van het ontwerp ook het bedrijf van tapper zonder betaling van het patentregt zou kunnen worden uitgeoefend, hetgeen adressanten met het oog op de volks zedelijkheid niet wenschelijk achten. Daarom vragen zijlo. dat de gemeenten bevoegdheid zullen erlangen om voor de uitoefening van het tappersbedrijf een regt te mogen heffen, gelijkstaande met de tegenwoordige patent-be lasting, variërende van 10 a f 250 per jaar en 2o. dat geen vergunning tot het verkoopen van sterkeu drank zal worden verleend, anders dan aan koffijhuishouders, herbergiers en der- gelijken zoodat het aantal plaatsen waar sterke drank wordt verkocht, thans bijna ontelbaar, belangrijk zou worden ingekort. (Amst. Ct.) Men meldt uit Nijmegen, 3 Maart. Heden werd in een der katholieke kerken gepredikt tegen de feestviering op den lsten April en verkondigd, dat van de inneming van den Briel O O de onderdrukking der katholieken dagteekent. Te- vens heeft, naar men verzekert, een der leden van de feestcommissie een katholiekeen schrijven aan zijne medeleden gerigtwaarin hij bekend maakt gedwongen te zijn voor het lidmaatschap te bedanken. Wie hier invloed heeft geoefend, zal voor niemand met het oog op het voorgaande een raadsel zijn. 't Was ook wel te voorzien, dat de ultramontaanselie partij zich zou doen gelden, maar met te meer genoegen kan daarom worden gemeld, dat de inschrijving voor genoemde feestviering reeds ruime deelneming ondervindt. Handbl Uit 's Hertogenbosch wordt aan het Handels blad geschreven, dat daar ter stede een dagblad zal worden opgerigt't welk tot steun zal dienen van de liberale' kiesverteniging Ne derland, en wel tegenover de katholieke kies- vereeniging Noord-Brabant. Men berigt uit Breda van den 6 jl. Het verblijf van den %raaf van Chambord te dezer stede is voor eenige dagen verlengd, lederen morgen gaat hij per rijtuig naar de kerk; heden morgen ten 7 ure is hij echter voor het eerst te voet derwaarts gegaan. Met schier eiken trein komen hier vreemde heeren en dames aan om den graaf te begroeten. Het Hotel de la Couronne wordt dan ook zóó druk bezocht door vreemdelingen, dat zelfs niet al tijd voor allen kamers beschikbaar zijn. De graaf is gisteren namiddag naar Giuneken ge reden en, na op het kerkhof aldaar het monu ment van Seelig, den grafsteen van Chassé, dien van de officieren der citadel enz. bezigtigd te hebben, liet hij zich naar het Mastboscli brengen om daar eene wandeling te doen. Ook de Ül- venhoutsche- en Liesbosschen zijn door den graaf bezocht geworden. Onder de 5 vreem delingen die gisteren aan zijn hotel afstapten, bevond zich een Fransclie bisschop, wiens borst met onderscheidene ridderorden versierd was. Met den trein van ure arriveerde heden weder een 7tal Franschen, die bij den graaf werden toegelaten. Men ziet hier soms de meest vreemdsoortige toiletten. Zoo waren er gisteren een paar mon niken, in witte pijen, maar blootshoofds, waar schijnlijk dominikaners, die hun opwachting zijn komen maken. De logementen varen er wel bij, en dus indirect ook de stad. De aan zienlijke geldelijke offers, die de graaf brengt in de kerk, waar hij de mis bijwoont, worden loffelijk vermeld. De afdeeling timmerlieden en metselaarsge- zellen van de Groninger werklieden-vereeniging heeft besloten zich tot hunne gezamenlijke pa troons te wenden met het voorstel, het mini mum der loonen voor volwassen personen, die in hunne dienst zijn, te bepalen op 12- cent per uur en hen, die bekwaam zijn voor hun vak, te verhoogen met 25 percent. De hoogste prijs, 200,000 ff., in de Oosten- rijkschepremieleening van 1864-,is bij de jongste trekking, naar men ons mededeelt, aan een kruideniers-bediende te Zwolle ten deel gevallen. If eggtszalcen. De Arroudissements-regtbank te Goes heeft den 4 Maart 1872 de navolgende vonnissen uitgesproken als tegen: I. J. M. S. Job z51 jaar, 11. 7/7. C. S. JMz23 jaar, III. J. S. Cz.t 56 jaar, IV. B. IV. S. Jz., 31 jaar, allen visschers wonende te Tholen, beklaagd van strafbare poging tot dief stal bij nacht door mser dan een persoon, op plaatsen die niet als bewoonde huizen worden aangemerkt of daarmede gelijk gesteld, welke door uiterlijk bedrijf gebleken en tot een begin van uitvoering overgeslagen, niet dan door toeval lige en van den wil des daders onafhankelijke omstandig heden weerhouden is, gepleegd, onder verzachtende omstan digheden veroordeeld de le en 3e beklaagde tot eene cellu laire gevangenisstraf van 3 maanden en in de kosten van het regtsgediug voor zooverre die ten huuuen opzigte gemaakt zijn hoofdelijk en desnoods bij lijfsdwang te verhalen. Spreekt de 2e en 4e beklaagde vrij, de kosten teu hunnen aanzien gevallen te dragen door den staat. II. K. 00 jaar, herbergier, wonende te Axel, beklaagd 1°. van het in het openbaar aan iemand toevoegen van smaad- of scheld woorden, de ten laste leggiug van een bepaalde ondeugd be helzende, 2°. het moedwillig toebrengen van een slag geene ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen ver oorzaakt hebbende onder verzachtende omstandigheden ge pleegd, veroordeeld tot twee geldboeten ieder van een gulden subsidiair te vervangen door een gevangenisstraf van een dag voor iedere boete en in de kosten van het regtsgeding des noods te verhalen bij lijfsdwadg. P. K. 9 jaar, zonder beroep wonende te Goes, beklaagd van twee diefstallen bij nacht gepleegd in een bewoond huis, doch zonder oordcel des ouderscheids; spreekt hem op dien grond vrij. Beveelt dat hij in een verbeterhuis zal worden gebragt ten einde aldaar opgevoed en in hechtenis gehouden te worden tot dat hij den ouderdom van 18 jaren zal hebben bereikt. Bepaalt dat de kosten van dit regtsgeding zullen blijven ten laste van den staat. Bij het Kantongeregt te Goes is op de 2 Maart 3872 het navolgende vonnis geveld in zake. 1. B. L. 50 jaar logementhouder 2. I. P. 32 jaar photo* graaf, beiden wonende te Goes, beklaagd van het gezamen lijk en in gemeen overleg jagen ouder de Gemeente 's Heer- Arendskerke zonder voorzien te zijn van een schriftelijke ver gunning van den eigenaar of regthebbende, veroordeeld de eerste beklaagde tot eene geldboete vau f 10,subsidiair te vervangen door een gevangenisstraf van drie dagen, de tweede beklaagde tot eene geldboete van 20,subsidiair te vervangen door gevangenisstraf van 7 dagen, en beiden iu de getaxeerde waarde vau het gevangen wild ad f 0,75 en hoofdelijk ia de kosten van het geding desnoods te verha- bij lijfsdwang. VERKOOPINGEN. De atloop der publieke verkooping van Bouw- en Weiland, Huis en Erf en Tuingrond aankomende de erven van wijlen Elisabeth Trimpe wed. C. Kuzee op 6 Maart 1872, was als volgt II A.C. per Heet. lste perceel Bouwland 2,65,60 a /'1500,— 2de 1,80,80 a - 1510 3de 1,14,22 a - 1300,— 4de Weiland 1,83,81 a - 1500, 5de Huis en Erf den Hoop a - 1830, 6de Tuingr. 0,05,20 den lloop a - 550, De Internationale is het onderwerp geweest eener beraadslaging in de nationale vergadering van Frankrijk. Er was aan de orde een wetsontwerp betreffende die vereeuiging. Door den heer Tolain werd de discussie geopend. Deze volksvertegenwoordiger, lid der genoemde vereeniging en als zoodanig reeds in 1870 in Frankrijk geregtelijk vervolgd, hield eene rede,

Goessche Courant | 1872 | | pagina 1