Middelburg. BURGERLIJKE STAND GOES. VERK00PINGKN ENZ. 29 Febpuarïj 1872. 1 Maart. 2 Maart. Maandag 4 Maart 1872, ofschoon hij ditmaal zijne stem niet aan het voorstel wil onthouden, het echter zijn beginsel blijft, dat van de verschillende corporatiëu, die gebruik van de zaal maken, eene tegemoetkoming in de kosten van onder houd enz. behoorde gevorderd te worden. De Voorzitter antwoordt, dat, hoe zeer hem de finan- tiëele toestand der gemeente ter harte gaal, hij het echter onraadzaam acht, eenige retributie voor het gebruik der zaal van de verschillende Vereeriigingen te vorderen. Deze werpen door hunne oefeningen zoodanige weten schappelijke en zedelijke rente af, dat daartegen het gemis aan geldelijk voordeel ruimschoots opweegt. Hij vraagt of de heer Pompe ook een voorstel wil doen. De heer jlir. rnr. Fompe van Meerdervoort zegt, dat hij alleen wil geconstateerd hebben, nog niet van be ginsel veranderd te zijn. De gevraagde goedkeuring wordt verleend. IV. Wordt kennis gegeven van de navolgende in gekomen stukken. a. Van Ged. Staten: fo. Goedkeuring der raadsbesluiten van 26 Ja- nuarij jl. tot voldoening uit den post van onvoor ziene uitgaven op de begrooting voor 1871 van de kosten van het examen der hoofdonderwijzeressen en voor de maatregelen tot beteugeling der kinderziekte, van de declaratie voor het onderhoud van den haven berm naar Wilhelmmadorp en de gratificatie aan den marktmeester der veemarkten; tot af- en overschrij ving op diezelfde begrooting voor het aandeel der gemeente in de kwade posten der grond- en personele belasting en de meerdere verplegiugskosten van arme krankzinnigen. 2o. Toezending van een wetenschappelijk werk Etude sur Smyrne, door den bewerker Bonaventura F. Slaars te Smyrna aangeboden voor de Hoogere Burgerschool of hare bibliotheek. Ik Van de plaatselijke schoolcommissie: Berigt der installatie van het herbenoemde lid H. K. D. van den Bussche en der herbenoeming van de heeren mr. J. G. de Witt Hamer en H. K. D. van den Bossche als voorzitter en secretaris dier commissie. 2°. Het jaarverslag over 1871, dat voor de leden ter visie gelegd en bij het gemeenteverslag in druk opgenomen zal worden. c. Van de commissie ad hoe, rapport omtrent het aanbod van A. Foudraiue ten opzigte der inzameling van faecale stoffen en der baggering in de vest, hetwelk aan de finantiëele commissie wordt geren- voyeerd om berigt en raad. De commissie stelt voor de zaak in eigen exploitatie te nemen, waartoe twee wegen open staan, te weten den verkoop van vuilnis, beer en bagger afzonderlijk, of de vermenging dier stoffen. De commissie berekent als volgt: 1500 voer mest uit den mestput a 3 ƒ4500, 250 voer beer a 5 - 1250, 1750 voer bagger a 1 - 1750. 3500 voer te zamen ƒ7500, Worden de stoffen vermengd, dan stelt de commissie, dat de 3500 voer verkocht woiden a ƒ2,50, makende ƒ8750, De kosten worden gerekend op 4250, zoodat de gemeente eene winst zou hebben van ƒ3250,of ƒ4500,'sjaars, terwijl Foudraiue ƒ1500 aanbiedt. d. Van burg. en weth. de ontworpen stukken in zake de heffing van Sas- en Havengeld, die op voor stel van dat collegia nog worden aangehouden, ook, om zoo noodig het gevoelen der finantiëele commis sie in te winnen. e. Van het bestuur van het Gasthuis, verzoekende met den meesten speed ontslag uit die betrekking, dewijl alle leden zich bezwaard gevoelen, om bij de weinige welwillendheid en sympathie die het bestuur >an burg. en weth. in den laatsten tijd mogt onder vinden, langer die betrekking waar te nemen. Gesteld in handen van burg. en weth. om berigt en raad Eenige Staatsbladen, die bij de verzameling zullen gevoegd worden. V. Nog is ingekomen eene missive van Ged. Slaten, houdende goedkeuring der raadsbesluiten van 26 January, tot afstand van grond aan M. van Zweeden en J. Brouwer. De Voorzitter leest daarbij een schrijven van J. Brouwer, dezer dagen ingekomen, waarbij hij verzoekt, dat de raad terugkome op zijn besluit, en hem den grond tegen penning XX vau den jaarlijkscheu canon, en niet tegen penning XXV afsta, terwijl hij, zoo de raad daartoe niet genegen is, van de aanvaarding wenscht ontslagen te worden. De Voorzitter zegt geeue vrijheid te hebben het eerste verzoek te ondersteunen. Brouwer bezit den grond in erfpacht tegen 1 ct. per M2, een prijs zóó gering, dat de afkoop tegen penning XX eene onregtvaar- digheid zou zijntegenover hendie voor erfpacht 2'/., en 3 ets. per Al- betalen. Hij stelt daarom voor Brouwer van de aanvaarding van den grond in eigendom te ontslaan; Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VI. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming wordt, overeenkomstig liet voorstel van de linantieele commissie, geamplieerd door burg. en weth. goedgekeurd: de rekening der fondsen van de voor malige gilden, in ontvangst op 860,9 Is uitgaaf - 771,88 Alzoo met een goed slot van - 116,OS5 en met magtigiug op den administrateur, om daaruit aan te koopen 200,inschrijving op het Groot boek der 2V2 N. W. S. VII. Aan de orde is de benoeming eener hoofd onderwijzeres aan de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, waartoe zijn voorgedragen: mejufvrouwen C. Kreulen te Utrecht N. M. Bijl te Amsterdam E. L. B. Bappard te Ber- genopZoom. De heeren den Boer en Quist fungeren als stem- opnemers. De heer Fransen van de Futte vraagt vooraf het woord en zegt, dat aangezien de voordragt verbin dend is, de geschiedenis der voordragt hem geene vrijheid geeft, om aan de benoeming deel te Demen, waarom hij zich verwijderen zal. Hij verlaat de zaal en de stemming heeft plaats. Nadat de briefjes zijn ingeleverd, komt de heer Nortier ter vergadering. De uitslag der stemming is, dat mej. N. M. Bijl is benoemd met 5 stemmen, terwijl mej. Kreulen 3 stemmen erlangde. De heer Fransen van de Putte neemt weder zitting. VIII. Thans moet plaats hebben de benoeming van eene eerste bulponderwijzef-es aan die school, waar toe zijn voorgedragen: mej. E. B. E. Kappard te Ber- gen op-Zoom, E. J. van Braambeek te Arnhem, eu 1). C. Snijders te Middelburg. (De laatste heeft, 11a kennisneming van de voordragt, bare stukken terug verzocht.) Metalgemeenestemmen wordtmej. llappardbenoemd. Op voorstel van den Voorzitter wordt de- tijd van indiensttreding der beide benoemden overgelaten aan burg. en weth. Vervolg en slot in het volgt. n°.) Ing-ezondLeru Mijnhetr de Eedacteur! Mag ik U beleefd verzoeken onderstaande regelen in uw veelgelezen blad een plaatsje te vergunnen. Aan het Comité tot wering van schoolverzuim te Goes. Dezer dagentoen de dartele schooljeugd door UWEd. op eenige ververschingen onthaald werd, eu tevens aan hendie vlijtig de school bezoeken een prijs uitgereikt werd, kwam het mij zeer vreemd voor, dat de Israëlitische kinderen van die prijsuitdeeling uitgesloten waren. Later vernam ik echter, dat zulks geschiedde omdat zij op Zaturdag geen deel namen aan het onderwijs (beter ware geen deel mogten nemen.) Het is U immers niet onbekend, dat het den Isra ëliet verboden is, noch op Zaturdag noch op feest dagen onderwijs te outvangen. Gesteld echter dat U zulks onbewust is, (dat schrijver dezer zeer be twijfelt) dan geeft deze uitsluiting der Israël, kinde ren juist aanleiding tot veelvuldig schoolverzuim. Want wat zegt het kind? „Ja, als er prijsuitdee ling is krijgen wij toch niets, het komt er dus niet op aan of wij een dag meer of minder verzuimen.'' De waarheid daarvan ligt bij eene onpartijdige beoor deeling voor de hand. Ik vertrouw derhalve dat U bij later voorkomende gelegenheden ieders gods dienstige overtuiging eerbiedigen zult. Hoogachtend heb ik het genoegen te zijn UWEd. Dw. Dienaar. Goes 23 Febr. 1872. W. L. STOKVIS. Onderwijzer der Israël. Gein. te Goes. Hoewel niet willende vooruitloopen op een moge lijk antwoord van het Comité tot wering van school verzuim, zoo meenen wij den geachten inzender te moe ten opmerken, dat er bij het Comité volstrekt geen sprake is van eenige uitsluiting om godsdienstige redenen. Het Comité ontvangt zijne opgaven van de on derwijzers Wij zonden het sterk betwijfelen dat deze de gods dienstige feestdagen der Israëlitische kindereu, als verzuimen aanteekeuden. De geachte inzender zal met ons instemmen, dat er buitendien, juist wanneer de Israëlitische kinderen zóó redeneren als hij opgeeft, spoedig meer dan 10 verzuimen (de terra der beloo ning) kunnen ontstaan. I11 geen geval echter mag het aan liet Comité wor den toegerekend, wanneer de Israëlitische kindereu buiten de belooningen zijn gevallen. Wij durven er voor instaan dat bij het Comité zelfs niet de gedachte aan eenige uitsluiting bestaat. (Bed.) van den 20 tot en niet den 22 Febr. 1872. OndertrouwdGehuwd: Geboren: Geene. Overleden: den 22 Febr., Klazina Pieter- nelta, oud 3 j., d. v. Marinus Ileinsdijk eu Wil- lemina van der Klooster. BESTEDING. Heden is te 's Gravenhage, ten behoeve der staats spoorwegen, aanbesteed: I". liet maken van een ge deelte van de tweede binnenhaven te Vlissingen, met daarlangs strekkenden kademuur, en 2°. het verdedigen der havenboorden met steenglooijing. Hiervoor zijn 9 billetten ingekomen. De laagste inschrijving is van den heer J. Arntz, te Millingen, voor '384,700. De begrooting bedraagt 458,000. 9 Febr.28 Beestiaal Inspan. Baarsdorp. mr. van Dishoeck. 13 28 Beestiaal etc. Kieuvrdorp. mr. van Ham, 14 29 Inspan meubels. Kruiningen. mr. Lie bert. 8 29 Inspan. 's HeerArendsk, Piuwérs. 8 BIrt. 1 Meubilair. ld. ld. 24 H 4 Sparren. Kruiningen, Kembges, 20 4 Inspan. St. Anualand. mr. W aghto# 21 it 4 Woonhuis Erf. Baarland. Paardekooper van den Bussche. 21 a 4 Beestiaal. Krabbendijkc. Kakebeelie. 21 ii 7 Inspan. Kapt-lie. Id, 8 a 5 Hofstede. Kruiningen. van der Moer. 3 0 ld. Colijnsplaav. Id. 15 ii 6 Bouwl. woonh.en/. s HeerArendsk. mr. van Dishoeck, 21 7 Inspan. Borssele. Prumers. 21 a 8 Meubilair, ld. ld. 22 h 8 Boomen, Beestiaal, en Afbraak. Hoedekenskerke. Kembges. 3 7 Hofstede. Wissenkerke. van der Moer. 3 S Aandeel Ambacht. ld. ld. 8 ii 8 Tienden. ld. ld. 3 ii 8 Portie Meestoof. Id. Id. 3 ii 8 Grondcijnsen. Id. ld. 23 ii 14 Bouwland. Kwadeudamme. Paardekooper van den Bussche. 3 ii 15 Hofstede enz. Wissenkerke. van der Moer. ADYERTENTIÉN. Voorspoedig bevallen van een MEISJE, E. P. RAARENSDroogendijk. Keuiningex, 21 Febr. 1872. Tot diepe droefheid van mijmijne kin deren en behuwdzoonoverleed lieden zacht eu kalm, in den ouderdom van 63 jaren, mijn hartelijk geliefde echtgenoot ABRAHAM CATHA RINES VADER, doctor in de medicijnen en verloskunde. Wissenkerke, Wed. A. C. VADER den 17 Februarij 1872. Pieterse. te Ontvangst van den Feesttrein aan het Stations-gebouwvermoedelijk 's namiddags tusschen 1 en 2 uren. Xerewacht uit Mlddelburg's burgeri j vertegenwoordigende al wat tot Koophandel eu ZeevaartNijverheid en Fabriekwezen Land- en Tuinbouw in betrekking staat, met Vaandels, Banieren, Naamschilden, twee Mu- ziekkorpsenenz. tot begeleiding der te ver wachten autoriteiten en feestgenooten naar het Feestlokaal. Ontvangst in het Feestlokaal. Feest-Concert, 's avonds te 7 uren. Muziekuitvoering in de daartoe geheel geïl lumineerde Abdij, *'s avonds te 7 uren. Groot Vuurwerkop liet Exercitieplein 's avonds te hall' 11 uren. Concert door de stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers, 's avonds te 7 A uur. Kal iu de versierde lokalen van den Schouw burg, na afloop van het Concert. Volks-Concert in het feestlokaal, 'savonds te 7 uren. Belangstellenden worden verder verwezen naar den binnen kort verkrijgbaar te stellen Feest wijzerter toelichting van de feestelijke be geleiding en behelzende de programma's van de onderscheidene muziek-uitvoeringen en het vuur werk, eene opgaaf van de entrée-prijzen voor de verschillende bijeenkomstenalle voor het publiek toegankelijkvoor zoover de plaats ruimte dit zal toelaten, enz. Namens de feestcommissie, G. N. de STOPPELAAR, Voorzitter. F. D. SPRENGERSecretaris. De Notaris A. W. REMBGES zalop des morgens te 10 uren, voor den heer A. KRIJGER, aan het spoorweg-station te Kruiningen, bij partijtjes publiek verkoopen lOOO nieuwe SPARREN van diverse lengte en zwaarte.

Goessche Courant | 1872 | | pagina 3