ct, VERK00PINGEN ENZ. BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND GOES. Omtrent het vertrek van den graaf van Cham bord uit SBelgië, deelt men, onder dagteeke- ning van 27 jl. mede: Heden morgen, even na 7 uur, hield een gewone vigelante stil voor het hotel »8t. Antoine" te AntwerpeD. Eenige minuten later zag men een heer uit het hotel tredenhij was van middelbare grootte, breed geschouderd en gewikkeld in een wijden met vilt gevoerden jas, waarvan de kraag het ge- zigt bedektemet moeite schreed hij voort. Die persoon was graaf van Chambord. Zijn medgezel, een valies in de hand dragende, was blijkbaar een veel jonger man. Beiden namen plaats in de vigelante, die naar het spoorweg station reed. Daar nam de jongste twee plaats- billetten le klasse voor Dordrecht, in welke stad de graaf voorloopig zijn verblijf schijnt te willen vestigen." Ofschoon de graaf van Chambord Antwer pen verlaten heeft, zegt de Indépendance, heeft de interpellatie, die de heer Couvreur tot het ministerie heeft gerigt, in de kamer van volks vertegenwoordigers een langdurig debat uitge lokt. De Brusselsche afgevaardigde begon met de redenen te verklaren, waarom hij gemeend heeft het verblijf van den graaf en de feiten die te Antwerpen plaats hadden ter sprake te moeten brengen, nadat de heer Defrê daarover de regering had geïnterpelleerd. Na deze ver klaring te hebben gegeven, heeft hij de vol gende vragen gesteld: Stelt de regering zich verantwoordelijk voor de beleefheids-bezoeken die bij den graaf van Chambord zijn afgelegd? Ofschoon de spreker deze bezoeken op zichzelf zeer onschuldig acht, is hij toch van gevoelen dat, nu het publiek, hetzij teregt of ten onregte, daarin het bewijs ziet, dat de regering door de vingers heeft gezien, het noodzakelijk is dat de regering tegenover de kamer en tegen over het land zich omtrent die verantwoorde lijkheid verklare. Welk karakter dus vroeg de spreker voorts hadden de manifestatien, die zijn voort gesproten uit het verblijf van den graaf van Chambord te Antwerpen Is het waar, dat een vaan, met leliën geborduurd, ontrold is Is het waar dat bij eene vereeniging in het hotel Sf. Antoine een toast gewijd is aan het herstel van het gezag des konings van Frank rijk en van de wereldlijke magt des pausen met andere woorden, is er gedronken op het uitbarsten van den burgeroorlog in Frankrijk en Italië Welk karakter dragen de wanordelijkheden waardoor de rust in de stad Antwerpen gestoord is, en door welke maatregelen rekent het Gou vernement de orde weder te herstellen Ten slotte is het Gouvernement voornemens de wet van 1835 toetepassenof zal het eene wijziging brengen in de jurisprudentie krachtens welke vroeger die wet is toegepast? De heer Couvreur is geen voorstander der wet van 1835hij heeft hare toepassing niet gevraagd, maar hij wenscht de portee der wet te kennen. Het antwoord dat de minister van buiten- landsche zaken gaf, wil de Indépendance niet aanroeren. Het was zóó verward, dat indien de minister ten slotte niet aan de Kamer had medegedeeld dat de graaf van Chambord ver trokken was het ten eenenmale onmogelijk zou zijn ^geweest, te raden wat hij had willen zeggen. Eéne uitdrukking heeft de Indépendance evenwel begrepen.-De heer d'Aspremont Lijnden is van oordeel dat de aanwezigheid van den graaf van Chambord geen oorzaak, maar het voorwendsel is der wanordelijkheden, die de stad Antwerpen hebben beroerd. Nu de graaf vertrokken is zal men spoedig over de juistheid dezer meening kunnen oordeelen, merkt de Indépendance aan. Intusschen heeft de onduidelijkheid van den minister niet belet dat de kamer met 58 tegen 37 st. heeft verklaard, dat zij, tevreden met de inlichtingen door de regering gegeven, over gaat tot de orde van den dag. Den 25sten Febr. 11. is te t'arijs, in het Cirque des Chainps-Elysées, eene talrijk bezochte bijeenkomst gehouden ten behoeve van het fonds tot kwijting der schuld aan Duitschland. De heer Legouvé nam het voorzitterschap waar, en de heer Athanase Coquerel heeft eene rede gehouden. Hij gaf als zijne meeniug te kennen, dat, nu het werk tot spoedige bevrijdin ®an den Vaderlandschen grond begonnen was, de mislukking daarvan gevaarlijk voor Frankrijk zou kunnen worden. Van Frankrijks nederla gen sprekende, zeide hijdat ons land verge leken kan worden met den krijgsmanwiens afbeelding het Museum te Versailles te aan schouwen geeft. Die krijgsman had op ver schillende slagvelden een deel van zijn ligchaam verlorenhier een been, daar een oog, ginds een arm maar zijn hart was, volgens 't verhaal, onverlet gebleven. Dat is volkomen het beeld van Frankrijk. Staande de vergadering werd door eenige dames 63,000 fr. gecollecteerd. In 't geheel is tot dusver eene som bijeen- gebragt van 23 millioen. liet Journal des Débats vestigt de aandacht op eene nieuwe manoeuvre, waarvan de Bona- partische agenten op het platteland in het Zuiden gebruik maken, om de domme boeren voor het herstel van het keizerrijk'te winnen. De restau ratie van Napoleon III, aldus is het sprookje die)' heden, zal Frankrijk weer in 't bezit stellen van den Elzas en Lotharingen want er is een huwelijk ontworpen tussclien den keizerlijken prins en de nicht van den Duitschen keizer, en deze heeft beloofd aan zijn bloedverwante den Elzas en Lotharingen als bruidschat te geven. De Nationale Vergadering heeft intusschen weer een tooneel van hartstogtelijkheid beleefd, naar aanleiding van het incident met Gam- bettadie om een minder betamelijke kwalifi catie van de handelingen der vergadering van Bordeaux, door den president tot de orde werd geroepen. De geschiedenis moet gij tot de orde roepen repliceerde de heer Gambetta. Dat is onbeschaamd," viel een stem regts in derede. De'agitatie was buitengewoon. Regts en ook in het regtercentrum zag men levendige en stralende gelaatstrekkenlinks gesticuleerde en schreeuwde men. Verscheidene afgevaardigden van de regterzijde kwamen den voorzitter de hand drukken. De heer Daru trad op hem toe en zeide met verheffing van stem, met de bedoeling om gehoord te willen worden «Mijnheer de president,.ik feliciteer u wegens uw vastberadenheid." Langzamerhand kwam men weêr wat tot bedaren. De beraadslaging over het wetsont werp op de nieuwe registratie-belastingen wierp wat koud water op de verhitte gemoederen. De heer Casimir Périer heeft het hem door verscheidene dagbladen toegedichte voornemen om de definitieve republiek te willen uitroepen, openlijk gelogenstraft. Overigens verkrijgen de verzoenende denk beelden van transactie en minnelijke schikking meer en meer de overhand. Omtrent den dankdag voor het herstel van den Prins van Wallis leest men het volgende Ontladen 28 Febr. Londen, de wereldstad, laat den handel een dag in den steekde win kels worden gesloten, de bedienden en werk lieden krijgen een vrijen dag, de stoomwerk tuigen en kranen en windassen staan stil en in digte drommen stroomt de menigte door de straten, waarlangs de stoet zal trekken. Om kwart voor twaalf ure zal H. M. Buc kingham palace verlaten, om zich naar de kerk te begeven. Een digt zaêmgedrongen menigte, verzameld om Buckingham palace, wacht daar de komst der beminde vorstin en het vertrek van den koninklijken stoet. Keizer Napoleon, de kei zerin en de keizerlijke prins, door de koningin genoodigd, overschrijden het plein en treden het paleis binnen. De prins en prinses van Wallis komen tun half twaalf en worden be groet door een donderend gejuich. Eindelijk verschijnt de Koninklijke trein, voorafgegaan door Sir Thomas Mac-Mahon omgeven door een schitterenden staf; daarop volgden de huzaren van den Prins van Wallis, gevolgd door het gala-rijtuig van den voorzitter van het Huis der Gemeenten. Achter dezen kwam de Hertog van Edimburg in zijn staatsie wagen Prins Arthur zat naast hem. Maar de ontroering bereikte haar toppunt, toen men de Koningin bemerkte met de Prinses van Wallis aan haar zijde, beiden kalm en gelukkig, den blik gestigd op den Prins van Wallis, als om naauwlettend de proef gade te slaan, waarop zijn nieuwe krachten gesteld worden. De Koningin scheen bijzonder welvarende en een allerbevalligst glimlachje bedekte haar gelaat. De Prins van Wallis was wat bleek men kon zien dat zijn haar merkelijk gedund was. De Prinses, zijn gemalin, had er nooit be koorlijker uitgezien, zelfs naar het zeggen van de dames. Onder de troepen, die langs het Btrand ge schaard stonden, werd vooral opgemerkt een eei^-wa<9it van het 23e regement fuseliers van Wa&I De lord mayor van Londen was ge» huid in purper fluweel, met hermelijn afgezet. Met ontbloot hoofd bood hij der Koningin het zwaard van de City aan. Na dat zwaard te hebben aangeraakt, nam de lord mayor het weer van de Koningin over en plaatste zich vervolgens te paard voor H. Ms. rijtuig. Toen de Koningin voor de cathedraal was gekomen, werd haar komst door salvo's uit de kanonnen in het naastbij gelegen park aan gekondigd. De Prins van Wallis droeg de uniform van veldmaarschalk; ook de overige Prinsen waren in uniform. De deuren van de cathedraal waren eerst ten 8 uur geopend, maar reeds vóór 7 uur werden zij door de gelukkige bezitters van toegangskaarten belegerd. Zoodra de Koningin had plaats genomen, begon de dienst. Het koor bestond uit meer dan 200 executanten, onder directie van den heer Wimm. Het Te Deum van dankzegging werd gezon gen en de plegtigheid werd gesloten met eene inzegening door den Bisschop van Londen. De kanonnen van den Tower en van het naastbij gelegen park kondigden daarop met donderend geweld aan, dat alles was afgeloopen. 24 Mrt. 1 Sparren. Kruiningen. Rembges. 20 4 Inspan, St. Annaland. mr. Waghto. 21 4 Woonhuis Erf. Baarland. Paardekooper van den Bussche. 21 4 Beestiaal, Krabbendijke. Kakebeeke. 21 7 Inspan. Kap lie. Id. 3 5 Hofstede, Kruiningen. van der Moer. 3 f/ 6 ld. Colynsplaat. Id. 15 6 Bouwl. woonh.enz. 's IleerArendsk. mr. van Dishoeck. 21 7 Inspan. Borssele. Prumers. 21 8 Meubilair. Id. Id. 22 7 Boomen, Beestiaal, Hoedekenskerke. Rembges. en Afbraak. 3 7 Hofstede. Wissenkerke. van der Moer. S 8 Aandeel Ambacht. Id. Id. 3 H 8 Tienden. Id. Id. 8 8 Portie Mees too f. Id. Id. 3 i/ 8 Grondcijnsen. Id. Id. 25 7 Woonhuis etc. Wolfaartsdijk. mr. van Dam. 25 8 Melkgerei, Tim ld. mr. van Dam en merhout etc. van den Bussche. 26 8 Meubilair. Hansweert. Rembges. 27 13 Woonhuis. Kruiningen. Id. 23 a 14 Bouwland. Kwadendamme. Paardekooper van den Bussche. 26 14 Woonhuis. Krabbendijke. Kakebeeke. 3 15 Hofstede enz. Wissenkerke. van der Moer. 25 Apr. 10 Inspan. Ovezand, mr. van Dishoeck. van den 28 Febr. tot en met den l Maart 1872. Ondertrouwd den 1 Maart, Pingenis Melse, 29 j. jm., met Jacoba Slabbekoorn 24 j. jd. Gehuwd Geene. Geboren: den 29 Febr., Jacomina, d. v. Cor nells Marinus van de Pelde en Barbara Johanna de Keijzer. Lucia Margaretha, d. v. Cornells Johannes van Dort en Gesina Lutmans. Overfeden Geene. Li efciadig-heid. WEEZEN-VERZORGING. De lijst iler giften voor de stichting van ons Zuid en Noórd-Bcvelandscli weeshuis is bij mij wederom vermeerderd. Uit G. van den heer K. v. d. II. 2,50; den heer G. uitG./5,mevr. van L. te Ut. f 2,50; mevr. de wed. N. uit M. 5, Nog is mij een brief ter hand gesteld met twee muntbilletten, ieder groot f 10,met het verzoek daarin, om deze gelden te bestemmen voor het plattelands weeshuis te Kloetingen. Den edele gevers wordt inuigen dank toegebragt, terwijl ik mij verder voor onze arme weezen blijf aanbevelen. „Helpen door handelen, laat dat onze levens bestemming zijn." En mogt ons weeshuis door uwe liefdegiften tot stand gebragt worden, gewestgenootenhet platteland van Zuid- en Noord-Beveland zou mogelijk het eerst in een zegen deelen, die voor iedere stad een groot geluk is, n. 1 een toevlugtsoord voor ouderloozen te bezitten, en mogelijk dat de stichting van ons weeshuis te Kloetingen andere oorden van het platteland in Nederland zoude aansporen, ook het ongelukkige lot hunner arme weezen te verbeteren. Zoo zou uw liefdewerk ook voor buiten een heer lijke vrucht afwerpen. Nisse 29 Februarij 1872. J. A. GEIIL Jr., geneesheer

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3