BUITENLAND. GEMENGDE BERIGTEN. Aan de Landb. Ct. meldt men dat dit jaar in ons land nog negen nieuwe beetwortel suikerfabrieken worden opgerigt, namelijk te Oudewater, Steenbergen, Breda, Oudenboseb, Gastel, Groenendijk, Naarden, Sas van Gent en in de provincie Groningen. Op de voordragt ter benoeming eener hulp onderwijzeres aan de meisjesschool te Rotter dam zijn geplaatst: mejufvrouw J. C. de la Lande Cremer, te Bolsward, en mevrouw de wed. A. Ilesta, geb. van der Beek te Goes. Ditmaal moeten wij aanvangen met België. Gelijk onze lezers zich herinneren, vertoeft te Antwerpen de graaf van Chambord, de pre tendent naar denFranschen troon. Vele Fransclie legitimisten komen hem daar bezoeken en nu meenen de Belgen, dat in Antwerpen bet broei nest van reactionnaire kuiperijen zich ontwik kelt. De regering zou meer dan ieder ander weuschen dat aan het verblijf van den graaf van Chambord hoe eerder boe liever een einde kwamedoch de bisschoppen verzetten zich tegen het nemen van een maatregel die hem zou kunnen tegenwerken. Het gemeentebestuur van Antwerpen zijnerzijds laat hem volkomen vrijheid van handelen, en in de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering werden degenen die voor het hotel St.—Antoine »leve de vrijheid weg met de kalothadden geroepen scherp gehekeld. Dat deze manifestatiën aftekeuren zijn is buiten twijfel, maar waarom heeft men de kweekelingen der hoogere handelsschool, en niet andere tevens, er van beschuldigd Omdat deze school concurreert met het St.-Ignatius- instituut, door de Jezuïten gesticht. Ter voorkoming van nieuwe wanordelijkheden houdt het gansche personeel der politie dag en nacht de wacht voor het hötel St.-Antoine voeg daarbij de geheime agenten die uit Ver sailles, van Chislehurst en van elders te Ant werpen gekomen zijn, en de Engelsche en Ame- rikaansche correspondenten, die de nieuivsgierig- heids-politie uitoefenen, doch helaaszonder gevolg. De correspondent van den New-York Herald, die een kamer in het hotel gekregen heeft en ze met goud betaalt, kan, hoe mild, hoe verkwistend zelfs hij ook is, de particuliere kamerdienaren van Hendrik V niet omkoopen, de eenige die in zijne appartementen worden toegelaten. Ook een der chefs van de Fransche geheime veiligheidspolitie heeft in het hotel zijnen intrek genomen. Een koeriersdienst is in werking gebragt op halfweg Versailles is een soort van pleisterplaats of station gevestigd, en daar worden de dépêches gewisseld. De graaf van Chambord gaat weinig uittweemaal daags begeeft hij zich naar de kerk, öf de kathedraal öf de kapucijner-kerk. In de kamer van vertegenwoordigers heeft de heer de Fré eene interpellatie, betreffende het verblijf van den graaf van Chambord, tot de regering gerigt, en bij deze gelegenheid o. a. gezegd: »Een pretendent is in ons land gekomen om een zamenzwering tegen de rust van Frankrijk te maken." De wakkere afge vaardigde meende, en te regt, der regering voorzigtigheid te moeten aanbevelen, en laakte het in haar, dat zij aan Chambord een bewijs van sympathie gegeven heeft. De minister van buitenlandsche zaken zeide in zijn antwoord, dat Chambord niet is een zamenzweerder en dat de regering geen bewijs van sympathie gegeven, geen ambtenaar gezonden heeft, maar dat alles wat te Antwerpen geschiedde een beleefdheidshandeling was. De heer De/uisseaux uitte daarna den wensch dat de vreemdelingwet wierde afgeschaft, en vervolgens werd door hem een motie voorgesteld die echter niet werd on dersteund, zoodat het incident zonder gevolg is gebleven. De heer Malou, minister van finantien, ant woordde dat deze wet, een-en-twintig malen dooi de kamers vastgesteld, onmisbaar is voor 's lands veiligheid doch de graaf van Chambord deze veiligheid niet heeft in gevaar gebragtVictor Hugo daarentegen had het wel gedaan, door openlijk de regering te trotseren en den brand stichters der commune een wijkplaats aan te bieden. Aan den avond van 23 Febr. had eene tal rijke menigte post gevat voor het hotel toine. Men hoorde roepen, zoowel: »weg met de zamenzweerders als leve ChambordEr werd gefloten en gejouwd. Het hotel werd door politie bewaakt. De heer Dupanloup, bisschop van Orleans, werd er verwacht. De hertog de Tremouille en de hertog de llohan waren er aangekomen. Men verzekerde dat de graaf van Chambord naar aanleiding van de gedane manifestatiën, zijn voornemen heeft te kennen gegeven Ant werpen heden te verlaten. Even na middernacht werden luidruchtige manifestatiën gedaan voor en tegen den graaf van Chambord. Vechtpartijen zijn reeds het gevolg der onstuimige tooneelen op de straat. Verscheidene personen zijn in hechtenis geno men. De graaf van Chambord zou vertrekken. Het berigt dat de koning van Hannover was aangekomen is onwaar. In de nationale vergadering van FranKrijk is een manifest ingediend, waarvan de hoofd zakelijke inhoud bestaat uit de volgende punten 1°. Frankrijk zal geregeerd worden door de erfelijke en legitieme monarchie. 2°. De con stitutie zal worden goedgekeurd door de kamers en gelijk zijn aan die welke door graaf Beugnot is ontworpen na de restauratieer zal een senaat zijn, welks leden door den koning ad vitam benoemd worden en wier waardigheid niet op hunne zonen overgaatnaast den senaat is eene vergadering, voortgesproten uit het algemeen stemregt. 3°. Aan de dagbladen zal een officieus verslag der zittingen gegeven worden. 4U. De katholieke godsdienst zal zijn de godsdienst van den Staat-, zij mag niet be- leedigd worden schriftelijk of mondeling; be houdens dit voorschrift zal de meest volkomene vrijheid bestaan en zullen aan de andere eere diensten subsidiën verstrekt worden. 5°. Vrij heid en gelijkheid voor de wet zullen de grond slagen van het publiek regt zijn. 6°. De druk pers zal vrij zijn; doch de wet van 1819 op den laster zal weder ingevoerd worden. 7°. Een wet zal de clubs en andere politieke ver- eenigingen beteugelen. De Times heeft de volgende telegrammen van zijnen correspondent te Berlijn ontvangen »Men zegt dat de politie prins von Bismarck gewaarschuwd heeft tegen aanvallen van dwee- pers die opgewonden zijn door de ultramon- taansche beweging. Het heeft hier zeer de aan dacht getrokken dat de Fransche bladen, welke ter gunste van president Thiers schrijven, de Duitsche ultramontauen aanmoedigen. »De heer Offenberg, de nieuwe Russische ge zant te Washington, zal zijnen post vroeger dan aanvankelijk bepaald was betrekken. Volgens de Czas heeft Htusland generaal Levascheff naar Parijs gezonden, om aan de Poolsche uitgewekenen aldaar verzoenende voor stellen te doen, en is dit besluit genomen ten gevolge van de concessiën van Oostenrijk in Galicië. Het hall-officiële blad Vidovdan te Belgrado meldt dat prins Yussuf-Eddin binnen kort tot troonopvolger te Konstantinopel zal worden uitgeroepen." De Daily Telegraph bevat een telegram uit New-York waarin verzekert wordt, dat het antwoord van het kabinet van Amerika aan dat van Londen vriendschappelijk zal zijn, maar dat daarin gehandhaafd zullen worden de eischen van schadeloosstelling ook voor indirect ver oorzaakte verliezen, welke eischen door het protocol van het tractaat worden beschermd. Amerika kan zijn memorie niet intrekken. Tot architect der gemeente Borculo is met 6 stem men benoemd de heer J. te Velthuis. De heer B. Mei link erlangde 4 stemmen. - Onze vroegere stadgenoot de heer S. J. Goossen heeft in het Nieuw Batav. Han- delsbl. van 30 Decbr. het volgende gedicht geplaatst yAan Java en mijne vrienden aldaar: Wees weêr op nieuw gegroet, gij god'lijk land der landen Hu ik n weer aanschouw en wel voor d'achtste keer, Bij d'aanblik van uw pracht, voel ik mijn boezem branden, Ik vond nergens, waar ik toog, uw lustwaranden weêr! Gegroet, schoon landl waar ik een werkkring mogt vinden, Geen overvloedig, maar een tamelijk bestaan, Gij, wien 'k verleden jaar: „Vaartwel" toeriep, mijn (vrinden In 't heerlijk oord I neemt thans mijn hartegroet weêr aan I De Locomotief voegt er deze regel aan toe: „Door zulk een rijmelarij zou men aan 'tloopen gaan!" 't Is welligt gelukkig dat de ondeugende Locomotief' niet wist dat de dichter uit Goes was. De „Neder- landsche knoopenfabriek" te Arnhem heeft tegen den lsten April Oranjeknoopen vervaardigd met de por tretten van prins Willem I en de stadhouders Willem II I en Willem III. Ze zijn goedkoop en mooi volgens de j Arnh. Ct. Aan de Landbouw Ct. is 't volgende be- rigt gezonden: „In de buurtschap Zwartebroek, gem. Barneveld, grenzende aan Hoevelaken, is de longziekte uitgebroken. Twee beesten en de pet van den knecht J zijn onteigend en afgemaakt." Óp een station van den staatsspoorweg stak onlangs eene oude dame het hoofd uit het portier en riep met een venijnig gezigt: „Conducteur mag er in dezen coupé gerookt worden?" „Als de heeren er niets tegen hebben," is het dienst vaardig antwoord van den conducteur, „dan kan de dame gerust rooken." In het Amerikaansche cirque te Brussel is Zaturdag avond de beroemde acrobaat Eugcnio, bijgenaamd „de vliegende man," bij het ver- rieten van zijne toeren op de trapézen, van een vrees- selijku hoogte neêrgevallen. De ongelukkige werd in hopeloozen toestand naar het gasthuis vervoerd. OPENBARE VERGADERING VAN DEN Ei A Zi der Bi M Bi E Af T Bi GOKS, op Woensdag den 21 Februarij 1872, des avonds ten half acht ure. Vervolg en Slof.) IX. Wordt gelezen eene missive van het burger lijk armbestuur, omtrent de werkverschaffing aan ver pleegden van die instelling, waarna de Voorzitter zegt, dat burg. en wetli. met genoegen hebben kennis ge nomen van deze missive, en aan den raad het volgende voorstel doen. VOORSTEL, lo. De begrooting van liet burgerlijk armbestuur voor 1872 te wijzigen als volgt Art. ia der inkomsten Iluur der Landerijen, thans uitgetrokken op22819.59 te verhoogen met- 506.43 als gevolg van hoogeren huurprijs en dus te brengen opf 23326.02 Art 28 der uitgavenWerkverschaffing aan Armen, thans uitgetrokken op1000, eveneens te verhoogen met dezelfde som ad - 506.43 waardoor dat artikel dan wordt 1506.43 2o. De demping van het overige gedeelte der gracht bij het Ravelijn aan den westhavendijk, bij onder- handsche aanbesteding door het burgerlijk armbestuur te doen verrigten voor de daarvoor op de begroo ting der gemeente uitgetrokken som van 300, ten einde voorttegaan met het verschaffen van werk aan de armen.— Indien punt 2 wordt aangenomen, dan 3o. Aan de begrooting van het burgerlijk armbe stuur voor 1872 toe te voegen: Ontvangsten: een nieuw artikel 5a Van de gemeente voor het afgraven van grond bij het Ravelijn f 300, Uitgaven: aan artikel 28, werkverschaffing aan ar men dezelfde som van300, Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. X. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stem ming worden burg. en weth. op hun voorstel ge- magtigd, tot het doen der navolgende af- en over schrijving op de begrooting voor 1871. Afschrijving van onvoorziene uitgaven eener som van77.07s Overschrijving dier som op Onderhoud van openbare gebouwen 30.95^ Kosten van licht voor idem - 2.59 Geneesmiddelen in de gemeente-apotheek - 27.83 Voeder en verzorging der Zwanen - 15.70 te zamen 77.075 XI. Op gelijke wijze wordt goedgekeurd eene wij ziging van art. 6 der verordening tot handhaving der orde op het spoorweg-station, zoodat dit aitikel zal luiden Rijtuigenelkander op de in deze verordening be doelde wegen passerende, zijn de voerlieden verpUgt, regts af uit te halenten einde het andere rijtuig links of bij de hand te doen voorbijgaan XII. Daarna deelt de Voorzitter mede, dat na en tengevolge van een mondeling onderhoud met het be stuur der vereeniging „Help u zeiven,'' van dit be stuur een ander verzoek om grond in erfpacht te ont vangen. De plaats, waar het bestuur die vroeger wenschte, is volgens raadsbesluit van 12 April 1871 niet bestemd voor arbeiderswoningen. Thans vraagt het 8 Aren 20 Centiaren grond aan en op den Koe- poortsingel en burg. en weth. hebben geen bezwaar, om gunstig te adviseren, zoodat zij voorstellen den gevraagden grond in erfpacht aftestaan voor de som van 2'Ai ets. per M2.burg. en weth. te magtigen tot het maken van bepalingen omtrent den bouw der woningen, en voorts vergunning te verleenen tot op ruiming der aanwezige boomen. De heer jhr. mr. lompe van Meerdervoort vraagt, of onder de voorwaarden, waarop de uitgifte van den grond zal geschieden, ook begrepen is het hard maken van den weg, door het gedempte gedeelte der vest. De Voorzitter antwoordt toestemmend, altijd voor zoover de aangevraagde grond strekt. Het voorstel van burg. en weth. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 2